.zzz File Extension virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları)

Gabriel E. Hall ile - - | Fidye Yazılım Yaz

.zzz File Extension Virüsünü Kaldırma Rehberi

.zzz Dosya Uzantısı Virüsü nedir

.zzz Dosya Uzantısı virüsü ne kadar tehlikeli?

.zzz Dosya Uzantısı virüsü, kullanıcıların dosyalarının her birine .zzz dosya eklentisi ekleyerek bloklamaya çalışan kötücül bir programdır. Bu kötücül yazılım aslında “fidye yazılımı” kategorisine eklenebilir çünkü ana amacı dosyaları açacak anahtar karşılığında kullanıcılardan fidye talep etmek. Lütfen, istedikleri fidyeleri ödeyerek hackerları DESTEKLEMEYİN çünkü isteklerini gerçekleştirdikten sonra dosyalarınızı geri alacağınızın garantisi yok! Eğer dosyalarınız çoktan .zzz uzantısına sahipse , bilgisayarınızı Teslacrypt programın en son güncel versiyonu ile taramalısınız. Bu fidye yazılımı sisteme girer girmez, hemen bilgisayarı tarayıp gerekli dosyaları bulmaya çalışır. Tipik olarak şu uzantılara bakar :.docx, .docm, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .pptm, .pdf, .eps, .ai, .indd, .cdr, .dng, .lnk, .jpg, .png, .pdd, .doc, .jfif, .jpeg, .gif, .bmp, .exif, .txt, .wps, .mp3. Gerekli dosyaları birkere buldu mu, onları hemen RSA-2048 algoritması ile şifreler. Ayrıca, Kurbanı uyaran kocaman bir uyarı mesajı göstermeye başlar içinde dosyalarını bir daha kullanabilmek istiyrosa mutlaka fidyeyi ödemesi gerektiği yazıyordur. Bu fidye yazılımının fotoğrafları, müzik dosyalarını, videoları, işle ilgili dökümanları ve hatta sanatsal dosyaları bile etkileme kapasitesi bulunmakta, tahminlerimize göre yüzlerce PC kulanıcısı bu virüsten etkilenip .zzz Dosya Uzantısı Virüsü yapımcılarına ne yazıkki çoktan ödeme yaptılar fakat siz bunu asla yapmamalısınız. Bu fidye yazılımından etkilenmişseniz yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızın internetle bağını kesmeniz. Ayrıca, bilgisayarınızdan .zzz Dosya Uzantısı virüsünü kaldırmak içinigüvenilir bir anti-casus yazılımı ile taradığınızdan emin olun. Bunun için, ReimageIntego kullanabilirsiniz. En sonunda, dosyalarınızın şifresini çözmeyi denemelisiniz. Eğer şimdiye kadar birer kopyalarını yapmadıysanız, bu araçları deneyebilirsiniz: R-Studio, Photorec veya Kaspersky virus-fighting utilities. Yine de , .zzz Dosya Uzantısı Virüsü adında çok gelişmiş bir virüsle uğraştığınız için, bu yöntemler de işe yaramayabilir.

The picture showing zzz file extension ransomware

How can I get infected with this threat?

Tipik olarak, .zzz Dosya Uzantısı fidye yazılımı ve diğer virüsler “önemli” eposta mesajları ile yayılır. sistemi siber tehtidlere karşı açık hale getirecek bir truva atı, bu epostaların içinde saklıdır. Kullanıcıları yüklemeye kandırmak için, eposta mesajı kendisini bir çeşit devlet otoritesinden gelmiş bir uyarı gibi gösterir. Kendinizi bu tip virüslü eposta eklentilerinden korumak için, her maili açmadan önce iki kere kontrol etmelisiniz. İlk önce, göndereni kontrol etmelisiniz, sonra mesajı okumalısınız. Eğer gerçek olamayacak kadar doğru ise veya yazım hataları ile dolu ise, epostayı silmelisiniz. Elbette, istenmeyen program ve virüslerden korunmak için güvenilir bir anti-casus yazılımı programını kuvvetle tavsiye ediyoruz.

Eğer sisteminiz etkilenmişse, fidyeyi ödemek dosyalarınıza kavuşmak için tek yöntemmiş gibi gözükebilir. Kural olarak, genelde $300 – $500 arası bir para talep etmekteler. Yine de, parayı ödeseniz bile karşılığında sizin için gerekli olan özel şifre çözme anahtarını size vereceklerinin garantisi yoktur. Dosyalarınızın VE paranızın kaybolmaması için, bir sonraki posttaki kılavuzu takip etmelisiniz

.zzz Dosya uzantısı virüsüne genel bakış:

 • Bu virüs “fidye yazılımı” kategorisindedir;
 • Bilgisayara virüslü eposta eklentileri ile sızar;
 • .zzz Dosya Uzantısı dosyaları şifrelemek için RSA-2048 algoritması kullanır;
 • bütün dosyaların sonuna .zzz uzantısı ekler;
 • .zzz Dosya Uzantısı virüsünü kaldırma işlemi dosyaları geir almayı sağlamaz.

.zzz Dosya Uzantısı virüsünü bilgisayarımdan nasıl kaldırabilirim?

Eğer bilgisayarınız bu dosyadan etkilenmişse ve hiçbir dosyanıza ulaşamıyorsanız, ilk önce bilgisayarınızın internet bağlantısını kesmelisiniz. Lütfen, daha fazla kayba yol açmamak için bu işlemi en kısa sürede yapın. Şimdi bu zararlı dosyaları kaldırmalı ve dosyalarınızı geri kurtarmalısını. Bu kılavuz bunu yapmanıza yardımcı olacak:

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

.zzz File Extension Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Safe Mode with Networking kullanarak .zzz File Extension programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Networking modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Safe Mode with Networking seçeneğini seçin 'Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Networking seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Networking' seçeneğini seçin
 • Adım 2: .zzz File Extension seçeneğini kaldırın

  Virüslü hesabınıza girin ve tarayıcıyı başlatın. ReimageIntego veya başka bir casus yazılım karşıtı programı indirin. Güncelleyin ve zararlı dosyalardan kurtulmak için sistem taraması yaparak .zzz File Extension virüsünü kaldırma işlemini tamamlayın.

Fidye yazılım Safe Mode with Networking programını engelliyorsa, diğer yöntemleri deneyin.

System Restore kullanarak .zzz File Extension programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve .zzz File Extension sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, ReimageIntego 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra .zzz File Extension temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı .zzz File Extension ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI