arp.exe nedir? Kaldırmalı mıyım?

Arp.exe Adres Çözümleme Protokolü'nün kısaltmasıdır. Interneti adres katmanları arasında paylaşmaya yarar. Dosya kullanıcının IP adresi bilindiği taktirde kullanıcının mac adresini takip etmek için kullanılır. Ayrıca dosya LAN ağı üzerindeki iki ayrı bilgisayarın iletişim kurmasını sağlar. Aynı zamanda istatistiki amaçlarla da kullanılabilir. 

arp.exe dosyasının diğer kullanım yöntemleri

Dosya cihazlar arasında iletişimi sağladığı için doğal olarak kötü amaçlarla kullanılmaktadır. Siber suçlular bu yönteme ARP zehirlenmesi veya ARP sahteciliği demekte. Hedef bilgisayarı sahte MAC adreslerine boğarak cihaza giriş sağlamaktalar. Fakat suçlular ancak ağda gördükleri sistemlere sızabilmekteler.

Dahası, bir siber suçlu diğer cihazlara sızabilmek için bir cihazın ARP protokolüne ihtiyaç duymaktadır. ARP sahteciliği suçlu tarafından kontrol edilen hedef cihazın iletişim trafiğini de yönetmeye yarar.

Genelde, bu teknik bir aracı gerektirip daha büyük saldırılar için kullanılır örneğin, DDoS (dağıtık hizmet aksatma) saldırısı. 

ARP zehirlenmesinden korunma önerileri

İster Windows ister Linux olsun her işetim sistemi bu tarz saldırıları tespit etmek üzere programlanmıştır. Örneğin, Linux cache dosyalarını ARP değişim işlemi ile kıyaslayıp sertifikası olmayan istekleri bloklamakta. Ne yazık ki, diğer cihaz da hacker tarafından ele geçirilmişse bu yöntem de sisteme sızmak için yeni bir fırsata dönüşebilir. 

Windows işletims sistemi kullanıcıları ARP işlemlerini HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters, ArpCacheLife, ArpCacheMinReferenceLife, ArpUseEtherSNAP, ArpTRSingleRoute, ArpAlwaysSourceRoute, ve ArpRetryCount regedit girdileri ile konfigüre edebilirler.

Tekniğin bazı sınırları olduğu için hackerlar arasında çok popüler değildir fakat yine de dikkatli olmalısınız. Neyseki internet kullancılarını bu tarz kötücül yazılımlardan koruyabilecek çok sayıda uygulama bulunmakta. Tüm güvenlik sisteminin güvenliğini arttırabilmek için hem kötücül yazılı hem de anti virüs yazılımlarınızı güncel tutmalısınız. 

arp.exe dosyasını sonlandırma yöntemleri

arp.exe dosyasında fazla işlemci gücü tüketmesi gibi şüpheli hareketler sezmeniz durumunda, önlem alma zamanınız gelmiş demektir.  FortectIntego veya Malwarebytes kurup sistem taraması yapın. Bu yazılım izinsiz grişin kaynağını tespit edip engelleyebilir. Ayrıca işemi Görev Yöneticisi üzerinden de sonlandırabilirsiniz. Aktif çalışan dosyayı bulun, üzerine sağ tuşla tıklayıp “Görev Sonlandır” a tıklayın.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında