Princess Locker virüsünü kaldır (Kas 2016 tarihinde güncellendi) - Ücretsiz Rehber

Princess Locker Virüsünü Kaldırma Rehberi

Princess Locker fidye virüsü nedir

Princess Locker fidye yazılımı Cerber tekniklerini kopyalar

Princess Locker virüsü şifrele-fidye yazılımlarının diğer bir örneği. Bu virüsün asillikle hiçbir alakası yok, büyük oranda diğer bilgisayar virüsleri gibi davranır, bazı ayrıntıları bize Cerber fidye yazılımı‘nı anımsatmakta. Bize göre Princess Locker virüsü meşhur Cerber virüsünün adeta kız kardeşi gibidir. Sistemi etkiledikten sonra, Princess Locker fidye yazılımı kurbanın dosyalarını AES şifreleme tekniği ile şifrelemeye başlar. Şifreleme işlemi bir kere tamamlandıktan sonra, dosyalar erişilmez olur ve onlara tekrar ulaşmanın tek yolu şifre anahtarına sahip olmaktır. Virüs her kurban için ayrı bir dosya oluşturur ve bunu her klasöre bırakır. Bütün dosyalar bir kez şifrelendi mi, fidye yazılımı, fidye notlarını iki farklı formatta yaratır:

  • !_HOW_TO_RESTORE_[the unique file extension].TXT;
  • !_HOW_TO_RESTORE_[the unique file extension].HTML.

Bir kere açıldığı zaman, kurbanlarını şu dosyalarla karşılar: Dosyalarınız şifrelendi! Daha sonra kurbanın kimlik bilgilerini içeren bir satır kurbanın dosyalarını şifrelemek için kullanılmış özel uzantı ve dosyaların şifre anahtarının nasıl alınacağına dair bilgiler içerir. Virüs artık geleneksel hale gelmiş fidye virüsü talimatlarını içerir – kurban Tor tarayıcısını kurmalı ve .onion uzantısı ile verilen özel sayfaya ulaşıp, ödemesini gerçekleştirmelidir. İşlerin şüpheli hale geldiği nokta da burası aslında. Ödeme sayfası birebir Cerber ödeme sayfasının kopyası sadece “Princess” logosu eklenmiş. Aynı Cerber gibi 12 ayrı dil desteği mevcut ve ödeme sitesine erişim için kurbanın kimlik bilgilerini sormakta ve ardından da şu mesajı vermekte:

Dosyalarınız şifrelendi!

Bu dosyalarınızın yapısının değiştirildiği ve ulaşılamaz hale geldiği anlamına gelmekte. Dosyalarınıza tekrar erişim sağlayabilmek için, eski orjinal yapısına geri döndürmeniz gerekmekte. Bu da sadece bu siteden satın alınabilen özel bir yazılım ile «Princess Şifre Anahtarı» ile yapılabilmekte . Her «Princess Şifre Anahtarı» ayrı Kimlik bilgisi ve uzantısına özel olarak üretilmekte. Bu yüzden, diğer kullanıcılar gibi siz de sadece size özel olan anahtarı satın almalısınız. Sadece Bitcoin kabul ediyoruz.

Virüs yüklü miktarda para istemekte – 3 Bitcoin. Bugünün kuruyla yaklaşık 1812 Amerikan Dolarına denk gelmekte. Virüs kurbanlarına para biriktirmek için zaman da tanımamakta – fidye belirli bir zaman dilimi içinde yatırılmalı; aksi taktirde, şifre anahtarının fiyatı ikiye katlanmakta. Princess Locker niyetinin ciddi olduğunu kanıtlamak istiyor bu yüzden de şifre anahtarını şifrelenmiş 1 tek dosya üzerinde test etmesine izin veriyor. Web sitesi yüklenen dosyanın şifresini çözüp normal, sağlıklı dosyayı kurbana geri göndermekte.Princess Locker fidye yazılımı sisteminizi ele geçirirse, lütfen para ödemeye vakit kaybetmeyiniz. Bu sadece suçluların suç faaliyetlerini devam ettirmelerini sağlamakta. Ayrıca, kötücül yazılım araştırmacıları bu virüsü yenmek ve bir şifre anahtarı bulabilmek için sık çalışmakta, o yüzden sabırlı olun. Bu arada, Princess Locker virüsünü FortectIntego gibi iyi bir anti-virüs programı ile kaldırın. Detaylı Princess Locker virüsü kaldırma talimatları aşağıda verilmekte.

Princess Locker virüsü nasıl yayılmakta?

Cerber virüsü veya diğer fidye virüsleri gibi, Princess Locker virüsünün de epostalar, kötücül yazılım içeren reklamlar ve program açıkları ile yayıldığına inanılmakta.Virüs sisteme girdikten sonra tüm yükü ile sisteme sızmakta. Epostalardaki zararlı eklentilerin aslında güvenli gibi görünecek şekilde tasarlandığını unutmayınız, suçlular virüslü dosyalarını “fatura” “radar_cezası,” “test_sonuçları” veya benzeri şekilde adlandırmaktalar. Fidye virüslerinden korunmanın ana yolu bilinmeyen kişilerden gelen şüpheli epostaları açmamak. Diğer bir yöntemi ise şüpheli reklamlara tıklamak ve güvenilir olmayan websitelerinde gezinmek. Sizi bilgisayarınızdaki açıklardan faydalanabilecek zararlı sitelere olan yönlendirmelere karşı çok dikkatli olmalısınız! Yine de, bazen en dikkatli kullanıcıların bile bu siber suçluların tuzağına düşebildiğini biliyoruz. Sisteminizi kötücül yazılım saldırdılarından korumanın en güvenli yolu iyi bir anti-kötücül yazılım aracı kurmaktır.

Princess Locker virüsünü nasıl kaldırabilirsiniz?

Princess Locker virüsü oldukta tehlikeli bulaşıcı bir bilgisayar virüsüdür bu yüzden lütfen elle kaldırmayı denemeyiniz. Bizim size tavsiyemiz iyi bir kötücül yazılım kaldırma programı kullanmanız ve sadece virüsü değil virüsle ilgili düm dosyaları sorunsuzca kaldırmanız. Princess Locker kaldırma işlemi tamamen tamamlandıktan sonra aşağıdaki veri kurtarma seçeneklerine bakarilisiniz. Her ne kadar henüz ücretsiz şifre anahtarı olmasa da, aşağıdaki ipuçları belki de yardımcı olabilir.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI