Bilgisayar Virüsleri ve Kötücül Yazılımları

Lucia Danes ile - - Güncellendi | Tümü Yaz

Bilgisayar virüsleri (kötücül yazılımları) kişisel bilgisayarlarda istenmeyen aktiviteler gerçekleştirmesi için yaratılmış zararlı programlardır. Çok ciddi problemlere yol açabilecekleri için, kullanıcılar bilgisayarlarına virüs yüklemekten çekinmeliler. Genel manasıyla, bilgisayar virüsleri para yaratmak için tasarlanırlar, bu yüzden de kurbanın alışkanlıklarını takip etmeye ve kişisel bilgilerini toplamaya başlarlar. Ayrıca, yönlendirmeler, yavaşlamalar ve benzeri durumlara yol açarlar. Reklam amaçlı yazılımlar, Tarayıcı korsanları, Fidye yazılımları, Truva atları, casus yazılımları kötücül yazılımların en popülerleridir.

Kötücül yazılım sistemi kişinin bilgisi ve onayı olmadan etkiler. Bu tarz zararlı yazılımları bilgisayarınıza, yasal olmayan oyunlar, anti-casus/anti-virüs crackleri ve benzeri yüklemelerle paket halinde alırsınız. E-postalarda zararlı linklerle dolu olabileceğinden, kullanıcıalr çok dikkat etmeliler. Sonuç olarak, güvenlik uzmanları illegal websiteleri, yanlış yönlendirebilen patlayan reklam mesajlarının kötücül yazılımların yayılmasında önemli rol aldığını söylemekte. Eğer bir reklam gerçek olamayacak kadar doğru gözüküyorsa, muhtemelen doğru değildir. Bu programların neredeyse hepsi güvenilir bir anti-kötücül yazılım programı ile kaldırılabilir. Yine de, bazen en kuvvetli güvenli yazılımları bile virüslere karşı bilgisayarınızı korumakta başarısız olabilir, ve anti-kötücül yazılım güncellemelerini hazırlamak da zaman almaktadır.

Bilgisayar virüslerinin fonksiyonları çeşitlerine göre değişmekle beraber, para ve bilgi kaybı bu tarz zararlı programların genel özelliğidir. Kurbanlar bazı tarayıcı kaynaklı sorunlarla da karşılaşabilir(başlangıç menüsü/anasayfa/yeni sayfa sekmelerini değiştirebilir veya reklam içeriği gösterimi, zararlı web sitelerine yönlendirmeler olmakta.) ve bilgisayar kaynaklı sorunlar (sistem yavaşlamaları, yazılımları çalıştırırken ortaya çıkan sorunlar, sahte sistem taramaları gibi.) kötücül yazılımlar ayrıca sistemi ekstra virüslere açabilir ve hatta botnete bağlanarak bir çok kullanıcıya yayılmasına sebebiyet verebilir. Kötücül yazılımlarla iligli tehditlerin büyük çoğunluğu, sistem arkaplanında sessiz olarak çalışır ve kullanıcıların virüsten etkilendiklerinden haberleri bile olmaz.Yine de, şüpheli işlemler Görev Yöneticisinde gözükür ve web tarayıcısındaki acayip araç çubukları, sisteminizdeki sebepsiz değişiklikler ve yabaşlamalar sizi bilgisayar güvenliğini hakkında uyarmaktadır.

Eğer bu belirtilerin birini bilgisayarınzda tespit ettiyseniz, çoktan virüsten etkilenmiş olabilirsiniz. Neyle karşı karşıya olduğunuzu ve kaldırma yöntemini bilmek için ilk önce tehditi tanımlamanız gerekmekte. Bunu tavsiye ettiğimiz bir anti-kötücül yazılım programını edinip full sistem taraması gerçekleştirerek yapabilirsiniz. Eğer bilgisayarınıza bulaşan kötücül yazılımın adını biliyorsanız, detaylı kaldırma talimatlarımızı okuyarak ya da yine tavsiye ettiğimiz aynı anti-kötücül yazılımı kullanarak tam sistem taraması gerçekleştirerek kısa sürede kurtulabilirsiniz. Doğru programı seçmek için, lütfen Yazılım bölümümüze göz atın. Bilgisayarınızı onarmak için size tavsiye ettiğimiz yazılımları kullanmanızı öneririz.

Veritabanına en son eklenen virüsler

Bilgi güncellendi: 2016-10-06

Diğer dillerde oku