Web companion seçeneğini kaldırın (Ücretsiz Rehber) - 2022 güncellemesi

Web companion'ı Kaldırma Rehberi

Web companion nedir

Web Companion, sisteminize davetsiz gelen bir güvenlik yazılımıdır

Web CompanionWeb Companion, bilgisayarınıza ekstra bir koruma sağlayacağını iddia eden, potensiyel olarak istenmeyen bir programdır (PUP).

Web Companion, Lavasoft tarafından oluşturulmuş bir uygulamadır. Geliştiricilere göre bu program, kötü amaçlı web sitelerini engeller ve Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari ya da başka bir web tarayıcısının güvenliğini artırmayı önleyerek ekstra bir koruma katmanı sağlar.

Uygulanan koruma sayesinde, tarayıcınızın uzantıları olarak yüklenen birtakım istenmeyen programların farklı web siteleri aracılığıyla sızmasını da önleyebilir. İronik olarak, Web Companion da potensiyel olarak istenmeyen bir programdır, çünkü genellikle kısıtlı ve ücretsiz yazılımlarla yüklenir.

Yine de, Web Companion'ın tek şüpheli özelliği dağıtım şekli değildir. PUP, tespit ettiği sorunlardan kaçınmanın tek yolu olarak ücretli sürümlerini zorlar. Ancak güvenlik uzmanları, Reddit topluluğu ve diğer saygın taraflar, paranızın böylesine şüpheli bir programa harcanmaya değmeyeceğini düşünüyor.

İsim Web Companion
Tür Sistem araçları
Ayrıca şöyle bilinir AdAware Web Companion; Lavasoft Web Companion
Dağıtım Bu program paketleme tekniği yardımıyla yayılır
Semptomlar
 • Fazla sayıda sahte virüs algılama alarmı verir;
 • Kullanıcıları yazılımın premium versiyonunu kullanmak için kandırır;
 • Kullanıcılarını ücretli özelliklerini ve eklentilerini kullanmaya zorlar.
Kaldırma Web Companion'ı WCAssistantService Servisi'yle birlikte hemen kaldırmak için kötü amaçlı yazılımdan korunma programı edinin.
Kurtarma & Optimizasyon FortectIntego ile PUP enfeksiyonundan sonra sisteminizin en iyi durumda olmasını sağlayabilirsiniz.

Bu yazılımla ilgili asıl sorun dağıtımda kullanılan metotlardır. Web Companion'ın geliştiricileri, ürünlerini popüler bir pazarlama tekniği olan “paketleme” ile dağıttıklarını çoktan kabul ettiler. Sıkça Sorulan Sorular (SSS) kısmında, bu uygulamanın kullanıcıların bilgisayarlarında herhangi bir izin olmadan, direkt olarak sistem üzerinde operasyon yaptığını belirtiyorlar:

Web Companion, en yaygın şekilde sizin veya bilgisayarınızı kullanan başka birinin seçtiği başka bir yazılım içinde gelir. Bu aynı zamanda “donanımla gelen yazılım dağılımı” olarak da bilinir ve yazılımcılar tarafından dünya genelinde hem para kazanmak, hem de kullanıcılarına ücretsiz yazılım sağlamak amacıyla yaygın olarak kullanılır.”

Bazı kullanıcılar Adaware Web Companion'ın ne olduğunu sorgularken, diğerleri programa virüs gözüyle bakıyor. Güvenlik araştırmacıları, bu yazılımı tanımlamak için “virüs” teriminin doğru olmadığını belirtiyor. Bu program, sisteme girmek için kullanılan gizli teknolojisi ve lisanslı sürümünü satması nedeniyle, potansiyel olarak istenmeyen bir program (PUP) kategorisine girmelidir.

Web Companion illüstrasyonuWeb Companion virüs taraması pop-up'ları sunduğu için genellikle bir virüs olarak tanımlanır.

Uygulama kendi web sitesinden bilinçli olarak yüklenmiş olsa bile, yükleyicisi korsan olarak görülen birtakım programlar sunar. Kullanıcılar böyle bir yazılımın yüklenmesine dikkat etmediklerinde, önceden işaretlenmiş kutular, ince baskı metni ve diğer hileler yardımıyla web tarayıcı ayarlarını değiştirme izninin istendiğini bile fark etmeyebilirler.

Bu nedenle, Adaware Web Companion yüklendikten sonra, kullanıcılar web tarayıcılarının arama sonuçlarının Yandex, Bing, Yahoo, veya Privado'ya yönlendirildiğini ve bunların sponsorlu bağlantılar ve eklerle dolduğunu fark edebilirler. Bu sağlayıcılar ayrıca varsayılan tarayıcı ana sayfası ve yeni sekme olarak da ayarlanabilir.

Ayrıca kullanıcılar web tarayıcılarına ya da Windows/Mac işletim sistemlerine yüklenen yeni uzantıları veya yeni programları da tespit edebilirler -bu programlar çevrimici etkinliklerinizi gizlice takip edebilir ve bu bilgileri kâr amacıyla üçüncü taraflarla paylaşabilir.

Web Companion KorsanıWeb Companion, arama motorlarına ve farklı tedarikçilerin ana sayfalarına "varsayılan" olarak geçiyor

Web Companion PUP'in Şüpheli Faaliyeti

Programın etkinliğinin oldukça can sıkıcı olabileceğini ve bu sözde “sistem koruma aracını” kaldırmaya çalışırken sorun çıkabileceğini de söylemeliyiz. Web Companion virüsü, yüklendikten sonra aşağıdaki tehditlere karşı koruma sağladığını iddia eder:

 • Hileli web siteleri;
 • İstilacı reklamlar;
 • Veri takip etme;
 • Oltalama.

Ancak kullanıcılar, ilk tarama tamamlandıktan hemen sonra uygulamadan algılanan tehtidlerle ilgili bildirim almaya başlar. Ne yazık ki, bu uyarıların bir son kullanma tarihi yoktur, bu nedenle bilgisayarınızı her kullandığınızda bitmek bilmeyen mesajlarla dolup taşabilirsiniz. Bu da kesintisiz olarak ortaya çıktığı için kullanıcıların tarayıcı deneyimini önemli ölçüde bozar.

Web Companion tarafından yapılan virüs tarama sonuçları ve ek reklamlar güvenilir değildir. Geliştiriciler, gelir elde etmeyi ve insanları güvenilir hizmetlerden daha azını kullanmaya devam etmeleri için bilgisayarlarına virüs bulaştığına inandırmaya çalışır. Bazı durumlarda, kullanıcılardan premium sürümü satın almaları veya ek güvenlik araçları yüklemeleri istenebilir.

Web Companion tesbitiWeb Companion çeşitli güvenlik satıcıları tarafından tespit edilir

Muhtemelen dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şu ki, eğer Malwarebytes gibi güvenilir bir güvenlik aracı kullanıyorsanız, bu araç Web Companion virüsünü hemen bir PUP olarak işaretler. Bu virüsü aşağıdaki isimler altında algılayan birkaç güvenlik aracı daha vardır:

 • Program.Unwanted.3914
 • PUA:Win32/Puasson.A!ml
 • A Variant Of MSIL/WebCompanion.C Potentially
 • Generic PUA CJ (PUA)
 • PUF.WebCompanion!8.9E98 (TFE:C:9RseB869T6O)
 • Riskware/WebCompanion

Bu sebeple, bilgisayarınızın güvenliğini sağlayacak, güvenilir bir uygulama kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Ek olarak, eğer kendinize “Web Companion'ı silmeli miyim?” diye soruyorsanız, cevabımız evet. Uygulamayı Windows 7, Windows 10 ya da diğer Windows sürümlerinden aşağıda verilen rehber yardımıyla kaldırabilirsiniz.

Web Companion'ı manuel olarak silmek fazla zaman almaz. Yine de, önerdiğimiz araçları kullanarak sisteminizde uygulamadan kalan hiçbir dosya kalmadığından emin olabilirsiniz. Bu tür uygulamaların bilgisyarın kayıt defterini değiştirme ve her sistem başlangıcında çalışmaya başlamak için ek değişiklikler başlatma eğiliminde olduğunu unutmayın. Bu değişiklikleri tersine çevirmek için FortectIntego'i kullanmanızı öneririz.

Kullanıcılar, kendi rızaları olmadan uygulamayı yüklenmiş olarak buluyor

“Web Companion bilgisayarıma nasıl yüklendi ?” diye soruyorsanız cevabı oldukça basit -bu güvenlik aracı üçüncü parti uygulamalarla bir paket halinde yayılıyor. Başka bir deyişle, yazılımı ücretsiz programların kurulumu sırasında kurmuş oluyorsunuz.

Web Companion yükleyici

Bu dağıtım tekniği yasal olsa da, kullanıcılar yüklemek istemedikleri programları teşhis etmekte ya da reddetmekte başarısız olabiliyor. Bunun sonucu olarak birçok kullanıcı Reddit, Quora, Microsoft ve benzeri teknoloji forumları üzerinde bu uygulamanın istenmeyen ortaya çıkışı hakkında tartışmalar başlattı.

Ek bileşenlerin yüklenmesinden nasıl kaçınabileceğinize dair birkaç ipucu:

 1. Programı asla kurucunun Hızlı veya Önerilen ayarlarından biriyle yüklemeyin;
 2. Özel veya Gelişmiş ayarları seçin ve dikkatlice diğer adımları izleyin;
 3. PUP'nin yüklenmesine izin vermek için önceden işaretlenmiş olan kutucuklara bakın;
 4. Kutucuklardaki işaretleri kaldırın ve profesyonel bir antivirüs yazılımıyla bilgisayarınızı tarayın.

Kaldırma işlemini tamamlayınİşlem tamamlandığında tarayıcınızda yeni bir sayfa açılır, sayfayı kapatın.

Web Companion'i Windows'tan nasil kaldirirsiniz

Eğer bu güvenlik aracını deneyip faydasız bulduysanız, Lavasoft Web Companion'ı hemen kaldırmanızı öneririz. Bunun için iki seçeneğiniz var -manuel ya da otomatik olarak kaldırma. Ancak, daha önce de belirttiğimiz gibi, bu uygulama kötü amaçlı bir uygulama değil, dolayısıyla manuel olarak silerken herhangi bir sorun çıkarmaması gerekir.

Yine de, BedyNet.ru araştırmacılarının ve diğer uzmanların beyan ettiği gibi, gelecekte bilgisayarınızı potensiyel olarak istenmeyen programlardan korumanın en iyi yolu, sisteminize güvenilir bir antivirüs programı yüklemekten geçiyor. Bu aynı zamanda yazılım paketlerinden sisteminize gelen fazlalık uygulamaları da silecektir.

Böyle bir durumda, aşağıda sunulan rehberi kullanarak Windows 10'dan ve diğer Windows sürümlerinden Web Companoin'i silebilirsiniz. Gelecekte bilgisayarınızda oluşabilecek herhangi bir sorunu önlemek için sisteminizdeki bütün şüpheli girdileri kaldırmanızı öneririz. Yazılım paketlerini önlemek için indiridiğiniz bütün yazılımları kontrol etmeyi unutmayın. Bunun için yalnızca özel kurulum yükleme modunu seçin.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Web companion'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows işletim sisteminden kaldırma

Web Companoin'i Windows'tan silmek için, aşağıdaki adımları uygulayın: 

 • Görev Yöneticisi'ni açmak için CTRL + SHIFT + ESC tuşlarına basın
 • Web Companion'ı seçin ve sağ alt köşede bulunan Görevi sonlandır'a tıklayın Shut down the process
 • Görev Yöneticisi'ni kapatın
 • Başlat butonuna tıklayın ve Uygulamalar & Özellikler yazın
 • Web Companion'i bulun ve Kaldır'a tıklayınGo to Apps & Features
 • Kaldır'a ve Evet, bu şansı değerlendireceğim'e tıklayarak seçimlerinizi onaylayın
 • Kapat'a tıklayın, tarayıcınızda yeni bir sayfa açılacak -sayfayı kapatın.

Eğer Windows'un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, bu adımları izleyin:

Web companion programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi. Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede Web companion ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayın Windows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program Kaldır Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Web companion programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI