Osiris.dll nedir? Kaldırmalı mıyım?

Osiris.dll ne demek?

Osiris.dll dosyası  tehditkar Osiris fidye virüsü‘nü işaret eder. Bu virüs, Locky grubu virüs ailesindendir. Daha önceki .aesir, .zzzzz virüslerinin son versiyonudur. Bu sefer, üç kağıtçılar Mısır mitolojisinden ilham alıp virüslerini Ölüm tanrısından ilham alarak adlandırmışlar – Osiris fidye yazılımı. Önceki virüslerin mirasını takip ederek, şu andaki sanal tehdit  aktivitesini .dll komutaları ile yaymakta çünkü .dll dosyasının kendi içindeki farklılılar buna çok güzel bir imkan vermekte (Dynamic-Link Library). Örneğin farklı program ve uygulamaların aynı anda birbirleri ile iletişim ve etkileşim kurmalarına izin vermek gibi. Dahası, Sıradan .exe dosyalarından daha az yer kaplamakta. Bu sebeple bu dosyanın eklenmesi ile, virüsün kuvveti daha da arttı. Bu virüsün nasıl önlenebileceğini daha iyi anlayabilmek için size önce nasıl çalıştığını anlatalım.

Bu fidye yazılımı nasıl çalışmakta?

Diğer fidye yazılımı devleriyle kıyaslandığı zaman, Locky gelişimini ışık hızında tamamlamakta. Bu virüsü güçlendiren en büyük kuvvet AES ve RSA gibi oldukça kompleks numerik şifreleme algoritmalarını kullanmaya başlaması oldu. Özellikle .dll  aynı anda birkaç programla haberleşmesine imkan vermekte.Osiris fidye yazılımı işlemlerine VBA makrosu aktif olduğunda başlayabilmekte. Bilgisayarları spam epostalarla ele geçirmeye çalışan tehditin ta kendisi. Birden fazla domaine abonelik gerçekleştirmesi sonucu, spam miktarı kontrole dilemez hale gelmekte. Kimisinin Osiris virüsünü barındırabileceğini unutmayın.

Sisteme sızmayı başardıktan sonra, bir .dll kurulum dosyası indirmekte. İşin ilginç yanı, indirilen içerik .dll dosya uzantısına sahip değil onun yerine.spe. olarak gizlenmiş. Dosyanın görevini tamamlayabilmesi için, Windows işletim sistemine entegre olan Rundll32.exe dosyasını kullanmakta. Dahası, Locky’nin ana dosyalarını indirmekte. İşlem tamamlandığında, virüs potansiyel dosyaları taramaya ve şifrlemeye başlar.

Osiris virüsü ve osiris.dll’den kurtulmak

Fidye virüsü, herhangi bir kullanıcı, şirket ve sıradan internet kullanıcısı için kötü haber demek. Osiris saldırısı işinizde veya internetteki şahsi varlığınızda uzun süreli bir etki yaratabilir. Bu tehditten, cihazinizi FortectIntego gibi bir güvenlik aracı ile tarayarak kurtulabilirsiniz. .dlld dosyasını da elle kaldırabilirsiniz. Fakat, bu işlem fidye virüsünü tamamen ortadan kaldırmaz. Osirisi silmenin dosyalarınızı deşifre etmediğini de unutmayın.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI