Facebook Friend Request virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Oca 2018 güncellemesi

Facebook Friend Request Virüsünü Kaldırma Rehberi

Facebook Friend Request virüsü nedir

Facebook Friend Request virüsü kişinin bilgisi dışında yeni arkadaşlar eklemeye çalışıyor

Facebook Friend Request virüsü yabancılara arkadaşlık isteği gönderir

Facebook Friend Request virüsü kötücül bir uygulama veya program olup yabancılara kullanıcının bilgisi dışında arkadaş istekleri göndermektedir. Ayrıca, dolandırıcılar sizin fotoğraflarınızla sahte bir profil yaratıp arkadaşlarınızdan para veya kişisel bilgi sızdırmaya çalışabilirler . “Friend Request” virüsü aslında, Facebook virüsü olarak bilinen ve sosyal medyada insanları kandırma amacı güden başka bir virüs ailesine aittir.

Facebook Friend Request virüsünde özellikle 2017 yılında bir artış gözlemledik. Dolandırıcılar tarafından kullanılan teknikler neredeyse hiç değişmedi – kullanıcının arkadaşlarını kandırmak için ya sahte profil yaratıyorlar ya da kötücül uygulamaları kullanıyorlar. Her zaman olduğu gibi, bu dolandırıcıların ana amaçları birisinin hesabını ele geçirmek veya para sızdırmak.Tipik olarak bir hesabı hacklemenin amacı, kişi hakkında daha detaylı bilgi toplamak veya kötücül linkler yaymak içindir.

Sosyal medya devi Facebook ile bağdaştırılan virüsler ve dolandırıcılıklar iki ana kategoriye ayrılır. Şimdi her birinden korunmak ve Facebook Friend Request virüsünü kaldırabilmek için detaylı inceleyelim.

Friend Request virüsünün çeşitleri:

Facebook otomatik arkadaşlık istekleri gönderiyor. Facebook izniniz dışında arkadaşlık izinleri gönderiyor mu? Öyle ise, belliki hesabınız korumasız ve birileri sizin adınıza yeni arkadaşlar ekleyebiliyor. Çoğu durumda kötücül bir uygulama bu olaya sebep olmaktadır. Muhtemelen okumadan izin verdiğiniz bir uygulama – oldukça sık olan bir durum.

“Facebook benim yerime arkadaşalr ekliyor” problemine bir çözüm arıyorsanız, size bir çözüm sunabiliriz. Sosyal platforumun sizin yerinize arkadaşlar eklemesini engellemek için, yeni arkadşlar eklemenize sebebiyet veren uygulamayı silmelisiniz. Uygulama değil ama web üzerinden uygulama izinlerini kaldırma ile ilgili yeni bir yöntemimiz mevcut.

  1. Facebook hesabınıza giriş yapın.
  2. Sağ üst köşedeki Facebook araç çubuğundaki küçük oka başın ve Ayarlar'ı seçin.
  3. Şimdi ekranın sol kenarına bakın ve Uygulamalar kısmını seçin. Uygulama Ayarları kısmına yönlendirileceksiniz.
  4. Burada, “Facebook ile giriş yap” adlı bir bölüm göreceksiniz. Hepsini göstere tıklayın. Farenizi listede gezdirip uygulamaların yanında X işaretine tıklayın. Tüm aktiviteleri silmeyi de tercih edebilirsiniz. Kaldır'a tıklayıp onaylamanız yeterlidir.
  5. Tüm uygulamalar yok olanakadar kaldırmaya devam edin.

Facebook Fake Friend Request virüsü. Bu yanıltıcı teknik ise gerçek fotoğraflar kullanarak oluşturduğu sahte hesapları kullanmakta. Dolandırıcılar fotoğraflarını açıkça paylaşan kişileri takip edip, ilgili bilgileri kullanmaktalar.

Sahte hesaplar yaratmakva ve kurban tarafından paylaşılan orjinal fotoğrafları paylaşmaktalar. Tüm bu çabanın sebebi, gerçek bir facebook hesabı ilüzyonu yaratmak ve arkadaşlarından para koparmak. Tipik olarak, dolandırıcılar kurbanın tüm arkadaşlarına arkadaşlık teklifi yollamakta sonra da bir bir para istemekte.

Dahası bu Friend Request virüsü kurbanın arkadaşlarına da zararlı linkler gönderip tıklamalarını isteyebilir. Bu numara oldukça işe yaramakta çünkü kurbana bu istek arkadaşından mesaj olarak geldiği için güven uyandırmakta. Fakat ilgil linke tıklamak zararlı içeriğin sisteme girmesini sağlamakta.

Yanıltıcı web siteleri, kötücül programlar kurarak hassas verilerinizi çalmaya çalışmaktalar, dikkatli olun! Arkadaşınız size şüpheli bir sayfanın linkini gönderip tıklamanızı söyler ise önce kontrol amaçlı arkadaşınıza masajla sormanızda fayda var.

Tipik olarak, dolandırıcılar cevap vermez, verecek olurlarsa bu sefer profili kontrol etmenizi hatta arkadaşınızın ismini arama çubuğunda aratarak bulduğunuz sonucun aradığınız kişi olup olmadığından emin olmalısınız. Facebook Friend Request virüsü ile çalıştığınızın en büyük işareti size şüpheli link yollayan kişinin link yollamaya devam etmesi veya para istemesidir.

Facebook Friend Request virüsüFacebook Friend Request virüsü sosyal medya platformu üzerindeki arkadaşlık gönderme ile ilgili şüpheli tüm illegal aktiviteleri tanımlayan bir terimdir. Hesabınızın tanımadığınız kişilere rastgele arkadaşlık isteği gönderdiğinden şüpheleniyorsanız bu virüsten etkilenmiş olabilirisiniz.

Yine de, bu linke tıklayacak olursanız bilgisayarınıza bu virüs bulaşabilir. Genelde bu liinkler “içeriği görüntüleyebilmek için” belirli bir uygulama yüklemenizi isteyen sayfalara yönlendirmektedir.

Sonuç olarak, bu tarz zararlı yazılımlar sosyam medya hesaplarınızı çalabilir ve arkadaşlarınıza virüs yaymaya devam edebilir. Böyle bir durumda, arkadaşlarınızın size durumu bildirip bildirmediğini kontrol edin. Ayrıca bu tarz virüsler blokladığınız kişilerin bloğunu kaldırıp tekrar arkadaşlık isteği gönderebilir.

Bu durumu düzeltmek için sisteminizi FortectIntego gibi bir anti-kötücül yazılım aracı ile taramanızı ve Facebook Friend Request virüsünü vakit kaybetmeden kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Farklı anti-kötücül yazılımları da kullanabilirsiniz örneğin SpyHunter 5Combo Cleaner. Ardından da istenmeyen içeriği elle kaldırabilirsiniz.

Genel yayılma yöntemleri

Virüs kullanıcılara hızlı mesaj yöntemini kullanarak saldırmaktadır. Arkadaşınıza aitmiş gibi duran fakat sonunda linkini gizlediği bir video ya da fotoğraf şeklinde maruz kalabilirsiniz.

Ayrıca, Facebook'taki her reklama tıklamak da sisteminize siber suçluları sızmasına sebebiyet verebilir. Virüs bir kere aktive olduktan sonra da tanımadığınız kişilere arkadaşlık isteği göndermeye başlayabilir.

Facebook sayfasının da tamamen güvenli olmadığı konusunda sizi uyarmak isteriz, deneyiminizi daha iyi hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç ince ayarlama mevcuttur. Öncelikle arkadaş listenizi gizli yapmanızı şiddetle tavsiye etmekteyiz. Arkadaş listeniz açıksa dolandırıcılar kolayca erişim sağlayabilmekteler ve sizi taklit edebilmekteler. Ayrıca özel bilgilerinizi de gizli tutmalısınız. Mümkünse fotoğrafları sadece arkadaşlarınıza açık hale getirmelisiniz.

Facebook virüsü hakkında sık sorulan sorular

Soru: Sanırım Facebook bilgim olmadan arkadaşlık istekleri gönderiyor. Bunu nasıl durdurabilirim? Her gün istekleri elle siliyorum fakat tekrar ortaya çıkıyorlar. Bunu tamamen kaldırmanın bir yolu olmalı!

Cevap: Sevgili ziyaretçi, Sosyal ağın otomatik istek yollamasını engellemek ve bir daha olmasını engellemek için yapman gereken iki şey bulunmakta. Öncelikle, Facebook uygulamalar kısmında uygulama izinlerini kaldırmalı sonra da sisteminiz güvenilir bir kötücül yazılımlara karşı taramalısın. Hesabınızı güvenli hale getirmek ve kötücül yazılımları kaldırmak için tarafımızdan hazırlanmış kılavuza bakabilirsiniz.

Soru: Facebook'ta rastgele arkadaşlık istekleri almaktayım – bu bir virüs mü? Hesabımın güvende olup olmadığından nasıl emin olabilirim? Belki de hesabım dolandırıcıların hedef listesinde? Yardımcı olabilir misiniz? Bir keresinde benim profil fotorğafımı kullanan birisinden arkadaşlık isteği aldım!

Cevap: Sevgili ziyaretçi, herkes zaman zaman rastgele istekler almaktadır. Bunlar hakkında çok endişelenmenize gerek yok- sadece görmezden gelin veya reddedin. Fakat, “sahte” sizden arkaşlık isteği aldıysanız bazı önlemler almanız gerekecektir.

Şiddetle şu ayarlaryı yapmanızı tavsiye etmekteyiz: Facebook Ayarlar > Gizlilik sonrasında da Bilgilerimiz kim görmesin? ayarlarından “Genel”iSadece Arkadaşlar” olarak değiştirin.

Facebook Friend Request Virüsünü Kaldırın

Arkadaş listenizde aniden ortaya çıkan kişiler varsa a da bilginiz dışında paylaşımlarda bulunuyorsanız sisteminizde Facebook Friend Request virüsü olaiblir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, tüm uygulama izinlerini ilgili kılavuzda bahsettiğimiz gibi kaldırmalısınız ve daha sonra kötücül veya casus yazılımı kaldırma programı ile sisteminizi taramalısınız.

Ayrıca, Facebook hesap şifrenizini de değiştirmelisiniz. Fakat bu işlemi Facebook Friend Request virüsü kaldırma işleminden sonra yapmalısınız.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI