Rogue antispyware nedir ve nasıl temizlenir

Alice Woods ile - - Güncellendi | Rogue Antispyware Yaz

Rogue anti-casus yazılımı (bazen rogue güvenlik yazılımı olarak da geçmektedir)  sahte anti-casus yazılımlarını tanımlamakta kullanılan bir terimdir. Bu kategorideki programlara kötücül yazılım ve virüs de denmektedir.  Rogue anti-casus yazılımların esas niyeti bilgisayarları virüs ile etkileyip, oldukça agresif güvenlik uyarıları göstermek ve kullanıclara “full” veya “lisanslı” sürümlerini satın aldırabilmek. Aslında, sistemden kaldırılması gereken tek şey bu rogue anti-casus yazılımlarıdır.

Sahte anti-casus yazılımı ile başa çıkmaya çalışırken, profesyonel görüntüsünden ötürü bu programların sisteminizdeki zararlı dosyaları, uygulamaları bulan faydalı bir sistem güvenlik aracı olduğunu düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, ara yüzleri ne kadar güzel gözükürse gözüksün, sisteminizden virüsleri kaldırmaya yarayacak herhangi bir virüs veri tabanları yoktur. Çoğu durumda, meşru sistem bileşenleri hakkında rapor çıkarıp sisteminizden kaldırmanız gerektiğini iddaa etmekte. Rogue anti-casus yazılımları kurbanlarını “lisanslı” versiyonlarını almaya bu şekilde ikna etmekte. Hackerlar parayı aldıktan sonra, rogue anti-casus yazılımının uyarılarını bir süreliğine kapatıyorlar. Er ya da geç, virüs tekrar aktive olup kurbandan daha fazla para koparmaya çalışmakta.

Sistemden rogue anti-casus yazılımını kaldırmak çok önemlidir çünkü bu programlar sisteminize ekstra virüslerin bulaşmasına yol açabilir. Ayrıca, kimlik hırsızlığı ve benzeri suçlar için gerekli çeşitli bilgilerin toplanmasında da kullanılabilmekteler. Sonuç olarak, sistem yavaşlamaları ve çökmeleri gibi bilgisayarın fonksiyonelliğini etkileyen çeşitli sorunlara yol açabilmekteler. Rogue anti-casus yazılımı kategorisindeki virüsler, güvenilir bir anti-casus yazılımı sayeside kolaylıkla kaldırılabilmekte.

Rogue anti-casus yazılımları tarafından sisteme sızmak için kullanılan yöntemler:

Rogue anti-casus yazılımlarını bir çoğu bilgisayara kullanıcıların onayı ile sızmaktadır. Bilgisayarlara sızmak için kullandıkları ana yöntemler şunlardır:

  • Zararlı Reklam. Rogue anti-casus yazılımlarının önemli bir çoğunluğu patlayan reklamlar aracılığı ile yayılmakta. Bu mesajlar genelde bilgisayarda bir sorun olduğundan bahsetmekte bu yüzden de o kadar çok insanın bu linklere tıklayıp bilgisayarlarına indirmelerine şaşmamak gerekir. Bu reklamlar ilk önce kullanıcının bilgisayarlarını ücretsiz olarak düzeltebileceklerini vaad etmekte fakat gördüğünüz gibi bu da Rogue anti-casus yazılımlarının başka bir yalanı.
  • Virüslü e-posta eklentileri. Rogue anti-casus yazılımı programı kategorisine dahil olan bir program herhangi bir e-posta eklentisi ile de kolaylıkla indirilebilir. Tipik olarak, virüsler, banka ile ilgili belgeler, faturalar, raporlar, anlaşmalar veya benzeri şekillerde şekilere gibi insanları dosyayı bilgisayarlarına indirmeleri için kandırmakta.
  • Diğer virüsler. Rogue anti-casus yazılımların yayılmasında kullanılan çok sayıda farklı tehdit de mevcuttur. Bunlardan en popüler olanları Truva atları, solucanlar, ve sisteme izinsiz giriş. Bu tehditler sistemin arka kapısını zararlı programların kurbanın haberi olmadan sisteme sızmasını sağlar. Ayrıca, rogue anti-casus yazılmları bu dosyaları gerektiğinde kullanmak üzere kenarda saklayabilir.

Bu tarz kötücül yazılımların tipik haraketleri:

Rogue anti-casus yazılımı kategorisindeki programlar kurbanlarını, bilgisayarlarının çok ciddi tehdit altında olduğuna ve o virüsü tamamen yok edebilecek tek programın kendi lisanslı versiyonu olduğu konusunda ikna etmeye çalışır. Rogue program sisteme sızmayı başarırsa, şu aktiviteleri gerçekleştirmeye çalışır:

  • Meşru güvenlik yazılımları ve sisteleri engellemek. Bu aslında rogue anti-casus yazılımların fonksiyonelliğindeki en önemli görevlerden birisidir çünkü sistemden kaldırılmasına engel olmaktadır. Meşru, güvenilir siteye girmenin tek yolu anti-casus tehdidini kaldırmaktır.
  • Sürekli sistem taramaları sebep olmak ve uyarı mesajları göstermek. Rogue anti-casus yazılımları bilgisayarı diğer anti-casus yazılımları gibi tarıyabiliyor gibi görünebilir. Fakat, yine de, bu aktivite güvenilir değildir ve kurbanı bilgisayarında yüzlerce farklı virüs olduğunu ikna etmek için düzenlenmiştir. Eğer kurban bu uyarıları göz ardı ederse, rogue yazılım sistemi tarıyor gibi davranmaya ve sahte uyarı mesajları göstermeye devam eder.
  • Bilgisayarın bütün işlevselliğini yavaşlatmak. Kurbanı sistemin çok ciddi şekilde virüs etkisi altında olduğunu ispat etmek için rogue anti-casus yazılımı sistem yavaşlamalarına, sistem çökmelerine ve benzeri performans bazlı sorunlara yol açabilir.
  • Satın alma sayfasına yönlendirmelere yol açması. Zaman zaman, rogue anti-casus yazılımı tarafından kendi satın alma sayfasına yönlendirilebilrsiniz. Bu sayfaların br çoğu tehlikeli olabilmektedir o yüzden ziyaret etmeniz tavsiye edilmemekte

Rogue anti-casus yazılımının en tehlikeli versiyonları:

System Tool. Rogue anti-casus yazılımları bilgisayar dünyasına ortaya çıktığından beri, System Tool binlerce farklı bilgisayarı etkiledi. 2010 yılında yayılma başladığı ve sonraki üç yılda devam ettiği bilinmekte. Bu program kurbanlarında, para kaybı ve diğer başka zararlı yazılımların da sisteme sızması gibi çeşitli problemlere yol açmakta. Bilgisayar kullanıcılarına sistemlerini ücretsiz kontrol etme teklifi sunarak yayılmakta. 

Security Defender Bu rogue anti-casus yazılımı 2011 yılında ortaya çıktı. O günden beri, kötü korunan bilgisayarları etkilemeye devam etmekte. Sistemin içine bir kere sızdıktan sonra, sistemi kötücül yazılımlardan koruyabilirmiş gibi gözükmekte. Ne yazık ki, bu görüntü sadece kurbanlarından para alabilmesi için kullanılmakta. Security Defender herhangi bir kaldırma seçeneğine sahip değil. Sadece güvenilir bir anti-casus yazılımı ile silinebilir. 

Rogue anti-casus yazılımının kaldırılması:

Gerçek tehlikenin ne olduğunu öğrenmek için bilgisayarınızı gerçek bir anti-casus yazılmı ile taramalısınız. Bu Rogue anti-casus yazılımını sisteminizden kaldırmanın en güvenli yolu, FortectIntego veya SpyHunter 5Combo Cleaner ile full sistem taraması gerçekleştirmek. Bu programları çalıştırdıktan sonra, sistem taramaları ve güvenlik uyarıları tamamen sahte uyarılarla dolu olduğunu farkedecesiniz. 

Rogue anti-casus yazılımının sistemden kendisinin kaldırılmasını engelleyebileceğini unutmayınız. Bundan kaçınmak için, aşağıdaki yöntemlerden birisini denemelisiniz.:

  • Ağ Desteği ile Güvenli Modda başlatmak;
  • Anti- casus yazılımınızın çalıştırma dosyasının adını değiştirmek;
  • Başka bir bilgisayardan anti-casus yazılımını indirmek ve kendi sisteminize bir flash disk yadımı ile aktarmek veya benzeri çözümler.

Veritabanına en son eklenen virüsler

Bilgi güncellendi: 2016-10-03

Diğer dillerde oku

Dosyalar