DuckDuckGo seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Şub 2018 tarihinde güncellendi

DuckDuckGo'ı Kaldırma Rehberi

DuckDuckGo nedir

DuckDuckGo birkaç dezavantajı olan güvenilir bir arama motorudur

DucDuckGo virüsü

DuckDuckGo bir virüs DEĞİLDİR! En baştan bunu söylemek ve ayda 15.5 milyon ortalama trafiği olan bir yazılım için yanlış yönlendirme yapmak istemeyiz. Popülaritesi düşünüldüğünde Duck Duck Go ile bir noktada mutlaka karşılaşmış olmalısınız, özellikle online aktivitelerinizde casusluk yapmayacak yeni bir arama motoru arıyorsanız.

Hepimizin bildiği gibi, gizlilik arama motorları içinde oldukça az bulunan bir özelliktir ve bu arama motorunun girdiğiniz siteleri gizlemek için kullanıldığına inanılır. Fakat, DucDuckGo'nun da aktif promosyon stratejileri güttüğünü aklınızdan çıkarmamalısınız. Yani ansızın bu aramamotoru tarayıcınızda sizin izniniz olmadan ortaya çıkmış olabilir.

Yazılımların bu tarz yayılma politikaları konusundaki yatkınlıkları yeni değildir ve meşru kabul edilmektedir. Aslında hem güvenilir geliştiriciler hem de şüpheli arama motorları tarafından kullanılmaktadır. Mac, iPhone, Android veya bilgisayarınızda ansızın DuckDuckGo ile karşılaşmışsanız, bu arama motorunu sisteminize girmesinin tek sorumlusu sizsinizdir. Neden mi dersiniz?

Çünkü ücretsiz yazılımları sisteminize kurarken kurulum ekranını atlayıp paket programların sisteme girmesini sağlayan sizsiniz. Duck Duck Go arama motorundan sakınmak için atmanız gereken adımlar hakkında bilgi almak istiyorsanız, lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Dahası, yazılımın resmi web sitesine girdiğinizde, bu yazılımın tarayıcı alışkanlıklarınıza nasıl da baskı yaptığını farkedeceksiniz. Sizi başka sayfalara yönlendirerek tarayıcı keyfinizi bozabilir.

Bu fenomen, sponsorlu içerik gösterip başka sayfaların trafiğini arttırma amaçlı yönlendirmeler yapmaya başlayınca sinir bozucudan çok daha ötesi bir hal alır. Bu yönlendirmeleri istemiyorsanız, size DuckDuckGo tarayıcısını kurmanızı tavsiye etmekteyiz. Zaman tasarrufu amacıyla, size yardım etmesi için FortectIntego kurabilirsiniz.

Bu arama motorunun daha sonraki versiyonları hem Android hem iOS ile uyumlu. Akıllı telefon ya da tabletinizde bu yazılımdan mecutsa hiç tereddütsüz kaldırmalısınız. Daha önce bahsedilen yönlendirmeye yatkınlığı hariç, tarayıcınıza korsanlık yapabilen bir eklenti de kurabilmekte. Bunu istemiyorsanız, DuckDuckGo kaldırma işlemi önceliğiniz olmalıdır.

DucDuckGo reklam yazılımı sitesiResmi DucDuckGo ana sayfasını gösteren fotoğraf

Gizlilik Politikası veya Son Kullanıcı Sözleşmesini açar açmaz gizliliğin ana endişe olduğunu göreceksiniz. Kullanıcıları ile ilgili hiçbir bilgiyi herhangi bir üçüncü parti ile paylaşmadıklarını iddaa ettiklerini göreceksiniz. Dahası okumaya devam ederseniz aşağıdaki gibi birbiri ile çelişen ifadeler de görebilirsiniz:

“DuckDuckGo kullanarak arama yaptığınızda, kimliğiniz ve yaptığınız aramalar hakkında bir bilgi sahibi değiliz.

Ayrıca araştırıyoruz, ama, kişisel olarak tanımlanabilir şekilde değil (…) Benzer olarak, eTicaret sitelerine bazı kodlar yerleştirip (örn. Amazon & eBay) sizin arama sonuçlarınız ve satın almalarınızdan ufak komisyonlar alıp DuckDuckGo'ya ödendiği doğrudur.”

Kısaca, her websitesi kullanıcıları hakkında bir takım teknik bilgiler toplamaktalar. Sadece pazalama ve kendi websitelerinin güvenliği için olmamaktadır bu. Bu arama motorunu kullanırken, DuckDuckGo yönlendirmeleri ile zaman zaman karşılaşabilirsiniz. Bu da web sitesi sizi ortaklarına yönlendiriyor demektir.

Aynı şekilde, üçüncü partiler bir takım takip teknolojileri kullanarak kişisel tarayıcı özelliklerinizi toplamaya çalışabilirler. Bu veriyi ele geçirdikten sonra, çevrim içi reklam şirketleri tarayıcınızda sinir bozucu reklamların çıkmasına sebep olmaktadır.

İstenmeyen arama sonuçları çıkmasının sebepleri

Genelde, istenmeyen programlar sisteme ücretsiz yazılım şeklinde sızar. Kullanıcılar ayrıca kurulum sihribazında hızlıca ilerledikçe bu tarz programların sisteme “bonus” olarak yasal bir şekilde kurulmasının destek olurlar farkında dahi olmadan.

Gelecekte bir DuckDuckGo saldırısına maruz kalmamak için, program kurulum sırasını değiştirmeniz gerekmektedir:

 1. Kurulum shirbazını “Gelişmiş” modda çalıştırın.
 2. Sonra, size ekstra program kurmayı teklif eden kutucuklardaki seçkileri kaldırmalısısnız. Hepsini kaldırın.

DuckDuckGo'yu kolay kaldırma yöntemi

DuckDuckGo kaldırma işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız, aşağıda verilen elle kaldırma kılavuzunu kontrol edebilirsiniz. Tamamen kurtulabilmek için arama motorunu kaldırmalı ayrıca tarayıcınızı sıfırlamalısınız.

Bu prosedürleri tamamaldıktan sonra, sisteminizi güvenilir bir anti- casus yazılımı ile full tarama yapıp olası diğer sızmalara karşı da kontrol etmelisiniz. Bunun için aşağıda verilen güvenlik programalrından birine ihtiyacınız var, en güncel versiyona getirip, full sistem taraması gerçekleştirmelisiniz.

Genelde, DuckDuckGo virüsünün sistemden kaldırılması birkaç dakika almaktadır. Son olarak ise kişisel dikkatsizliğin bu tarz siber tehditlerle karşılaşma riskini arttırdığını unutmamalısınız.

SSS:

Sorun. DuckDuckGo websitesi ana sayfamın yerini aldı. Her ne kadar cool gözükse de, sistemimi yavaşlatıp sinir bozucu reklamlar çıkmasına sebebiyet vermekte. Bu arama motoruna ihtiyacı olmadığına karar verdim ve kullanmak istemiyorum artık. Ne yapmam gerektiğini söyler misiniz?

Cevap. DuckDuckGo varsayılan ana sayfanız ve arama motorunuz olarak aniden ortaya çıktıysa, muhtemelen bir program veya uygulama kurarken dikkatsiz davranmışsınız demektir. Yine de bu bir virüs DEĞİLDİR o yüzden arama motorunu kullanabilirsiniz. Daha önceki arama motorunuzdan daha memnunduysanız, DuckDuckGo arama motorunu kaldırıp eskisini kullanabilirsiniz. Kaldırmak için gerekli taliamtları aşağıda bulacaksınız.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

DuckDuckGo'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows işletim sisteminden kaldırma

DuckDuckGo'nun elle kaldırılması için, aşağıda verilen adımların gerçekleştirilmesi lazımdır. yazılımla ilgili her şeyin kaldırıldığından emin olmalısınız.

DuckDuckGo programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi. Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede DuckDuckGo ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayın Windows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program Kaldır Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın

Mac OS X sisteminden DuckDuckGo virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve DuckDuckGo ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Microsoft Edge tarayıcısının düzeltilmesi için, DuckDuckGo ile ilgili tüm eklentilerin silinmesi gereklidir. Tarayıcınızı sıfırlama yoluna da başvurabilirsiniz.

MS Edge tarayıcısından istenmeyen uzantıları silme:

 1. Menü'yü tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç çizgi) ve Uzantılar'a tıklayın
 2. Listeden ilgili olan uzantıları seçin ve çark simgesine tıklayın.
 3. Altta bulunan Kaldır düğmesine tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Coockies ve diğer tarayıcı verilerini temizleme:

 1. Menü'ye tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç nokta) ve Gizlilik & Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 2. Tarayıcı verilerini temizleme seçeneğinin altında, temizlemek istediğiniz şeyleri seçin.
 3. Her şeyi seçin (şifreler dışında. Ayrıca Medya lisanslarını da dahil etmek isteyebilirsiniz) ve Temizle butonuna tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Yeni sekme ve ana sayfa ayarlarını yenileyin: 

 1. Menü simgesine tıklayın ve Ayarlar'ı seçin
 2. Ardından Başlangıç sekmesine gidin
 3. Eğer şüpheli bir site adı görürseniz etkisizleştirin.

Yukarıda verilen adımlar işe yaramıyorsa şu adımları takip edin:

 1. Ctrl + Shift + Esc ile Görev Yöneticisi penceresini açın.
 2. Diğer Ayrıntılar sekmesine tıklayın.
 3. Detaylar sekmesini seçin
 4. Microsoft Edge ile ilgili gördüğünüz tüm işlemlere sağ tıklayarak Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın. Böylece Microsoft Edge programı tamamen kapanmış olacak
 5. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Eğer bu çözüm de size yardımcı olmadıysa daha çok uzmanlık gerektiren yöntemlere geçmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yapmadan önce yedekleme almayı ihmal etmeyin.

 1. Bilgisayarınızda bulunan şu adresi bulun.  C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Ctrl + A tuşlarına basarak tüm bu klasörleri seçin.
 3. Sağa tıklayarak hepsini Silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme
 4. Şimdi bilgisayarın en alt sol köşesinde bulunan Başlangıç tuşuna sağ tıklayarak Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın.
 5. Yeni pencere açıldığında aşağıda verilen bağlantıyı ekrana yazarak Enter (Giriş) tuşuna basın.

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı Edge için Yönlendirmeler:

MS Edge (Chromium) programından uzantıları silme:

 1. Edge uygulamasını açın ve Ayarlar > Uzantılar seçeneklerine tıklayın
 2. İstemediğiniz uzantıları Sil seçeneğine tıklayarak silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Cache ve Site Verilerini silme:

 1. Menüye tıklayın ve Ayarlara gidin.
 2. Gizlilik ve Servisler seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama bilgilerini sil seçeneği altında yer alan bölümde silmek istediğiniz verileri seçin.
 4. Zaman aralığı sekmesinden Tüm Zamanlar seçeneğini seçin
 5. Şimdi Temizle tuşuna basın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı MS Edge tarayıcısını yeniden kurma:

 1. Menüye tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin.
 2. Sol tarafta Tekrar Kurma ayarlarına gidin. 
 3. Fabrika ayarlarına dön seçeneğine tıklayın.
 4. Onaylayın ve işlemleri tamamlayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

DuckDuckGo arama motorunu kullanmayı durdurmak için, Mozila'ya yüklenmiş ilgili eklentileri kaldırabilir veya tarayıcınızı sıfırlayabilirsiniz.

Tehlikeli eklentileri silme;

 1. Mozilla Firefox uygulamasını açın ve Menü simgesine tıklayın (Sağ üst köşede bulunan üst üste yatay çizgiler).
 2. Uzantılar'ı seçin.
 3. Burada DuckDuckGo ile ilgili olan uzantı ve araçları Silin. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Anasayfayı yenileme:

 1. Menü'ye erişmek için üst sağ köşedeki yatay çizgilere tıklayın.
 2. Seçenekler'i seçin.
 3. Anasayfa sekmesi altında, uygulama açıldığında direk olarak bağlanmasını istediğiniz internet sitesini girin.

Cookies ve site verilerini silme:

 1. Menü'ye ve oradan da Seçenekler'e ilerleyin.
 2. Gizlilik & Güvenlik seçeneğine gidin.
 3. Cookies dosyalarını ve site verilerini kaydettiğiniz bölüme kadar aşağı inin.
 4. Verileri Temizle seçeneğine tıklayın
 5. Cookies ve Site Verileri ile birlikte Cashed Web İçerikleri seçeneğini de seçip Temizle butonuna basın. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Kurma

Yukarıda önerdiğimiz adımları tamamladıktan sonra DuckDuckGo silinmediyse Mozilla Firefox uygulamasını yeniden kurun.

 1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın.
 2. Yardım seçeneğine ilerleyin ve Troubleshooting Bilgileri seçeneğine ilerleyin.
 3. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme
 4. Give Firefox a tune up sekmesinde Firefox'u Yenile butonuna tıklayın…
 5. Açılır pencereyi gördüğünüzde, Firefox'u Yenile seçeneğine tıklayarak bu işlemi onaylayın. Bu işlemler DuckDuckGo sorununu ortadan kaldıracaktır. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Reset Google Chrome

Zararlı uzantıları Google Chrome tarayıcısından kaldırma:

 1. Google Chrome tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın (üst sağ köşede bulunan üst üste üç nokta) ve Diğer araçlar > Uzantılar yolunu takip edin.
 2. Yeni açılan ekranda tüm yüklenmiş uzantıları göreceksiniz. Yanlarındaki Kaldır düğmesini tıklayarak tüm uzantıları kaldırın. Reset Google Chrome

Chrome tarayıcısından ön bellek verilerini temizleme (Cashe):

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
 2. Gizlilik ve güvenlik menüsünün altından tarama geçmişini sil seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama geçmişini, ön bellek verilerini, ön belleğe alınmış resimleri ve diğer site verilerini seçin.
 4. Verileri Temizle butonuna tıklayın. Reset Google Chrome

Chrome ana sayfa değiştirme işlemleri:

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'a gidin.
 2. Başlangıç gibi şüphelendiğiniz siteleri inceleyin 
 3. Spesifik bir sayfa seç seçeneğine tıklayın ve üç noktayı seçerek Sil opsiyonunu arayın.

Google Chrome Yeniden Yükleme:

Eğer yukarıda saydığımız yöntemler eklentilerinin kaldırılmasını sağlamazsa bunları kaldırmak için Google Chrome tarayıcısını yeniden yükleyin.

 1. Menü'ye ve ardından Ayarlar'a tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasında aşağı inin ve Gelişmiş seçeneklerini açın.
 3. Aşağı inin ve Yeniden Yükle ve Temizle sekmesine gelin.
 4. Buradan Orijinal ayarlara dönmek için yeniden yükle yazısına tıklayın.
 5. Silme işlemlerini tamamlamak için Yeniden yükleme işlemini onaylayın.. Reset Google Chrome

Safari Yeniden Yükleme

Safari tarayıcısından DuckDuckGo arama motorunun kaldırılması için, web tarayıcısının sıfırlanması gerekmektedir. Bu bir virüs değildir, bu yüzden aşağıda gösterilen kılavuzda olduğu gibi arama motoru ve ana sayfanızı değiştirebilmektesiniz.

Safari tarayıcısından istemediğiniz uzantıları kaldırın:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Yeni pencerede Uzantılar seçeneğine ilerleyin.
 3. DuckDuckGo ile ilgili olan uzantıyı seçin ve Kaldır seçeneğine tıklayın. Safari Yeniden Yükleme

Safari uygulamasından cookies ve site verilerini kaldırma:

 1. Safari > Geçmişi Temizle…
 2. Açılan menüden Temizle'yi seçin ve tüm geçmiş seçeneğine tıklayın. 
 3. Geçmişi Temizle işlemini onaylayın. Safari Yeniden Yükleme

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa Safari tarayıcısını yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Gelişmiş sekmesine ilerleyin.
 3. Menü çubuğunda geliştirme menüsünü göster seçeneğini tikleyin ve ardından Ön Belleği Temizle seçeneğine tıklayın. 
 4. Safari Yeniden Yükleme

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu DuckDuckGo programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI