Idp.alexa.51 seçeneğini kaldırın (Virüs Kaldırma Rehberi) - Kas 2020 güncellemesi

idp.alexa.51'ı Kaldırma Rehberi

idp.alexa.51 nedir

Idp.alexa.51 Avast, AVG ya da Avira tarafından farklı tiplerdeki virüslü dosyaları belirtmek için kullanılan ancak hatalı bir tespit olarak da bulunan bir terimdir

Idp.alexa.51 AVG belirleme ismi

Idp.alexa.51 sistemde gizlice çalışan ve zararlı yazılımları raporlayan bir anti virüs tespit etme dosyasıdır. Her ne kadar makine için bir zarar içermese de bazı durumlarda yanlışlıkla bir virüs olarak tespit edilebilir. Bu durum konusunda güvende hissetmek için sisteminizi aynı virüs veri tabanını kullanmayan farklı bir anti virüs programıyla taramanız gerekir. Idp.alexa.51 virüsü çoğunlukla AVG, Avast ya da Avira anti virüs programları tarafından tespit edildiği için ya da başka bir program yükleyerek durumu kontrol altına almalısınız. İnsanlar bu rahatsız edici durum hakkında 2016 yılından beri yorumlar yapıyor ve forumlarda zararlı olup olmadığını soruyorlar. Daha önce yayınlanan raporlar IDP.ALEXA.51 uyarısının, bir çevrimiçi oyun olan SeaMonkey and Plants vs. Zombies oyunu, KMSPico, FiveM ve MyDailyLife sayfaları ile ilgili olduğunu gösteriyor.

Adı IDP.ALEXA.51
Tipi Zararlı yazılım (malware) ya da AVG, Avira ya da Avast tarafından sağlanan hatalı bir tespit
İşletim Sis. Windows
Belirtileri Zarar görmüş sistemlerde sistemin yavaşlamasına neden oluyor, yüksek CPU kullanımına ya da sistemin kapanmasına neden oluyor. Hatalı tespitlerde soruna rastlanmıyor.
Yayılma SeaMonkey, Plants vs. Zombies, EasySpeedUpManager2, KMSPico, MyDailyLIfe, FiveM ve diğer oyunlar, internet siteleri ve uygulamalar.
Diğer İsimleri Alexa virus. Ancak bu durumda bir yanlışlık olma ihtimali yok. IDP.ALEXA.51 belirlenmesi durumunda silinmesi gerekir.
Silme Idp.alexa.51 dosyasını tam bir sistem taraması yaptıktan sonra silmelisiniz.
Sistem Onarma Eğer virüsün bir hasar verdiğine inanıyorsanız bu virüsten kurtulmak için FortectIntego programını deneyin.

Bu dosyanın tespiti daha önce SeaMonkey, Plants vs. Zombies, EasySpeedUpManager2 ve bunlara benzer oyunlar ve uygulamalarla ilişkilendirildi. AVG tarama sonuçları genelde bunu bir “dosya” ya da c:\windows\, %appdata% ve %temp% dosyalarında bulunan .tmp ve .exe dosyalarından çıkan bir zararlı tespit olarak rapor ediyor.

Yaklaşık bir yıl önce yapılan bir analize göre IDP.ALEXA.51 'ın şeytani buluşu Portekiz ve Brezilya'da bulunan işletim sistemleri üzerinde hakimiyet kurmuştu. Ancak, bu hatalı algılamanın kapsamı azalmadı ve şu anda Avira ve AVG'yi çalıştıran Windows 10 sistemlerinde sıklıkla bulunmaya devam ediyor. Bazı durumlarda, AVG güvenlik duvarı HitMan Pro'nun HitmanPro.exe dosyasını IDP.ALEXA.51 kötü amaçlı yazılım olarak bildirmesini engelleyebilir.

idp.alexa.51 çok çeşitli tiplerde bir zararlı dosya olabileceğinden eğer anti vürüs motorları bu dosyayı bir virüs olarak algılarsa, bunlar şu sorunlara yol açabilir.

  • Başka zararlı dosyalar indirebilir;
  • Kendi amaçları doğrultusunda bilgisayarın gücünü kullanabilir;
  • Saldırganlara bilgisayara giriş izni sağlayabilir;
  • Reklamlar ve açılır pencereler gösterebilir;
  • Sahta güncellemeler önerir, program tanıtımı yapar;
  • Reklam içerikleri ile şüpheli sitelere yöneltme yapabilir;
  • Birçok sitede kullandığınız klavye hareketlerini takip edebilir;
  • Bilgisayarınızdan alınan verileri toplayarak kötü amaçlı kişilere iletebilir.

IDP.ALEXA.51 detection

Dosya şüpheli bir zararlı yazılıma ait olabilir

Bazı siber güvenlik uzmanları IDP.ALEXA.51 dosyasını bir truva atı ya da Alexa virüsü olarak tanımlıyor. Her ne kadar ortada net bir sınıflama olmasa da siber güvenlik uzmanları IDP.ALEXA.51 dosyasının sahte bir alarm olmayacağı durumlar konusunda uyarıda bulunuyorlar.

AVG gibi bazı saygın anti virüs programları bu dosyayı hatalı tespit ya da programın sistemde çalışan günü geçmiş bir versiyonu (AVG 8.5, 9.0, 2011, 2012, 2013, 2014 ya da 2015) ya da eski bir virüs veri tabanı olarak tanımlayabilir. 2017 yılında aynı şirket bu sorunun hatalı bir AVG program güncellemesinden de kaynaklanabildiğini bildirdi.

Yine de AVG dahil diğer anti virüs programları IDP.ALEXA.51 dosyasını sistemin birçok noktasında bir tehdit olarak tespit edebilir. Bu zararlı yazılımları üreten geliştiriciler bu gibi isimleri ya da hatalı anti virüs tespitlerini zararlı yazılımları ya da işlemleri bilgisayara sokmak için kullanabilir.

IDP.ALEXA.51, FileRepMalware ve TrojanWin32/Tiggre!rfn gibi daha önceden belirlenmiş zararlı dosyalarla bazı benzerlikler barındırıyor. Bu dosyanın pek çok durumda zararlı bir dosya olduğunu unutmayın ve sisteminizi FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes kullanarak tarayın ve bilgisayarınıza nelerin yüklendiğini görün.

Idp.alexa.51 bulgusuIdp.alexa.51 anti virüs yazılımları tarafından bulunan ve iki şeyden birini temsil eden bir isimdir; ya yazılımı güncelleyin ya da sistemden kaldırın.

Zararlı dosyalar sisteme ücretsiz programlarla giriyor

Bu dosya sistem dosyalarından biri değildir. İnternetten ücretsiz olarak indirilen birçok programdan gelmiş olma ihtimali vardır. Başka bir programı indirirken bu programı da yüklememe şansımız olmaz. Çünkü bu dosya sözde diğer programın çalışması için zorunlu bir dosya olarak görülür.

Her ne kadar dosyanın orijinal hali zararlı bir yazılım olmasa da aynı isim kötü amaçlı bilgisayar korsanları tarafından reklam uygulamaları, hırsız yazılımlar ve hatta zararlı siber virüsleri yaymak için kullanılabilir. Bu yüzden Zombie vs. Plants ya da buna benzer ücretsiz uygulamaları indirirken Uzman ya da Özel yükleme seçeneklerini seçmeyi unutmayın ve kullanım koşullarını detaylı bir şekilde okuyun.

NOT: NoVirus.uk uzmanları Lisans Koşulları ve Gizlilik Politikası gibi önemli bölümleri hiç okumadan geçtikleri için küçük çocukların izinsiz bir şekilde cihazlara program indirmelerine izin verilmesine karşı insanları uyarıyor. Bu durum bilgisayara istenmeyen yazılımların ve zararlı programların yüklenmesine sebep olabilir.

IDP.ALEXA.51 dosyasını onarın ve gerekirse bu dosyadan kurtulun

Eğer IDP.ALEXA.51 tespiti bir yanlış alarm çıkarsa tek yapmanız gereken kullandığınız araca bu dosyayı bir tehdit olarak algılamamasını bildirmek. Kullandığınız anti virüs programını kendi kaldırma dosyasını kullanarak silebilir ya da Denetim Masası'na giderek resmi sitesinden son sürümünü indirebilirsiniz.

Bunun yerine anti virüs programının güncellemelerini yapmak için son sürümünü kontrol edebilir ve üreticinin sitesinden yeni güncellemeye ulaşabilirsiniz.

Yine de biz şiddetle farklı bir tarama programı kullanarak tüm sistemi taramanızı ve bilgisayarınızda sisteme zarar verecek truva atı, casus yazılım, klavye takipçisi ya da bunlara benzer bir dosya bulunmadığından emin olmanızı öneriyoruz. Bu tarama için önerdiğimiz en iyi anti virüs programları FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI