Startpage.com virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Ağu 2017 tarihinde güncellendi

Startpage.com Virüsünü Kaldırma Rehberi

Startpage.com virüsü nedir

Kısa bir Startpage.com incelemesi:

Startpage.com virus

Startpage.com virüsü zararlı bir tehdit olmaktan ziyade reklam geliri odaklı bir programdır ve çok şöhretli, bilinen bir arama motoru gibi davranırken kullanıcıları şüpheli sayfalara yönlendirir. Virüsün kodundaki aktif olarak araya davetsiz giren reklamlar ve internet tarayıcısının ayarlarını değiştirmesi yüzünden, virüs tarayıcı korsanı kategorisine girmektedir.

Geçmiş yıllarda, bu potansiyel istenmeyen programların sayısı daha önce görülmemiş şekilde arttı. Bu da sadece bu programların kolay para kazanma yöntemi olduğunu gösterir. Kötücül program yaratıcılarının kullanıcıları kolayca bu programları kullanmaya kandırmasının sebebi belki de aslında faydalı özellikleri olması olabilir.

Startpage, örneğin, kendisini “gizlilik-dostu” bir servis olarak tanıtıp kullanıcıların mahremiyetlerine saygı duyduğunu, onları online reklam sağlayacılardan arındırıp daha iyi bir internet gezintisi performansı sağladığını iddaa etmekte. Bu belirtilen özelliklerin dışında, Startpage arama motoru ayrıca ekstra e-posta servisleri sunup kullanıcıları StartMail.com servisini kullanmaya davet etmekte.

Ne yazık ki, diğer tarayıcı korsanlarında olduğu gibi, bu arama sağlayıcı da sözlerini tutmayı beceremez. Tarayıcı deneyimini geliştirmek yerine, bu sayfa sizin tarayıcı alışkanlıklarınıza göre reklamlar üretmeye başlar ve bunlar sizin ana sayfanızda çıkmaya başlar. Tarayıcınızın başına bunlar gelsin istemiyorsanız, bir an önce Startpage.com kaldırma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bilgisayarınızı tamir etmek, otomatik bir virüs kaldırma programı kullanırsanı çok daha kolay olabilir örneğin FortectIntego gibi bir anti-kötücül yazılım.

Startpage.com virus

Her ne kadar sıradan bir arama motoru gibi gözükse de, karşınıza tonlarca kişiye özelleştirilmiş reklamlar çıkarıp sizi rahtsız edebileceğini unutmayınız. Bu teknik üçüncü parti sitelerin satış veya sıralamalarını arttırmak için kullanılır. Fakat, bu yöntemle tanıtılan websitelerinin güvenilir veya ürünlerinin güvenilir olabileceğini kim garanti edebilir ki?

Çoktan beklenmeyen Startpage.com yönlendirmeleri yaşıyrsanız, daha fazla zaman kaybetmemeli ve bilgisayarınızı bilinen bir virüs programı ile taramalısınız. Bilgisayarınızda bulunudan bütün korsanları diğer potansiyel istenmeyen programları kolayca kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bilgisayarınızın etkilendiğinin en basit örneği varsayılan arama motorunuz yerine artık bu arama motorunu ile karşılaşmanız.

Bir çok durumda, bu değişiklikler sistemdeki tüm tarayıcılarda aynı anda yapılır, bunlara Internet Explorer, Mozilla Firefox, ve Google Chrome dahildir. Lütfen, bu değişiklikleri gözardı ETMEYİN! Bir an önce Startpage.com'u kaldırmalısınız çünkü sizi kandırıp şüpheli sayfalara yönlendirilmenize yol açabilir.

Bu korsan ana sayfanızı nasıl değiştirir?

Startpage.com, bazı şüpheli hatta yanıltıcı yöntemlerle yayılan bir arama motorudur. Genelde kullanıcılar onu diğer indirdikleri ücretsiz ya da deneme sürüm programlarla indirirler. Özellikle program kurulum aşamasında fazla dikkatli davranmayan kullanıcıları etkiler. ” fazla dikkatli davranmayan” diyerek, aslında ekranı incelemeden “ileri” butonuna basanları kastettik. Elbette bilgisayarınıza ücretsiz programları kurarken bunu asla yapmamalısınız.

Zamanınız ne kadar kısıtlı olursa olsun, her zaman “Özel” veya “Gelişmiş” kurulum yöntemlerini çekmeli ve sisteminie kuracağınız bileşenleri kontrol etmelisiniz. Bu kurulum işlemi sırasında varsayılan arama motoru teklifi ile karşılaşırsanız asla kabul etmemelisiniz.

Bu seçeneğin üzerindeki seçkiyi kaldırdığınıza ya da kurulumu iptal ettiğinize emin olun. Çoktan Startpage.com'u sisteminize kurmuşsanız vakit kaybetmeden aşağıdaki kılavuza göz atmalısınız. Bu şüpheli arama motorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Startpage virüsünü sisteminizde bırakmanız, sürekli reklamlara maruz kalmanıza, şüpheli yönlendirmelere ve benzeri rahatsızlıklarla karşılaşmanıza yol açacağını aklınızdan çıkarmamalısınız

Startpage.com virüsünü nasıl silebilirsiniz?

IStartpage.com virüsü web tarayıcılarınızı çoktan ele geçirdiyse istenmeyen aktivitelere yol açmaya başladıysa sebepsiz yere, bir an önce bu arama motorunu silmeli ve diğer Google, Yahoo, Bing gibi saygın arama motorlarını kullanmaya devam etmelisiniz. Bunun için de uzmanlarımız tarafından size özel olarak hazırlanmış adım adım Startpage.com kaldırma kılavuzunu takip edebilirsiniz.

Korsan programın tüm bileşenlerinin kaldırıldığından emin olmak istiyorsanız, otomatik kaldırma araçlarını tercih etmelisiniz. Bu konuda biraz zaman ve bütçe harcayıp bilgisayarınıza Startpage.com virüsünün kaldırılması konusunda yardımcı olup yüzüstü bırakmayacak saygın bir antivirüs programı kurmanızı öneriyoruz. Birkaç tavsiyemizi aşağıda sıraladık.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Startpage.com Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows işletim sisteminden kaldırma

Genel olarak, Startpage.com sıradan bir arama motoru gibi değerlendirilir beraberindeki kötücül parçalarda işlevini gizler. Yani original Startpage.com  sayfası tarayıcınızdan kolaylıkla silerek temizlenebilir. Fakat web sitesi geri geliyorsa çok büyük ihtimalle Startpage virüsünden etkilenmişsiniz demektir ve aşağıdaki talimatları takip eerek sisteminizden kaldırabilirsiniz.

Startpage.com virüsü programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi. Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede Startpage.com virüsü ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayın Windows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program Kaldır Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın

Mac OS X sisteminden Startpage.com virüsünü kaldırın

Startpage.com Truva atı veya yazılım demetinin Safari ana sayfanızı daha önceden belirlenmiş başka bir sayfaya yönlendirdiği görüşmemiştir. Olur da başınıza gelirse talimatları siz de uygulamalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Startpage.com ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

MS Edge tarayıcısından istenmeyen uzantıları silme:

 1. Menü'yü tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç çizgi) ve Uzantılar'a tıklayın
 2. Listeden ilgili olan uzantıları seçin ve çark simgesine tıklayın.
 3. Altta bulunan Kaldır düğmesine tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Coockies ve diğer tarayıcı verilerini temizleme:

 1. Menü'ye tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç nokta) ve Gizlilik & Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 2. Tarayıcı verilerini temizleme seçeneğinin altında, temizlemek istediğiniz şeyleri seçin.
 3. Her şeyi seçin (şifreler dışında. Ayrıca Medya lisanslarını da dahil etmek isteyebilirsiniz) ve Temizle butonuna tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Yeni sekme ve ana sayfa ayarlarını yenileyin: 

 1. Menü simgesine tıklayın ve Ayarlar'ı seçin
 2. Ardından Başlangıç sekmesine gidin
 3. Eğer şüpheli bir site adı görürseniz etkisizleştirin.

Yukarıda verilen adımlar işe yaramıyorsa şu adımları takip edin:

 1. Ctrl + Shift + Esc ile Görev Yöneticisi penceresini açın.
 2. Diğer Ayrıntılar sekmesine tıklayın.
 3. Detaylar sekmesini seçin
 4. Microsoft Edge ile ilgili gördüğünüz tüm işlemlere sağ tıklayarak Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın. Böylece Microsoft Edge programı tamamen kapanmış olacak
 5. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Eğer bu çözüm de size yardımcı olmadıysa daha çok uzmanlık gerektiren yöntemlere geçmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yapmadan önce yedekleme almayı ihmal etmeyin.

 1. Bilgisayarınızda bulunan şu adresi bulun.  C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Ctrl + A tuşlarına basarak tüm bu klasörleri seçin.
 3. Sağa tıklayarak hepsini Silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme
 4. Şimdi bilgisayarın en alt sol köşesinde bulunan Başlangıç tuşuna sağ tıklayarak Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın.
 5. Yeni pencere açıldığında aşağıda verilen bağlantıyı ekrana yazarak Enter (Giriş) tuşuna basın.

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı Edge için Yönlendirmeler:

MS Edge (Chromium) programından uzantıları silme:

 1. Edge uygulamasını açın ve Ayarlar > Uzantılar seçeneklerine tıklayın
 2. İstemediğiniz uzantıları Sil seçeneğine tıklayarak silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Cache ve Site Verilerini silme:

 1. Menüye tıklayın ve Ayarlara gidin.
 2. Gizlilik ve Servisler seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama bilgilerini sil seçeneği altında yer alan bölümde silmek istediğiniz verileri seçin.
 4. Zaman aralığı sekmesinden Tüm Zamanlar seçeneğini seçin
 5. Şimdi Temizle tuşuna basın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı MS Edge tarayıcısını yeniden kurma:

 1. Menüye tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin.
 2. Sol tarafta Tekrar Kurma ayarlarına gidin. 
 3. Fabrika ayarlarına dön seçeneğine tıklayın.
 4. Onaylayın ve işlemleri tamamlayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Tehlikeli eklentileri silme;

 1. Mozilla Firefox uygulamasını açın ve Menü simgesine tıklayın (Sağ üst köşede bulunan üst üste yatay çizgiler).
 2. Uzantılar'ı seçin.
 3. Burada Startpage.com virüsü ile ilgili olan uzantı ve araçları Silin. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Anasayfayı yenileme:

 1. Menü'ye erişmek için üst sağ köşedeki yatay çizgilere tıklayın.
 2. Seçenekler'i seçin.
 3. Anasayfa sekmesi altında, uygulama açıldığında direk olarak bağlanmasını istediğiniz internet sitesini girin.

Cookies ve site verilerini silme:

 1. Menü'ye ve oradan da Seçenekler'e ilerleyin.
 2. Gizlilik & Güvenlik seçeneğine gidin.
 3. Cookies dosyalarını ve site verilerini kaydettiğiniz bölüme kadar aşağı inin.
 4. Verileri Temizle seçeneğine tıklayın
 5. Cookies ve Site Verileri ile birlikte Cashed Web İçerikleri seçeneğini de seçip Temizle butonuna basın. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Kurma

Yukarıda önerdiğimiz adımları tamamladıktan sonra Startpage.com virüsü silinmediyse Mozilla Firefox uygulamasını yeniden kurun.

 1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın.
 2. Yardım seçeneğine ilerleyin ve Troubleshooting Bilgileri seçeneğine ilerleyin.
 3. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme
 4. Give Firefox a tune up sekmesinde Firefox'u Yenile butonuna tıklayın…
 5. Açılır pencereyi gördüğünüzde, Firefox'u Yenile seçeneğine tıklayarak bu işlemi onaylayın. Bu işlemler Startpage.com virüsü sorununu ortadan kaldıracaktır. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Reset Google Chrome

Zararlı uzantıları Google Chrome tarayıcısından kaldırma:

 1. Google Chrome tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın (üst sağ köşede bulunan üst üste üç nokta) ve Diğer araçlar > Uzantılar yolunu takip edin.
 2. Yeni açılan ekranda tüm yüklenmiş uzantıları göreceksiniz. Yanlarındaki Kaldır düğmesini tıklayarak tüm uzantıları kaldırın. Reset Google Chrome

Chrome tarayıcısından ön bellek verilerini temizleme (Cashe):

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
 2. Gizlilik ve güvenlik menüsünün altından tarama geçmişini sil seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama geçmişini, ön bellek verilerini, ön belleğe alınmış resimleri ve diğer site verilerini seçin.
 4. Verileri Temizle butonuna tıklayın. Reset Google Chrome

Chrome ana sayfa değiştirme işlemleri:

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'a gidin.
 2. Başlangıç gibi şüphelendiğiniz siteleri inceleyin 
 3. Spesifik bir sayfa seç seçeneğine tıklayın ve üç noktayı seçerek Sil opsiyonunu arayın.

Google Chrome Yeniden Yükleme:

Eğer yukarıda saydığımız yöntemler eklentilerinin kaldırılmasını sağlamazsa bunları kaldırmak için Google Chrome tarayıcısını yeniden yükleyin.

 1. Menü'ye ve ardından Ayarlar'a tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasında aşağı inin ve Gelişmiş seçeneklerini açın.
 3. Aşağı inin ve Yeniden Yükle ve Temizle sekmesine gelin.
 4. Buradan Orijinal ayarlara dönmek için yeniden yükle yazısına tıklayın.
 5. Silme işlemlerini tamamlamak için Yeniden yükleme işlemini onaylayın.. Reset Google Chrome

Safari Yeniden Yükleme

Safari tarayıcısından istemediğiniz uzantıları kaldırın:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Yeni pencerede Uzantılar seçeneğine ilerleyin.
 3. Startpage.com virüsü ile ilgili olan uzantıyı seçin ve Kaldır seçeneğine tıklayın. Safari Yeniden Yükleme

Safari uygulamasından cookies ve site verilerini kaldırma:

 1. Safari > Geçmişi Temizle…
 2. Açılan menüden Temizle'yi seçin ve tüm geçmiş seçeneğine tıklayın. 
 3. Geçmişi Temizle işlemini onaylayın. Safari Yeniden Yükleme

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa Safari tarayıcısını yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Gelişmiş sekmesine ilerleyin.
 3. Menü çubuğunda geliştirme menüsünü göster seçeneğini tikleyin ve ardından Ön Belleği Temizle seçeneğine tıklayın. 
 4. Safari Yeniden Yükleme

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Startpage.com programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI