Gmail virüsünü kaldır (Virüs Kaldırma Talimatları) - Ücretsiz Rehber

Gmail Virüsünü Kaldırma Rehberi

Gmail virüsü nedir

Gmail virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Gmail virüsü

Gmail virüsü aslında daha geniş bir ifadenin kısaltması. Birbirinden farklı Gmail Dolandırıcılıkları, şifre çalma saldırıları, ve hesaplara sızan kötücül yazılımları içermektedir. Yine de, bu serinin en popüler virüsü eposta şeklinde gelmekte ve kullanırıcıların sistemlerine sızıp hesaplarını ele geçirmekte.

Aynı zamanda Google Mail olarak da bilinen Gmail 1 milyardan fazla aylık aktif kullanıcısı ile dünyanın en iyi e posta servislerinden birisidir. Yüzbinlerce potensiyal kurban ile – siber suçluların neden bu hizmeti hedef aldıklarına şaşırmamak lazım.

Saldırganlar Google Mail kullanıcılarını içinde kötücül .ZIP, .JS veya .Word dosyaları barındıran eklentilerle ele geçirmekte. Fakat, Eposta sağlayıcısı .JS uzantılı dosyaların paylaşılmasını kullanıcıların güvenliği açısından engellmiş durumda.

Bu, her nasılsa, fidye yazılımı kurbanlarının sayısını azaltmadı – saldırganlar kötücül yazılımları diğer formatlarda göndermeye devam etti. .JS dosyasını basitçe bir işlemle .ZIP formatına saklayıp yasağı bypass edebilmekteler.

Dolandırcılar hesabınızı sahte Google Docs linkleri yollayarak da ele geçirebilmekteler. Geçtiğimiz Mayıs ayında güvenlik uzmanları yeni bir dolandırıcık taktiği keşfettiler basitçe dolandırıcılar binlerce sahte mesaj gönderip epostanın içinde bulundan Google Docs dosyasını açmalarını istemekteler.

İlgili linke tıklamak kurbanı Google güvenlik sayfasına yönlendirmekte. Bu sayfa kullanıcıya kötücül yazılım uygulamasının hesabın kontrolünü ele geçirmesi için izin istemekte. Sonuç olarak, virüs kurbanın listesindeki kişilerede ulaşmak için izin istemekte. Diğer dolandırıcık yöntemlerinin çoğunda da kullanılan bir yöntemdir bu.

Hackerlar tarafından kullanılan diğer bir teknik ise oldukça basit ve etkilidir. Saldırganlar sahte bir Gmail eklentisi içeren yanıltıcı epostalar yaymaktalar. Yanıltıcı kısmın e postanın kendisinde geçmektedir. Eposta gerçek gibi gözükmekte, aslında çok başarılı şekilde yerleştirilmiş virüslü linkler içermekte.

Like tıklamak kurbanı Gerçek Gmail giriş ekranı gibi gözüken ama sahte bir sayfaya yönlendirmekte. Elbette kurban buraya eposta ve kullanıcı adını girdiğianda hesabı ele geçirilmekte.

Gmail virüsü ekran görüntüsüGmail virüsü aslında çeşitli kötücül yazılımlar ve e-dolandırıcılık saldırılarının genel adıdır. Bu zararlı içerikler genelde resmi-gibi gözüken URL'lerin içine gizlenirler.

Eposta hesabınızdan ve bilgisayarınızdan bu virüsü bir an önce silmeniz kesinlikle şarttır. Şanslı iseniz sisteminize ve mahremiyetinize zarar vermeden önce halledebilirsiniz. Başarılı bir Gmail kötücül yazılımı kaldırma işlemiiçin, FortectIntego yazılımını kullanmanızı önermekteyiz.

Gelen kutunuza virüslerin gelmesini nasıl engellersiniz

Hesabınızın ele geçirilmesini engellemek için birkaç ipucu vermek istiyoruz. Bu ipuçlarından bazıları fidye virüslerinden kurtulmanızı sağlayabilir. Virüslü bir epostayı tanımak adlı bu kılavuza göz atmanızı tavsiye etmekteyiz.

  • Epostası hizmet sağlayıcısı kullanıcısı iseniz, Gmil şifrenizi sıfırlamanız veya hesabınızı güncellemenizi isteyen linklere karşı dikkatli olun. Bu üçkağıtçıların çok sık kullandığı bir yöntemdir, kullanıcıları kendilerinin önceden ayarladıkları sahte sayfalara yönlendirip kullanıcı bilgilerini çalmaya çalışmaktalar.
  • Dolandırıcıların bazı favori teknikleri vardır. Genelde, Black Friday veya vergi dönemi zamanlarında daha aktifler. Oldukça ikna edici bir dille epostaları kaleme alıp, “önemli belge/fatura/ indirim kodu” gibi konu başlıkları ile gönderiyorlar.
  • Genelde, ana kural yabancılardan gelen epostaları açmamaktır. Her zaman gndericinin eposta adresini incelemelisiniz ve meşru olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Doğruluğuna emin olmadan eklenmiş dosyalara veya linklere tıklamayı sakın düşünmeyin!

Gmail virüsü ile ilgili sıkça sorulan sorular

Aşağıda, bilgisayar kullanıcılarını en sık rahatsız eden Gmail virüslerinin listesini vereceğiz. Kullanıcıların en genel şikayetlerini dile getirmeye çalıştık. Bunlar genelde insanların en sık karşılaştığı konular. Bu sorulara cevaplayacağız – bu sayede Gmail virüs saldırısından kutulmanızı ummaktayız.

Soru:Birileri benim eposta adresimden posta göndermekte. Arkadaşlarım spam gönderdiğimi söylüyor ama bu epostaları ben göndermedim!
Cevap: Burada olası iki seçenek var. Hesabınız hacklenmiş olabilir ama giden kutunuzda e postaları göremiyorsanız, muhtemelene hacklenmişsiniz demektir. Bu, arkadaşlarınızın sizin hesabınızı ele geçiren kişilen eposta aldığını göstermektedir. Gmail Güvenlik Kontrolü gerçekleştirip hesabınızı güvence altına almanızı tavsiye etmekteyiz.

Soru: Gmail hesabım hacklendi ve artık giriş yapamıyorum. Hesabımı nasıl geri alabilirim?
Cevap: Sayın ziyaretçi, hesabınızın ele geçirildiğini düşünüyosanız yapmanız gereken ilk şey şifrelerinizi değiştirmek. İkinci olarak, Google Hesap Kurtarma Formu doldurmak.

Hesabınızın nasıl hacklenmiş olabileceğini düşünün. Sahte bir siteye giriş bilgilerinizi vermiş olabilirsiniz veya sisteminizdeki bir tuş kaydedici ile veya truva atı verilen yöntemle sistem ele geçirilmiş olabilir. Böyle bir durumda sisteminizden kötücül yazılımı silmek için FortectIntego programını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Soru: Gmal ile gelmiş kötücül dosya barındıran bir eklentiyi açtım. Sonuç olarak bilgisayarım fidye yazılımından etkilendi. Oldukça üzgünüm – bu Gmail virüs filtrelerinin çalışmadığı anlmanına mı gelmekte?
Cevap: Sayın ziyaretçi, Gmail virüs filtreleri oldukça güçlüdür fakat yine de siber suçlular bu filtreleri bypass etmenin bir yolunu bulabilmekteler. Bu yüzden de asla çok rahat hissetmemelisiniz, dünyanın en gelişmiş sistemlerini kullanıyor olsanız dahi. Her zaman dikkatli olun ve siber suçluların tuzaklarına düşmeyin.

Gmail virüsünün yayılması

Bu virüsün yayılması için suçluların eposta üzerinde kullandığı birkaç genel teknik vardır . Genelde, fatura, özgeçmiş, kargo dökümanları, raporlar gibi gerçek görünümlü belgelerle kandırmaktalar.

Fakat, bu belgeler genelde Makro scriptler içermekte ve tıkladığınızda “İçeriği Aktif ET” butonu çıkmakta ve virüs çalışmakta. sonuç olarak script, kurbanın bilgisayarına kötücül yazılımları indirmekte.

Dolandırıcılar kurbanlara virüslü URL linkleri de yollamakta ve o adresi ziyaret etmeleri istenmekte. Şifrelerinizi sıfırlamak, bir dökümanın açılması veya dropbox dosyası ile ilgil bir dosyalar olabilir. Elbette, bu linklere tıklamak bilgisayarınıza virüslerin girmesini sağlar.

Eposta hesabınız ele geçirilmiş ve spam e postaları göndermek için kullanılıyor olabilir ve vu durumdan haberiniz olmayabilir. Korunmaya bir bilgisayarda truva atları, tuş kaydediciler, veya veri çalma amaçlı virüsler olabilir. İnternetten meşru olmayan yollardan dosya indirirseniz bilgisayarınızın ele geçirilme şansı daha da artar. Bu tarz yazılım paketleri internetteki virüslerin yayılmasının ana kaynağıdır.

Gmail virüsünü sistemden çıkarın

Eğer bilgisayarınız bir eposta açtıktan sonra ele geçirildiyse, yapmanız gereken ilk şey Gmail virüsünü sisteminizden çıkartmak. Komut İstemi ile Güvenmi mod üzerinde bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı ve güvenilir bir virüs programı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Bilgisayarınızın ele geçirilmediği, ama hesabınıza ulaşamadığınız durumda ise, eposta sağlayıcısı ile iletişime geçin ve size verdikleri direktifleri uygulayın.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI