FBI Green Dot Moneypak virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Haz 2018 tarihinde güncellendi

FBI Green Dot Moneypak Virüsünü Kaldırma Rehberi

FBI Green Dot Moneypak Virus nedir

FBI Green Dot Moneypak Virüsü, FBI adı verilen resmi kurumla hiçbir bağlantısı bulunmayan, çok tehlikeli bir siber enfeksiyondur. FBI Moneypak veya en basitinden FBI virus’ü gibi, bu virüs de bilgisayarı kilitleyen ve kurbanlarını dosyaları yüklemekten alıkoyan bir uyarı yayınlar.

FBI Green Dot Moneypak Virus

Kullanıcının bilgisayarını açtığı dakikadan itibaren, bilgisayar Green Dot Moneypak ekranına gider ve bütün sistem kilitlenir. Hatta çoğu vakada, bilgisayarı ağ bağlantılı güvenli modda veya komut istemli güvenli modda çalıştırmak bile kullanıcılara yardım edememiştir. Eğer Birleşik Devletler’de yaşıyorsanız, daha da dikkatli olmanız gerekir çünkü burada yaşayan birçok kullanıcı virüsten etkilenmiştir. Ne var ki, bu virüsün Avrupa’da yayılmaya devam eden birçok sürümü vardır ( şu virüslere dikkat edin: International Police Association (I.P.A.) ransomware, An Garda Siochana virus, Police Central e-crime Unit virus ve diğerleri).

FBI Green Dot Moneypak vi̇rüsü i̇nsanlarin bi̇lgi̇sayarina nasil gi̇rer?

FBI Green Dot Moneypak Virüsü, kullanıcının izni sorulmadan diğer programlarla veya dosyalarla bilgisayarınıza girebilir. Bu enfeksiyona ortam hazırlayan unsur sahte video kodekleri, Flash güncellemeleri veya resmi kaynaklardan olmayan ücretsiz yazılımlar olabilir. Ayrıca, bu enfeksiyonu istemiyorsanız, email uzantılarını açmaktan da sakınmanız gerekmektedir. Virüs bilgisayara girer girmez, masaüstü arka planınız, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Departmanı’ndan gönderilmiş gibi gözüken büyük bir uyarıyla kaplanır. Bu uyarı kullanıcıyı birçok yasayı ihlal ettiğine ve şimdi bu yaptıklarından dolayı yakalandığına ikna etmeye çalışır:

All activity of this computer has been recorded.
If you use a webcam, videos and pictures were saved for identification.You can be clearly identified by resolving your IP address and the associated hostname.Your computer has been locked!I
llegally downloaded materials (MP3’s, Movies or Software) have been located on your computer.By downloading, those were reproduced, thereby involving a criminal offense under Section 106 of the Copyright Act.
The downloading of copyrighted material via the Internet or music-sharing networks is illegal and is in accordance with Section 106 of the Copyright Act subject to a fine of imprisonment for a penalty of up to 3 years.
Furthermore, possession of illegally downloaded material is punishable under Section 184 paragraph 3 of the Criminal Code and may also lead to the confiscation of the computer, with which the files were downloaded.To unlock your computer and to avoid other legal consequences, you are obligated to pay a release fee of $200. Payable through GreenDot Moneypak. After successful payment, your computer will be automatically unlocked. Failure to adhere to this request could involve criminal charges and possible imprisonment.
To perform the payment, enter the acquired GreenDot Moneypak code in the designated payment field and press the “Submit” button.

Tabi ki, bu uyarı tamamen sahtedir ve yasal bir kurumla herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Eğer sizin de bilgisayarınız böyle bir FBI uyarısı tarafından kilitlenmişse; para ödemenin bilgisayarınızı açmayacağını, sadece dolandırıcıları zenginleştireceğini anlamanız gerekir. Bilgisayarınızı tekrardan normalleştirmek için, bilgisayarınızın kilidini açmalısınız ve ardından FBI Green Dot Moneypak virüsünü silmelisiniz.

FBI Green Dot Moneypak Virus

FBI Green Dot Moneypak vi̇rüsünü nasil si̇lebi̇li̇ri̇m?

Bilgisayarınızın kilidini açabilmek ve onu iyi bir anti-kötü yazılım ile tarayabilecek düzeye gelmek için, öncelikle aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

1. Başka bir bilgisayar bulun ve bu bilgisayarı FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya herhangi bir diğer anti-kötü yazılım programı indirmek için kullanın.
2. Programı güncelleyin ve USB belleğinize veya basit bir CD’ye koyun.
3. Bu işlemler sırasında, virüslenmiş bilgisayarınızı komut istemli güvenli modda tekrar çalıştırın ve USB belleği bilgisayarınıza takın.
4. FBI fidye yazılımından etkilenmiş bilgisayarınızı tekrar başlatın ve tam bir sistem taraması yapın.

Şimdi bilgisayarınızı FortectIntego ile tarayın ve bilgisayarınızdaki bütün virüslü dosyaları silin.

GÜNCELLEME: FBI Green Dot Moneypak Virüsünü silmek için farklı yollara da sahibiz. Eğer flash bellek yöntemi işe yaramadıysa aşağıdaki yöntemleri deneyin:

* FBI Moneypak/FBI virüsü/FBI Green Dot Moneypak virüslerinden etkilenmiş olan kullanıcıların Windows sistemlerindeki diğer hesaplara erişimleri mevcuttur. Eğer bu hesaplardan bir tanesinin yönetici hakları varsa, anti-kötü yazılım programı kurmaya imkanınız var demektir.

* Flash oynatıcınızı kapatıp bu fidyeci yazılımın istediği şekilde çalışmasına son verebilirsiniz. Flash oynatıcısını kapatmak için, Macromedia desteğe gidin ve ‘Deny’ı seçin: http://www.macromedia.com/support/documentation/en/flashplayer/help/help09.html Bunu yaptıktan sonra, anti-kötü yazılım programı ile tam bir sistem taraması yapın.
FBI Green Dot Moneypak virüsünün elle silinmesi ( özel yetenek gerektirir!):

 1. Etkilenmiş olan bilgisayarınızı ‘Komut istemli güvenli modda’ çalıştırın ve FBI virüsünü engelleyin ( bu hareket virüsün bütün sürümlerinde gerçerli olmalı)
 2. Regedit’i çalıştırın
 3. WinLogon kayıtlarını araştırın ve explrer.exe veya boş olmayan bütün dosyaları not edin, hepsini explorer.exe ile değiştirin.
 4. Not ettiğiniz dosyalarla ilgili kayıt bilgilerini araştırın ve bu dosyalarla ilişkili dosyaların kayıt anahtarlarını silin
 5. Bilgisayarı tekrar başlatın ve güncel FortectIntego ile kalan FBI Green Dot Moneypak virüsü dosyalarını silin.
Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

FBI Green Dot Moneypak Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

Önemli! →Manuel, yani kendi kendinize tüm gerekli işlemleri yaparak virüs silme işlemi uzman olmayan bilgisayar kullanıcıları için çok detaylıdır. Bu işi doğru bir şekilde halletmek için ciddi bir IT bilgisine sahip olmanız gerekir. Eğer çok önemli dosyalar silinir ya da zarar görürse bu tüm sistemin çökebileceği anlamına gelebilir. Ayrıca bu işlemleri bitirmek saatler alabilir. Bu yüzden aşağıda açıkladığımız otomatik silme programlarını kullanmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

1. Adım : Network ile Güvenli Mod'a ulaşma

Elle zararlı yazılım silme işlemleri en iyi Güvenli Mod ile gerçekleşir. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Bilgisayarı yeniden başlatmak için : Başlangıç > Kapat > Yeniden Başlat > Tamam
 2. Bilgisayar yeniden başlatılırken Gelişmiş Boot Seçeneklerini görene kadar birkaç kez F8 tuşuna basın (eğer F8 ile Güvenli Mod ekranına geçemezseniz F2, F12 ve Del tuşlarını da deneyebilirsiniz. Ana kart modeline göre tuşlar değişebiliyor)
 3. Listeden Network ile Güvenli Mod seçeneğini seçin. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

Windows 10 / Windows 8

 1. Başlat tuşuna sağ tıklayarak Ayarlar seçeneğine tıklayın
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 2. Aşağı bölümde yer alan Güncelleştirme & Güvenlik.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 3. Ardından Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 4. Bu pencerede Gelişmiş Başlangıç bölümüne gelin.
 5. Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 6. Sorun Gider kutusuna tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 7. Uzman seçeneğine ilerleyin Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 8. Başlangıç seçenekleri kutusuna tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 9. Yeniden Başlat seçeneğini seçin.
 10. Şimdi klavyeden 5 tuşuna ya da 5 ) Network ile Güvenli Modu Aktifleştir seçeneğine tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

2. Adım : Şüpheli işlemleri kapatın

Windows Güvenlik Yöneticisi, bilgisayarda çalışır durumda olan tüm işlemleri gösteren oldukça kullanışlı bir araçtır. Eğer virüs bir işlem gerçekleştiriyorsa bunu kapatmanız gerekir.

 1. Ctrl + Shift + Esc tuşuna basarak Windows Görev Yöneticisini açın. 
 2. Eğer açık değilse Diğer ayrıntılar yazısına tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 3. Arka Plan İşlemleri bölümünü inceleyin ve şüpheli bir şey olup olmadığını kontrol edin. 
 4. Bulursanız sağa tıklayın ve Dosya Konumunu Aç seçeneğine ilerleyin.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 5. İşlemler bölümüne geri dönün ve Görevi Sonlandır seçeneğini tıklayın. 
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 6. Şüpheli Dosyayı bulun ve silin. 

3. Adım : Başlangıç programlarını kontrol etme.

 1. Ctrl + Shift + Esc tuşuna basarak Windows Görev Yöneticisini açın. 
 2. Başlangıç sekmesine gidin.
 3. Şüpheli programın üzerine giderek Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

4. Adım : Virüs dosyalarını silme

Virüs ile ilişkili olan dosyalar bilgisayarın çeşitli yerlerine dağılmış durumda olabilir. Bu dosyalar hakkında faydalı olabilecek bazı bilgiler verelim:

 1. Windows arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve Enter'ı tuşlayın. 
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 2. Açılan pencerede temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin (Çoğunlukla C: sürücüsü ana sürücü olur ve zararlı dosyalar burada bulunur). 
 3. Silinecek Dosyalar listesinde şunları seçin: 

  Geçici İnternet Dosyaları
  İndirilenler
  Çöp Kutusu
  Geçici Dosyalar

 4. Sistem Dosyalarını Temizle seçeneğine tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 5. Ayrıca aşağıdaki listede yer alan klasörlerde zararlı yazılım olup olmadığını kontrol edin (Windows Arama kutusuna aşağıdakileri girin ve Enter tuşuna basın) :

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

İşlemler bittikten sonra Yeniden Başlat seçeneği ile bilgisayarınızı normal şekilde açın.

System Restore kullanarak FBI Green Dot Moneypak programını kaldır

 • Adım 1: Bilgisayarınız Safe Mode with Command Prompt modunda yeniden başlat
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Start Shutdown Restart OK seçeneğine tıkla.
  2. Bilgisayarınızın yeniden çalıştığında F8 tuşuna basmaya başlayın ve Advanced Boot Options penceresini görene dek devam edin.
  3. Listeden Command Prompt seçeneğini seçin 'Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin

  Windows 10 / Windows 8
  1. Windows giriş ekranından Power tuşuna basın. Şimdi Shift tuşuna basılı tutun ve Restart seçeneğine tıklayın. .
  2. Troubleshoot tuşunu seçin Advanced options Startup Settings ve Restart tuşuna basın.
  3. Bilgisayar çalışmaya başladığında Startup Settings penceresinde Enable Safe Mode with Command Prompt seçeneğini seçin. 'Enable Safe Mode with Command Prompt' seçeneğini seçin
 • Adım 2: Sistem dosyalarınızı ve ayarları yeniden yükleyin
  1. Command Prompt penceresi görününde, cd restore seçeneğini girin ve Enter seçeneğine tıklayın. Alıntılar olmadan 'cd restore' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  2. Şimdi rstrui.exe girin ve Enter seçeneğine tekrar girin.. Alıntılar olmadan 'rstrui.exe' seçeneğini girin ve 'Enter' seçeneğine basın.
  3. Yeni pencere göründüğünde Next seçeneğine tıklayın ve FBI Green Dot Moneypak sisteme girmesinden önceki duruma dönün. Sonra Next seçeneğine tıklayın. 'System Restore' penceresi göründüğünde 'Next' seçeneğini seç Geri yükleme noktanızı seçin ve 'Next' seçeneğine tıklayın
  4. Sistem geri yüklemesini başlatmak için Yes seçeneğine tıklayın 'Yes' seçeneğine tıklayın ve sistem geri yüklemesini başlatın
  Sistemi önceki bir tarihe geri yükleme işleminin ardından, FortectIntego 'ı yükleyip bilgisayarı taradıktan sonra FBI Green Dot Moneypak temizleme işleminin başarıya gerçekleştirildiğinden emin olun.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı FBI Green Dot Moneypak ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI