WannaCry saldırısından nasıl kurtulursunuz?

Siber saldırı 12 Mayıs 2017 Cuma günü başladı we elbette WannaCry fidye yazılımı tüm ana haber kaynaklarında manşet oldu. Bu kötücül bilgisayar virüsü( ayrıca Wana Decrypt0r, WannaCryptor, WannaCrypt0r, Wcry veya WNCRY olarak da bilinmekte) genel olarak eski Microsoft Windows versiyonlarını hedef almakta, yine de uzmanlar Windows 10 kullanıcılarına çok çabuk sevinmemeleri gerektiğini belirtiyor. Her ne kadar bu virüsün saldırıları, kötücül yazılım araştırmacısı MalwareTech kullanıcı adlı bir kişi tarafından engellense de virüs saldırılarına devam etmekte. virüsün 150'nin üzerindeki 230,000 bilgisayara sızdığı göze alındığında, bilgisayar kullanıcılarının gergi bir şekilde fidye yazılımı önleme metotlarını aramaları şaşırtıcı değildir. Talep ettikleri fidyeyi ödemediğiniz taktirde tüm dosyalarınızı sileceğini idda eden bir fidye yazılımı olan Wana Decrypt0r 2.0 virüsü saldırısına uğramak sinir bozucu bir deneyimdir. Bu tarz durumlarda sakin kalıp mantıklı hareke etmek zordur. Bu yüzden sizin için bilgisayarınızı WannaCry saldırısından nasıl koruyacağınıza dair bir kılavuz hazırladık.

Bilgisayarınızı WannaCry'dan koruyun

 1. Sözkonusu virüs Windows 10 hariç bütün Windows versiyonlarını etkileyebilmekte. Sisteminizi Windows 10'a güncellemek en iyi koruma yöntemlerinden birisi olabilir.
 2. EternalBlue açığı için Microsoft çoktan bir yama yayınladı bile; bu yüzden şu güvenlik güncellemesini yüklemelisiniz. MS17-010.
 3. Microsoft tarafından verilen şu talimatlarla SMb1'i devre dışı bırakın. Lütfen talimatları çok dikkatli okuyun!
 4. Güvenilir bir güvenlik yazılımı yükleyin ve sürekli çalışır halde tutun. Sıksık güncellemeyi unutmayın hatta mümkünse otomatik güncellemeyi açın.
 5. Tüm bilgisayar programlarınızı güncel tutun. Eski hiç kullanılmayan programlar var ise onları da kaldırın sistemden. Sisteminizi virüs saldırılarından korumak çin düzenli olarak güncelleyin. Saldırganların bilgisayardaki açıkları kullanmasını engellemeniz sisteminizi korumanızın en etkili çözümlerinden birisidir şu anda.
 6. Güvenlik duvarınızı devre dışı bırakmayın.
 7. Veri yedeği yaratın. Korumak istediğiniz verileri bulun, kopyalayın ve taşınabilir bir veri taşıma cihazında taşıyın örneğin USB. Bilgisayarınızdan uzak güvenli bir yerde saklayın.

WannaCry dosyalarınızı şifrelerse ne yapmalı?

 1. Ne yapmak istediğinize karar verin – siber suçluları onlara para ödeme yöntemi ile destekleyecek misiniz? Biz fidyeyi ödemenizi tavsiye etmiyoruz çünkü üçkağıtçıların siz parayı yatırsanız bile size şifre anahtarını vermeleri için hiçbir sebepleri mevcut değil.
 2. Fidyeyi ödememeyi seçtiyseniz, Sisteminizi yeniden başlatığ Ağ istemi ile Güvenmi Mod üzerinde bir daha açın. Bu şekilde, virüsün yayılmasını durdurabilirsiniz. Bilgisayarın tamamen açılmasını bekleyin ve en güncel güvelik yazılımını indirin. Sisteminizi bu program ile tarayın ve olur da virüsü tespit etmeyi başaramazsa daha kuvvetli bir kötücül yazılım kaldırma aracı kullanmayı deneyin.
 3. Virüs silme yazılımı ile tespit edilen virüsü kaldırın.
 4. Siber suçluların sisteminize girmesini engelleyecek yukarıda belirtilen önleyici tedbirleri alın.
 5. bu virüsün saldırısına uğrayan dosyalar .wcry, .wncry, .wncryt uzantısına sahiptir ve deşifre araçları ile geri getirilemez, yine de umudunuzu kaybetmemelisiniz. Veri yedeğiniz var ise, şifreli dosyaları kurtarmak için onları kullanabilirsiniz. Veri yedeğiniz yok ise bu makalede bahsedilen yeni WannaCry silme yöntemi'ni kullanabilirsiniz.
Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Kötü Amaçlı Yazılım Analiz Uzmanı...

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku