“Error #268D3” virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Eyl 2017 güncellemesi

“Error #268D3” Virüsünü Kaldırma Rehberi

“Error #268D3” virüsü nedir

Bilgisayarımdaki “Error #268D3” virüsünü nasıl tespit edebilirim?

“Error #268D3” virus

Bilgisyarınız “kritik” uyarıları veriyor ve çözmeniz için ücretsiz numaraları arayabileceğinizi söylüyorsa “Error #268D3” virüsü ile karşı karşıya olabilirsiniz. Aslında, bu numaralar sizi direkt olarak masum kurbanlarına sahte yazılımlar yükletip kişisel bilgilerini çalmaya çalışan üçkağıtçılara bağlamaktadır.

Ayrıca, genelde “Error #268D3” gibi virüsler artmış telefon faturaları ile de sonuçlanmakta. bu yüzden bir an önce bu virüsü sisteminizden kaldırmalısınız. Şunu da belirtmeliyiz ki bu sahte Teknik destek uyarısı Microsoftsupportdesk.com yönlendirme sorunu ile yakından alakalıdı. Elbette, Microsoft logosu ile dolu başka dolandırıcı sayfalara da yönlendirilebilirsiniz.

Bu sayfalara girer girmez, ** BİLGİSAYARINIZ BLOKE OLDU ** yazan kocaman bir uyarı ile karşılaşırsınız. Sonra, hata kodunun #268D3 olduğunu söyleyip bilgisayarınıza virüs ve casus yazılımı girdiği için vakit kaybetmeden teknik desteği aramanızı önerir. Size bu raporla sunulan çok basit kodlar vasıtası ile şifre, kredi kartı bilgileri ve benzeri bilgilerinizi kolaylıkla çalabileceklerini unutmayınız.

Bu mesajı görmezden gelmeli ve #268D3 kodlu Teknik destek virüsünü bir an önce kaldırmalısınız, çünkü Microsoft veya herhangi bir diğer saygın şirketle alakası bulunmamaktadır. Bilgisayarınızın blokesini kaldırmak için, bu sahte uyarıyı Görev yöneticisine gidip bsodm.exe dosyasının işlevini sonlandırmalısınız.

Ne yazık ki, #268D3 gibi dolandırıcılık virüsleri çoğalmakta ve bu yüzden muhtemelen durdurmanız gereken farklı işlemlemler de olacaktır. Zararlı olanları tespit edebilmek için kurulum tarihine dikkat edin ve bu sahte Teknik destek sahtekarlığı mesajı ile aynı gün yüklenen dosyaları kaldırın.

Error #268D3 alert

Bu hata virüsünü test ederken şunu farkettik ki bazı versiyonları 5,10 dakika sonra masa üstünü bloke etmeyi sonlandırıyor. Ekranınızda bu düzmece mesajı görürseniz hiç umursamadan hemen #268D3 Hatası kaldırma işlemine geçmelisiniz. Bu kaldırma işlemini hiç vakit kaybetmeden teknik destek sahtekarları sizi kandırmadan bilgisayarınızdan kaldırmalısınız. ARAMAMANIZ gereken sahte teknik destek numaraları şunlardır:

 • 855-712-8551;
 • 855-976-9325;
 • 855-466-6491;

Teknik destek dolanrıcılarının amacı ne?

“Error #268D3” dolandırıcıları, bilgisayarı kullanıcılarını kendi numaralarını aratıp daha sonra da bilgisayarlarına tam erişim izni vermelerini sağlamak için kandırmaktır. Dolandırıcılar Bilgisayarlarınıza, Truva atları, virüsler, solucanlar gibi kötücül yazılımlar yerleştirebilirler. Dikkatli olun, çünkü sizi gizlice izleyip kişisel ve bankacılık bilgilerinizi çalmaya çalışabilirler.

Fakat, bazı sahtekarlar da kurbanların bilgisayarına girmeye çalışmakla uğraşmaz onun yerine telefonda kurbanları anti virüs ve anti kötücül yazılım almaya ikna etmeye çalışırlar. Bu sahtekarların sizi kandırmasına izin vermemelisiniz, “#268D3 Hata”sını görür görmez sisteminize en son yüklediğiniz programları gözden geçirmelisiniz.

İleri düzey bir kullanıcı değil iseniz, “ #268D3 hata” virüsünü güvenilir ve iyi bilinen anti-kötücül yazılım programları ile de tespit edebilirsiniz örneğin: FortectIntego, tabi elbette istediğiniz taktirde elle kaldırmanız da mümkün. #268D3 Hatasını kaldırmak için gerekli talimatları burada da bulabilirsiniz.

#268D3 Hatası sisteminize nasıl girmekte?

Genelde, bu tarz potansiyel istenmeyen programlar ücretsiz yazılımlar ile yayılıp sisteminize haberiniz olmadan kurulmakta. Haberiniz olmadan kurulmakta çünkü bu programların varlığı genelde Varsayılan veya Standart yükleme ayarları arkasına gizlenmekte ve bilgisayar kullanıcılarının büyük çoğunluğu da bu ayarlara güvenmekte.

Opsiyonel uygulamaları yüklemekten kurtulmak için Özel veya Gelişmiş yükleme seçeneklerini kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca çalışanlarınıza veya ailenize de bu yükleme tercihleri ve teknik destek dolandırıcıları hakkında bilgi vermenizi önermekteyiz.

#268D3 Hatası reklam destekli yazılımını bilgisayarınızdan nasıl kaldırabilirsiniz?

#268D3 hata virüsü sonu gelmeyen reklamlar gösterdiği, bilgisayarın performansını düşürdüğü ve bilgisayar kullanıcılarını kandırdığı için, mümkün olan en kısa sürede kaldırmalısınız. Siber suçlular kendilerini Microsoft isminin arkasına saklamaktalar fakat unutmayın ki #268D3 Hatası reklamları sahte ve Microsoft ile hiçbir alakası yok.

Microsoft destek ekibi asla telefon üzerinden kişisel bilgilerinizi veya kredi kartı numaranızı sormayacaktır. Sisteminizdeki bu sahte uyarılardan kurtulmak için #268D3 Hatası kaldırma işlemini otomatik veya elle yapabilirisiniz. Size en uygun olan yöntemi seçin ve bu reklam parasitinden bir an önce kurtulun.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

“Error #268D3” Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows işletim sisteminden kaldırma

Windows sisteminiz bloke olmuşsa, yapmanız gereken ilk şey etkilenmiş tarayıcınızı devre dışı bırakmak. Bunun için ise, yapmanız gereken Windows Görev Yöneticisi -> İşlemler sekmesi ne gidip  chrome.exe, explorer.exe veya benzeri işlemleir sonlandırmak. Sonra, Görev yöneticinizde göreceğiniz bütün şüpheli programları kaldırmalısınız.

“Error #268D3” virüsü programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi.Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede “Error #268D3” virüsü ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayınWindows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program KaldırWindows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın

Mac OS X sisteminden “Error #268D3” virüsünü kaldırın

#268D3 Hatası kaldırma işlemini gerçekleştirmek için, ilk önce sahte hata mesajını etkilediği tarayıcıyı devre dışı bırakarak durdurmalısınız. Bunu yapmak için ise Mac OS X üzerinde, tarayıcı simgesine sağ tuş ile tıklamalı , Option basılı tutmalsınız, bu sırada Quit seçeneğinin  Force Quit seçeneğine dönüştüğünü göreceksiniz. Şimdi onu seçmeli ve aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve “Error #268D3” ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

MS Edge tarayıcısından istenmeyen uzantıları silme:

 1. Menü'yü tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç çizgi) ve Uzantılar'a tıklayın
 2. Listeden ilgili olan uzantıları seçin ve çark simgesine tıklayın.
 3. Altta bulunan Kaldır düğmesine tıklayın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Coockies ve diğer tarayıcı verilerini temizleme:

 1. Menü'ye tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç nokta) ve Gizlilik & Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 2. Tarayıcı verilerini temizleme seçeneğinin altında, temizlemek istediğiniz şeyleri seçin.
 3. Her şeyi seçin (şifreler dışında. Ayrıca Medya lisanslarını da dahil etmek isteyebilirsiniz) ve Temizle butonuna tıklayın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Yeni sekme ve ana sayfa ayarlarını yenileyin: 

 1. Menü simgesine tıklayın ve Ayarlar'ı seçin
 2. Ardından Başlangıç sekmesine gidin
 3. Eğer şüpheli bir site adı görürseniz etkisizleştirin.

Yukarıda verilen adımlar işe yaramıyorsa şu adımları takip edin:

 1. Ctrl + Shift + Esc ile Görev Yöneticisi penceresini açın.
 2. Diğer Ayrıntılar sekmesine tıklayın.
 3. Detaylar sekmesini seçin
 4. Microsoft Edge ile ilgili gördüğünüz tüm işlemlere sağ tıklayarak Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın. Böylece Microsoft Edge programı tamamen kapanmış olacak
 5. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Eğer bu çözüm de size yardımcı olmadıysa daha çok uzmanlık gerektiren yöntemlere geçmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yapmadan önce yedekleme almayı ihmal etmeyin.

 1. Bilgisayarınızda bulunan şu adresi bulun.  C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Ctrl + A tuşlarına basarak tüm bu klasörleri seçin.
 3. Sağa tıklayarak hepsini Silin.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme
 4. Şimdi bilgisayarın en alt sol köşesinde bulunan Başlangıç tuşuna sağ tıklayarak Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın.
 5. Yeni pencere açıldığında aşağıda verilen bağlantıyı ekrana yazarak Enter (Giriş) tuşuna basın.

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -VerboseMS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı Edge için Yönlendirmeler:

MS Edge (Chromium) programından uzantıları silme:

 1. Edge uygulamasını açın ve Ayarlar > Uzantılar seçeneklerine tıklayın
 2. İstemediğiniz uzantıları Sil seçeneğine tıklayarak silin.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Cache ve Site Verilerini silme:

 1. Menüye tıklayın ve Ayarlara gidin.
 2. Gizlilik ve Servisler seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama bilgilerini sil seçeneği altında yer alan bölümde silmek istediğiniz verileri seçin.
 4. Zaman aralığı sekmesinden Tüm Zamanlar seçeneğini seçin
 5. Şimdi Temizle tuşuna basın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı MS Edge tarayıcısını yeniden kurma:

 1. Menüye tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin.
 2. Sol tarafta Tekrar Kurma ayarlarına gidin. 
 3. Fabrika ayarlarına dön seçeneğine tıklayın.
 4. Onaylayın ve işlemleri tamamlayın.MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Tehlikeli eklentileri silme;

 1. Mozilla Firefox uygulamasını açın ve Menü simgesine tıklayın (Sağ üst köşede bulunan üst üste yatay çizgiler).
 2. Uzantılar'ı seçin.
 3. Burada “Error #268D3” virüsü ile ilgili olan uzantı ve araçları Silin.Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Anasayfayı yenileme:

 1. Menü'ye erişmek için üst sağ köşedeki yatay çizgilere tıklayın.
 2. Seçenekler'i seçin.
 3. Anasayfa sekmesi altında, uygulama açıldığında direk olarak bağlanmasını istediğiniz internet sitesini girin.

Cookies ve site verilerini silme:

 1. Menü'ye ve oradan da Seçenekler'e ilerleyin.
 2. Gizlilik & Güvenlik seçeneğine gidin.
 3. Cookies dosyalarını ve site verilerini kaydettiğiniz bölüme kadar aşağı inin.
 4. Verileri Temizle seçeneğine tıklayın
 5. Cookies ve Site Verileri ile birlikte Cashed Web İçerikleri seçeneğini de seçip Temizle butonuna basın.Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Kurma

Yukarıda önerdiğimiz adımları tamamladıktan sonra “Error #268D3” virüsü silinmediyse Mozilla Firefox uygulamasını yeniden kurun.

 1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın.
 2. Yardım seçeneğine ilerleyin ve Troubleshooting Bilgileri seçeneğine ilerleyin.
 3. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme
 4. Give Firefox a tune up sekmesinde Firefox'u Yenile butonuna tıklayın…
 5. Açılır pencereyi gördüğünüzde, Firefox'u Yenile seçeneğine tıklayarak bu işlemi onaylayın. Bu işlemler “Error #268D3” virüsü sorununu ortadan kaldıracaktır.Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Reset Google Chrome

Zararlı uzantıları Google Chrome tarayıcısından kaldırma:

 1. Google Chrome tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın (üst sağ köşede bulunan üst üste üç nokta) ve Diğer araçlar > Uzantılar yolunu takip edin.
 2. Yeni açılan ekranda tüm yüklenmiş uzantıları göreceksiniz. Yanlarındaki Kaldır düğmesini tıklayarak tüm uzantıları kaldırın. Reset Google Chrome

Chrome tarayıcısından ön bellek verilerini temizleme (Cashe):

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
 2. Gizlilik ve güvenlik menüsünün altından tarama geçmişini sil seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama geçmişini, ön bellek verilerini, ön belleğe alınmış resimleri ve diğer site verilerini seçin.
 4. Verileri Temizle butonuna tıklayın.Reset Google Chrome

Chrome ana sayfa değiştirme işlemleri:

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'a gidin.
 2. Başlangıç gibi şüphelendiğiniz siteleri inceleyin 
 3. Spesifik bir sayfa seç seçeneğine tıklayın ve üç noktayı seçerek Sil opsiyonunu arayın.

Google Chrome Yeniden Yükleme:

Eğer yukarıda saydığımız yöntemler eklentilerinin kaldırılmasını sağlamazsa bunları kaldırmak için Google Chrome tarayıcısını yeniden yükleyin.

 1. Menü'ye ve ardından Ayarlar'a tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasında aşağı inin ve Gelişmiş seçeneklerini açın.
 3. Aşağı inin ve Yeniden Yükle ve Temizle sekmesine gelin.
 4. Buradan Orijinal ayarlara dönmek için yeniden yükle yazısına tıklayın.
 5. Silme işlemlerini tamamlamak için Yeniden yükleme işlemini onaylayın..Reset Google Chrome

Safari Yeniden Yükleme

Safari tarayıcısından istemediğiniz uzantıları kaldırın:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Yeni pencerede Uzantılar seçeneğine ilerleyin.
 3. “Error #268D3” virüsü ile ilgili olan uzantıyı seçin ve Kaldır seçeneğine tıklayın. Safari Yeniden Yükleme

Safari uygulamasından cookies ve site verilerini kaldırma:

 1. Safari > Geçmişi Temizle…
 2. Açılan menüden Temizle'yi seçin ve tüm geçmiş seçeneğine tıklayın. 
 3. Geçmişi Temizle işlemini onaylayın.Safari Yeniden Yükleme

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa Safari tarayıcısını yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Gelişmiş sekmesine ilerleyin.
 3. Menü çubuğunda geliştirme menüsünü göster seçeneğini tikleyin ve ardından Ön Belleği Temizle seçeneğine tıklayın. 
 4. Safari Yeniden Yükleme

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu “Error #268D3” programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI