Skype virüsünü kaldır (Kaldırma Talimatları) - Nis 2013 tarihinde güncellendi

Skype Virüsünü Kaldırma Rehberi

Skype virüsü nedir

Sürekli değişen Skype virüsü

Skype virüsü, Skype ağını kullanan programla ilgilidir. Son birkaç ayda internette inanılmaz bir hızla yayılmıştır. Aktif olarak yayılmasının yanı sıra, virüs şekil de değiştirmektedir – kullanıcıları etkilemek için farklı teknikler kullanır ve bir kere sistemin kontrolünü ele geçirdikten sonra da farklı davranışlar sergiler. Şimdiye kadar, hackerlar kullanıcıların hesaplarını hacklemek için farklı teknikler kullandılar. Ayrıca, hacklenmiş bilgisayarların çok fazla spam ve kötücül aktivitenin olduğu botnet ağına bağlamaktalar Bu sebepten dolayı Skype virüsüne herhangi bir karakteristik özelliğe bağlamak oldukça zordur.

İlk ortaya çıktığında, Skype virüsü Bitcoin madenciliği virüsü olarak ortaya çıktı. Bu yüzden de kendisine zaman zaman Bitcoin virüsü denmektedir. Tipik olarak, bu virüs bilgisayarın kaynaklarını kullanarak sanal para yaratmak için kullanılır. Sonuç olarak, etkilenen makina yavaşlar ve pratik olarak kullanılamaz bir hal alır. Yine de, bitcoin madenciliği bu kötücül yazılımın birincil amacı değildir. Bu kötücül yazılımın en popüler versiyonları kullanıcıların kişisel bilgilerini, hassas bilgisayar verilerini çalmak veya kötücül yazılım yaymak amacıyla dizayn edilmiştir. Örneğin, şakalı komikli mesajlar ve kullanıcının adına eklenmiş “şok edici” , “çok komik” videolar paylaşan Koobface virüsü . Bu tarz mesajlara eklenmiş linkler genelde bilgisayara Koobface solucanını indirme amacı taşımaktadır.

Skype virüsünün en güncel versiyonu hacklenmiş kullanıcı hesabın,ı virüslü Baidu.com linki yaymakta kullanır sonrasına ise bu link kişiyi Tekin olmayan dolandırıcılık sitesi Coolinfovip(dot)com’a yönlendirir. En son haberlere göre, virüs Forbes websitesini göstermek için bir kaç farklı sahte domain kullanmakta. Daha önce bahsettiğiöiz Coolinfovip’den başka, virüs ayrıca 2016forbesnews-f.net sayfasına yönlendirmeler de gerçekleştirmekte. Söz konusu link virüsten etkilenmiş kişinin tüm kişi listesine otomatik olarak gönderilmekte. Diğer bilgisayarlarda link tıklandığı zaman döngü kendi kendisini tekrarlamakta. İşte tam olarak bu yüzden virüsü makinanızda barındırmamalı mümkün olan en kısa sürede kaldırmalısınız.

Skype virus

Skype korsanının, Skype hesabınızı ele geçirdiğini networke bağlanmakta zorluk çektiğinizde farkedebilirsiniz. Ayrıca, vir

sten etkilenmiş kullanıcının listesindeki her kişi aynı virüslü almakta – virüs bu şekilde yayılmaktadır. 2013 yılında gerçekleştirilmiş testlere göre 2013 yılının Nisan ayında Skype virüsü saatte 2000 tıklama oranına ulaşmıştır. Her ne kadar bu hızın zamanla düşeceği tahmin edilse de, programın tahmin edilemeyen ve sürekli değişen yapısı buna engel olmuştur. Aslında bu virüsün en güncel versiyonu her zamankinden daha da aktif, bu yüzden de Skype kullanırken dikkatli olmalı ve kullanıcılardan gelen linklere tıklanmamalı. Ne yazık ki, virüs bulatığı virüste çalışırken, hızı çok etkiler o yüzden gözden kaçırması çok zordur. Böyle bir durumda sisteminizi herhangi bir virüs ihtimaline karşı iki kere kontrol etmelisiniz. Bunun için de, anti-virüs ve anti-casus yazılımların güncellenmiş versiyonlarını kontrol etmenizi tavsiye etmekteyiz çünkü güncel olmayan virüs veri tarbanları ile virüsü tespit edemeyebilirsiniz. Virüsün sisteminizde gizlenmekte olduğundan şüpheleniyorsanız, sisteminizi FortectIntego programı ile taramanızı tavsiye etmekteyiz. Bu program sisteminizde gizlenen tüm zararlı dosyaları tespit etmenize yardımcı olur ve Skype virüsü silme işlemini başarı ile gerçekleştirir.

Virüsün önlenmesi

Açıkça, Skype virüsü skype ağınıkullanarak yaylmaktadır. Bu virüsten kaçınmak istiyorsanız, arkadaşlarınızdangelen “lol is this your new profile pic?”, “This is a very nice photo of you” veya benzeri saçma mesajları görmezden gelmelisiniz. En önemlisi, birden ortaya çıkan bu linklere tıklamamanı gerekmektedir. Mesajla ilgili şüphelerinizi varsa gidermekiçin arkdaşlarınıza mesaj atıp gerçekten size gönderilip gönderilmediğni sorabilirsiniz. Ayrıca, Skype virüsünün bazı versiyonlarının kurbanlarına belirli bir dosyayı indirip çalıştırmalarını gerektirebilir. Bu dosyanın adının “funnypicture.jpg.exe” olduğu bilinmekte, fakat elbette henüz kullanıcıların farkında olmadığı başka başka isimler de mevcuttur. Virüs çok büyük gizlilikle çalışır bu yüzden sisteme sızdığını tespit etmek oldukça zordur. Sisteminizin performansı ciddi şekilde düşmüşse, Skype virüsüne karşı kontrol etmelisiniz. Gelecekte oluşacak problemleri engellemek için vakit kaybetmeden bu virüsü kaldırmalısınız. Uyanık oln ve şüpheli gördüğünüz linklere hemen tıklamayın .

Skype virüsü kaldırma rehberi

Skype hesabınıza normal olarak bağlanamıyorsanız, sisteminize Skype virüsü bulaşmış olabilir. Çoktan anlamış olduğunuz gibi oldukça tehlieli bir virüstür ve veri kaybına yol açabilir. Ayrıca, kaynakların kötü kullanımı sonucu sisteminizin yavaşlamasına da yola açabilir. Skype kaldırma işlemi için, güvenilir bir anti-casus yazılımı yüklemeniz gerekmektedir. Şiddetle FortectIntego veya SpyHunter 5Combo Cleaner programlarını önermekteyiz. Korsan veya kırılmış programlar sadece kullanışsız hale gelmez ayrıca sisteminizde stabilite sorunlarına yol açıp virüslere açık hale getirebilir. Skype virüsünü elle kaldırmak neredeyse imkansızdır çünkü farklı isimler altında yayılır ve sisteminzide hangisinin bulunduğunu bilmek oldukça zordur. Virüs engellediği için anti-casus yazılımınız çalıştıramıyorsanız aşağıdaki kılavuzu takip edebilirsiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI