CryptoLocker 5.1 virüsünü kaldır (Gelişmiş Rehber)

CryptoLocker 5.1 Virüsünü Kaldırma Rehberi

CryptoLocker 5.1 fidye yazılımı virüsü nedir

CryptoLocker 5.1 fidye yazılımı siber saldırılarına başlar

CryptoLocker 5.1 virüsü kötü şöhretiyle bilinen CryptoLocker fidye yazılmı ailesindendir. Aslında, fidye mesajı orjinal tehdite oldukça benzemekte. Örneğin, şifrelediği dosyaların sonuna .locked eklentisi eklemekte. Yine de, uzmanlar bunun orjinal virüsün adı altına gizlenmiş bir kopya olduğuna emin. Dahası, yeni alternatif bir ismi daha var – Il tuo computer e stato infettato da Cryptolocker! virüsü. Fidye için gerekli notları italyanca olarak vermekte. Virüsün yapımcıları kurbanlarına para transferini gerçekleştirmeleri için 48 saatleri olduğunu söylemekte. Bunun kurbanları korkutmak için genel bir strateji olduğunu unutmamalıyz. Aslında, önceliğiniz kesinlikle CryptoLocker 5.1 virüsünü kaldırmak olmalı. Bunun için de bir anti-casus yazılım temin edip işlemi hızlandırabilirsiniz. Bu makalenin son kısmında sadece CryptoLocker 5.1 virüsünü nasıl kaldıracağınızı değil aynı zamanda dosyalarınızı nasıl geri alabileceğiniz hakkında bilgiler bulacaksınız.

Şimdilerin kötü şöhret sahibi Crypto Locker birkaç sene önce sahneye ilk çıktığında sıradan kullanıcılar için sadece büyük maddi ve veri kayıplarına yol açmakla kalmadı aynı zamanda yeni hacker olmak isteyenlere ilham kaynağı da oldu. Ne yazık ki, sahtekarlar ki genelde lise çağındaki gençlerden oluşurlar, hatalarndan çok çabuk ders çıkarıp virüsteki açıkları hızlıca kapattılar. Bu yüzden, Bu kötü şöhretli fidye yazılımının ilham verdiği “yeni yetmelerin” ortaya çıkması sadece zaman meselesiydi. Virüsün orjinal versiyonu çok büyük miktarda para koparmayı başardığından, kopyacıları bu miktarın bir kısmını alsalar bile yeterliydi. Fidye yazılım geleneklerini takipe eden CryptoLocker 5.1 kötücül yazılımı 250€ talep etmekte. Transferin 48 saat içinde yapılması gerekmekte. Aksi taktirde, siber suçlular dosyaları temelli olarak yok etmekle tehdit etmekte. Böyle bir senaryo ile irkilen kurbanlar belirtilen süre içerisinde para vermeye çalışmakta. Yine de, ne suçlular ne de siz parayı ödeseniz bile dosyalarınızı alacağınıza garanti veremezsiniz. Sahtekarlar sözlerine tutmak zorunda değildir ve dosyalarınızı tekrar erişiminizi sağlamak tamamen onların vicdanına kalmıştır. Bu yüzden bu tehditi bir an önce FortectIntego ile kaldırmalısınız.

Kötücül yazılım bilgisayarınıza ne zaman sızdı?

Crypto Locker 5.1 fidye yazılımının sisteme sızmak için spam kullanması hiç de şaşırtıcı değildir. Önceki orjinal CryptoLocker versiyonu gibi bu versiyonu da spam maillere gizlenmiş pdf dosyaları ile yayılmakta. Ne yazık ki, bu yöntem hala hackerler için karlı olmakta çünkü kullanıcılar spam mailleri hala çekinmeden açmaktalar. Sahtekarlar yaratıcılıklarını yürütülebilir dosyaları fatura veya sahte finansal tabloların içine saklayarak göstermekte. Bu yüzden, şüphesiz ki kurbanlar dosyalarını açtıklarını düşünüyorlardı fakat virüsü aktive ettiler. Aynı hatayı siz de yaptıysanız veya bu mailleri açtıysanız, takip eden süreçte FBI veya vergi dairesinden eposta dahi alsanız sakinliğinizi korumalısınız. Ufak hataların sizde sinir ve para kaybı oluşmasına sebebiyet vermemesi için bu dosyaları açmadan önce göndereni birkaç kez kontrol etmelisinzi

CryptoLocker 5.1 kaldırma adımları

Her ne kadar bu tehdit virüsün orjinal versiyonu olmasada, bu tehditi çok da hafife almamanızı tavsiye etmekteyiz. Bu yüzden, fazla vakit kaybetmeden virüsü FortectIntego veya Malwarebytes gibi bir anti-casus yazılım ile kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Yazılım tehditi geride hiçbir iz bırakmayacak şekilde tamamen silmekte. Yine de, bu programların hiçbirisi şifrelenen dosyaları şifresini kıramamakta. Bu yüzden de, dosyalarınızı yedekten geri yüklemeli veya alternatif yöntemleri denemelisiniz. Sizin için sunduğumuz tavsiyelere bir göz atın çünkü işinize yarayabilirler

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI