Cryakl virüsünü kaldır (Virüs Kaldırma Rehberi) - Ara 2016 tarihinde güncellendi

Cryakl Virüsünü Kaldırma Rehberi

Cryakl fidye virüsü nedir

Cryakl virüs saldırısının tehlikeleri nelerdir?

Cryakl virüsü bilgisayarlara sızıp değerli bilgileri kilitleyebilen kötücül bir fidye yazılımıdır. Bu virüs görünüşe göre ünlü kripto-fidye yazılımı Locky‘i taklit etmektedir. Örneğin, kişisel dosyaları AES ve RSA şifreleme algoritmalarını kullanmakta. Bu komplike matematiksel kodlar bilgisayardaki dosyaları şifreleme( ana anahtar) ve şifre çözme(özel anahtar) işlemlerinde kullanılmakta. Ne yazık ki, şifre çözme anahtarı bulut üzerinde hackerlar tarafından çok sıkı şekilde korunmakta. Suçlular fidyeyi almadan şifreyi vermek istememekteler. Maalesef, para transfer edilse bile hackerların size parayı verip dosyalarınıza ulaşmanızı sağlamaları için hiçbir sebepleri yok, bu yüzden de fidyeyi ödemeyi düşünmemelisiniz. Bunun yerine, Cryakl fidye virüsünü nasıl kaldırabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin. FortectIntego kullanarak sisteminizi tarayabilirsiniz.

The image revealing Cryakl virus

Bu sanal tehdit Nisan ayının ilk haftalarında ortaya çıktı. Ardından birkaç ay sakineşti sonra tekar gün yüzüne çıkmış gibi gözüküyor. Cryakl virüsü ketum bir program ve niyeti veya gereksinimleri ile hiçbir bilgi paylaşmamakta. Önce, virüs kötücül dosyalarını çalıştırır ama bu dosyalar, herhangi bir schvost.exe dosyası olabilir veya başka bir sistem dosyası görünümlü dosya da olabilir. Daha sonra da, aşağıdaki listede olan uzantılara sahip dosyaları aramaya başlar:

.dif, .dip, .djv, .djvu, .doc, .docb, .docm, .docx, .dot, .dotm, .dotx, .dtd, .dwg, .dxf, .eml, .eps, .fdb, .fla, .flv, .frm, .gadget, .gbk, .gbr, .ged, .gif, .gpg, .gpx, .gz, .h, .htm, .html, .hwp, .ibd, .ibooks, .iff, .indd, .jar, .java, .jks, .jpg, .js, .jsp, .key, .kml, .kmz, .lay, .lay6, .ldf, .lua, .m3u, .m4a, .m4v, .max, .mdb, .mdf, .mfd, .mid, .mkv, .mml.

Virüs en fazla zararı verebilmek için genelde en popüler dosyaları hedef alır. Dahası, bu virüsün bazı versiyonları etkilediği dosyalara .cryakl uzantısı ekler böylece hala güvende olan dosyalar ile etkilenmiş dosyalar birbirinden ayrılabilir. Cryakl fidye yazılımı iki farklı matematiksel kod kullandığı için dosyaları geri almanın tek yolu fidyeyi ödemektir. Neyse ki, şimdi bu güvenli olmaya yöntemi es geçebilirsiniz çünkü Kaspersky bilişim uzmanları ücretsiz bir Cryakl Şifre Anahtarı yayınladılar ve bu anahtar Kaspersky’nin resmi sitesinden indirilebilmekte. Yine de , şifre anahtarına sahip olsanız bile ilk önce Cryakl virüsünü kaldırmalısınız. Aşağıdaki makaleyi okuyarak bunu güvenli ve hızlı bir şekilde nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınız bu virüsten nasıl etkilenebilir?

Hackerlar arasındaki en genel taktik, zararlı virüslerini spam epostalar ile yaymaktır. Ne yazık ki, bu teknik hala karlıdır. Siber suçlular son zamanlarda çok yaratıcı olmaya başladılar ve ulaşım şirketleri, gümrük ve hatta yerel ofislerden gelmiş gibi sahte epostalar göndermekteler. Daha önce fidye yazılımı ile karşılaşmamış ve yayılma tekniklerini bilmeyen kullanıcılar bu tarz e postaları açmakta ve Cryakl fidye yazılımı ya da başka bir dosya-şifreleme tehditine maruz kalmaktalar. Bu yüzden, FBI bile bu tarz epostalara karşı tetik olmakta. Bir epostadan şüpheleniyorsanız direkt size gönderen yeri arayıp teyit etmelisiniz. Daha fazla vakit kaybetmeyin ve Cryakl virüsünü derhal silin.

Etkili bir Cryakl kaldırma işlemi mümkün müdür?

Cryakl virüsü bilgisayarın kontrolünü ele geçirdiği zaman, kullanıcılara derhal otomatik kaldırma seçeneğini değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. Bunun için, FortectIntego veya Malwarebytes gibi bir kötücül yazılım kaldırma aracı kurmalı ve hemen güncellemelisiniz. Sonra ise, işletim sistemini taramaya başlayıp virüslü dosyaları tespit etmelisiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra, program otomatik olarak Cryakl kaldırma işlemini yapacaktır. Bu işlemin ardından sisteminizi yeniden başlatmanız gerekebilir. Ayrıca, anti-casus yazılımının şifreleri çözmediğini sadece virüsün kendisini tespit edip kaldırdığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Dosyalarınızın şifresini kaldırmak için, aşağıda verilen şifre anahtarlarını kullanabilirsiniz. Son olarak, bir sorunla karşılaşır ve Cryakl virüsünü kaldıramazsanız ya da güvenlik yazılımı çalışmazsa, aşağıda verdğimiz kılavuzları inceleyebilirsiniz..

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI