Facebook sayfanız yayından kaldırılacak diye tehdit eden sahtekarlara karşı dikkatli olun!

Facebook kullanıcıları alçak yöntemler kullanarak sosyal medya hesaplarını ele geçiren hackerlara karşı dikkatli olmalılar. Son zamanlarda, ekibimiz, Facebook’ta “Sayfanız yayından kaldırılacak” dolandırıcılığına denk gelmekte, bu yeni yöntemle üçkağıtçılar kurbanların şifrelerini ele geçirmekte. Üçkağıtçılar kendilerini Facebook çalışanı gibi gösterebilmek bütün çabayı sarfedip kendilerine ona uygun sayfalar yapmaktalar. Facebook logosunu kendi profil fotoları olarak kullanıp oldukça profesyonel görünümlü sayfalar yapmaktalar ve masum insanları kandırmaktalar. Team Advert, Ads-Info., Ads Department Social, ve diğerleri gibi sayfalar paylaşırken yorum eklemekteler ve sahte isim kullanımı, sahte hesap bilgilerini veya uygunsuz fotoğraf kullanmaktan hesap detaylarının yayından kaldırılacağını idda etmekteler. Ayrıca bu sahte mesaj, verilen süre içinde doğrulama gerçekleştirilemezse hesabınızın kalıcı olarak kapatılacağını iddaa etmekte


“Sayfanız yayından kaldırılacak,” “Sayfanız yakında devre dışı kalacak,” ve benzeri mesajlarla “doğrulama” aslında hesabınızı çalacakları sayfalara giriş yapmanızı istemekteler. Bu sayfalar Facebook giriş sayfasına oldukça benzemekte ve giriş yapmak için kurbanın e-posta adresi veya telefon numarası ile şifresini gerektirmete. Kurbanlar bu tarz sayfalara giriş yapmadan önce adresi dikkatle kontrol etmeliler. Araştırmalarımıza göre bu dolandırıcılar şu sayfaları kullanmakta : page-support-uk.clan.su/security-confirm.html, support-recoverpage-info.esy.es/reconfirm.htm, wk-setting-page.hol.es, ve benzerleri. Kullanıcıalar bu sayta giriş sayfalarına bilgilerini girecek olurlarsa bilgiler hackerlara gitmekte ve hackerlar da vakit kaybetmeden kullanıcıları hacklemekteler. Hesabınızın tüm kontrolünü, özel bilgilerinizi, mesajlarınızı, fotoğraflarınızı ve her şeyinizi ele geçirmeleri demektir bu. Dahası, hackerlar sizin adınıza başkalarına mesaj gönderip,para talep etmekteler. Hackerlar sayfanızı ele geçirdikten sonra isim değiştirip, sahte mesajlarını daha geniş kitlelelere de yayabilirler.
Böyle bir dolandırıcılık ile karşılaşacak olursanız, veya kurbanı olursanız bu durumu derhal Facebook sayfası ile veya

Facebook yetkililieri ile paylaşmalısınız. Ayrıca, hesabınız hacklenirse, bu hesapları bu sayfa aracılığı ile bildirmelisiniz. 1,79 milyardan daha fazla aktif kullanıcısı ile bu platformun siber suçluların birincil hedefi olması gayet normaldir. Facebook virüsleri hakkında daha detaylı bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Kötü Amaçlı Yazılım Analiz Uzmanı...

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku