Locky virüsünü önleme: korunmak için 5 ipucu

Locky virüs'ünü ve onun dünya üzerinde yarattığı geniş ölçekli zararı bilmeyen bir internet kullanıcısına rastlamak çok zordur. İnterneti çok az kullandığı için bu virüsten ve yarattığı büyük hasardan haberi olmayan bir kullanıcı olabilirsiniz, Bu siber tehlike konusunda sizi aydınlatmaktan memnun oluruz. Locky virüsü, kişisel dosyalarınızı hedefleyip onları şifreleyen bir fidye yazılımıdır. Daha sonra, şifrelenmiş dosyalarınızı geri alabilmek için belirli bir miktar fidye notu gösterir. Virüsün kompleks yapısından dolayı, dünya üzerinde binlerce bilgisayarı etkilediği,dolandırıcılık yolu ile kişisel ve kurumsal kullanıcılardan milyonlarda dolar elde ettiğine inanılmaktadır. Şaşırtıcı şekilde, virüs hala durdurulamadı ve sanal dünya üzerinde yayılmaya devam ediyor.Bu yüzden, size Locky virüsünün bilgisayarınıza sızmasını önleyecek ve verdiği zararı azaltacak bazı tavsiyelerimiz var. Sırasıyla aşağıdaki listede bulunmakta:

  • Devlet kurumları tarafından gönderilmiş gibi gözüken, şüpheli eposta veya spamlardan sakının. Bu kötücül yazılımın kendisini içinde Word veya JavaScript ile dolu eklenti barındıran epostalar aracılığı ile yaydığı gözlemlenmiş. ATTN: Invoice J-98223100 or veya benzeri başlığı olan epostalara çok dikkat etmelisiniz. Bu şekilde bir mail aldığınız bir şirketle direkt iş yapıyor olsanız bile, bir şüpheli durum olması durumunda epostayı açmadan önce direkt olarak temasa geçiniz.. Eğer bir şirkette çalışıyorsanız, iş arkadaşlarınızı kimden geldiği beli olmayan epostalar ile ilgili çok dikkatli olması konusunda uyarınız. Ayrıca mesai arkadaşlarınıza böyle bir tehlikenin varlığından bahsetmelisiniz.
  • Sistem dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyin. Yedeklerinizi ve en değerli dosyalarınızı güvende tutmak için, harici disk kullanabilir, online yedekleme çözümlerine başvurabilir hatta bulut veya benzeri yöntemleri kullanabilirsiniz. Yanlız, unutmayın ki çoğu durumda online çözümler(Dropbox, Google Drive or Microsoft OneDrive) bilgisayarınıza ağ yoluyla bağlı oldukları için bu fidye yazılımından kolaylıla etkilenebilirler
  • Güvenilir bir güvenlik yazılmı kurun. Trojan gibi kendini çok ustaca saklayabilen dosyaları gözden kaçırabileceğiniz için, bir tane güvenlik yazılımına sahip olmak çok önemlidir. Dahası, anti-casus ve anti-virüs yazılımınızı güncel tutmak çok önemli, böylelikle en güncel virüs tanımları programınızda olmuş olur. Anti-kötücül yazım programları da,ufak çaplı kötücül yazılımlarla uğraşırken çok işe yaramaktadır.
  • Sistem yazılımınızı günlük olarak güncelleyin. Kesinlikle, güncelleme hayati önem taşımakta. En güncel versiyon tarayıcı kullanıyor olmak demek, fidye yazılımına maruz kalma olasılığınız daha az demektir. Ayrıca, Sistem programlarını yenilemek sadece daha iyi bir performans sunmakla kalmaz, ayrıca bozulmaları da engeller.
  • Makro ayarları kapatın. Locky fidyeyazılımının garipliklerinde birisi de, eğer sistemde makro ayarları açık ise,kendi kendini aktive edebilmekte.Eğer aktif değilse, o zaman da, sizden açmanızı istemekte. Tabiki böyle bir isteği görmezden gelmelisiniz. Macrolar Microsoft tarafından varsayılan ayarlarda kapalı gelmiş olsa dahi, iş arkadaşlarınızın makinalarındaki ayarların da doğru olduğundan emin olmalısınız.

Özetlemek gerekirse, bu güvenlik önlemleri bilgisayarınızı fidye yazılımından korumanıza yardım etmelidir. Yine de, gerçekçi olmalı ve şunu hatırlamlısınız”en iyisini umut et, ama en kötüsüne hazırlıklı ol” Eğer bilgisayarınız virüsten etkilendiyse, Locky kaldırma rehberini okuyunuz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku