Locky virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Ağu 2017 tarihinde güncellendi

Locky Virüsünü Kaldırma Rehberi

Locky virüsü nedir

Locky virüsü kaldırılması incelemesi:

Locky virus

Locky Virüs'ü 2016 yılının en aktif kötücl yazılımıdır. Şu anda bu satırları yazarken, yüzlerce insan Locky virüsünü bilgisayarından kaldırmaya çalışmakta ve “locky datei” yani kilitli verilerini geri getirmeye uğraşmaktadır. Bu tehditi henüz bilmiyorsanız, anlatım.

Bu virüs fidye yazılımların en son sürümüdür ve kullanıcının dosyalarını mahveder. Siz de yıllarca dosyalarını biriktirenlerdenseniz, bu virüs tüm hatıralarınızı tehlikeye atabilir. Locky virüsünün yarım milyon kullanıcıyı etkilediği söylenmektedir. Ne yazık ki yayılmaya devam etmektedir ve günümüzün en tehlikeli virüslerinden biridir.

Haziran ayının başında, kısa bir sessizlikten sonra milyonlarca liralık Locky eposta kampanyasının bir kez daha hayata geçirildiği haberi duyuruldu. Kampanya bir kaç hafta önce kapanan ünlü kötücül yazılım dağıtım ağı Necurs ile alakalı gözükmektedir.

Şimdi Locky bu IP ağını kullanarak virüs bulaştırılmış eklentiler aracılığıyla yayılmaya çalışıyor, kullandığı eklenti isimleri ; servisler_[isim]_[6 rastgele numara].zip, [izim]_addition_[6 rastgele numara].zip and [isim]_fatura_[6 rastgele numara].zip. Bütün bu zip dosyaları zararlı JavaScript dokumanları ile doludur.

Kurban dosyayı açtıktan sonra, çalıştırılabilir bir Locky dosyayı vakit kaybetmeksizin bilgisayara indirilip aktive oluyor. Birkaç değişikliğe rağmen, programın kendisi değişmemiş gözüküyor.

CTB Locker, Cryptowall, Teslacrypt ve Cryptolocker virüslerine benzemektedir. Sisteme girer girmez dosyaları AES-128 şifrelemesi ile kilitler. Bu askeri şifreleme bittiğinde kurban dosyalarına ulaşamaz. Bu dosyaları geri getirmenin tek yolu kod çözücüyü almaktır ve bu araç Locky virüsü yazılımcılarındadır.

Dosyaları kilitlenen kullanıcılardan 0,5 ile 1 Bitcoin (ya da 400$) arası bir fidye ödemesi istenir. Böylece kişisel dosyalarını deşifre edecek kodun kullanıcılara verileceği söylenir. Ancak güvenlik uzmanları kurbanların bu fidyeyi ödememesini önermekte. Çünkü dosyalarınızın geri geleceğinin garantisi yoktur.

Özetlemek gerekirse, Locky virüsü oldukça tehlikelidir ve hemen sistemden kaldırılmalıdır. Locky virüsünü kaldırmak için FortectIntego ve benzeri bir casus yazılım programını kullanmanızı öneriyoruz.

Locky virus

Bu virüs nasıl işler?

Locky sisteme girdiğinde olanlar:

 • Virüs şifreleme sürecine başlar. Birakç saat veya gün alabilir. Bu aşamada virüsün varlığı hissedilmez. Sistemde yavaşlamalar olur.
 • Sonra virüs fidye notu göstermeye başlar.
 • _Locky_recover_instructions.txt uyarı mesajı bir öncekilerle aynıdır ve şifre çözücü kod için ödenmesi gereken fidye miktarını söyler.

Locky virüsü ve onunla alakalı zararlı dosyaların çeşitleri

Locky fidyeyazılımı Locky fidyeyazılımı virüsünün ilk versiyonudur. Locky,içinde zararlı dosyalar barındıran Word dosyaları formatı ile yayılıp, Word Makroları ile aktive olur. Kod bir kere aktive oldumu, bu kötücül yazılım zararlı Locky programını indirip çalıştırır ve bilgisayardaki kişisel dosyalarınızı tarayıp geri döndürülemez şekilde AES şifreleme algoritmasını kullanarak şifreler.

Bilgisayarın içine _Locky_recover_instructions.txt dosyası yerleştirip kalan her şeyi şifreler. Bu dosya kurbana ne olduğu ile ilgili bilgilendirir ve bozulmuş dosyalarını geri almak için ödeme yapmasi gerektiğini bildirir. Eğer bilgisayarınız Locky kötücül yazılımı tarafından etkilenmiş ise, kesinlikle para ödememelisiniz!

Siber suçlulara ve onların sözlerine asla güvenemeyeceğiniz için paranızı kaybetme riskiyle karşı karşıya olursunuz. Ne yazık ki, henüz bilgisayar uzmanları Locky fidye yazılımın kilitlediği dosyaları açacak bir araç henüz geliştiremediler, bu yüzden dosyaları kurtarmak için tek var olası yöntem yedekten geri yüklemektir. Eğer bir yedeğiniz yok ise yapabileceğiniz pek bir şey yok demektir.

Locky şifreçözücü veya Locky şifre çözme aracı. Locky kurbanlarının sıklıkla aradığı bir araçtır. Virüsü yayan siber suçlular virüsten etkilenmiş dosyaların şifresini çözmenin tek yolunun eşsiz Locky şifre çözücü yazılımı almak olduğunu söylüyorlar.

Locky şifre çözücünün fiyatı 0.5 Bitcoin (yaklaşık 225 Dolar ama değişkenlik gösterebilir) Yine de, Bilgisayar güvenlik uzmanları bu yazılım işlevsiz olabileceğinden kurbanları almaması konusunda uyarmaktalar. Ayrıca internette Locky şifre çözücüyü aramamanızı öneriyoruz, çünkü siber suçlular zararlı öğeler barındısan dosyalar yayabilirler.

AutoLocky Virüsü Bu Locky virüsünün daha az tehlikeli bir versiyonudur. Çalışma dosyayı Spam e-postalar yolu ile yayılır ve kurban bir kere açtığı zaman, Virüs dosyaları şifreleyip fidye ister (yaklaşık 0.75 Bitcoin, o da yaklaşık 325 Dolar.) Locky virüsünün adını kullanarak ürkütücü gözükmeye çalışmaktadır fakat gerçek Locky virüsü kadar tehlikeli değildir.

AutoLocky Fidye yazılımı Autolt diliyle yazılmıştur ve C++ programlama diliyle yazılmış Locky kadar komplike değildir. Çok şükür, Bilgisayar güvenlik uzmanları çoktan Autolocky şifre kırma aracını çoktan bulmuşlardır , böylece kurbanlar şifrelenmiş dosyalarını kurtarabilirler.

.locky dosya uzantısı virüsü. Bu Locky kötücül yazılım çeşidi kurbanların dosyalarını şifreledikten sonra dosya isimlerinin sonuna .locky uzantısı eklemekte. Eğer dosyalarınızın sonuna bu uzantıların eklendiğini görür ve dosyalarınızı açamaz iseniz, Locky virüs saldırısının başka bir kurbanı olduğunuz çok açıktır.

Bu tür de büyük bit miktar ücret karşılığı şifre çözücü aracı vermeyi teklif etmektedir. Daha önce de dediğimiz gibi, eğer siber suçlara para göndermeye kalkarsanız sadece paranızı riske atarsınız. bunu YAPMAMANIZI şiddtle tavsiye ediyoruz.

_Locky_recover_instructions.txt. Bu dosya Locky virüsü veri kurtarma talimatlarını içermektedir. Bu talimatlar siber suçlular tarafından sağlanmıştır ve ne yazıkki dosyalarınızı ücretsiz nasıl geri alabileceğinize dair bilgi içermemektedir. Bu sözde fidye notu veya bir iki türevi virüsten etkilenmiş her bilgisayarda bulunabilir.

Bu dosya kurbanın Locky şifresini çözmek için Tor tarayıcısı indirip kurup belli bir siteye gitmesini önermektedir. Daha sonra, Siber suçlular kurbana Bitcoin almasını ve onlara göndermesini söylemektedir.

Bart Virüsü. Bart fidye yazılımı dosyaları şifrelemeden ayrı ayrı şifre korumalı ZİP dosyalarına koyması ile bambaşka bir virüstür. Bu zip dosya arşivlerini şu şekilde isimlendirir [orjinal dosya adı].bart.zip. Dahası, Virüs Kumanda&Kontrol serverı ile iletişim kurmadığı için, interneti kapatsanız bile dosyaları birbiri ardına kilitlemeye devam edecektir.

Bart virüsü ilgili diğer bir ilginç özellik ise bilgisayarın dil ayarlarını kontrol edip, Rusça,Belarusça, veya Ukraynaca dillerinden birsinin varsayılan olması halinde kendi kendisini iptal etmektedir. Bu virüs bütün verilerinizi geri almak için 3 Bitcoin istemekte. Fidye yazılım kurbanlarına siber suçlular şifre kırma dosyasını paylaşmayı reddedebileceklerinden asla fidye ödememelerini tavsiye ediyoruz.

Zepto Virüsü Zepto Locky'nin en son çeşididir. Haziran 2016 da keşfedildi. .Locky dosya uzantılı belalı virüsün daha da gelişmiş bir versiyonudur. Bard fidye yazılımından hemen sonra piyasaya salındı ve zarar e-posta kampanyaları ile yayılmakta.

Bilgisayarı tehtid eden bu virüs AES-128 ve RSA-2048 şifrelerini kullanıp kırmayı kendi şifre kırma aracı olmadan neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bu virüsün yazılımcıları Zepto şifre kırma anahtarına sahip olmak için Locky ödeme sitesi üzerinden fidye talep etmekteler. Yine de, bu dolandırıcların gerçekten kurbanlara şifre verip vermediği ile ilgili kesin bir bilgi mevcut değil.

MRI6219316107.js Bilgisayara Locky virüsünü bulaştıran dosyanın bu java uygulaması olduğuna inanılıyor. Eğer size gönderilmiş bir e-posta içinde bu uzantılı bir dosya görürseniz derhal o e-postayı silmelisiniz. Eğer bu dosyayı barındıran bir ZIP dosyayı indirmiş iseniz de sakın açmayın!

JS.Nemucod. Locky veya başka bir zararlı bilgisayar virüsünü bilgisayarınıza indirmenize yol açan bir Truva atıdır. Bilgisayarınızı Truva atlarından korumanız çok önemlidir çünkü bu dosyalar bilgisayarınız için çok zararlıdır.

Genelde varlıklarını hiçbir şekilde açık etmezler fakat sessizde kullanıcının kişisel bilgilerini çalar ve hiç beklenmedik şekilde bilgisayara çok tehlikeli virüsler yerleştirirler. Başka bir deyişle JS.Nemucod. virüsü saatli bomba gibidir, bu tarz tehlikelerden sakınmak için, bilgisayarınızı kuvvetli anti-kötücül yazılımlarıile korumalısınız.

Locky virüsünden nasıl etkilenirim?

Locky fidye yazılımı (virüsün alternatif ismi) spam maillere ekli Word dosyaları ile yayılır. Bu emailler kullanıcıları kandırıp Word dosyasını indirmelerini sağlar. Pc güvenlik uzmanlarına göre .js uzantılı e-postalarda çok dikkatli olmalısınız çünkü tahminlerine göre dolandırıcılar her 7 günde bir 4 milyon virüslü e-posta yaymaktalar.

Tabiki, bu e-postaların hepsi insanları onları indirmeye ikna edebilmek için çokikna edici duruyorlar. Makro ayarları açıkken Word dosyası indirildiğinde virüs çalışmaya başlar. Makrolar açık değilse, kurbandan makro ayarlarını açması istenir. Bu yolla virüsü aktif hale getireceğinizden lütfen bunu yapmayın.

Bu yüzden Locky, Makro virüsü olarak da adlandırılır. Kurban JavaScript eklentilerini indirmeye kandırıldığında,virüs kurbanın makroları açmasına ihtiyacı yoktur. Bu yüzden Locky yayılma tekniği yakın gelecekte çok popüler olacak gibi.

Aktif olduktan sonra virüs sistemdeki tüm dosyaları tarar ve AES algoritması ile kilitler. Virüs sistemdeki dosyalarla birlikte, online depolama ve cloud platformalarındaki ve harici belleklerdeki dosyaları da etkiler. Locky'in Bitcoin cüzdanlarını da şifrelediği bilinmektedir. Yani bu virüs oldukça tehlikeli olduğundan hemen sistemden kaldırılmalıdır. Bilmediğiniz kaynaklardan gelen mailleri açmayın ve eklentileri indirmeyin.

Eğer locky_recover_instructions fidye notu'nu bilgisayarınızda keşfetmiş iseniz, ve dosyalarınıza .locky uzantısı eklenmiş ise, ne yazıkki, bu tehlikeli Locky fidye yazılımının bilgisayarınıza girmek için bir yol bulduğu anlamına gelmektedir. Zaten belirttiğimiz gibi, siber suçlular tarafından verilen Locky kurtarma adımlarını izlemeniz tavsiye edilmez.

Eğer bilgisayarına virüs girmeden önce sisteminizin yedeğini almadıysanız, korkarız ki Locky'nin şifrelediği dosyaları kırmanın başka yolu mevcut değil. Eğer Locky'nin talep ettiği fidyeyi ödemeye istekli değilseniz, bu virüsü bilgisyarınızdan bir an önce kaldırmalısınız. Locky kaldırma kılavucu için ikinci sayfaya devam ediniz.

Locky virüsünün kaldırılması:

Gördüğünüz gibi Locky virüsü dosyalarınızı kaybetmenize neden olacak tehlikeli bir virüstür. Birçok dilde Outlook ve Microsoft 365 ile yayıldığı bilinmektedir. Bazı güvenlik uzmanları “suç dehası” olarak da adlandırmaktadır. Virüsün sonuçları kötü olabilir. Bazı Pc güvenlik uzmanları bu programa ” Suçun başyapıtı” diyorlar. Etkilenmiş kullanıcılar için sonuçlar yıkıcı olabilir.

Çoğu Antivirüs programları bu virüse karşı başarısız olmaktalar, ama şimdilerde güvenlik programlarının çoğu Locky daha dosyaları kilitleyemeden onu engellemenin bir yolunu bulmakta. Eğer bu siber tehtidten güvende durmak istiyorsanız, güvenilir bir anti-casus yazılımı kurmayı düşünmelisiniz.

Bununla birlikte, şüpheli kaynaklardan gelen dosyaları indirirken aşırı dikkatli olmalısınız. .Js uzantılı dosyayı gönderen kişi her ne kadar zararsız gözükse de dosyayı bilgisayarınıza indirmeden o kişi ile iletişime geçmelisiniz. Eğer bu virüsten etkilendi iseniz, Locky kaldırma prosedürünün ne kadar uzun ve zahmetli olduğunu farketmişsinizdir.

Aynısı etkilenmiş dosyaları geri kurtarmak için de söylenebilir. Bu durumda, farkına varmanız gereken en önemli şey virüsü kaldırmak fidye yazılımı tarafından kaldırılmış dosyalara ulaşmanızı sağlamayacaktır. Virüsten etkilendiyseniz aşağıdaki adımları daha fazla dosya kaybetmeden takip etmeli ve bilgisayarınız onarmalısınız:

Locky Virüsü SSS:

Soru: Locky virüsü sisteme girdikten sonra dosyalarımı geri getirebilir miyim?

Cevap: Ne yazık ki Locky şifre çözücü daha icat edilmedi. Dosyalarınızı yedeklemediyseniz şu yazılımları deneyin: Photorec, Kaspersky virus-fighting utilities veya R-Studio. Ama bu programların dosyalarınızı geri getireceğinin garantisi yoktur. Locky virüsünü sisteminizden hemen kaldırmalısınız. Bunun için FortectIntego kullanabilirsiniz.

Soru: Az önce “Ekteki Faturayı İnceleyin” diyen bir eposta aldım. “ATTN: Invoice J-98223146” şeklinde bir ekii var. Ne yazık ki dosyayı indirdim ve şimdi klasörlerim kilitlendi. Neden?

Cevap: Ne yazıki ki Locky fidye yazılımından etkilendiniz. Oldukça tehlikeli olan bu virüs dosyalarınızı açmak için fidye istemektedir. Bilgisayarınızı temizlemek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Soru: Locky Virüsünü nasıl kaldırabilirim ? Bu işlem Fide yazılımı tarafında engellenmiş dosyalarımı geri getirecek mi?

Cevap: Ne yazıkki dosyalarınızı “açmanın” en kolay yolu , Locky geliştiricilerinde olan anahtarı girmektir. Bu anahtar tahmin edilemez veya bir yerden elde elde edilemez, bu yüzden anahtara sahip olmanın tek yolu geliştiricilere fidyeyi ödemektir. Yine de ,yedekler yardımıyla dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

Cd, harici disk, Dropbox veya benzeri çözümlere başvurabilirsiniz. Bilgisayarınızdan Locky virüsünü kaldırabilmek için güvenilir bir anti-casus yazılımı kurmalı ve bilgisayarınızı bu programın yardımı ile zararlı dosyalara karşı korumalısınız.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Locky Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma


Note: Virüsün bazı versiyonları farklı başlama seçeneklerini de iptal etmekte, eğer bilgisayarınız güvenli modda başlamıyorsa ,kurtarıcı disk yardımı ile başlamayı deneyebilirsiniz.

Önemli! →Manuel, yani kendi kendinize tüm gerekli işlemleri yaparak virüs silme işlemi uzman olmayan bilgisayar kullanıcıları için çok detaylıdır. Bu işi doğru bir şekilde halletmek için ciddi bir IT bilgisine sahip olmanız gerekir. Eğer çok önemli dosyalar silinir ya da zarar görürse bu tüm sistemin çökebileceği anlamına gelebilir. Ayrıca bu işlemleri bitirmek saatler alabilir. Bu yüzden aşağıda açıkladığımız otomatik silme programlarını kullanmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

1. Adım : Network ile Güvenli Mod'a ulaşma

Elle zararlı yazılım silme işlemleri en iyi Güvenli Mod ile gerçekleşir. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Bilgisayarı yeniden başlatmak için : Başlangıç > Kapat > Yeniden Başlat > Tamam
 2. Bilgisayar yeniden başlatılırken Gelişmiş Boot Seçeneklerini görene kadar birkaç kez F8 tuşuna basın (eğer F8 ile Güvenli Mod ekranına geçemezseniz F2, F12 ve Del tuşlarını da deneyebilirsiniz. Ana kart modeline göre tuşlar değişebiliyor)
 3. Listeden Network ile Güvenli Mod seçeneğini seçin. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

Windows 10 / Windows 8

 1. Başlat tuşuna sağ tıklayarak Ayarlar seçeneğine tıklayın
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 2. Aşağı bölümde yer alan Güncelleştirme & Güvenlik.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 3. Ardından Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 4. Bu pencerede Gelişmiş Başlangıç bölümüne gelin.
 5. Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 6. Sorun Gider kutusuna tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 7. Uzman seçeneğine ilerleyin Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 8. Başlangıç seçenekleri kutusuna tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 9. Yeniden Başlat seçeneğini seçin.
 10. Şimdi klavyeden 5 tuşuna ya da 5 ) Network ile Güvenli Modu Aktifleştir seçeneğine tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

2. Adım : Şüpheli işlemleri kapatın

Windows Güvenlik Yöneticisi, bilgisayarda çalışır durumda olan tüm işlemleri gösteren oldukça kullanışlı bir araçtır. Eğer virüs bir işlem gerçekleştiriyorsa bunu kapatmanız gerekir.

 1. Ctrl + Shift + Esc tuşuna basarak Windows Görev Yöneticisini açın. 
 2. Eğer açık değilse Diğer ayrıntılar yazısına tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 3. Arka Plan İşlemleri bölümünü inceleyin ve şüpheli bir şey olup olmadığını kontrol edin. 
 4. Bulursanız sağa tıklayın ve Dosya Konumunu Aç seçeneğine ilerleyin.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 5. İşlemler bölümüne geri dönün ve Görevi Sonlandır seçeneğini tıklayın. 
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 6. Şüpheli Dosyayı bulun ve silin. 

3. Adım : Başlangıç programlarını kontrol etme.

 1. Ctrl + Shift + Esc tuşuna basarak Windows Görev Yöneticisini açın. 
 2. Başlangıç sekmesine gidin.
 3. Şüpheli programın üzerine giderek Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

4. Adım : Virüs dosyalarını silme

Virüs ile ilişkili olan dosyalar bilgisayarın çeşitli yerlerine dağılmış durumda olabilir. Bu dosyalar hakkında faydalı olabilecek bazı bilgiler verelim:

 1. Windows arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve Enter'ı tuşlayın. 
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 2. Açılan pencerede temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin (Çoğunlukla C: sürücüsü ana sürücü olur ve zararlı dosyalar burada bulunur). 
 3. Silinecek Dosyalar listesinde şunları seçin: 

  Geçici İnternet Dosyaları
  İndirilenler
  Çöp Kutusu
  Geçici Dosyalar

 4. Sistem Dosyalarını Temizle seçeneğine tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 5. Ayrıca aşağıdaki listede yer alan klasörlerde zararlı yazılım olup olmadığını kontrol edin (Windows Arama kutusuna aşağıdakileri girin ve Enter tuşuna basın) :

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

İşlemler bittikten sonra Yeniden Başlat seçeneği ile bilgisayarınızı normal şekilde açın.

System Restore kullanarak Locky programını kaldır

Sistem geri yükleme işlemi gerçekleştirirken, Windows'un önceki versiyonunu geri yükle seçeneğini deneyebilirsiniz. Unutmayın ki bu opsiyon yanlızca bilgisayar virüsten etkilenmeden önce sistem geri yükleme aktive edilmiş ise geçerlidir.

Yine de , bu yöntem her zaman işe yaramayabilir çünkü Locky virüsünün bazı yeni versiyonları sistem gölge yedeklerini de silip,sistem geri yüklemeyi imkansız hale getirebilmekte.

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve Locky sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, FortectIntego 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra Locky temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı Locky ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI