Cerber 3.0 virüsünü kaldır

Cerber 3.0 Virüsünü Kaldırma Rehberi

Cerber 3.0 fidye yazılımı virüsü nedir

Cerber 3.0 virüsü gün ışığına çıkar

Cerber virüsü geliştiricileri görünüşe hiç dinlenmeden çalışıyorlar çünkü online dünyayı bir kez daha bombaladılar – Cerber 3.0 virüsü piyasaya sürüldü. Mevcut olan virüşü görünüşe piyasadaki en gelişmiş ve yıkıcı-zararlı sanal dosya şifreleme tehditi. Öyle bir şekle büründü ki artık kurbanlarıyla konuşabiliyor bile. Hackerlar virüs araştırmacılarının virüsü anlayıp çözmesine fırsat vermeden düzenli olarak güncelliyorlar. Yine de, Son versiyonu bilgisayarınızı işgal etmişsse, telaşa kapılmanıza gerek yok. Cerber 3.0 virüsünü kaldırmak hala mümkün. Sadece sisteminizden tamamen kaldırıldıktan sonra, geri kurtarma ihtimallerini. Elbette, yeni güncelleme ilgi çekiyor. Fidye yazılımının iddasına göre şu an piyasada var olan en kompleks virüs. Buna rağmen bilişim uzmanları hala bazı şifre çözme teknikleri geliştirmeyi başarabildi. Ücretsiz bir şifre çözme programı beklerken, virüsün önceki versiyonunun diğerlerinden ne farkı olduğunu ve ne kadar zarar verebildiği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Makalenin sonunda, Cerber 3.0 kaldırma talimatlarını bulacaksınız. Biryandan okurken, bir yandan da FortectIntego programını çekip kaldırma işlemini hızlandırabilirsiniz.

Ünlü Cerber virüsünün gelişimi hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz, kısaca size virüsün gelişim aşamalarından bahsedelim. Cerber fidye yazılımı çok sıradan bir fidye-yazılımı misali çıktı piyasaya. Başlangıçta sadece belli coğrafi bölgeleri hedef alıyordu ve aktive olması için sistemin baştan başlatılması gerekiyordu. Zaman geçti ve sahneye Cerber 2.0 çıktı Sisteme bulaştıktan sonra, bir.vma dosyası ile birlikte geldi. Kalın bir kadın sesi ile dosyaların kilitlendiğini idda ediyordu. Daha sonra, kötücül yazılım bir kez daha güncellendi. If the victims refused to pay the ransomware, they risked their computer to get connected to a malicious botnet – a network of computers which send out the infected files.

Cerber 2.0 virüsü hala interneti kasıp kavururken, yeni güncel bir versiyonun yolda olduğu dedikodusu çoktan yayılıyordu. Önceki versiyonun ayırıcı özelliği dosyaları şifreleyip sonlarına .cerber2 uzantısı eklemekti. Cerber 2.0 virüsünden bahsederken, .cerber3 uzantısını da eklemeye başladı şifrelediği dosyalara. Böylece, çok kısa bir süre içinde, fidye yazılımının yeni alternatif bir adı oldu – .cerber3 uzantısı virüsü. Bu kötücül yazılım şimdilerde şifre çözme talimatlarını #DECRYPT MY FILES #.txt, şeklinde değil, # HELP DECRYPT #.txt adıyla sunmaya başladı. Dahası, virüs şimdi ICMP paketleri kullanmaya da başlamıştı. Cerber 3.0 fidye yazılımı bilgisayarınıza sızarsa bunlardan bir sürü görebilirsiniz.

Virüsün yayılma metodları

Yayılma özelliklerine baktığımızda, bir değişiklik bulunmamakta. Tehdit kullanıcılara genel olarak spam epostalar yoluyla saldırmakta. Hackerlar, uzmanlıklarını veri iadesi, kargo teslim teyit belgesi, veya telekomünikasyon şirketlerinin isimlerini kullanarak yarattıkları epostalarla ikna oranı çok yüksek dolandırıcılık yöntemleriyle ispatladılar. Bu tarz epostaları, direkt adınıza yazılmış dahi olsa açmakta acele etmeyiniz. Yoksa, yeteri kadar dikkatli olmaz ve yanlışlıkla bir fatura dosyasına veya .zip dosyasına tıklayarak Cerber virüsünü sisteminize alabilirsiniz. Bir süredir güncellenmemiş eski prorgramlara dikkat edin. Son olarak, güvenlik aracı veya virüs tarayıcısı yüklemenizi isteyen alakasız programlara karşı çok dikkatli olun. Yüksek oranda Cerber 3.0 korsanı olma ihtimali mevcut.

Virüsü nasıl silebilirim?

Virüs tüm dosyalarınızı şifrleemiş olsa bile panik yapmaya gerek yok. Verilerinizi geri alabileceğinizin garantisi olmadığı için hiçbir şartla para göndermemenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle, Cerber 3.0 kaldırma işlemini gerçekleştirin. FortectIntego veya Malwarebytes ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Kaldırma işlemi başarı ile gerçekleştikten sonra, dosya şifre kırma işlemine geçebilirsiniz. Aşağıda dosyaların şifresini çözmekle ilgili birkaç farklı yöntem sunuyoruz. Verilerinizi geri getirmeyi başarabilirseniz, önemli dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemeye başlamalı ve yedeklerinizi farklı yerlerde saklamalısınız. Son olarak, Cihazınızı tam kontrol edemediğiniz için Cerber 3.0 virüsünü kaldırmakta zorluk çekerseniz, aşağıdaki erişim kurtarma adımlarına bakınız. Bu uyarıların spam e postalarla ilgili olduğunu unutmayınız. Dikkatsizlik özellikle Cerber 3.0 gibi virüslerin yayılmasında önemli rol alıyor.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI