Spam araçları nedir ve nasıl temizlenir

Linas Kiguolis ile - - Güncellendi | Spam araçları Yaz

Spam araçları, spam mail gönderen kişiler tarafında mesajları yüzlerce kişiye ulaşsın diye kullanılan yasa dışı programlardır. Bu tarz istenmeyen elektronik postaların büyük çoğunluğu, bir takım eczacılıkla ilgili konuları, sahte ürünlerin promosyonu veya oltalama için kullanılmakta. Oltalama bunların en tehlikelisidir çünkü zararlı linkler, virüslü eklentiler ve benzeri içeriklere sahiptir. Ayrıca, zararlı eposta mesajları kurbanı güvenli olmayan alanlara yönlendirebilir. Buradaki ana problem ise neyle karşı karşıya olduğunuzu asla bilemezsiniz, o yüzden güvenilir bir spam engelleyici(diğer adıyla mesaj filtresi) ve anti-casus yazılımı yüklemeniz tavsiye edilir.

Genel olarak, Spam araçları çok sayıda eposta adresi ile aynı anda çalışabilmekte. Önceden belirlenmiş mesajı yazının içine, başlığa, alt başlığa ve diğer alanlara yerleştirebilir ve farklı posta serverları sayesinde bu istenmeyen spam postaları yaymaya başlayabilir. Bir çok ülkede, bu yazılımlar yasa dışı sayılmaktadır ve izinsiz yayılan bu eposta mesajları kötücül olarak değerlendirilmekte. Fakat, sadece yarısı kötücül yazılımın sisteminize sızmasına sebep olmakta. Diğer yarısı ise genelde, casino reklamı, kilo verme programları, ecza ürünleri gibi “mucize” ürünlerin reklamını yapmakta.

Bunların dışında tutmamız gereken terim ‘yönlendirme spami‘. Bu sahtecilik taktiği çoktan bir çok internet site sahibinin ve yöneticisinin başının belası olmuş durumda çünkü Google Analytics verilerini karıştırıp kirleterek süpheli adreslere yönelmelerini sağlamakta. Yönlendirme spami bir başvuru linki yaratarak sürekli bir siteden istekte bulunmak demek. Doğru kullanılırsa, kurbanın analiz ekranında bu linkin çıkmasını sağlayıp ardından tıklamaya kandırabilmekte. Bu taktiği kullanarak spam yayıcılar istedikleri web sitesinin tariğini arttırmayı hedeflemekte. Her ne kadar bu aktivite tehlikeli olarak değerlendirilmese de, sahte referanslar Google analytics veri ve istatiklerinizi bozup normalden daha uzun yükleme zamanlarına ve daha düşük sıralamalarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Ayrıca, yönlendirme spami kötücül sitelere giden bir davet de olabilir, o yüzden uzak durmalısınız!

Spam Araçlarının ana kategorileri:

Fonksiyonelliklerine göre, Spam araçları genellikle şu kategorilere ayrılır:

  • E-posta çıkartma yazılımı. Bu tarz Spam araçları genelde farklı siteler, belgeler ve diğer kaynaklardan e-posta adresleri toplamak için kullanılır. Toplandıktan sonra, listeye eklenir ve kullanıma hazırlanır;
  • Kitle posta programları. Bu kategorideki Spam Araçları genelde eposta mesajlarını yaymak için kullanılır. Spam göndericilere, emaillerini binlerce farklı alıcıya aynı anda gönderme imkanı verir;
  • E-posta yönetme programları.  Bu programlar alıcıların olduğu eposta listesindeki gereksiz eposta adreslerini tanımlayıp kaldırmak için kullanılır. Bu adresler genelde Spam araçlarını tanımlayabilen organizasyonlardır.
  • Yönlendirme spamleri. Bu teknik web sayfasının yönlendirme linkini istediği sayfaya çevirerek kötüye kullanır. Bunu yaparak, spam yayıcılar o sitenin sahibinin Google Analytics sayfasında önemli bir artış olmasını umar. Yönlendirme spamine ihtiyaç duyan sitelerin çoğunun zararlı olduğunu ve ziyaret etmenin kötücül yazılımların sisteminize sızmasına sebep olabileceğini unutmayınız!

Spamin Tarihçesi:

Spam 1978 yılında Digital Equipment Corporation adlı şirket tarafından yeni bir reklam yöntemi olarak tanıtıldı. Spam eposta yöntemini ilk Gary Thuerk adlı bir kişi kendi reklamını yapmak için kullanmıştır. Kendisi ve asistanı Carl Gartley spam mesajlarını yaklaşık 400 kişiye göndermeyi başarmışlar. Bunu daha önce hiç kullanılmamış tek bir kitlesel eposta ile yapmışlar.

Spamin ilk geniş kitlelere kullanımı 1994 yılında birkaç avukatın göçmenlik kanunu ile ilgili hizmetlerini etrafa göndermesi ile olmuştur. Görünüşegöre bu epostalar ayrıca “Green Card Spam” olarak da bilinmekte ve sahiplerine büyük popülerlik kazandırmışlar aynı avukatlar birkaç yıl sonra” Bilgi Otobanında Nasıl Servet Kazanabilirsiniz” adlı bir kitap da yayınladılar.

Bugünlerde, insanların çoğu agresif spam kampayaları ve yönlendirme spamleri ile karşı karşıya kalmaktalar.Bu spam teknikleri genelde belirli bir web sayfasının kullanıcı trağini arttırmaya yaramakta. En yüksek miktarda yönlendirme spami WordPress websitelerinde görülmekte..

Spam mesajların en karakteristik özellikleri:

  • Mesaj göndericilerin alengirli adresleri. Spam göndericiler kullanıcılara tanıdık birinden e posta aldıklarını düşünmelerini isterler.
  • Dikkat çekici konu başlıkları.
  • İçerik. Spam araçları genelde reklam içerikli epostalar ile yayılırlar. Bu tarz içerikler üçüncü partilerin promosyonunu yapabilir veya üçünkü.
  • Cevap verilecek adresin olmaması.
  • Aboneliği kaldır butonu. Bu buton da aktif olarak kötücül yazılımların yayılmasında kullanılmakta bu yüzden ASLA tıklamamalısınız.

Spam Araçları ve Spamlere örnekler:

1st Mass Mailer  Kitlesel Mail gönderme aracı olarak bilinen ilk Spam Aracı. Kişiselleştirilmiş eposta mesajları yaymaya adanmış çok kuvvetli bir yazılımdır. Yine de, bu program bir spam yayıcının eline geçerse, kötücül yazılım yaymaya da yarayabilir. Program harici bir aboneler listesi de yaratabilmekte. 

‘You are cordially invited to celebrate our wedding’. Spam araçlarının yardımı ile yürütülen en son spam kampanyalarından birisi. Kuluoz adı verilen ve kişisel bilgileri çalmakta kullanılan çok tehlikeli bir siber  solucanı yaymakta kullanılmakta bu kampanya. Güvenlik uzmanları yanlışlıkla bu mesajlara kanıp tıklaya binlerce kişi olduğunu düşünmekte. Onlardan birisi olabileceğinizi düşünüyorsanız, vakit kaybetmden sisteminizi güvenilir bir güvenlik aracı ile taramalısınız. Bu durumda bir anti-casus yazılım programı kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Copyrightclaims.org Google Analyticte gözüküp bilgilerini değiştirebilen bir program. Ziyaretçi trağini kopyalayıp başka sitele aktaran bu adresli ziyaret etmemek yapılacak en doğruca haraket. Copyrightclaims.org adlı yönlendirme spami spam botları aracılığı ile yayılmakta. Bu sitenin telif hakları ile hiçbir alakası olmakata ayrıca sitenin sıralamasının düşürmekte

Spam Araçlarından korunmak:

Sonuçta, hiçbir kullanıcı kendisini spam postalardan koruyamaz çünkü hepimiz eposta adresimizi internette paylaşmaktayız. Güvenlik uzmanlarının belirttğine hepimiz kötücül yazılım içeren spam eposta alabiliriz.  Aynısı web site sahipleri ve yönlendirici spamler içinde geçerlidir. Bu yüzden de güvenilir bir anti-casus yazılımı yüklenmesi çok önemlidir. Bilgisayarınızı korumak için, şu araçlardan birisini kullanabilirsiniz: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner. Bu programlar, Spam araçları ile yayılan virüsleri temizlemek için de kullanılabilir. Genelde, spam yayıcılar bu tehditleri yaymakta:

Veritabanına en son eklenen virüsler

Bilgi güncellendi: 2016-11-16

Diğer dillerde oku

Dosyalar