Siber suçlulara ödeme yapmadan önce gözden geçirmeniz gereken şeyler

Fidye yazılım virüsler o kadar popüler oldu ki, hackerler ardı ardına yenilerini kodlamaya başladılar. Bu programlar askeri düzeyde şifreleme teknikleri kullanarak kurbanın dosyalarına ulaşmasını engellemekte ve sonra fidye talep etmekte. Fidye yazılımının geliştiricileir ahmaklık etmezse, şifrelenmiş dosyalarınıza tekrar kavuşmanın onlara para ödemekten başka yolu yok!. Ne yazık ki, tecrübeli bir siber hırsızı takip etmek neredeyse imkansız dolayısıyla polis de bu siber suçları engellemekte çaresiz kalmakta. Bu saldırıları durdurmanın bir yolu var mı? Belki yok, fakats sayılarını azaltmak mümkün. En basit haliyle fidyeyi ödemeyin!

Suçluları illegal aktivitelere teşvik eden nedir?Para. Sonuç ne kadar çok para toplayacaklarına emin olurlarsa o kadar daha çok emek verip daha komplike veri şifreleme programları tasarlamaktalar. Birisi her fidye ödediğinde, suçlular illegal aktivitelerine devam etmek için biraz daha motivasyon kazanıyor. Kurbanlar bu saldırılar karşısında fidye ödemeyi bırakırlarsa, eminiz ki siber suçlular da bu gelir kapılarından olup ilgilerini yitirecekler. Yine de,verilerin geri alınmasının bazen çok önemli olduğunu veya bazen verinin değerinin fiyattan öne geçtiğini hatta bazı durumlarda işinize zarar verebilecek şekilde zaman kaybetmekten sadece ödeme yapmayı düşünmmenizi anlıyoruz. İşte suçlular tam olara da bu yüzden büyük şirketleri hedef almakta – büyük şirketlerin yılların emeğini kaybedip sıfırdan başlamayı göze almaktansa ödeme yapmayı tercih edeceklerini biliyorlar. Yine de, fidye yazılımları bilgisayarı olan herkesi etkileyebilir hatta ev kullanıcıları dahi kurban olabilirler. Fidye ödemeyi düşünen kurbanlar için küçük bir kılavuz hazırladık – umuyoruz ki bunlar düşüncelerinizi değiştirebilir.

  1. Fidyeyi ödemeden önce, virüsün Sistem Yedeklerini silip silmediğini kontrol etmelisiniz. Bu yedekler şifrelenmiş dosyalarınızı ücretsiz ve zahmetsiz olarak geri getirmek için kullanılabilir. Bu işlemi daha da kolaylaştırmak için, ShadowExplorer gibi araçlar kullanabilirsiniz.
  2. Sisteminizi etkileyen fidye yazılımı için uzmanların yeni bir şifre anahtarı geliştirip geliştirmediğini öğrenmek için NoMoreRansom websitesini ziyaret edin. Ayrıca internette yeni çıkmış bir şifre anahtar var mı? var ise sizin işine yarayıp dosyalarınızın şifresini çözüyor mu diye kontrol etmenizi şiddetle tavsiye etmekteyiz.
  3. Herhangi bir şifre anahtarı bulamazsanız, ödeme yapmak mı yoksa dosyalarınızı kaybetmek mi daha ucuz olduğunu değerlendirmelisiniz. Bazı virüslerin size verdikleri süre içinde ödeme yaptığınız taktirde daha ufak miktarlarda ödeme talep ettiklerini unutmayınız, mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenek.
  4. Siber suçluların size ödeme yapsanız bile herhangi bir şifre anahtarı sağlamakla yükümlü olmadıklarını bilmelisiniz – şifre anahtarını verseler bile bu da yine kendi çıkarları içindir. Şifre anahtarını sağlamaktalar çünkü anahtarı vermezlerse kurbanlar sonunda ödeme yapmaktan da vazgeçerler. Yine de araştırmalara göre ödeme gerçekleştiren her 5 kişiden 1’i şifre anahtarını almamakta.
  5. Fidyeyi ödemek aslında siber suçluların masum insanların üzerinde kullanmak üzere geliştireceği daha sofistike fidye yazılımları projelerine finansman sağlamak demek .
  6. Fidyei ödediğiniz taktirde, siber suçlular sizi hemen tekrar potansiyel hedef listesine eklemekte. Bir kere bile olsa ödeme yapmış olsanız, ikinciye yine ödeme yapma ihtimaliniz vardır. Ayrıca bazen var olan fidye ödendikten sonra siber suçlıların anlaşmanın dışında ekstra ödeme talep ettiklerine de şahit olduk.
  7. Şifre anahtarını bir hayat kurtarıcı değil, içinde ekstra kötücül yazılımlar barındırabilecek bir araç olarak düşünmelisiniz. Şifre anahtarının daha farklı kötücül yazılımlar içermesine karşı dikkatli olmalısınız örneğin bir Truva atı veya tuş kaydedici. B tarz programlar sistemde sessiz kalır ve kullanıcı hakkında bilgiler toplayıp uygun zamanda suçluların kendi serverlarına aktarır.
  8. Zamanınız varsa, şifrelenmiş dosyalarınızı yedekleyin, ve sakince bekleyin. Şifrelenmiş dosyalarınızı açacak bir şifre anahtarı olmaması, gelecekte de olmayacağı anlamına gelmemekte. Kötücül yazılım analistleri bu fidye yazılımlarının kodlarını kırmak için yoğun şekilde emek sarfetmekte, bazen başarı ile etkili şifre anahtarları yazıp insanlarla ücretsiz olarak paylaşmaktalar.
Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Kötü Amaçlı Yazılım Analiz Uzmanı...

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku