Cerber fidye yazılımı yazılım dünyasındaki 1 Numaralı pozisyonundan vazgeçmiyor

2016 yılının fidye yazılımlarının yılı olduğu ikna edilemez , fakat özellikle bu parazitlerden bir tanesi çok başarılı olmuştur — Cerber virüsü. Cerberinhakimiyeti ağır ağırartmaktave bu kötücül yazılım,Locky ve Osiris gibi diğer rakiplerini geçmeyi başarmıştır. Zirveye tırmanma döneminde, virüs bir çok geliştirme ve değişiklikten geçti ve bunlar olmadan muhtelemelen bu kadar ileri gidemezdi. Bu virüsün piyasada yaklaşık 10 ayrı varyasyonu bulunmakta ve genellikle spam epostalar ve sahte yazılım güncellemeleri ile yayılmakta. Bu varyasyonlardan henüz hiçbirisi için deşifre anahtarı geliştirilemedi ki bu da bu virüsün arkasındaki hackerların oldukça tecrübeli olduklarını göstermekte. Ne yazık ki, online güvenlik uzmanları Cerber'in aktivitelerinde bu sene olası bir azalış beklememekte, bu yüzden de hackerlar illegal aktivitelerine devam edeceklerdir.

Cerber her zaman yıkıcı ve ölümcül bir tehdit olmuştur ; ne yazık ki, en son güncellemeler prorgramı bambaşka bir boyuta taşıdı. Şİmdi, yazarları Fidye yazılımı benzeri bir kampanya uyguladıkarı için herkes istemeden bu programın yayılmasına katkıda bulunabilir ve bu işe ilgi duyanlar virüsün kodlarını kendilerine göre değiştirerek Cerber fidye yazılımının farklı versiyonlarını yaratabilirler. Fidye yazılımı yapıcı yazılımı TOR ağı üzerinden hackerlera belli bir ücret karşılığı elde edilebilmekte. Ayrıca, bu araç bütünüyle özelleştirilebilirdir böylece kullanıcılar şifrelemek istedikleri dosyaları, fidye miktarını ve virüsün yayılma yöntemini diledikleri şekilde seçebilirler. Bu tarz virüslerden ne kadarının internette yayıldığını bilmenin mikanı yoktur fakat sayılarının büyük ölçüde arttığını tahmin etmekteyiz.

RaaS kampanyasına ek olarak, Cerber'in uzantısı gözle görülür şekilde RIG exploit kitlerini de kullanmakta . Bu teknik virüsün belirli yazılım açıklarını bulup hedef almasını sağlamakta. Bu yüzden, istisnasız, güncelliğini yitirmiş tüm programlar bu virüsün hem kişisel hem de kurumsal bilgisayarlara girmesine sebebiyet verebilir. Yine de, Cerber'in bir numaralı fidye yazılımı olmasının bir sebebi vardır. En iyi korunan bilgisayarlara bile girebileceği gerçeğinden kaçamayız. Fakat dosyalarımızın yedeklerini yaratarak veri kaybından kaçabiliriz. Bu yüzden henüz sistem yedeiğiniz yoksa, vakit kaybetmeyin ve hemen sistem yedeğin oluşturun.

Yazar hakkında
Alice Woods
Alice Woods

Kullanıcılara virüs engelleme yollarını öğretmeye bayılır...

Alice Woods ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku