_HOWDO_text.html nedir? Kaldırmalı mıyım?

 _HOWDO_text.html dosyasını bilgisayarımda nasıl görürüm?

Bilgisayarınızın masa üstünde _HOWDO_text.html dosyasını gördüyseniz, muhtemelen çok ciddi bir virüs tarafından etkilenmişsiniz demektir. Bu dosya günümüzün en tehlikeli fidye yazılımlarında birisine aittir — ODİN virüsü sisteme girip dosyaları şifreledikten sonra gözükmekte. Bir kaç adım geriye gitmeli ve ilk önce fidye yazılımı virüsünün ne olduğu hakkında konuşmalıyız. En genel anlatımıyla, bilgisayarlar truva atları, spam epostaları veya program açıkları ile giren kötü amaçlı dosyalardır. Yazılım sistemi ve ulaşabildiği bütün harici diskleri belirli dosya türleri için taramaya daha sonra da bu dosyaları şifrelemeye programlanmıştır, bu şifreleme işlemi içinde çok sofistike bir teknik kullanır. Virüsün yaratıcıları bu kilitli dosyaları kullanıcılarına şantaj yapmak ve para sızdırmak için kullanmakta. Bu talepler ve veri kurtarma talimatları masa üstünde ve virüsten etkilenim her dosyanın bulunduğu klasörde yar almakta. Bu belgeler birbirinin kopyası olan fidye notlarıdır.

 _HOWDO_text.html dosyasından başka, Odin virüsü iki farklı dosya daha yaratabilmekte sızdığı sistemlerde — _5_HOWDO_text.html and _HOWDO_text.bmp.  Bu dosyalarda da suçlular kurbanlara kısaca bilgisayarlarına ne olduğunu ve bundan nasıl kurtulabileceklerini anlatmakta.  Kurbanlardan kimliksiz BitCoin hesaplarına yüzlerce dolar transfer etmeleri beklenmekte. Ayrıca destek servisi için bir kimlik numarası ile telefon numarası da verilmekte kurbanlara. Her ne kadar bu fidye notları virüslü olmasa da, farklı sorunlara yol açabilirler. Her ne kadar _HOWDO_text.html dosyasını sisteminizden kaldırmanız gerekse de, esas olarak virüsün kendisi ile beraber ikisini de kaldırmalısınız. Aksi taktirde, bu masum gözüken dosya gelecekte tekrar virüse maruz kalmanıza yol açabilir. Sisteminizin tamamen temiz olduğuna emin olmak için, sisteminizi FortectIntego gibi güvenilir bir programla taramalısınız.

Hackerler bu dosyayı nasıl yaymakta?

_HOWDO_text.html dosyası ODİN virüsü bilgisayarı etkisi altına aldıktan sonra otomatik olarak yaratılmakta. Bilgisayarınızda ortaya çıkması için, ODİN virüsüne maruz kalmış olmanız gerekmekte. Daha önce de bahsettiğmiz gibi, bu virüsü bilgisayarınıza eposta dosyaları, truva atı eklenmiş yazılımlar veya kendisini Word, PDF veya Dropbox linki gibi gizlemiş virüs içeren linklerden almış olabilirsiniz. Hiçbir şartta bilmediğiniz dosya veya yazılımları indirmemelisiniz. Bildiğiniz bir kaynaktan bile indirmiş olsanız güvendiğiniz bir program ile taramakta fayda vardır. Her zaman ekstra tedbir iyidir.

_HOWDO_text.html ve ODIN  fidye yazılımının kaldırılması :

Bilgisayarınızda  _HOWDO_text.html dosyası ile karşılaşmışsanız panik yapmayın. Bilgisayarınızın internet bağlantısını hemen kesin ve Güvenli Mod ile çalıştırın. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra hemen anti virüs aracı ile çalıştırın. Tarama işleminin gerçekleşmemesi durumunda, virüsü elle kaldırmanız gerekmektedir. En son yayınladığımız ODİN virüsü kaldırma kılavuzunu dikkatke okuyun. Antivirüsünüzü aktive ettikten sonra, bilgisayarınızı tekrar taramayı da unutmayın okFollow the instructions provided in our recently published ODIN removal guide. After you unblock your antivirus, don’t forget to scan your computer again.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
Yazar hakkında
Alice Woods
Alice Woods

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Alice Woods ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI