Lukitus virüsünü kaldır (Virüs Kaldırma Talimatları) - Eki 2017 güncellemesi

Lukitus Virüsünü Kaldırma Rehberi

Lukitus fidye yazılımı virüsü nedir

Lukitus Locky virüsünun kötücül görevlerine devam ediyor

Lukitus fidye virüsunun fotoğrafı

Locky virüsü'nün yeni bir versiyonu olan Lukitus Ağustos 2017 tarihinden beri spam epostalarla yayılmaya devam etmekte. Bu fidye yazılımı RSA-2048 ve AES-128 şifreleme yöntemlerini kullanıp etkilediği dosyalara .lukitus dosya uzantısı eklemekte. Sonrasında sisteme – lukitus.htm ve lukitus.bmp adlı iki dosya daha indirip dosyaların erişilebilmesi için Locky şifre anahtarının satın alınması gerektiğindeni belirtmektedir.

Lukitus virüsü sadece dosyaları şifrelememekte aynı zamanda onları yeniden adlandırmaktadır. Sadece birkaç hafta önce yeni Diablo6 versiyonu ortaya çıktı, son siber tehdit aynı yöntemleri kullanmakta. Etkilenmi dosyanın adı kurbanın kimliği ve rastgele numaralar içermektedir:

[first 8 characters of ID]-[next 4 characters of ID]-[next 4 characters of ID]-[4 characters]-[12 characters].lukitus

Hedefteki veri kilitlenip şifrelendikten sonra, Lukitus fidye yazılımı bilgisayarın masaüstü resmini lukitus.bmp dosyası ile değiştirmekte. Yeni masaüstü fotoğrafıkısa ama siber suçlulardan gelen tehditkar bir mesaj içerir. Dosyaları geri almak için lukitus.htm dosyasını kontrol etmelerini önermekte.

The HTM dosyası kurbanın kimliği ve dosyaların şifresini açabilmenin tek yolunun 0.49 Bitcoin karşılığında Locky Şifre Anahtarı'nı satın almak olduğunu söyler. Yine de bu $2.000 civarında oldukça yüksek bir mebla etmekte. Bu parayı ödemenizi asla tavsiye etmemekteyiz.

Diğer Locky varyantları gibi, Lukitus da aynı fidye notu ve ödeme sitesini kullanır. Bu da siber suçluların bu kötücül programın alt yapısını kullandığını göstermektedir.

Ne yazık ki, Lukitus'ın kaldırılma işlemi dosyaları geri getirmemektedir. Ne Locky ne de varyasyonlarının şifresi kırılamamaktadır. Yine de, kötücül-şifre yazılımının kaldırılması elzemdi çünkü sistemde kritik değişiklikler yapıp verilerinizi tehlikeye atabilir.

Bu yüzden, saldırı hakkında bilginiz olur olmaz, güvenilir bir yazılımdan yardım alıp bilgisayarınızdan Lukitus yazılımını kaldırmalısınız. Bunun için biz size, FortectIntego veya SpyHunter 5Combo Cleaner kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Lukitus fidye yazılımının örneğiLukitus, Locky fidye yazılımının yeni bir varyasyonudur.

Zararlı spam epostalar bu tehlikeli virüsü yaymaya devam ediyor

Kötücül yazılım araştırmacısı Rommel Joven'e göre, Locky virüsünün geliştiricileri fidye yazılımlarının telenektel dağıtım yöntemlerine sadık kalmışlar – zararlı spam epsotalar. Eposta spam kampanyaları Lukitos virüsunu ZIP ve RAR dosyaları içinde JS dosyası içinde yaymakta. Kullanıcı tehlikeli arşiv dosyasını açar açmaz, kötücül yazılım sisteme girer girmez yürütme dosyası sistemde çalışmaya başlamakta.

Kötücül-kripto yazılımını e postaları şu iki konu başlığına sahip olmakta.:

  • < No Subject >
  • Emailing – CSI-034183_MB_S_7727518b6bab2

Mesajın içeriği kibarca ekteki dosyasyı belirli bir tarihe kadar açmanızı rica etmekte. Yine de, bu dosyaları veya epostayı alırsanız asla açmamanız gerektiini belirtmek isteriz.

“Lukitus” adı Fincede “Locky” anlamına gelmekte. Fakat bu, virüsün Finlandiya'daki kullanıcıları hedef aldığını göstermemekte . Bu kötücül epostalar ingilizce dilinde olup tüm dünyaya yayılmaktalar.

Linkteki eposta veya dosyaları açmadan önce yapmanız gerekenler:

  • Gönderici hakkındaki bilgileri iki kere kontrol edin;
  • Ekteki dosyaların virüslü olmadığından emin olmak için güvenlik araçları ile tarayın;
  • Herhangi bir dilbisel hata veya yazım yanlışı olup olmadığını kontrol edin.

Fidye yazılımından korunmak için, bilgisayarınızdaki programları güncel tutmalısınız, yüksek riskli sayfalardaki şüpheli linklere tıklamamalısınız ve profesyonel bir antivirüs programı kullanmalısınız. Tabiki veri yedekleri de almalısınız!

Lukitus fidye yazılımının kaldırılması için gerekli adımlar

Lukitus yazılımının kaldırma işlemi saygın bir güvenlik yazılımı ile gerçekleştirilmeli. Otomatik kaldırma ilemi tüm dosyaların kaldırılıp sisteme zarar vermeden bütün virüslerin kaldırılmasını garantiler. Fidye yazılımı virüsleri oldukça komplikedir, bileşenlerini elle kaldırmak sisteme zarar verebilmektedir.

Lukitus virüsünü bilgisayardan kaldıracak bir araç arıyorsanız biz size şu programları öneriyoruz: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes. Fakat, kötücül yazılım güvenlik araçlarını kurmanızı da engelleyebilir. Bu durumda bilgisayarınızı Komut İstemi ile Güvenli Mod'da açabilirsiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI