svchost.exe nedir? Kaldırmalı mıyım?

svchost.exe dosyası nedir?

svchost.exe  en çok bilinen ve en güvenilir bulunan sistem işlemidir. Microsoft Windows işletim sistemine aittir ve DLL dosyalarının çalıştırılmasından sorumludur.  Bu dosyanın bir kaç örneğini Denetim Masası -> Services  sayfasında bulabilirsiniz, aynı anda çalışan 10-14 adet uygulama görürseniz şok olmayın. Fakat, bir svc dosyası da sistem kaynaklarının kullanımını minimize etmek adına birden fazla dosya çalıştırabilir.

Yine de, svchost.exe dosyasının çok fazla işlemci gücü kullandığına denk gelebilirsiniz. Bu durumda, bu işlem gücünü kullnana servisi durdurmalısınız. Bunun için de şu adımları izlemelisiniz:

  1. Ctlr+Alt+Del  tuşlarına aynı anda basarak Görev Yöneticisini çalıştırın.
  2. “işlemler”sekmesine gidin ve  “tüm kullanıcı işlemlerini gösterin”i seçin.
  3. svchost.exe işlemine sağ-tıklayın ve işlem gücünü en çok kullanan servisi tıklayıp “Servise git”e tıklayın.
  4. Burada, koyu renkle belirtilmiş servislere dikkat etmelisiniz. svchost.exe işleminin altında çalışanlar onlardır
  5. Herhangi bir servisi sonlandırmak için, üzerine sağ-tıklayın ve “Servisi durdur” seçeneğini seçin.

Gerekli sistem işlemlerini asla durdurmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Sisteminizin güvende ve stabil çalışması için bunlar gereklidir.

svchost.exe ile alakalı tehlikeler nelerdir?

Çok çeşitli virüslerin kendilerini bilinen dosya adları ardına sakladıkları konusunda size uyarmalıyız. Svchost.exe’da bunlardan birisidir. Bilgisayarınızda yüksek kaynak kullanan bir Svchost.exe yaşıyorsanız, ismine dikkatle bakmalısınız. Genelde, bu ismi taklit eden kötücül yazılımlar isimlerde küçük yazım yanlışları barındırırlar örneğin ; svchosts.exe, scvhost.exe, scvhosts.exe, svchostc.exe, xsvchost.exe, ve benzerleri. Ayrıca, svchost.exe dosyasının zararlı versiyonunu bilgisayarınızı güvenilir bir anti-casus yazılmı ile tarayarak da tespit edebilirsiniz. Bu virüsü bulmak için, FortectIntego veya SpyHunter 5Combo Cleaner programlarını kullanabilirsiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.
Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI