Covid-19. Online safety issues during the quarantine: how to manage your privacy

#EvdeKal Teknoloji – Private Internet Access VPN

Covid-19 salgını son zamanlarda tüm dünyayı etkisi altına aldı ve dünyanın dört bir yanında insanlar hasta olsa da olmasa da #EvdeKal mantığı ile hareket ediyor. Bu yüzden insanlar her zaman olduğundan daha fazla internete bağlanıyor ve doğal olarak internet dünyasının sanal virüsleri ile daha fazla karşılaşıyorlar. Bu virüsleri ortaya atan korsanlar ve ürünleri yüzünden evden çalışmak ya da eğitim almak bile riskli hale geliyor.

Her ne kadar karantina süreci sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirip kalan boş zamanınızda Netflix dizi ve filmlerini izleyerek eğlenceli bir şekilde geçse de internete bağlandığınız her an güvenliğiniz tehlike altına giriyor. İnternetten bir şeyler izlediğiniz sitelerde çok sayıda siber suçlu bulunduğundan evinizden film izlerken bile kendinizi şüpheli ve tehlikeli bir sitede bulabilirsiniz.

Bunun yanında insanların panik halinde iken detaylara önem vermeyeceklerini bilen korsanlar bu durumdan faydalanmak istiyor. Ancak ne var ki bazı teknolojik araçlar eve tıkılıp kaldığınız bu günlerde internet deneyiminizi daha güvenli hale getirebilir ve bu şekilde hayatınıza önemli bir konfor sunabilir. Private Internet Access VPN ya da kısa adıyla PIA bunlardan biri. Şimdi nasıl çalıştığına bakalım.

Staying home during quarantine brings additional online privacy risks

VPN servisi kullanarak karantina sürecini daha katlanabilir hale getirin

VPN, yani “sanal özel ağ“, genelde internete bağlanırken gizlilik ve güvenlik amaçları ile kullanılan bir araçtır. VPN araçlarının çalışma prensibi kullanıcının gerçek IP adresini gizlemek amacıyla değiştirmek için uzakta bulunan başka bir sunucuya bağlanmasına dayanır. Bu şekilde kullanıcı gizli kalır ve kimliği tespit edilemez. Başka bir IP adresi ile bağlandığınız zaman ne hükumetler, ne internet sağlayıcıları ne de siber korsanlar sizin internete bağlıyken neler yaptığınızı anlayamaz.

Bunun yanında internete VPN sunucusu ile bağlandığınız zaman internet gezintileriniz şifrelenir. Yani bu şekilde tamamen korunmuş ve siber saldırılara karşı kalkanlı hale gelirsiniz. Koronavirüs karantinası sürecinde VPN nasıl fayda sağlar?

Her şeyden önce bu sıralarda internet kullanımı en yüksek noktalarını yaşıyor olduğundan siber suçlar da tavan yaptı. Ayrıca şifre dolandırıcılığı arttı ve hatta Coronavirüs adıyla yaratılmış kötü amaçlı yazılımlar bile yazıldı. Doğal olarak alışverişlerinizi bile internet kanalı ile yaptığınız için banka kartı detaylarınız, şifreleriniz, e-posta adresleriniz, resimleriniz ve diğer hassas bilgilerinizi koruma altına aldığınızdan emin olmalısınız.Private Internet Access VPN

Hepsi bu kadar değil! Farklı bir ülkede bulunan bir sunucu aracılığı ile internete bağlandığınız zaman girdiğiniz tüm internet siteleri sizi farklı bir ülkeden bağlanıyor gibi algılar. Bu sayede istediğiniz zaman sunucunun lokasyonuyla oynayıp IP adresini değiştirerek dünyanın dört bir tarafında bulunan çok sayıda eğlence sitesine erişebilirsiniz. Bu şekilde insanlar ülkelerin hükumetlerinin görmelerini istemedikleri haberlere ve diğer bilgilere de erişebilir.

PIA karantina sırasında çok sayıda eğlence kanalını ayağınıza getiriyor

Netflix gibi videolar sunan siteler her ülkede aynı içeriklerle hizmet vermiyor. Bunun nedeni kullanım hakları. Çoğu zaman şirketler ya da ürünler her yerde yayınlanacak kadar küresel haklara sahip olmuyor. Neyse ki bu sorunun üstesinden gelmek de çok kolay.

Bu eğlence siteleri size servisleri sunarken her zaman IP adresinize bakar ve ona göre bir içerik gösterir. IP bilgisi nerede olduğunuzu gösteren bir bilgidir. Ancak VPN servisleri bulunduğunuz yerde farklı bir IP adresi verir ve şu anda konumdan dolayı engelli olduğunuz tüm sitelere erişme olanağı sağlar.{ref en-5]

Covid-19. Online safety issues during the quarantine: how to manage your privacy

Privet Internet Access VPN kullanırken Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, HBO Go, BBC iPlayer ve daha fazla platformda birbirinden farklı kataloglarla karşılaşırsınız. Hatta Disney Plus ve Apple TV+ gibi henüz ülkenizde yayına geçmemiş video servislerini bile izleme şansı yakalayabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken PIA kullanarak farklı bir ülkenin sunucusu ile internete bağlanmak. İzlemek istediğin yayınları yayınlayan bir ülkenin sunucusuna bağlandığınıza emin olmanız yeterli. Bu şekilde bu sitelere girebilir ve ülkenizde yayınlanmayan içeriklere erişebilirsiniz.

VPN araçları, indirme işlemleri internet dünyasının önemli bir faktörü olduğundan daha fazla fırsat sunar. VPN ile bağlanmak mümkün olan en hızlı indirme işlemini de garanti altına alır. Torrent ile indirme işlemleri legal olarak tartışmalı bir konu olduğundan tüm indirme işlemlerinizi özel bir şekilde gizlilik altında gerçekleştirirsiniz.

Hemen Private Internet Access Satın Alın

Neden Privet Internet Access'i seçmelisiniz?

PIA piyasadaki en güvenilir VPN servislerinden biridir. Asla kullanıcının internet aktivitelerini kayıt altına almaz. Bu şekilde tamamen gizli olduğunu bilerek rahat edersin ve kimse senin internette ne yaptığını bilemez. Bilgisayar bilginiz ne olursa olsun Privet Internet Access markette bulunan en kolay VPN uygulamasıdır. Tek yapmanız gereken bir tıklama, bunun ardından tüm verileriniz anında şifrelenmeye başlar.

Private connections due to VPN service

Hepsinin yanında sadece bir Private Internet Access VPN aboneliği ile 10 farklı cihazdan aynı anda internete bağlanabilirsiniz. Bu şekilde tüm cihazlarınızı güvence altına alırsınız ve bir ekranı olan tüm cihazlardan engelli içeriklere erişebilirsiniz.

Son olarak riske attığınız bir şey olmadığını unutmayın. Çünkü PIA 30 gün içerisinde para iadesi garantisi veriyor. Eğer Privet Interenet Access programından 0 tatmin olmazsanız 30 gün içerisinde paranızın iadesini isteyebilirsiniz ve size paranız iade edilir.

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Gabriel E. Hall virusler.info.tr ile neredeyse 10 yıldır çalışan tutkulu bir kötücül yazılım araştırmacısıdır.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku