Microsoft Edge nasıl sıfırlanır?

Microsoft, Windows 10'un tanıtımı ile birlikte Microsoft Edge adlı tarayıcıyı da tanıttı. Tarayıcı deneyimini arttırıp daha az enerji tüketen bir araç olarak tanıtıldı. Şimdi giderek daha fazla insan bu programı kullanmakta.

How to reset Microsoft Edge?

Diğer popüler tarayıcılarla kıyaslandığında tarayıcı hala çok yeni yani geliştirilmeye devam etmesi gerekiyor. Bu tarayıcıyı bir süredir kullanıyorsanız, zaman zaman bir takım sorunlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Özellikle, aksayan internet bağlantısı, web sitelerinin uyarı kısımları ile ilgili problem veya zaman zaman tarayıcı hiç açamamak.

Genellikle tarayıcı resetlemek bu sorunları çözmekte. Ayrıca çerezler, scriptler, beaconlar veya diğer takip dosyaları gibi diğer istenmeyen MicrosoftEdge bileşenlerinden kurtulmak adına ara ara tarayıcı sıfırlanamızda fayda var.

Tarayıcınızın bir tarayıcı korsanı veya istemeyen reklam yazılımı tarafından ele geçirilmesi durumunda istenmeyen kötücül patlayan reklamlardan arınmak için sıfırlamanızda fayda vardır.

Bunu gerçekleştirmenin birden fazla yolu mevcuttur. Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlayabilmeniz için 4 farklı çözüm sunuyoruz. Sorununuza göre en az zaman harcayıp en etkili olacak metodu seçebilirsiniz. Potansiyel istenmeyen bir programla karşılaşmanız durumunda tarayıcınızı sıfırlamanız tavsiye edilmektedir. Sıfırlama adımları aşağıdaki gibidir.

Yöntem 1. MS Edge'in tarayıcı verilerinin silinerek sıfırlanması

Standart yöntem websitelerle ilgili çerezleri kaldırır. Reklam bazlı sorunlardan kurtulmak için etkili bir çözüm olabilmektedir.

 1. Microsoft Edge'i çalıştırın. Sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın – Daha fazla seçenek ten sonra gelen düşey menüdeb Ayarlar'ı seçin.
  How to reset Microsoft Edge?
 2. Tarayıcı geçmişini temizle menüsünün altındaki Seç ve temizle
  How to reset Microsoft Edge?
 3. Yeni pencerede, veri tercihlerini göreceksiniz. İlk üç seçenek otomatik olarak seçilmiş olsa da biz tüm 6 seçeneği işaretlemenizi önermekteyiz. Temizle tuşuna basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
  How to reset Microsoft Edge?

  MS Edge cevap vermiyorsa

Tarayıcınız kilitlenmesi veya ulaşılamaz olması durumunda, zorla kapatın.

 1. Başlat butonuna basın ve Görev Yöneticisi'ni .
  How to reset Microsoft Edge?
 2. İşlemler listesinden, Microsoft Edge'i bulun. Sağ tıklayın ve Detaylara göz at sekmesine tıklayın.
  How to reset Microsoft Edge?
 3. Sekmeye giriş yaptıktan sonra , tekrar Microsoft Edge girdisini bulun. Sağ tıklayın ve Görevi Sonlandır fonksiyonunu seçin.
  How to reset Microsoft Edge?

Yöntem 2. Kullanıcı ayarlarını zilmek için MS Edge kayıt anahtarlarını silin

Bunun için Registry Editörünü çalıştırmanız gerekmektedir. Bir tarayıcı korsanı veya reklam yazılımı tarafından etkilenmişseniz bu yöntemi tercih etmelisiniz.

 1. Windows+R tuşlarına basın. Açılan komut satırına regedit yazıp Enter'a basın.
  How to reset Microsoft Edge?
 2. Kayıt Editörünü çalıştırın ve aşağıdaki adrese gidin: HKEY_CURRENT_USER\\SOFTWARE\\Classes\\Local Settings\\Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVersion\\AppContainer\\Storage\\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\\MicrosoftEdge
  How to reset Microsoft Edge?
 3. İçeriği silin ve Kayıt Editör'ünden çıkın.
 4. Windows bir uyarı penceresi ile sistemin yeniden başlatılmasını isteyebilir.

Yöntem 3. Microsoft Edge'i sıfırlamak için Power Shell'in kullanılması

MS Edge yavaş çalışıyor veya görevini tam yerine getirmiyorsa, sayfalar yüklemeyip ” Bu websitesinde bir sorun algılandı” mesajını sergiliyorsa, tercih etmeniz gereken yöntem bu olabilir.

 1. İşetim sisteminizde yeni bir yönetici yaratın. Dosya Gezgin'ne giriş yapın. Sonra da aşağıdaki komutu girin: C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe
  How to reset Microsoft Edge?
 2. Gördüğünüz klasörleri seçin, sağ tıklayın ve Sil'i seçeneğine tıklayın
  How to reset Microsoft Edge?
 3. Önceki hesabınızageri dönün ve PowerShell i çalıştırın. Bu komua Windows butonuna veya Başlat ikonuna tıklayarak ulaşabilrsiniz. Powershell yazın. Sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır fonksiyonunu seçin.
  How to reset Microsoft Edge?
 4. Uygulama çalıtıktan sonra, şu girdiyi kopyalayın: Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose}
  How to reset Microsoft Edge?
 5. Enter'a tıklayın. Çalışan bir komut göreceksiniz. İşlem sona erdikten sonra, tarayıcı tamamen sıfırlanmış olacak.
 6. Şimdi aşağıdaki girdiği girin: Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml”}
  How to reset Microsoft Edge?
 7. Bu komutise MS Edge'in geri yüklenmesini sağlayacak

Yöntem 4. Sistem Dosya Kontrolcüsünü çalıştırıp sistemde virüs olup olmadığını kontrol edin

Daha ciddi tehditler MS Edge'in tamamen açılmasına engel olabilmektedir.

 1. Böyle bir durumda, sistemde virüs olup olmadığını komut satırı ile kontrol etmelisiniz. Başlat butonuna basın ve, Komut Satırı yazıp ardından Yönetici olarak çalıştır seçeneğini çalıştırın.
  How to reset Microsoft Edge?
 2. Açıldıktan sonra, sfc /scannow yazıp Enter tuşuna basın.
  How to reset Microsoft Edge?
 3. İşlemin tamamlanması biraz zaman alabilir.
  How to reset Microsoft Edge?

Microsoft Edge'i bir daha yükleyin

Yukarıdaki yöntemler tarayıcınızı tamamen sıfrlamanıza yardım eder. Sorununuz devam ederse, Microsoft Edge'in sistemden tamamen kaldırılması gerekebilir. Sonra Microsoft Edge tarayıcısını resmi tarayıcı sayfasını ziyaret edip, tekrar yükleyebilirsiniz. Bu işlem sadece bir kaç dakika sürer.

How to reset Microsoft Edge?

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Gabriel E. Hall virusler.info.tr ile neredeyse 10 yıldır çalışan tutkulu bir kötücül yazılım araştırmacısıdır.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku