Red Cerber virüsünü kaldır (Ücretsiz Açıklama) - Deşifre Yöntemleri Dahildir

Red Cerber Virüsünü Kaldırma Rehberi

Red Cerber fidye yazılımı virüsü nedir

Red Cerber internet kullanıcıları arasında paniğe yol açmaya devam ediyor

Red Cerber virüsü 2016 yılını kasıp kavurmuş ünkü Cerber fidye yazılmı‘nın son örneği versiyonu. Bu yıkıcı özelliğe sahip yıkıcı-kötücül yazılmın geliştiricileri çoktan bu siber belanın beş farklı versiyonunu çıkarmayı başardılar bile. Cerber 5.0.1 ise en son versiyonu. Hepsinin farklı karakteristik özellikleri mevcut. Özellikle, fidye notları hepsinde ayrı ayrı kendine has. Eski versiyonların, kullanıcıların bilgilerini kurtarmak için son umtuları olan gölge yedekleri silme yatkınlığı mevcuttu. Son güncel versiyonun ise birkaç değişik özelliği mevcut. Bunlardan bir tanesi – talimatlar yeşil yerine kırmızı bir arka plan üzerine yazılmakta. Bu sanal talihsizlik bilgisayarınızı ele geçirdiyse, panik yapmadan Red Cerber kaldırma işlemine odaklanın.

Cerber’in gelişimine baktığımızda, bu fidye yazılımının sadece belirli ülkeleri hedef aldığını sadece birkaçınız hatırlayacaktır. Orjinal versiyonu Cerber’ın kapasitesini sınırlayan bazı dezavantajlara sahipti. Bilgisayarı etkisi altına almak için yeniden başlatmalıydı. Fakat, bu dolandırıcılar için tehditi ışık hızında geliştirmeleri çok sürmedi. Var olan trafiklerini arttırmak için farklı kanalları denediler. Bilgisayarları etkilemek için tarayıcıların açıklarını bile kullandılar .Daha güncel versiyonlardan birisi kullanıcıları sahte kredi kartı epostası bombardımanına tutmakta.

Öteki tehditlerle kıyaslandığında, Red Cerberdeki en anahtar değişim gölge yedekleri silinmesini engelleyen komutu. Bunlar, sistem çökmesi veya beklenmeyen bir sorun oluşması durumunda sistemin tamamiyle geri yüklenmesini sağlayan yedekler. Bu umut ışığına rağmen, Cerber hala virüs araştırmacıları için zorlu bir görev gibi durmakta. Orjinal versiyonun ortaya çıkışından beri, IT uzmanları orjinal versiyonu için bir şifre kırma anahtarı oluşturabilmişlerdi, fakat sonraki versiyonları kırılamama özelliği korumakta.

Dahası, Red Cerber fidye yazılımı belirli klasör ve dosyaları şifrelemek için programlanmış bir algoritmaya sahip. Geliştiriciler, aşağıdaki uzantıları da ekleyerek şifrelenen içeriğin sayısını daha da arttırdılar: .bat, .cmd, .com, .cpl, .exe, .hta, .msc, .msi, .msp, .pif, .scf, .scr, and .sys. Her ne kadar virüs, .doc dosyalarına ayrı bir sevgi beslese de ekstra formatlar ekleyecek toplamda 493 uzantıyı bloklamaya başladı. Kısacası, Red Cerber’i silmekte acele etmelisiniz.

Bu sanal salgın nasıl yayılmakta?

Programcıler virüsü yaymak için mümkün olan her yolu denemekte. Red Cerber saldırlıarında en büyük payı spam epostalar almakta. Genelde, sıradan bir adresten gelen ve kadın ismi ile gönderilmş olan fatura veya ödeme emri ile sahte epostaları tercih etmekteler. Yersiz ve saçma hataları tespit edebilmek için ekstra bir dikkat göstermenize bile gerek yok. Öncelikle, yazım hataları fidye virüslerinin en bütük elevericisi. Dahası, gönderen kişinin ünvanı mesajın içeriği ilede alakasız olabilmekte. Siber salgın, exploit kitleri ile hatta özellikle RIG ve Nemucod ‘la yayılmakta. Karşınıza , dosya paylaşım sitesi gibi sahte görünümlü web sayfaları halinde çıkabilirler. Flash Oynatıcının fidye yazılım geliştiricileri tarafından sıklıkla kullanıldığını, Red Cerber tasarımcılarının da bu fırsatı kaçırmadığını unutmayın.

Red Cerber’i boyunduruk altına almak mümkün mü?

Red Cerber virüsünü tamamiyle defetmeye niyetli iseniz, FortectIntego veya Malwarebytes gibi bir anti-casus yazılımı kurmalısınız. Tarama işlemi öncesi güncellemeyi unutmamalısını. Virüsün Red Cerber’in silinme işlemini zora sokması oldukça olasıdı. İşinize yarayabilecek bazı talimatları. Veri kurtarma işlemini, Red Cerber virüsü tamamen silindikten sonra yapılması gerektiğini unutmayın.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI