Mozilla Firefox nasıl sıfırlanır ?

Mozilla Firefox şu an en popüler web tarayıcılarından birisidir bu yüzden de bazen kullanırken sorunlarla karşılaşılması oldukça normaldir. Genelde tarayıcı kaynaklı sorunlarla tarayıcının ayarlarını değiştirdikten sonra veya sisteme yeni program yüklendikten sonra karşılaşılır. Bazen insanlar farkında olmadan potensiyel olarak istenmeyen programları veya kötücül programları farkında olmadan sistemlerine kurarlar. Böyle durumlarda, Firefox çok miktarda reklam gösterimine, yönlendirmelere veya sahte uyarılar sergilemeye başlayabilir. Firefox tarayıcısını günlük bazda kullanıyorsanız ve tarayıcı ayarlarının değiştiğinden şüpheleniyorsanız, tarayıcı sıfırlama işlemi size yardımcı olacaktır. Firefox da bu özellik “Firefox tazeleme” olarak geçer.

Mozilla sıfırlama prosedürü tüm uzantıları, temaları, web sitelerine verilen izinleri, değiştirilmiş ayarları, ekstra arama motorlarını, görünüşe dair kullanıcı ayarlarını tarayıcıya eklenen diğer programcıklar ve araç çubuklarının hepsini siler. Bu tazeleme, indirme geçmişi, sık kullanılanlar, kişisel sözlükler, açık sekmeler ve otomatik tamamlama opsiyonları ve çerezleri etkilemez. Firefox u tazelemek içi, şu adımları denemelisiniz:

Metot 1. Firefox tarayıcısını sorun giderme seçeneğini kullanarak sıfırlayın

1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın. Sağ üst köşedeki üç-çubuk tuşuna basın, sonra aşağıdaki resimde de gösterilen ? kısmına tıklayın.

2. Ve şunu seçin Sorun giderme Bilgisi

Method 1. Step 2.

3. Burada, Firefox yenile … seçeneğine tıklayın ve onaylayın.

Method 1. Step 3.

4. Aktarım Sihirbazı ekranı çıktığında, Sonlandır tuşuna basın

Method 1. Step 4.

Metot 2. Mozilla sıfırlama sayfasına hızlı erişim

1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve adres çubuğuna şunu yazın about:support , sonra Giriş tuşuna basın ve Sorun Giderme Ekranını açın.

Method 2. Step 1.

2. Sayfanın sağ tarafında bulunan, Firefox'u geliştir kutusuna tıklayın ve oradan da Firefox Tazele… butonuna tıklayın.

Method 2. Step 2.

3. Onay kutusu ortaya çıktığında, devam etmek için Firefox Yenile tuşuna basın.

Method 2. Step 3.

4. Firefox tarayıcısı kendisini otomatik oalrak kapatacak ve Aktarım Sihirbazı açılacak ve Firefox sıfırlandıktan sonra aktarılmış verileri gösterecek şekilde hazır edecek. Devam etmek için Tamamla seçeneğini seçmeniz yeterli.

Metot 3. Firefox Tarayıcısını Açmadan Sıfırlamak

1. Firefox tarayıcısını Güvenli Mod'da açın bunun içinde Shift tuşuna basılı tutun ve Mozille Firefox tarayıcısını açın.

Mozilla tarayıcısını Güvenli Modda açamamanız durumunda, bilgisayarınızın arama kısmına girip “Mozilla Firefox (Güvenli Mod)” kısa yolunu aratın.

Method 3. Step 1.

2. Bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı tanımlı ise kullanıcı seçmeniz istenebilir. İlgili profili seçerken Shift Tuşu'nu basılı tutun.Sadece bir adet kullanıcı profili mevcut is, Firefox Güvenli Mod mesajı otomatik oalrak ortaya çıkacak.

Method 3. Step 2.

3. Firefox Yenile tuşuna tıklayın.

Method 3. Step 3.

Metot 4. Firefox tarayıcısının Profil Yöneticisi ile sıfırlanması

1. Windows tuşu + R tuşuna aynı anda basıp Çalıştır komutunu girin. ve çıkan ekrana firefox.exe -p (veya firefox.exe -P) yazıp TAMAM'a tıklayın
Method 4. Step 1.

2. Bu Firefox Kullanıcı Profil Yöneticisi'ni açacak. varsayılan'ı seçin ve Profili Sil'e tıklayın

Method 4. Step 2.

3. Dosyaları Sil'e tıklayarak işleme onay verin
Method 4. Step 3.

4. Çıkış'a tıklayın

Method 4. Step 4.

Not: Firefox tarayıcısını bir dahaki açışınızda, Aktarım Sihirbazı ortaya çıkacak. Size Şifreler, Geçmiş, Seçenekler ve diğer bilgileri nereye kaydetmek istediğinizi soracak.

Metot 5. Firefox tarayıcısının yeniden kurulması

Önceki yöntemlerin Firefox tarayıcınızdaki sorunları çözmemesi durumunda, yeniden kurmayı deneyebilirsiniz. Genelde, sorunlu tarayıcıyı baştan kurmak gerekli değildir ama bu yöntemi izlemek istediğiniz taktirde şu adımları uygulayabilirsiniz.

1. Öncelikle, Firefox tarayıcısını kapatı. menü buton'u na basın sonra Çıkış'a. tıklayın

Method 5. Step 1.

2. Başlangıç menüsüne sağ tıklayın ve Programlar ve Özellikleri'ne tıklayın ( Windows 7/Vista için Başlangıç menüsü, ve Denetim Masası > Programlar ve Özellikleri; in Windows XP, Program Ekle/Kaldır).

Method 5. Step 2.

3. Sisteminize yüklenmiş programların otomatik bir listesini göreceksiniz. Mozilla Firefox'a tıklayın ve Sil seçeneğini seçin.

Method 5. Step 3.

Program Kaldırma Sihirbazı ortaya çıkmazsa, ,aşağıdaki klasöre gidin ve helper.exe dosyasını bulup açın. Kullanıcı Hesap Kontrolü ortaya çıkacak, devam etmek için Evet butonuna tıklayın.

C:\\Program Files\\Mozilla Firefox\\uninstall\\helper.exe
C:\\Program Files (x86)\\Mozilla Firefox\\uninstall\\helper.exeMethod 5. Step 3 part 2.

4. Program Kaldırma Sihirbazı açıldığında Sonraki, ardından da Programı kaldır , en son olarak da Tamamla.

Method 5. Step 4.

5. Aşağıdaki klasörlerden Firefox kurulum klasörünü silin. :

C:\\Program Files\\Mozilla Firefox
C:\\Program Files (x86)\\Mozilla Firefox

Method 5. Step 5.

6. Kullancı bilgilerini de silmek isterseniz (sık kullanılanlar, geçmiş vesaire), klavyedeki Windows key + R tuşlarına basıp, %APPDATA%\\Mozilla\\, yazın ve TAMAM'a tıklayın.

Method 5. Step 6.

7. Bu da Mozilla Klasörü'nün açılmasına sebep olacak. Firefox adından bir dosya göreceksiniz ve onu silmeniz gerekmekte.

Method 5. Step 7.

8. Mozilla Firefox tarayıcısını başarı ile kaldırdıktan sonra, tekrar baştan kurmanız gerekmektedir. Gerçek ve en güvenli versiyonunu almak için indirmeniz gereken yer Resmi Mozilla Firefox websitesidir. Başka bir tarayıcı kullanarak Firefox tarayıcısını Mozilla’nın resmi sayfasına giriş yapın ve ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirin.

Yazar hakkında
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Kötü amaçlı yazılım, virüs ve korsan yazılımlarla mücadelede uzman.

Linas Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku