Intego seçeneğini kaldırın (Ücretsiz Rehber) - Öğretici

Intego'ı Kaldırma Rehberi

Intego nedir

Intego – Mac için birçok harika donanıma sahip güçlü bir antivirüs programı

Intego Mac Internet güvenlik aracı

Intego Mac OS ve Mac OS X cihazlar için uzmanlıkla üretilmiş güvenilir antivirüs programıdır. Birbirinden farklı özelliklere sahip iki element içerir: VirusBarrier X9 ve NetBarrier X9. Program aralarında tam donanımlı bir koruma duvarı, veri koruyucu, spam önleyici, kişisel bilgi tuzaklarından koruyucu ve antivirüs gibi Mac için olmazsa olmaz ve çok önemli güvenlik modülleri içeriyor. Bu anti virüs programını resmi internet sitesinden indirebilirsiniz. Aynı zamanda bazı programlarla birlikte de yüklenebilmektedir.

Program grupları tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan bir pazarlama yöntemidir. Hem şirketler hem de bu programlarla ilgilenen kullanıcılar için önemli faydalar içerir. Ancak kullanıcılar genelde program yükleme aşamalarında yeterince dikkatli davranmıyorlar ve istemedikleri programları da sistemlerine yüklemiş oluyorlar. Bu nedenle (programın nerden geldiğini anlamadığınız için) bazı kullanıcılar bu programı “Intego virüsü” olarak değerlendiriyor ki bu oldukça tezat bir durum içeriyor.

Intego ile ilgili önemli özellikler

Intego ilk olarak 1997 yılında yayınlandı ve genel olarak diğer antivirüs programlarının çoğu Windows cihazları hedef alırken, Mac cihazlara odaklandı. Intego Mac Internet Security X9 adını taşıyan son sürümü iki ana modül içeriyor; VirusBarrier X9 ve NetBarrier X9. VirusBarrier X9 daha çok Mac cihazları zararlı yazılımlardan korumaya odaklanırken, NetBarrier X9 internet bağlantınızı kötü amaçlı sitelerden ve internetten gelebilecek olan diğer tehlikelerden korur.

Program resmi internet sitesinden indirilebilir ve 30 gün boyunca denemeniz için ücretsiz bir deneme sürümü bulunuyor. Ardından kullanıcılar yılda 33€ civarı bir ücret ödeyerek tam sürümünü yıl boyunca kullanabiliyor. Abonelik esası ile çalışan bu programı iptal etmek için yıl henüz bitmeden iptal seçeneğini değerlendirmeniz gerekiyor. Uzmanlar programın iki ana özelliği değerlendirildiğinde fiyatın çok avantajlı olduğunu bildiriyor. Bunun yanında unutmayın ki Indigo şirketinin daha iyi bir yazılım üretmek ve yeni tehditlere karşı yeni özellikler hazırlamak için paraya ihtiyaçları var.

Intego Washing Machine temizliği

Indigo antivirüs programı nasıl yüklenir?

Intego VirusBarrier ve diğer modülleri birkaç dakika içinde yükleniyor. Programın tam olarak aktif bir şekilde çalışmaya başlaması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunun yanında daha önceden de belirttiğimiz gibi Indigo antivirüs programı diğer programlarla birlikte de bilgisayara yüklenebilmektedir. Eğer bir programı yüklerken Özel ya da Uzman seçenekleri ile ilerlerseniz pakette yer alan diğer programları yüklemeden sadece istediğiniz programları bilgisayarınıza alabilirsiniz. Ancak acele eder ve hızlı bir yükleme işlemini seçerseniz bu Mac antivirüs programını istemeden de bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bu halde bilgisayarınıza bir virüs girdi sanabilirsiniz. Korkmanıza gerek yok Indigo zararsız ve hatta koruyucu bir programdır.

Program yüklendikten sonra aşağıda listelenen alternatif kapsam seçeneklerinden birini değerlendirebilirsiniz:

  • Minimum derece – sadece kötücül yazılımlardan korur
  • Standart derece – Windows virüslerinden de korur
  • Maximum derece – ZIP dosyalarını ve diğer arşivleri de tarar

Kullanıcıların birçoğu için Standart derece yeterli oluyor. Tabi Maximum derecenin de kimseye bir zarar olmaz ve Mac cihazınızın güvenliği artar.

Kapsam derecesini seçtikten sonra program yüklenmeye hazır. Programın tüm özelliklerini anlatan kapsamlı bir kullanım kılavuzu bulunuyor. Bu aşamayı bir tık ile atlamak da mümkün tabi. Daha sonra istediğiniz zaman info bağlantısına tıklayarak tekrar bu kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz.

Intego tüm özelliklerini pencerenin sol tarafta bulunan bölümünde listeliyor. Bu şekilde kullanıcılar her bir konumu hızlı bir şekilde tam olarak tarayabiliyor. Ayrıca bu menüden tarama için bir zaman planlayabilir ve gerçek zamanlı koruma özelliğini açıp kapatabilirsiniz.

Intego yükleme

Programın kötücül yazılımlara karşı koruma özelliği

Yükleme biter bitmez Intego Mac İnternet güvenlik aracı sisteminizde bir tam arama (Full Scan) başlatır. Eğer zararlı bir yazılım bulunursa program önce onu karantinaya alır, sonra siler ve ardından bilgisayarda bu kötücül yazılım nedeniyle zarar gören dosyaları onarmaya çabalar.

Ek olarak program hem gelen e-postalarda hem de cihaza takılan USB cihazlarda zararlı yazılım olup olmadığını tarar. Bunun yanında şifre hırsızlıklarını önleyici özelliği sayesinde kullanıcılar kendilerini gereksiz ürünleri satın alabilecekleri üçüncü taraf adreslere yönlendirebilecek spam e-postalardan kurtulur.

AV-Test verileri Intego VirusBarrier antivirüs programının makineyi tüm MAC OS zararlı yazılımlarından ve diğer potansiyel zararlı programların %99 gibi büyük bir çoğunluğundan koruduğunu açıkladı. Bilgisayarınızın sağlıklı bir kullanıma kavuşması için zararlı yazılımlardan korunması şart! Aynı zamanda potansiyel istenmeyen programlardan korunmak da çok önemlidir. Çünkü bu programlar Mac cihazınıza zarar verebilir ve istenmeyen reklamlar göstermenin yanında daha ciddi tehditlerden de korur.

Intego anti-virüs

NetBarrier – Internet bağlantınızı koruyan etkili bir antivirüs programı

NetBarrier dış taraftan gelebilecek yazılımlardan cihazınızı koruma kapasitesine sahip bir güvenlik duvarıdır. Intego tarafından sunularn üç ayrı mod bulunuyor:

  • Public Hotspot – internet ya da diğer ağ bağlantılarının tamamını engeller ve dosya paylaşım kanallarını kapatır
  • Work Hotspot – sadece güvenilir bağlantılara izin verir ve dosya paylaşımı için onay ister
  • Home Hotspot – tüm bağlantılara izin verir ve dosya paylaşımını otomatik olarak açık bırakır

Kullanıcılar bunların tamamını kullanabilirler ve istedikleri zaman aralarında değişiklik yapabilirler. Bu konularda daha fazla bilgiye sahip olan kullanıcılar güvenlik duvarını şekillendirebilirler. İstedikleri tipte bağlantılara izin verecekleri uzman seçenekler bulunur. Bu seçenekler uzman olmayan kullanıcılar için önerilmez!

Intego Mac internet güvenliği

Intego'da yer alan diğer kullanışlı özellikler

Olmazsa olmaz antivirüs koruma özelliklerinin yanında Intego ayrıca birçok diğer faydalı özellik içerir. İçerik bariyeri Intego'nun potansiyel zararlı e-postaları, bağlantıları ve sosyal medya mesajlarını engellemesine izin verir. Bu içerikler sadece Mac cihazına zarar vermekle kalmayabilir, bazı kişisel bilgileriniz de çalınabilir ve yasa dışı amaçlar için kullanılabilir.

Kişisel Yedekleme özelliği de oldukça önemli bir özelliktir. Güvenlik uzmanlarının verdiği bilgilere göre yedekleme her bilgisayar kullanıcısı için hayati bir önem taşır. Örneğin bir fidye yazılımı bilgisayarınıza girebilir ve tüm dosyalarınız bu yazılım nedeni ile kilitlenebilir. Bazı şifreli yazılımların deşifre edilebilmeleri maalesef mümkün olmuyor. Bunun yanında bazı şifreli zararlı yazılımlar uzmanlar tarafından bir süre incelemenin ardından kırılabiliyorlar. Fakat yedekleme sayesinde bu süreci de beklemek zorunda kalmazsınız ve kişisel verilerinizi kısa bir sürede tekrar kullanıma açabilirsiniz.

Washing Machine Mac OS X cihazınızda bulunan tüm junk verileri siler, sabit diskinizde alan açar ve cihazın hızını artırır. Aynı zamanda yanlışlıkla oluşan aynı dosyaların birer kopyasını siler, program yedeklerini temizler ve hatta cihazınızı organize etmeye yarar.

Mac virüsleri gerçek olduğundan bir antivirüs program kullanmak çok önemlidir

Mac kullanıcıları hala Macintosh'a virüs bulaşmaz efsanesi ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Ancak bu durum gerçeği yansıtıyor ve Mac cihazların zararlı yazılımlar içerebildiğine dair kesinleşmiş çalışmalar bulunmakta. Bunlara bir örnek olarak “mshelper” dosyasını gösterebiliriz. bu dosya bilgisayar kaynaklarını taciz eder ve pilin inanılmaz hızlı bir şekilde bitmesine yol açar. Muhtemelen bu dosya kripto para madenciliği için üretilmiştir.

Siber suçlular masum kullanıcıların cihazlarını kullanarak bundan fayda elde etme amacıyla iş yaparlar ve bunu ne pahasına olursa olsun yapmaya devam edecekler. bu yollar arasında teknik destek hileleri, tarayıcı virüsleri, reklam virüsleri ve kripto para madencilerini ve hatta fidye yazılımlarını örnek gösterebiliriz.. Sonuç olarak uzman E-Tehdit analisti Bogdan Botezatualso bile “Mac cihazlar virüs kapar mı?” sorusuna şu şekilde cevap vermektedir:

Cevap kesinlikle, evet. Şu anda bazı vakalar bulundu ve önümüzdeki zamanda dahası gelecek.

yani Mac kullanıcıları tehlikelerden haberdar olmalı ve uygun bir şekilde sistemlerini korumaya odaklanmalı. Intego, Mac cihazınızı zararlı objelerden koruma, şüpheli programları bulma ve yok etme konusunda mükemmel bir araçtır.

Mac için üretilen zararlı yazılımlardan korkmuyorsanız Intego antivirüs programını sisteminizden silebilirsiniz

Eğer bu programı sisteminizde fark ettiyseniz ve bu program sizin bilginiz dahilinde sisteme eklenmiş değilse muhtemelen bir programı yüklerken paket halinde bu yazılımı da yüklediniz. genelde kullanıcılar ücretsiz yazılımları yüklerken çok dikkatli davranmaz ve tavsiye edilen ya da hızlı modda programlarını yüklerler. Bu şekilde bazı yabancı programlar da bilgisayarınıza sızabilir. Bu programlardan bazıları faydalı olabilse de bazıları sürekli size reklam gösterebilir ve tarayıcınızdaki bazı kontrolleri ele geçirerek sizi sürekli istenmeyen ve zararlı sitelere yönlendirebilir.

Bu programın nereden geldiğini bilmeyen kullanıcılar Intego'yu sistemlerinden kaldırmak isteyebilir. Potansiyel istenmeyen programların aksine bu güvenlik programı kolaylıkla silinebilir. Aşağıda gösterdiğimiz yönergeyi takip ederek VirusBarrier ve bunun gibi diğer araçları sisteminizden uzaklaştırabilirsiniz.

Bununla birlikte programın ne kadar kullanışlı olduğunu görebilmek için silmeden önce sisteminizde bir tam tarama gerçekleştirebilirsiniz (Programın ilk 30 günü dolduktan sonra programa ödeme yapmak zorunda değilsiniz). Programı silmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Intego'i Elle Kaldırma Rehberi

Mac OS X sisteminden Intego virüsünü kaldırın

Eğer Intego programını MAC OS X cihazından kaldırmak isterseniz şu basit adımları takip edin!

  1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
  2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Intego ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Intego programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI