Adnetworkperformance.com seçeneğini kaldırın (virüsler)

Adnetworkperformance.com'ı Kaldırma Rehberi

Adnetworkperformance.com nedir

neden Adnetworkperformance virüsüne maruz kaldım?

Adnetworkperformance.com, üçüncü partiler tarafından reklam yazılımları, tarayıcı korsanları gibi virüsleri yaymak için kullanılan bir pazarlama platformudur. Bu PİP genelde sisteme belirli bir güncelleme yüklemesi gerektiğini söyleyen sahte reklamlar aracılığı ile girer. Ayrıca, Adnetworkperformance virüsü kullanıcılarını, sistemin sorun ve hatalarla doluolduğunu belirtip bunu düzeltmek için belirli bir numarayı arayarak “Microsoft teknik destek uzmanları” ile görüşmeleri gerektiğini belirtir. İletişim kuracağınız tek kişiler ise sadece dolandırıcılar olacaktır. Bu reklamların ortaya çıkışısı size sisteminizi güvenilir bir güvenlik yazılım ile kontrol etmeniz gerektiğini hatırlatan bir uyarı mahiyetindedir. Tam ve başarılı bir Adnetworkperformance.com kaldırma işlemi için kuvvetle FortectIntego programını önermekteyiz.

Bu URL genelde yeni sekmelerde ortaya çıkan reklamlara yol açmakta . Şu anda Adnetworkperformance.com reklamlarına maruz kalıyorsanız, sisteminizin performansını kendi gereksinimlerine göre değiştirebilen bir potansiyel istenmeyen programa maruz kalmışsınız demektir. Bu reklamlar Windows ve Mac işletim sisteminde gözükmekte bu konu ile ilgili binlerce şikayet mevcut. Bu virüsten en çok etkilenen ülkeler Almanya ve İspanya’dır .

Adnetworkperformance.comAdnetworkperformance.com virüsü reklamlar, bannerlar ile oldukça sırnaşık olabilir. Bu tarz sürekli oluşan reklamlar kullanıcıların internet deneyimlerini şüphesiz ki kötü etkilemektedir

Reklam ağının mesajlarının içeriği değişebilmektedir fakat genelde kullanıcıları gerekli güncellemelerle ilgili uyarmakta veya bir ankete katılmasını rica etmekte, internet hızını veya sistemi virüslere karşı kontrol etmeyi teklif etmekte vs. Ne yazık ki, tüm bu teklifler tamamen sahtedir ve bunlardan herhangi birisine kanacak olursanız ciddi sonuçlar doğurabilir; Google yönlendirme, DNS-Locker, ZoomEx, ve daha nicelerinin sisteminize girmesine sebebiyet verebilir. Ayrıca, bu PİP web üzerindeki gezintileriniz esnasında sizi takip edip hakkınızdaki kişisel olmayan bilgilerin kaydını da tutabilir. Genelde, bu bilgiler illegal amaçlarla reklam yayınlamak isteyen üçüncü partilere satılır. Tüm bu sebeplerden dolayı sisteminizde bu yazılımın kalması için hiçbir sebep görmemekteyiz – Adnetworkperformance.com ve bu sayfa ile ilgili her şeyi daha ilk reklam çıktığı anda silmelisiniz.

Adnetworkperformance.com pop-up virusü nereden gelmektedir?

Adnetworkperformance reklam platformuna yönlendirmeler sebebsiz yere oluşmamaktadır. Bu alan, reklam destekli bilgisayar yazılımı tipi programa doğrudan bağlantılıdır. Bu kategoriye ait siber tehdit uygulamaları diğer ücretsiz yazılımlarla toplu halde dağılmaktadır; bu tür yazılımlar karşıdan yükleme yöneticileri, PDF yaratıcıları, ortam yürütücüleriyle sınırlı olmamakla beraber bunlar dahildir. Adnetworkperformance.com reklamlarına sebeb olan yazılım web tarayıcılarını (Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari) ele geçirmeye programlıdır, ve ardından aşağıda sıralı amaçlar için izinsiz eylemleri başlatır:

 • tıklama başına geliri yaratma;
 • diğer ortakların web istelerine olan ziyaretleri artırmak;
 • üçüncü kişi programlarını dağıtmak (eklenti, plug-in, araç çubuğu, uzantılar);
 • kullanıcıları hakkında bilgi toplamak.

Bu yüzden, bilgisayarınızı rahatsız edici Adnetworkperformance.com popup’lardan korumak için, muhtemel istenmeyen programları kurmaktan kaçının, güvenilmeyen üçüncü kişilere bilgi akışını engelleyin, ve ücretsiz yazılım kurulum sürecini daha ciddiye alın ve İleri/Özel kurulum seçeneklerini tercih edin. Bu ayarlar bu tür üçüncü kişi araç çubukları, uzantılar, plug-in’ler gibi içerikleri açığa çıkarmaya ayarlıdır, ve kullanıcılara istenmeyen seçenekleri iptal etme izinleri tanır.

Adnetworkperformance.com korsanını nasıl tanıyabilirim?

Aslında, Adnetworkperformance.com reklam destekli bilgisayar yazılımının bulaştığını anlamak oldukça kolaydır. Web tarayıcınız önceden göstermediği herhangi bir reklamı (pop-up’lar ve yeni sekme reklamları) göstermeye başladığında, bir sızmadan bulaşmadan şüphe edilebilir. Eğer Adnetworkperformance.com alanı böyle reklamları zorlarsa, artık şüphe bırakmadan bilgisayarınıza virüs bulaşmıştır. Adnetworkperformance.com yönlendirmelerinin ve önerilerinin ne kadar yanıltıcı olabileceğini göstermek için, size birkaç tane reklam örneği sunacağız:

Congratulations!
Your IP was chosen as a candidate to win IPad.
1 new message. Click here to win IPad.

IMPORTANT: Your personal data could be at risk if not running a proper security protection.
Please call XXX to help remove or prevent any threats on your computer.

There was a problem displaying Flash Video content on your system. It seems you have an outdated version Adobe Flash Player installed. To view Flash Video content on this web page you will have to update your Adobe Flash Player.

To download a new Adobe Flash Player, click “Continue.”

Adnetworkperformance’ın yanıltıcı reklamlarının tarayıcımı kaplamasını nasıl engelleyebilirim?

Yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz gibi, bu reklamlar bir reklam yazılımı programı tarafından yaratılmaktadır. Bu da, reklamlardan kurtulmak için öncelikle reklam yazılımından kurtulmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Bunun için ise, iki seçeneğiniz var ya Adnetworkperformance.com virüsünü elle ya da otomatik olarak kaldıracaksınız.

Reklam yazılımı kategorisindeki programlar genelde ana yürütülebilir dosyalarını Program Ekle/kaldır listesine koyarlar, bu yöntemle kolayca bulup kaldırabilirsiniz. Ne yazık ki, Adnetworkperformance.com için bu kaldırma yöntemi başarılı olmayabilir çünkü reklam yazılımları ek bileşenlere de sahippp olabilmektedir. Ayrıca, Bilgisayarı elle onarmaya çalışırken, bazı PİPler sistemde kalabilir. Bu yüzden, sistemi gerçekten korumak için size güvenilir bir anti- kötücül yazılım kullanmanıız tavsiye etmekteyiz.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Adnetworkperformance.com'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows işletim sisteminden kaldırma

 Adnetworkperformance.com virüsü ile uğraşırken elle kaldırma yöntemini tavsiye etmemekteyiz çünkü farklı reklam sergileme programları da sisteminizde gizleniyor olabilir. Yine de, bunu yapmak istediğine eminseniz bilinmeyen geliştiricilere ait olan tüm uygulamaları kaldırmalısınız.

Adnetworkperformance.com programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi. Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede Adnetworkperformance.com ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayın Windows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program Kaldır Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın

Mac OS X sisteminden Adnetworkperformance.com virüsünü kaldırın

Mac işletim sisteminiz Adnetworkperformance.com reklam yazılımı tarafından etkilendiyse, en son yüklenen  uygulamaları kontrol edip, şüpheli olanları kaldırmalırsınız. Genellikle, bilinmeyen geliştiricilere ait yazılımlardır.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Adnetworkperformance.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Microsoft Edge tarayıcınızda reklamlar ve sponsorlu linkler görmeye başladıysanız, virüs tarayıcınıza bazı ek bileşenler yerleştirmiş olabilir. Sisteminizden derhal kaldırmanız gereken, bazı şüpheli araç çubuklar, eklentiler veya uzantılar olabilir.

MS Edge tarayıcısından istenmeyen uzantıları silme:

 1. Menü'yü tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç çizgi) ve Uzantılar'a tıklayın
 2. Listeden ilgili olan uzantıları seçin ve çark simgesine tıklayın.
 3. Altta bulunan Kaldır düğmesine tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Coockies ve diğer tarayıcı verilerini temizleme:

 1. Menü'ye tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç nokta) ve Gizlilik & Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 2. Tarayıcı verilerini temizleme seçeneğinin altında, temizlemek istediğiniz şeyleri seçin.
 3. Her şeyi seçin (şifreler dışında. Ayrıca Medya lisanslarını da dahil etmek isteyebilirsiniz) ve Temizle butonuna tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Yeni sekme ve ana sayfa ayarlarını yenileyin: 

 1. Menü simgesine tıklayın ve Ayarlar'ı seçin
 2. Ardından Başlangıç sekmesine gidin
 3. Eğer şüpheli bir site adı görürseniz etkisizleştirin.

Yukarıda verilen adımlar işe yaramıyorsa şu adımları takip edin:

 1. Ctrl + Shift + Esc ile Görev Yöneticisi penceresini açın.
 2. Diğer Ayrıntılar sekmesine tıklayın.
 3. Detaylar sekmesini seçin
 4. Microsoft Edge ile ilgili gördüğünüz tüm işlemlere sağ tıklayarak Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın. Böylece Microsoft Edge programı tamamen kapanmış olacak
 5. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Eğer bu çözüm de size yardımcı olmadıysa daha çok uzmanlık gerektiren yöntemlere geçmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yapmadan önce yedekleme almayı ihmal etmeyin.

 1. Bilgisayarınızda bulunan şu adresi bulun.  C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Ctrl + A tuşlarına basarak tüm bu klasörleri seçin.
 3. Sağa tıklayarak hepsini Silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme
 4. Şimdi bilgisayarın en alt sol köşesinde bulunan Başlangıç tuşuna sağ tıklayarak Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın.
 5. Yeni pencere açıldığında aşağıda verilen bağlantıyı ekrana yazarak Enter (Giriş) tuşuna basın.

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı Edge için Yönlendirmeler:

MS Edge (Chromium) programından uzantıları silme:

 1. Edge uygulamasını açın ve Ayarlar > Uzantılar seçeneklerine tıklayın
 2. İstemediğiniz uzantıları Sil seçeneğine tıklayarak silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Cache ve Site Verilerini silme:

 1. Menüye tıklayın ve Ayarlara gidin.
 2. Gizlilik ve Servisler seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama bilgilerini sil seçeneği altında yer alan bölümde silmek istediğiniz verileri seçin.
 4. Zaman aralığı sekmesinden Tüm Zamanlar seçeneğini seçin
 5. Şimdi Temizle tuşuna basın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı MS Edge tarayıcısını yeniden kurma:

 1. Menüye tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin.
 2. Sol tarafta Tekrar Kurma ayarlarına gidin. 
 3. Fabrika ayarlarına dön seçeneğine tıklayın.
 4. Onaylayın ve işlemleri tamamlayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Tehlikeli eklentileri silme;

 1. Mozilla Firefox uygulamasını açın ve Menü simgesine tıklayın (Sağ üst köşede bulunan üst üste yatay çizgiler).
 2. Uzantılar'ı seçin.
 3. Burada Adnetworkperformance.com ile ilgili olan uzantı ve araçları Silin. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Anasayfayı yenileme:

 1. Menü'ye erişmek için üst sağ köşedeki yatay çizgilere tıklayın.
 2. Seçenekler'i seçin.
 3. Anasayfa sekmesi altında, uygulama açıldığında direk olarak bağlanmasını istediğiniz internet sitesini girin.

Cookies ve site verilerini silme:

 1. Menü'ye ve oradan da Seçenekler'e ilerleyin.
 2. Gizlilik & Güvenlik seçeneğine gidin.
 3. Cookies dosyalarını ve site verilerini kaydettiğiniz bölüme kadar aşağı inin.
 4. Verileri Temizle seçeneğine tıklayın
 5. Cookies ve Site Verileri ile birlikte Cashed Web İçerikleri seçeneğini de seçip Temizle butonuna basın. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Kurma

Yukarıda önerdiğimiz adımları tamamladıktan sonra Adnetworkperformance.com silinmediyse Mozilla Firefox uygulamasını yeniden kurun.

 1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın.
 2. Yardım seçeneğine ilerleyin ve Troubleshooting Bilgileri seçeneğine ilerleyin.
 3. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme
 4. Give Firefox a tune up sekmesinde Firefox'u Yenile butonuna tıklayın…
 5. Açılır pencereyi gördüğünüzde, Firefox'u Yenile seçeneğine tıklayarak bu işlemi onaylayın. Bu işlemler Adnetworkperformance.com sorununu ortadan kaldıracaktır. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Reset Google Chrome

Zararlı uzantıları Google Chrome tarayıcısından kaldırma:

 1. Google Chrome tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın (üst sağ köşede bulunan üst üste üç nokta) ve Diğer araçlar > Uzantılar yolunu takip edin.
 2. Yeni açılan ekranda tüm yüklenmiş uzantıları göreceksiniz. Yanlarındaki Kaldır düğmesini tıklayarak tüm uzantıları kaldırın. Reset Google Chrome

Chrome tarayıcısından ön bellek verilerini temizleme (Cashe):

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
 2. Gizlilik ve güvenlik menüsünün altından tarama geçmişini sil seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama geçmişini, ön bellek verilerini, ön belleğe alınmış resimleri ve diğer site verilerini seçin.
 4. Verileri Temizle butonuna tıklayın. Reset Google Chrome

Chrome ana sayfa değiştirme işlemleri:

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'a gidin.
 2. Başlangıç gibi şüphelendiğiniz siteleri inceleyin 
 3. Spesifik bir sayfa seç seçeneğine tıklayın ve üç noktayı seçerek Sil opsiyonunu arayın.

Google Chrome Yeniden Yükleme:

Eğer yukarıda saydığımız yöntemler eklentilerinin kaldırılmasını sağlamazsa bunları kaldırmak için Google Chrome tarayıcısını yeniden yükleyin.

 1. Menü'ye ve ardından Ayarlar'a tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasında aşağı inin ve Gelişmiş seçeneklerini açın.
 3. Aşağı inin ve Yeniden Yükle ve Temizle sekmesine gelin.
 4. Buradan Orijinal ayarlara dönmek için yeniden yükle yazısına tıklayın.
 5. Silme işlemlerini tamamlamak için Yeniden yükleme işlemini onaylayın.. Reset Google Chrome

Safari Yeniden Yükleme

Safari tarayıcısından istemediğiniz uzantıları kaldırın:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Yeni pencerede Uzantılar seçeneğine ilerleyin.
 3. Adnetworkperformance.com ile ilgili olan uzantıyı seçin ve Kaldır seçeneğine tıklayın. Safari Yeniden Yükleme

Safari uygulamasından cookies ve site verilerini kaldırma:

 1. Safari > Geçmişi Temizle…
 2. Açılan menüden Temizle'yi seçin ve tüm geçmiş seçeneğine tıklayın. 
 3. Geçmişi Temizle işlemini onaylayın. Safari Yeniden Yükleme

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa Safari tarayıcısını yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Gelişmiş sekmesine ilerleyin.
 3. Menü çubuğunda geliştirme menüsünü göster seçeneğini tikleyin ve ardından Ön Belleği Temizle seçeneğine tıklayın. 
 4. Safari Yeniden Yükleme

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Adnetworkperformance.com programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI