Veri yedekleme ve kurtarma neden çok önemlidir?

Dünya dijitalleşiyor: Veri yedekleme ve geri yükleme özellikleri kurumlar için olduğu gibi ev kullanıcıları için de hayati önem taşıyor

Dijital verilerin hacmi son yıllarda inanılmaz bir artış gösterdi. Bunda internetin dünya genelinde kullanımının artması büyük bir rol oynuyor. Bilgisayar kullanımı neredeyse herkesin hayatına kökten bir şekilde girdiği için bu cihazlarda bulunan verinin miktarı da ciddi oranda arttı. Önemli belgeler, resimler, projeler, mühendislik çizimleri ve bunlar gibi daha çok sayıda önemli doküman sanal bir şekilde depolanıyor. Her ne kadar bazı şirket ve kurumlar halen dosyalarını fiziksel olarak saklıyor olsa da çoğu şirket sadece dijital verileriyle ilerlemeyi tercih ediyor. Bu seçimde müşteri talepleri oldukça önemli bir rol oynuyor elbette.

Veri yedekleme kurumlar ve iş yerleri için inanılmaz derecede önemli. Güvenilir bir yedekleme sistemi bulunmayan şirketler herhangi bir sanal saldırı karşısında çaresiz kalır ve hatta kapanma tehlikesiyle baş başa kalabilir. Bununla birlikte doğru uygulanan bir veri yedekleme işlemi ev kullanıcıları için de çok faydalı sonuçlar doğurabilir. Çünkü resimler, iş dosyaları ve diğer önemli belgelerin verileri dijital ortamda her an yok olabilir ve tekrar bulunması olanaksız hale gelebilir.

Veri yedekleme ve geri kurtarma nedir?

Bilişim alanında yedekleme ve geri yükleme terimleri, daha önceden belirlenmiş bir zaman birimi süresince önemli verilerin birer kopyasının hazırlanması için gerekli olan işlemler ve teknolojilerin toplamına işaret eder. Yedekleme kalıcı veri kaybının önüne geçer ve bir felaket, insan hatası veya bir sanal saldırı durumunda verilerin tamamen kaybolmasının ya da bu verileri geri kazanabilmek için bir servet harcanmasının önüne geçebilir.

Büyük kurumlar ve iş yerleri için veri yedekleme hizmeti özel bir çalışma gerektiren profesyonel bir iş olsa da ev kullanıcıları için veri yedekleme ve geri yükleme işlemleri çok daha basit bir işlemdir.

File types

Veri kaybı farklı durumlar yüzünden meydana gelebilir

Veri yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek için hangi durumlarda bu verilerin kaybolabileceğini anlayabilmek hayati bir önem taşıyor. Çoğu durumda ev kullanıcıları bütün verilerinin göz açıp kapatana kadar kaybolabileceği gerçeğini göz ardı eder. Bu yüzden bir verinin nasıl yok olabileceğini bilmek veri yedekleme ve geri yükleme işlemlerinin ne kadar önemli olduğunu anlayabilmek için çok önemlidir.

Donanımsal sorunlar

Donanımsal sorunlar verilerin kaybolması açısında en sık rastlanan durumlar arasında yer alır. Veri kaybı vakalarının %40'ı donanımsal sorunlardan kaynaklanır. Bir sabit diskin ya da bir harici diskin bozulması içindeki dosyaların tamamının kaybolması anlamına gelebilir. Her ne kadar bazı şanslı durumlarda bu cihazların içindeki veriler kurtarılabilse de çoğu durumda donanımların arızalanması verilerin tamamının kaybına neden olabilir.

Sanal saldırılar ve virüsler

Sanal saldırılar bir grup sanal suçlunun faydaları için hareket eden ve bilgisayarlarda zararlı işlemler yapan yazılımlardır. Çoğu durumda bu virüsler hırsızların hassas verileri çalmak için tasarladıkları Uzaktan Erişim Truva Atları (RAT), fidye yazılımlar, casus yazılımlar ve bunlara benzer türlü yazılımlardır. Bunlardan bazıları spam yollamak ya da başka yazılımları yaymak için de bu yollara başvurabilir. Bu gibi virüsler genelde veri kaybına yol açmasa da çoğu durumda bu zararlı yazılımların hataları cihazların yapısını genel olarak bozdukları için tüm sistemin çökmesine ve ardından doğal olarak verilerin kaybolmasına neden olabilirler.

Ransomware infection

İnsan hataları ile veri kaybı

Gelin şu basit gerçeği kabul edelim; ne kadar dikkatli olursa olsun tüm insanlar hata yapar. Bu gibi durumlarda hatamızın olumsuz sonuçlarını en aza indirmesi için teknolojiye güvenmeliyiz. Bu gibi durumlarda verilerimizi geri kazanmamız için en iyi yol yedekleme dosyalarını geri yüklemektir. Bu yüzden özellikle önemli ve hassas verilerin yedeklenmesi hayati önem taşımaktadır.

Hırsızlığın önüne geçmek çok zor

Mülk hırsızlığı nerede yaşarsanız yaşayın herkesin başına gelebilecek bir şeydir (daha nezih ve korunaklı bölgelerde daha hırsızlık olayına rastlanır). Hiç kuşku yok ki en çok çalınan cihazlar arasında dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar yer alır. Bu cihazlar doğaları gereği her yere taşınabilir olmalarından dolayı sahilde, trende, işyerinde ya da herhangi başka bir yerde çalınması oldukça sık görünen bir durumdur.

Doğal felaketler

Her ne kadar tornado, hortum, deprem ve volkan patlamaları gibi bazı olağanüstü doğal felaketler neredeyse tüm mal varlıklarının yok olmasına neden olsa da daha yaygın olan dramatik sıcaklık değişimleri ve seller gibi felaketler de cihazların bozulmalarına ya da zarar görmelerine neden olabilir. Bunların yanında ev yangınları, elektrik kaçakları ve su borularında oluşabilecek sorunlar da bilgisayarları ya da diğer elektronik cihazları bozabilirler.

Fiziksel ve sanal yedekleme. Her ikisinin de olumlu ve olumsuz yanları var

Veri yedeklemeyi aynı ortamda yapmak ortaya çıkacak olan sorunların aynı zamanda oluşacağından çok fazla fayda sağlamaz. Yani aynı cihazlarda yedekleme yapmak oldukça düşük bir güvenlik sağlar. Örneğin aynı cihazın başka bir dosyasında yedeklenmiş olan bir veriyi düşünelim. Bir fidye yazılım bu cihaza bulaştığında her iki dosyaya ola erişim aynı zamanda kaybolacağından bu yöntem verimli bir yedekleme yöntemi değildir. Sonuç olarak yedeklenmiş dosyalar da mahvolacaktır. Zararlı virüsler genelde bir cihaza bağlanan diğer tüm donanımları da etkilerler.

Harici diskler yedekleme cihazı olarak kullanılabilir

Backup files

Günümüzde veri yedeklemek için çok sayıda yöntem vardır ve bu yöntemlerin hemen hepsi çok işlevseldir. Az önce belirttiğimiz gibi yedeklemeler orijinal verinin yer aldığı cihazdan ayrı bir ortamda gerçekleşmelidir. Bunun için bilgisayar dışı bir depolama ekipmanı kullanılabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

 • Sabit disk (HDD)
 • Harici disk
 • Katı hal diski (SSD)
 • USB Flash
 • DVD/CD
 • NAS (Ağ bağlantılı yedekleme)

Eğer bir veriyi bunlar gibi başka bir donanımda yedeklemeyi düşünüyorsanız yedekleme işlemi bittiğinde cihazı bilgisayarınızdan sökmeyi unutmayın. Bu sayede önünüze gelebilecek herhangi bir sorunda verileriniz başka bir ortamda güvenli bir şekilde kullanıma hazır olacaktır.

Uzak depolama birimleri yedeklemeler için mükemmel bir çözümdür

Bulut depolama birimleri olarak da bilinen çevrimiçi yedekleme yöntemleri düşünüldüğünde bu alanda saygın şirketlerin seçilmesi çok önemlidir. Veri çok değerlidir ve hatalı yedekleme işlemleri bu verilerin çalınmasına ve hatta başkalarına satılmalarına yol açabilir. Bulut depolama birimlerinin yanında başa çevrimiçi yedekleme ortamları da bulunur. Örneğin e-posta servisinizi bazı dosyaları yedeklemek için kullanabilirsiniz. Bu bile çoğu durumda hayat kurtarıcı bir yöntem olacaktır.

Cloud backup

Yedekleme yapmadınız mı? Veri kurtarma programı kullanabilirsiniz

Veri yedekleme işlemleri inanılmaz bir öneme sahiptir. Bu sayede kaybolan dosyaları tekrar kullanmak çok kolaydır. Buna rağmen bazı yöntemler kaybolan verilerin tekrar elde edilmesi için yeterli olabilir. Bunun için verilerin nasıl ve ne şekilde kaybolduğu büyük önem taşır. Bazı durumlarda fidye yazılımların şifrelediği dosyalar bile veri geri yükleme programları sayesinde kurtarılabilir.

Data Recovery Pro

Bilgisayara kaydedilen veriler sabit diskin çeşitli yerlerinde saklanırlar. Bu dosyaların ya da belgelerin silinmesi durumunda sabit diskin bu bölgelerinde yer alan bilgiler silinir ve bu bölgeler tekrar kullanılabilir. Ancak çeşitli bilgisayarlarda bu bilgiler sabit disk donanımından anında silinmezler.

Bu boşalan bölgelere yeni bir veri işleme talebi alınana kadar bu bilgiler donanımda varlıklarını sürdürmeye devam ederler. Bu yüzden veri kurtarma programları bu sabit disklerde durduğu sürece bu bilgileri kurtarma özelliğine sahiptir. Bu yüzden eğer bir veri kaybederseniz bu veriyi kurtarana kadar cihazınıza yeni bir veri yüklemekten uzak durmalısınız.

Data Recovery Pro piyasada bulunan en iyi veri kurtarma programları arasında yer alır ve aynı zamanda e-posta kurtarma programı olarak da işe yarar. Bilgisayarın işlem gücünü çok etkilemez, sabit diskte çok yer kaplamaz ve anlaşılması çok basit bir programdır. Bu uygulamayı videoları, resimleri, müzik dosyalarını, arşivler, dokümanları, veri tabanlarını ve yanlışlıkla silinmiş olan diğer dosya tiplerini kurtarmak için kullanabilirsiniz.

Data Recovery Pro uygulamasının diğer özellikleri:

 • USB diskleri ya da iPod'lar gibi farklı cihazlarda yer alan bilgileri kurtarır
 • Silinen ya da kaybolan e-posta eklentilerini geri yükler
 • Formatlanan ya da ayrı parçalara bölünen disklerdeki dosyaları geri yükler
 • Veri kurtarma işlemleri hakkında rehberlik eder
 • Klavye özelliği ile arama yapmaya olanak sağlar
 • Video ve müzik dosyaları gibi veriler için önceki tarama sonuçlarını bulur
 • Bazı durumlarda şifrelenmiş dosyaları kurtarmak için de kullanılabilir.

Data Recovery Pro

ShadowExplorer

Microsoft'un geliştirdiği Windows Vista araçları arasına Shadow Volume Copies adında yeni ve otomatik bir veri yedekleme özelliği ekledi. Ancak bu araç sadece daha önce aktif edildiğinde çalışıyor. Aktif edildiğinde dosyaları otomatik olarak yedekliyor ve Windows işletim sistemi içerisinde saklıyor. Bu yedeklemelere erişmek için yerleşik aracın her dosyayı ayrı ayrı kurtarmak zorunda olması hiç de kullanıcı dostu sayılmaz. Kesinlikle yetersiz bir yol!

Bu gibi durumlarda ShadowExplorer gibi uygulamalar size yardımcı olacaktır. Bu uygulama sizin gölge yedekleme deponuza kolaylıkla ulaşacak ve kullanıcı dostu bir şekilde dosyalarınızın daha önceki versiyonlarını sıkıntı yaratmadan tarayacaktır. Her ne kadar bu teknoloji önerilen yedekleme yöntemlerine bir rakip olmasa da bazı durumlarda günü kurtarmaya yetecektir.

Shadow Copies ve ShadowExplorer hiçbir koşul altında gerçek yedekleme araçlarının yerini tutmaz. Shadow Copy (gölge kopya) orijinal veri ile aynı donanımda saklanır. Disk hatası gibi donanımsal sorunlarda gölge kopyalar dahil tüm veriler ortadan kaybolacaktır. ShadowExplorer gerçek yedekleme programlarına ek olarak hizmet edecek güzel bir uygulama olsa da bunların yerini asla tutmaz.

Yazar hakkında
Julie Splinters
Julie Splinters - Virüs temizleme uzmanı

Julie Splinters Virusler.info.tr sitesinin Haber Editörlüğü görevini üstlenmektedir.

Julie Splinters ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku