Windows ve Mac OS X'te makroları nasıl kapatabilirsiniz?

Windows ve Mac OS X'te makroları nasıl kapatabilirsiniz?

Fidye yazılımı siber dünyanın en korkunç virüslerindendir. Saldırıları oldukça yıkıcı olup, verip kaybı, özel hayatın teşhis edilmesi, maddi kayıp bunlardan sadece bir kaçıdır.

İstatistiklere göre, 2017 yılında şirketlerin %50'si bir çeşit dosya şifreleme virüsünün hedefi olmuş durumda, ev kullanıcılarından bahsetmiyoruz bile. Bu yüzden, siber güvenlik uzmanları, kurum ve şahıs kullanıcılarını gerekli güvenlik önlemlerini almaları konusunda uyarmakta.

Veri yedekleri yaratmak tartışmasız en güvenlik ve olası bir durumda en kolay yöntem. Peki ya fidye yazılımınlarının önlenmesi? Gerçekten bu tarz bir virüsle mücadele etmek mümkün müdür? Ne yazık ki, internette güvende olmamızı sağlayacak 100% etkili bir yöntem mevcut değil.

Fakat,fidye yazılımı risklerini azaltmak için yapabileceğiniz bir kaç şey mevcut. Sisteminizi, virüs koruma programınızı sürekli güncel tutmanız gerektiğini söylememize gerek yok artık bu herkesin bildiği bir şey.

Kullanıcıların çoğu az önce söylediğimiz adımlara dikkat ederken bir fidye yazılımlarının 59% gibi büyük bir oranlık kısmının epsotalarla taşınan Word dosyalarındaki makro-tabanlı saldırılarla gerçekleştiğini unutmakta. Makrolar, daha önceden belirlenmiş bazı adımların uygulanmasında işe yarayan komutlardır.

Ne yazık ki, hackerlar bu komutları kullanarak bilgisayarlara kötücül yazılım bulaştırmakta. Makrolar aktif halde değilse bir çok fidye yazılımı çalışamaz; bu yüzden, bu komutun varsayıılan halinin kapalı olması tavsiye edilmekte.

Bu komutun OS X için de geçerli olduğunu bir Mac kullanıcısı olsanız dahi bu komutu kapatmanız gerektiğini unutmayınız! Aşağıda Makroları Windows ve Mac OS X üzerinde nasıl kapatabileceğinizi bulacaksınız.

Windows'ta Makroları Kapatmak:

 1. Bir Microsoft Office belgesi açın (Word, Excel, PowerPoint, vs.) ve Dosya sekmesine gidin;
 2. Düşey menüden karşınıza çıktığında, Seçenekler'i seçin; Disable Macros on Windows. Step 2
 3. Güvenlik Merkezi'ne tıklayın. Güvenlik Merkezi Ayarları'ı butonuna tıklayın;Disable Macros on Windows. Step 3
 4. Makro Ayarları'na gidin ardından Tüm Makroları Kapat seçeneğine tıklayın. TAMAM diyip kaydedin;
  Disable Macros on Windows. Step 4
 5. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Makroların Mac OS X'de kapatılması:

2016 ve daha güncel Mac OS X versiyonlarında, Makrolar varsayılan olarak kapalı gelmektedir o yüzden kapatmakla uğraşmaya çalışmanız gerekmemektir. Yine de kontrol edebilirsiniz:

 1. Microsoft Office belgenizi açın;
 2. Uygulamanın adına tıklayın (Buradaki örnekte Word ) tam Apple logosunun yanında. Düşey menüden Özellikler'e tıklayın;
  Disable Macros on Mac OS X. Step 1
 3. Ardından, Kişisel Ayarlar sorna da Güvenlik & Gizlilik 'e tıklayın;Disable Macros on Mac OS X. Step 2
 4. Yeni pencerede, Makroları açmadan önce uyar kısmının seçili olduğundan emin olun;
  Disable Macros on Mac OS X. Step 3

Umuyoruz ki bu talimatlar size yardımcı olacak ve sisteminize ekstra bir güvenlik katmanı görevi görüp fidye yazılımlarının sızıntısını engellemeye katkıda bulunacaktır.

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Gabriel E. Hall virusler.info.tr ile neredeyse 10 yıldır çalışan tutkulu bir kötücül yazılım araştırmacısıdır.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku