Monero Miner seçeneğini kaldırın (Kaldırma Rehberi) - Oca 2018 güncellemesi

Monero Miner'ı Kaldırma Rehberi

Monero Miner nedir

Kripto para çılgınlığı kötücül Monero Madencilerinin geliştirilmesni hızlandırdı

Monero Miner resmi

Monero Miner, Monero kriptopara birimini kazmak için 2016 yılından beri kullanılan kötücül bir programdır. 2017 yılında, virüs güncellendi ve etkilediği kurbanların bilgisayarların işlemcilerini kullanarak bu dijital para birimini kazmaya başladı. Şu anda, Vatico Monero (XMR) CPU Miner, Shadowsocks Miner, Wise XMRig virüsü ve diğer madencileri internette virüsü aktif olarak yaymaya devam etmekte.

The Monero Miner virüsü çoğu zaman Truva atı gibi yayılıp sistemin içine diğer yazılımlar ile birlikte girmektedir. Bununla birlikte güvenlik uzmanları yoğun bir Coinhive JS miner kullanımı da saptamış bulunmaktalar. Bu JavaScript kütüphanesi bir kaç popüler web sitesineki tarayıcı eklentilerine eklenmiştir.

Gplyra Miner, Vnlgp Miner ve CPU Miner bu virüse benzer etki gösteren virüslerden sadece birkaç tanesidir. Amaçları – kriptopara kazmaktır. Bazı diğer programlar Bitcoins, Dash, Decred gibi farklı farklı veya Monero Miner – adından da belli olduğu gibi – Monero kripto parasını kazmaktadır.

Bu kötücül yazılım bilgisayarlara gizlice girip, Görev Yöneticisinde NsCpuCNMiner32.exe veya Photo.scr adı altında gözükmektedir. Aslında, hackerlar bu tarz bilgisayarlardan bir çoklu ağ yaratıp hepsini bir amaç için çalıştırmaktalar. Elbette, bilgisayar sahipleri sistemleri garip davranmaya başlayana kadar bu hareketlerden tamamen bihaberlerdir.

Madenciler işlemci kapasitesini sömürdükleri içim, bilgisayar doğal olarak daha yavaş çalışmaya hatta zaman zaman çökmelere başlar. Tüm bu ekstra kaynak kullanımı sadece sisteminizi yavaşlatmak kalmaz aynı zamanda donanımınızda ekstra ısınmalara da sebebiyet verir.

Dürüst olmak gerekirse, Truva atı yaratıcıları bilgisayarınızın performansı ile hiç ilgilenmemekte sadece karlarını arttırmayı düşünmekteler. Neyse ki, siz bunların hiçbirisi ile yüzleşmek zorunda değilsiniz. Artık Monero Miner virüsünü durdurmanın ve bilgisayarınızdan kaldırmanın bir yolu bulunmakta. Yani, FortectIntego veya Malwarebytes gibi otomatik virüs silme araçları size bu konuda yardımcı olabilir. Virüs temizleme ile ilgili daha fazla bilgi için yazıyı okumaya devam edin.

Coinhive teknolojisi siber suçlular tarafından hızlıca kötüye kullanıldı

Coinhive çeşitli websitelerine entegre edilmiş Monero Blokzinciri için kullanılan bir JavaScript kütüphanesidir. Bu araç sadeve birkaç hafta önce 14 Eylül tarihinde ortaya çıkmış olmasına rağmen çoktan dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Kötü niyetli insanlar çeşitli web sitelere yerleştirdikleri bu araçla kurbanların bilgisayarlarındaki işlemci ile kriptopara kazmaktalar. Ayrıca, Coinhive JS miner teknik destek dolandırıcılığı yöntemi ile de yayılmakta.

Araştırmacılar, Coinhive'ın SafeBrowse uzantısı ile de yayıldığını tespit ettiler. Kullanıcılar bu uzantıyı kurduklarında, Monero Miner işlemcinin %50'ye kadar olan performnsını kullanmaya başlar. Bu aktiviteden dolayı da bilgisayar fiziki olarak zorlanır ve hızlı çalışma sonucu ısınmadan zarar görür. Madencilik işlemi kullanıcılar bilgisayarlarını kapatana kadar devam eder.

Dahası, Coinhive popüler websitelerini taklit eden sayfalara gömülmektedir. Twitter, örneğin twitter.com.com adlı kayıtlı bir adres olup Twitter'ın adresini yanlış yazanlar için tuzak durumundadır. Muhtemelen dolandırıcılar bunun gibi bir sürü adresi daha kaydedip masum kullanıcıların dikkatsizliklerinden faydalanmaktalar.

Ek olarak, Birkaç websitesinin ve bu madencilik işlemini gizlice kullandıkları rapor edilmiştir. Bu siteler arasında The Pirate Bay,, showtime.com ve showtimeanytime.com. bulunmaktadır. Bu adreslerden kimisnin bu aktiviteleri durdurduğu bilinse de online komünitenin hesaplarına göre sitenin sahipleri binlerce dolardlık kazanç elde etmiş olabilirler.

Güncelleme Ağustos 2017: Vatico Monero (XMR) CPU Miner yüzeye çıkar

Kötücül yazılımın en güncel versiyonu XMR, Monero ve diğer dijital para birimlerini kazacak şekilde ayarlanmıştır. Önceli versiyonunda olduğu gibi, sistemlere hala trojan ile sızmaktadır. Öte yandan moloko.exe olarak tespit edilmektedir. Dosya adına bakılırsa Rus kullanıcıları hedef aldığı düşünülmektedir. Ne yazık ki, madenci truva atları ülkede sorunlara yol açmıştır.

Görev Yöneticisinde kendisini Monero (XMR) CPU miner olarak tanıtmaktadır. Anahtar indikatör ise aşırı işlemci gücü tüketmesidir. Kötücül yazılım ayrıca XMR maden havuzuna xmr-eu.dwarfpool.com:8050 adresinden bağlanmaktadır.

Her ne kadar bir süredir Görev Yöneticisini kontrol etmemiş olsanız da, sistem performansından farkedebilirsiniz. Bu talihsiz virüsle karşılaşmanız halinde derhal kaldırmalısınız.

Monero Miner üzerine konuşurken, sisteme Photo.scr dosyası ile sızdığını söylememiz gerekir. Daha sonra, Truva atı içindeki kazım işleminden sorumlu yürütülebilir NsCpuCNMiner32.exe dosyasını açıp aktive eder.

Bu dosya %Temp% klasörüne yerleşip işlemlerine aynı yerden devam eder. Bu işlem her bilgisayar açıldığında yenilenmektedir. Neyseki, hackerler bilgisayarınız internete bağlı değilken çaresizdir çünkü madencilik işlemi için internet bağlantısı gerekmektedir. Bu yüzden Monero Miner kaldırma işleminin offline olarak yapılması tavsiye edilmektedir. Bu işlemi elle nasıl yapacağınızı öğrenmek için aşağı doğru devam edin.

2 Ekim, 2017: Google Play Store'da Kötücül Monero Miner'a Rastlandı

Bir kez daha, Google Play Store güvenilmez bir “resmi uygulama” dükkanı olduğunu ispatladı. Görünüşe göre tüm güncel kötücül aktiviteler bu platforma ulaşıp android kullanıcılarını etkilemeyi başarmakta. Bu sefer de araştırmacılar içlerinde kriptopara-kazma skriptlerine rastladılar. Kötücül Android Monero Miner virüsü genelde ANDROIDOS_JSMINER veya ANDROIDOS_CPUMINER olarak geçer.

JSMiner versiyonu “Recitiamo Santo Rosario Free” (dindar bilgisayar kullanıcıları için bir uygulama) ve “SafetyNet Wireless App” (video izleyip ankete katılarak indirim kuponu kazanılan bir uygulama) içinde tespit edildi. Bu uygulamaların dijital para kazmak için Coinhive teknolojisini kullanması şaşırtıcı değildir. JavaScript kodu kendisini uygulamanın içinde aktie eder ve kurban hiçbir şeyden şüphelenmezken şu gibi sonuçlarla karşılaşır:

 • Kısa pil ömrü;
 • Cihazda düşük performans;
 • Uygulama çökmesi.

CPUMiner ise “Car Wallpaper HD: mercedes, ferrari, bmw and audi” adlı uygulamada tespit edildi. Bu grup kötücül uygulamalar meşru uygulamaları ele geçirir ve kripto-kazma işlemi yapacak şekilde modifiye eder örneğin cpuminer (suçlular güncellenmiş 2.5.1. versiyonunu kullanmaktalar).

Daha sonra, ambalaj değişikliğine uğrar ve dağıtılır. TrendMicro analizlerinin de gösterdiğine göre bu tarz kötücül yazılımlar birkaç farklı dijital parayı kazabilmekteler(sadece Monero değil).

Kod, suçluların serverlerından aldığı config dosyasına göre kazım işlemi yapmaktan sorumludur. Dosya Stratm mining protocol adı verilen bir veri paketi taşır.

Monero Miner konseptini gösteren ilüstrasyonMonero Miner virüsü hala şüphelenmeyen kurbanları hedef almakta

Monero Miner versiyonları ve gerçekleştirdikleri işlemleri

ShellExperienceHost.exe ve MicrosoftShellHost.exe. Bu işlemler Windows Görev Yöneticisinde bir Trojan Sızıntısından sonra ortaya çıkabilir. Kötücül program başlangıçta otomatik çalışan ShellExperienceHost.exe yaratır. Bu işlem ise Monero kriptopara kazma işinden sorumlu MicrosoftShellHost.exe dosyasını çalıştırıp işlemci gücünü etkiler.

Booster.exe. Bu truva atı sisteme reklam yazılımları ile girmektedir. Sisteme sızdıktan sonra, başlangıçta otomatik olarak çalıştırılacak şekilde Windows ayarlarını değiştirir. Görev yöneticisinde, Booster.exe dosyası VsGraphics Desktop Engine olarak geçer. Fakat bilgisayarın İşlemci gücünün %25'lik güç tüketimi olması kripto para kazdığının en büyük kanıtıdır.

Wise XMRig virüsü. The Wise Miner bilgisayarda Monero kazabilmek için iki ayrı işlem çalıştırabilen bir truva atıdır- AudioHD.exe ve winserv.exe. Bu Truva atı sisteme girdiğinde, derhal AudioHD.exe dosyasını yaratıp kazım işlemlerine başlar. Görev Yöneticisinde bu işlem XMRig olarak geçer.

Wise Miner ile özdeşleştirilen diğer bir dosya ise WindowsHub'ın tanımı olan winserv.exe dosyasıdır. Bu iki işlem de çok fazla işlemci gücü kullanıp bilgisayarı yorar.

Shadowsocks Miner. Bu truva atı ise etkilediği sistemlerde service.exe veya websock.exe işlemleri çalıştırması ile bilinir. Kullanıcılar bunları, Windows Görev Yöneticisi'nde bulabilirler. Kötücül yazılım genelde sisteme diğer yazılımlarla girmektedir. Ayrıca sisteme diğer istenmeyen yazılımlar veya uygulamaların girmesine sebebiyet verebilir.

Vatico Monero (XMR) CPU Miner. Bu Truva atı sisteme faydalı bir programmış gibi davranır. Aslında sistme bir kere sızdıktan sonra, otomatik olarak moloko.exe dosyasını çalıştırmaktadır. Bu yüzden de kurban bilgisayarını her yeniden başlattığında, %80'lik bir işlemci gücü ile Monero kazmaktadır.

Adylkuzz Miner virüsü. Bu monero kazıcı sisteme EternalBlue açığı ve DoublePulsar arka kapısı ile sızmaktadır. Kötücül yazılım etkilediği bilgisayarları oluşturduğu bilgisayar ağına bağlayarak işlemcileri ile kriptopara kazmaktadır. Sisteme bağlanan bilgisayarlar normalden daha çok para kazanır.

Coinhive Miner. Burada da tasarımcılar meşru bir yazılım olan Coinhive aracından faydalanarak kripto-para kazmaktadırlar. Dolandırıcılar, hacklenmiş siteler ve kötücül tarayıcı eklentilerine madencilik yazılımları eklemektedirler. Ayrıca, suçlular virüsü teknik destek dolandırıcılığı yöntemi ile de yaymaktadırlar.

Monero Miner yayılma teknikleri

Genel olarak, Monero Miner şüpheli adresler ve dolandırıcı websiteleri tarafından yayılmaktadır. Kullanıcılar faydalı bir içerik elde edecekleri konusunda kandırılarak bu yazılımı sistemlerine indirmek için kandırılmaktalar. Gerçekte, viüslü bir dosya indirip sistemleri derhal madencilik işlemi için kullanılmaya başlamaktadır.

Bilgisayarınızı kötücül yazılımlara karşı düzenli olarak kontrol etmek özellikle çok önemlidir, özellikle sıksık ücretsiz yazılım indiriyorsanız. Ayrıca bilgisayarınıza yüklediğiniz programları güvenilir bir antivirüs tarayıcısı ile kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir.

2017 Eylül'de kötücül yazılımın SafeBrowse uzantısı ile yayıldığı tespit edildi. Bu yüzden, Chrome kullanıcılarının uzak durması tavsiye edilmekte. Çok fazla işlemci kullandığı için bu versiyoun oldukça zararldır. Görev Yöneticisinde Chrome'un %50 işlemci gücü kullandığını görebilirsiniz. Aslında, Chrome Görev Yöneticisini açarsanız bunun neredeyse tamamaen SafeBrowse uzantısı ile kullanıldığını göreceksiniz.

Monero Miner Truva atını profesyonel kılavuzumuz ile hızlıca kaldırın

Her ne kadar Monero Miner virüsü diğer tarayıcı korsanları, reklam virüsleri ve benzeri yazılımlardan biraz daha komplike olsa da, içine sızmayı başardığı bilgisayardan kolayca kaldırılabilmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Monero Miner otomatik olarak kaldırılabilmektedir. Bunun için güvenilir bir anti-virüs aracı seçmelisiniz örneğin FortectIntego veya Malwarebytes.

Bilgsayarınızı seçtiğiniz anti-kötücül yazılım programı ile taratın ve bu yavaşlama, çökmelerle bir daha karşılaşmak zorunda kalmayın. Offline ve Güvenli Mod kullanılarak gerçekleştirilen virüs kaldırma işleminin daha başarılı olduğunu belirtmek isteriz.

Ayrıca, SafeBrowse adlı Chrome uzantısını kurduysanız, kaldırmanız gerekmektedir. Bu yazıda da bahsettiğmiz gibi çok fazla işlemci gücü kullanımına bağlı hasarlara yol açabilmektedir.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Monero Miner'i Elle Kaldırma Rehberi

Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

Önemli! →Manuel, yani kendi kendinize tüm gerekli işlemleri yaparak virüs silme işlemi uzman olmayan bilgisayar kullanıcıları için çok detaylıdır. Bu işi doğru bir şekilde halletmek için ciddi bir IT bilgisine sahip olmanız gerekir. Eğer çok önemli dosyalar silinir ya da zarar görürse bu tüm sistemin çökebileceği anlamına gelebilir. Ayrıca bu işlemleri bitirmek saatler alabilir. Bu yüzden aşağıda açıkladığımız otomatik silme programlarını kullanmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

1. Adım : Network ile Güvenli Mod'a ulaşma

Elle zararlı yazılım silme işlemleri en iyi Güvenli Mod ile gerçekleşir. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Bilgisayarı yeniden başlatmak için : Başlangıç > Kapat > Yeniden Başlat > Tamam
 2. Bilgisayar yeniden başlatılırken Gelişmiş Boot Seçeneklerini görene kadar birkaç kez F8 tuşuna basın (eğer F8 ile Güvenli Mod ekranına geçemezseniz F2, F12 ve Del tuşlarını da deneyebilirsiniz. Ana kart modeline göre tuşlar değişebiliyor)
 3. Listeden Network ile Güvenli Mod seçeneğini seçin. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

Windows 10 / Windows 8

 1. Başlat tuşuna sağ tıklayarak Ayarlar seçeneğine tıklayın
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 2. Aşağı bölümde yer alan Güncelleştirme & Güvenlik.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 3. Ardından Kurtarma seçeneğine tıklayın.
 4. Bu pencerede Gelişmiş Başlangıç bölümüne gelin.
 5. Şimdi yeniden başlat butonuna tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 6. Sorun Gider kutusuna tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 7. Uzman seçeneğine ilerleyin Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 8. Başlangıç seçenekleri kutusuna tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 9. Yeniden Başlat seçeneğini seçin.
 10. Şimdi klavyeden 5 tuşuna ya da 5 ) Network ile Güvenli Modu Aktifleştir seçeneğine tıklayın. Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

2. Adım : Şüpheli işlemleri kapatın

Windows Güvenlik Yöneticisi, bilgisayarda çalışır durumda olan tüm işlemleri gösteren oldukça kullanışlı bir araçtır. Eğer virüs bir işlem gerçekleştiriyorsa bunu kapatmanız gerekir.

 1. Ctrl + Shift + Esc tuşuna basarak Windows Görev Yöneticisini açın. 
 2. Eğer açık değilse Diğer ayrıntılar yazısına tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 3. Arka Plan İşlemleri bölümünü inceleyin ve şüpheli bir şey olup olmadığını kontrol edin. 
 4. Bulursanız sağa tıklayın ve Dosya Konumunu Aç seçeneğine ilerleyin.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 5. İşlemler bölümüne geri dönün ve Görevi Sonlandır seçeneğini tıklayın. 
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 6. Şüpheli Dosyayı bulun ve silin. 

3. Adım : Başlangıç programlarını kontrol etme.

 1. Ctrl + Shift + Esc tuşuna basarak Windows Görev Yöneticisini açın. 
 2. Başlangıç sekmesine gidin.
 3. Şüpheli programın üzerine giderek Devre Dışı Bırak seçeneğini seçin.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma

4. Adım : Virüs dosyalarını silme

Virüs ile ilişkili olan dosyalar bilgisayarın çeşitli yerlerine dağılmış durumda olabilir. Bu dosyalar hakkında faydalı olabilecek bazı bilgiler verelim:

 1. Windows arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve Enter'ı tuşlayın. 
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 2. Açılan pencerede temizlemek istediğiniz sürücüyü seçin (Çoğunlukla C: sürücüsü ana sürücü olur ve zararlı dosyalar burada bulunur). 
 3. Silinecek Dosyalar listesinde şunları seçin: 

  Geçici İnternet Dosyaları
  İndirilenler
  Çöp Kutusu
  Geçici Dosyalar

 4. Sistem Dosyalarını Temizle seçeneğine tıklayın.
  Fidye yazılımlar : Güvenli Mod ile Fidye Yazılımlardan Manuel Kurtulma
 5. Ayrıca aşağıdaki listede yer alan klasörlerde zararlı yazılım olup olmadığını kontrol edin (Windows Arama kutusuna aşağıdakileri girin ve Enter tuşuna basın) :

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

İşlemler bittikten sonra Yeniden Başlat seçeneği ile bilgisayarınızı normal şekilde açın.

Son olarak kripto- fidye yazılımlara karşı korumanız olmalı. Bilgisayarınızı Monero Miner ve diğer fidye yazılımlardan korumak için güvenilir bir korsan yazılım programı kullanın. FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes bu iş için uygun olabilir.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI