SAntivirus seçeneğini kaldırın (Virüs Kaldırma Rehberi) - Kas 2020 tarihinde güncellendi

SAntivirus'ı Kaldırma Rehberi

SAntivirus nedir

SAntivirus kullanıcılara aşırı abartılı sonuçlar göstererek lisans satmaya çalışan şüpheli bir anti virüs programıdır

SAntivirus

Segurazo olarak da bilinen SAntivirus dünya çapında bir bilişim şirketi tarafından hazırlanmış bir güvenlik aracıdır. Bu anti virüs programının tam sürümü virüslerden koruma, potansiyel tehditlerin karantinaya alınması, gizlilik koruması, performans geliştirici, gerçek zamanlı koruma ve bunlar gibi daha pek çok özellik barındırıyor. Her ne kadar bütün bu anlatılanlar kulağa hoş gelse de uzmanlar bu programa karşı bir miktar şüpheli yaklaşıyor. Kullanıcıların yorumları ve güvenlik uzmanı forumlarında yer alan eleştirilere göre SAntivirus ücretsiz yazılımlarla yayılıyor. Bu da zaten kendi başına program hakkında endişe yaratıyor.

İnsanlara hatalı sonuçlar veren bu anti virüs programının tarama sonuçları oldukça kötü bir şöhrete sahip. Raporlara göre program lisans satabilmek için insanların bilgisayarında bir sürü virüs varmış gibi abartılı tarama sonuçları gösteriyor. Dahası kullanıcılar SAntivirus programını silme konusunda da sıkıntı yaşadıklarını bildiriyorlar. Bunun nedeni programın bilgisayarın en önemli dosyalarında SeLoadDriverPrivilege komutunu kullanarak değişiklik yapması olabilir.

Yüklendikten sonra sürekli olarak SAntivirus tarama sonuçları görünmeye başlıyor. Bunun bir sonucu olarak sistem yavaşlıyor ve işlemci aşırı derecede çalışmaya maruz kalıyor. Hatta bazı durumlarda program bilgisayarı o kadar yoruyor ki BSODs hataları ortaya çıkıyor ve bilgisayarı yeniden başlatmaya zorluyor. Bu nedenle insanlar bazı verileri kaybetme riski taşıyor.

İsim SAntivirus
Tür Potansiyel istenmeyen program
Bilinen diğer adı Segurazo
Bilgisayara Sızma Yöntemi

Her ne kadar bazı kullanıcılar bu aplikasyonu resmi sitesinden indirmiş olsa da çoğu kullanıcı başka bir ücretsiz programı yükledikten sonra, şüpheli siteleri gezdikten sonra ya da hileli reklamlara tıkladıktan sonra bu programın sistemlerine kurulduğunu söylüyor.

Belirtileri

Programın otomatik tarama motoru yeni bir bilgisayarda bile yüzlerce farklı tehdit gösteriyor. Bu aplikasyonu kendi kendinize silmeniz mümkün değil. Farklı zamanlarda açılır pencere reklamları çıkıyor ve SAntivirus programının tam sürümünü satmaya çalışıyor.

Tespit

Birçok anti virüs sitesi bu uygulamayı zararlı ve şüpheli olarak tespit ediyor – Virus Total sonuçları

Silme

Aşağıdaki rehberi dikkatle takip ederek bu beladan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu konuda zorluk çekerseniz bu istenmeyen programı güvenilir bir anti virüs programı ile bilgisayarınızda tarama yaparak da silebilirsiniz.

Sistem Onarım

SAntivirus bazı sistem kayıt dosyalarını silebilir. Sistem için zorunlu olan bu dosyaların yokluğu sisteme zarar verir. Eğer silme işleminin ardından bilgisayarınızda bir sorun bulunuyorsa FortectIntego ile hasarı onarabilirsiniz.

İlk bakışta bazı kullanıcılar Santivurus programının kullanışlı bir antivirüs programı olduğunu düşünebilirler. Oldukça güzel ve kullanıcı keyfine göre özelleşebilen tasarımı, kullanıcı dostu ve kolay kullanımı ile oldukça güzel bir güvenlik programı gibi görünüyor. Aşağıdaki özellikleri içerdiğini iddia ediyor:

 • Gerçek zamanlı koruma özelliği (virüsler, internet ve ağ);
 • Virüs silme;
 • Gizlilik taraması;
 • Performans yükseltici;
 • Çevrimiçi güvenlik özelliği.

Yine de bu güzel tasarımı ve gelişmiş özelliklerinin ardında SAntivirus bir güvenlik programı gibi değil de sanki gerçek bir zararlı yazılım gibi çalışıyor.

Her şeyden önce bu programı kullanan kullanıcıların çoğu asla SAntivirus diye bir program yüklemediklerini söylüyorlar (Program kendi resmi sitesinden indirilebiliyor). Yani program çoğunlukla kullanıcının izni olmadan ya başka bir ücretsiz yazılımla birlikte ya sahte güncelleme önerileriyle ya da hileli reklamlarla sisteme sızıyor.

Sisteme bir kez yüklendi mi SAntivirus sürekli olarak tam sistem taraması yapmayı öneriyor. Tabi bu bütün antivirüs programları için benzer bir durum sayılır. Ancak benzer olmayan şey, bu programın getirdiği sonuçlar. Bu uygulama kullanıcıya aşırı abartılı sonuçlar gösteriyor. Örneğin Google dosyalarını orta düzey tehdit olarak gösteriyor ki aslında bu tamamen yanlış bir tespit. Bu nedenle kullanıcılar sistemlerinde gerçekte olduğundan çok daha fazla kusur olduğunu düşünüyor.

Bu uyarılardan sonra eğer “Remove all issues” (Tüm tespitleri sil) butonuna basarsanız direk olarak programın ödeme sayfasına yönleniyorsunuz ve SAntivirüs tam sürümü satın almanız öneriliyor. Bu işe yaramaz programa para vermemenizi şiddetle öneriyoruz. Bu sadece para kaybı olur. Programın istenmeyen sızma yöntemlerini kullanıyor olması zaten başlı başına güvenliğinizi bu programa emanet etmemeniz için bir neden teşkil ediyor.

SAntivirus virüsü

Bunun yerine kullanıcıyı sürekli yanlış bilgilerle meşgul etmeyen ve gerçekten güvenilir olan uygulamalara güvenmelisiniz. Eğer Windows sisteminde oluşan çeşitli sorunları gidermek için bir sistem onarım aracına ihtiyacınız varsa size FortectIntego programını öneriyoruz. Buna ek olarak bilgisayarınızın defansif yönden güçlü olmasını da isterseniz SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes gibi anti-virüs programlarını kullanarak SAntivirus programından ve sistemde bıraktığı hasarlardan kurtulabilir ve gelecek tehditlerden koruyabilirsiniz.

SAntivirus bir virüs mü?

Reddit gibi çok bilinen forum sitelerinde Segurazo SAntivirus dosyasının bir virüs olup olmadığı tartışılıyor. Bu sorunun cevabını hemen verebiliriz. Hayır SAntivirus bir virüs değildir. Performansı tartışılır olsa da sonuçta güvenlik aracı kriterlerine uyar.

Siber güvenlik uzmanlarına kalırsa paket yazılım şeklinde yayılan uygulama ve araçlardan uzak durmakta fayda var. Bu şekilde yayılmaya çalışan programlar zararlı programlar olarak ele anılır ve içeriklerinde gizli ve zararlı yönler bulunabilir. Bu durumda da SAntivirus program kullanıcılarına lisans satmak için çeşitli numaralar deniyor;

 • Bu araç Audacity gibi bazı ücretsiz yazılımların yanında sızıyor;
 • SAntivirus silme ya da kaldırma dosyası bulunamıyor. Sırf bunun için SegurazoUninstaller.exe dosyası gizli bir klasöre eklenmiş.
 • Bu kaldırma dosyası bile programın tamamen silindiğini göstermiyor.
 • Sürekli tam sistem taraması başlatarak işlemcinin yorulmasına yol açıyor ve bazı durumlarda bilgisayarın önemli dosyaları zarar görebiliyor.
 • Tarama sonuçları gerçekte var olmayan virüsler, zararlı yazılımlar ve diğer sanal tehditler gösterebiliyor.
 • Ücretsiz kullanım süresi dolduktan sonra SAntivirüs sürekli resmi ödeme talep ediyor.

SAntivirus taraması

Eğer bu uygulamayı henüz bilgisayarınıza yüklemediyseniz şiddetle uzak durmanızı öneriyoruz. Bunun yerine SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes gibi güvenilir anti virüs programlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Buna rağmen eğer Segurazo SAntivirus programını silme konusunda sorunlar yaşıyorsanız aşağıda açıklandığı gibi bilgisayarınızı yeniden başlatıp güvenli modda açarak bir tarama yapın ve bu istenmeyen programdan kurtulun.

Bunun gibi gizli saklı yüklenen anti virüs programları genelde ücretsiz yazılımlarla sızar

Potansiyel istenmeyen programlara bu adın verilmiş olmasının bir nedeni var elbette. Kullanıcıların büyük çoğunluğu gerçekte de bu programları istemiyor. Eğer bir uygulama potansiyel istenmeyen uygulama olarak sınıflandırılırsa bu programdan uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu programlar amaçlarına ulaşmak için oldukça hileli yöntemler kullanırlar. Her ne kadar bir ürün yapıp bundan kazanç sağlamak doğru bir şey olsa da bunu yapmak için hileli yöntemlerin kullanılması da bir o kadar yanlış. Bu tuzağa düşen kullanıcılar kendilerini kandırılmış hissediyor ve çoğu durumda bilinçli bir şekilde para verdikleri için paralarını da geri alamıyorlar.

Sonuç olarak asla potansiyel istenmeyen programlara güvenmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu programlar sizin boşuna para harcamanıza neden olmalarının yanında tarayıcı ayarlarınızı değiştirir ve sizi zararlı sitelere yönlendirir. Arka planda çalışarak sürekli sizi tehlikeye sokacak işlerle uğraşır.

Eğer bu potansiyel istenmeyen programlardan uzak durmak isterseniz sanal güvenlik uzmanlarının şu basit önerilerini takip edebilirsiniz:

 • Eğer mümkünse her zaman güvenilir indirme kaynaklarını kullanın;
 • torrent, warez ve diğer yüksek riskli sitelerden uzak durun;
 • Bir programı yüklemeden önce forumları ve blog sitelerini gezin;
 • Yükleme sırasında Kullanım Koşulları ve Gizlilik Politikaları gibi dosyalarını okumayı unutmayın;
 • Her zaman Uzman/Özel yükleme seçeneğini seçin ve Hızlı/Önerilen gibi seçeneklerden uzak durun;
 • Ücretsiz yazılım yüklemeleri sırasında resmen zor bir oyuna girmiş gibi olursunuz. Gizli butonlar, önceden seçilmiş kutucuklar gibi hilelere dikkat etmelisiniz.

Rehberimiz sayesinde SAntivirus programını kaldırabilirsiniz

Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu SAntivirus programını silmenin çok zor olduğunu belirtiyor. Program Files klasörüne girerek dosyaları kendileri silmeye çalışan kullanıcılar bu isteklerinin reddedildiğini söylüyor. Yine de aşağıda verilen adımları takip ederek bu potansiyel istenmeyen programı silebilirsiniz.

SAntivirus tespit

Yukarıda bahsettiğimiz gibi SAntivirus sistemde birçok önemli soruna neden olur. Windows kayıt dosyalarını değiştirir, local grup policy ayarlarını yeniler ve çok kritik bazı Windows ayarlarını bozar ve kendi çıkarları için yeniler. Bu yüzden SAntivirus programını elle silmeniz pek mümkün olmayabilir ve otomatik silmek için bir yazılıma ihtiyacınız olabilir.

Bu yüzden bu potansiyel istenmeyen programı algılayan bir anti virüs programı yüklemelisiniz. Bu sayede kendi başınıza bu tehditten kurtulmaya çalışmak yerine yükleyeceğiniz bu güvenlik yazılımları sisteminizde yer alan tüm zararlı yazılımları tespit eder ve Segurazo tarafından bilgisayara giren tüm dosyaları siler.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

SAntivirus'i Elle Kaldırma Rehberi

WindowsmacOS

Windows işletim sisteminden kaldırma

SAntivirus programından Windows cihazlarda kurtulmak için şu adımları takip edin:

SAntivirus programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi. Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede SAntivirus ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayın Windows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program Kaldır Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın
WindowsmacOS

Mac OS X sisteminden SAntivirus virüsünü kaldırın

macOS kullanıcıları şu adımları takip ederek bu potansiyel istenmeyen programdan kurtulabilir:

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve SAntivirus ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu SAntivirus programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI