Yeni Facebook Messenger virüsü saldırısı sahte ve video linkleri göndermekte

Yeni Facebook Messenger dolandırıcılığı internette bir videonuz olduğunu iddaa etmekte

Facebook kullanıcıları bu popüler ağda dolanan yeni bir virüs olduğunu bildirdiler. Bu sefer de, yine kullanıcıların hesaplarını ele geçirip onların adına zararlı linkleri mesaj yolu ile gönderen eski Facebook Messenger virüsünden başkası değil.

Dolandırıcılık aslında çok basit bir sosyal mühendislik tekniği kullanarak potansiyel hedeflerinin verdiği adreslere tıklamalarını sağlamakta. Ayrıca, kurban link bir arkadaşından geldiği için kendini güvende hissetmekte. Mesaj genelde kısa olmakta ve şuna benzer şeyler içermektedir “its you? [name] :|.”

New Facebook Messenger virus attack delivers fake video links

Mesajın sonunda emoji değişiklikler gösterebilmekte ve link kısaltılmıştır; bu yüzden de kullanıcı adresin nereye yönlendireceğini kestiremez. Dahası, kısaltılmış link bir gizemli bir videoya yönlendirmekte ve kurbanın merakını tetiklemekte.

Tipik Strateji: Videoyu izlemek için bir şey yüklemek

Sibergüvenlik uzmanları Facebook Message Video virüsü'nün yayılmasında önemli rol oynayan bu teknikten uzun süredir haberdarlar. Kurban virüslü linke tıklar tıklamaz dolandırıcıların sayfasına yönlendirilmekte (açıkça bellki YouTube'a çok benzer şekilde tasarlanmış bir video paylaşım portalı), yanıltıcı bir patlayan reklam ekranı belirmekte ve kurbana bir güncelleme yapmasını veya yeni bir uygulama yüklemesini istemekte ( Sahte bir Adobe Flash Oynatıcısı veya eklentisi olabilir).

Kullanıcılara tavsiye edilen video aslında video izlemekle alakası olmayan tamamen kötücül bir yazılım olup, kurbanın bilgilasayarına aktardığı virüs ile kurbanın tüm rehberindeki isimlere yanıltıcı mesajlar gönderenmektedir .

Sahte Adobe Flash Oynatıcı'dan bahsetmişken bunun karşılaşabileceğiniz en tehlikeli şeylerden biri olduğunu belirtmek isteriz. En güncel siber saldırılardan birisi sahte patlayan reklam şeklinde ortaya çıkmakta ve insanların Flash Oynatıcı güncellemesi yapması istemekte. Ne yazık ki, install_flash_player.exe dosyanın çalıştırılması sisteminize Bad Rabbit fidye yazılımı'nın bulaşmasına sebep olur

Facebook hesabınız ele geçirildiğinde yapmanız gerekenler

Yeni Facebook virüsü ilginizi çeker ve yüklem onayı verirp bu yeni dolandırıcılık yönteminin kurbanı olur ve kötücül dosyaların sisteminize yüklenmesine sebep olursanız, hesabınızın güvenliğini sağlamak için kötücül yazılımı derhal kaldırmanız gerekmektedir.

  • Önerdiğimiz ilk şey arkadaşlarınıza bu virüs hakkında bilgi vermeniz ve herhangi bir linke tıklanması halinde sistemlerine virüs girebileceği konusunda kendilerini uyarmak.
  • Sonra, vakit kaybetmeden sisteminizi kontrol edip Facebook virüsünü kaldırmalısınız. Virüsü tamamen kaldırmadan şifrenizi değiştirmenizi tavsiye etmiyoruz çünkü siz yazarken yeni şifrenizi de ele geçirebilir.
  • Virüs tamamen kaldırıldıktan sonra, hesabınızı korumak için gerekli önlemleri alabilirsiniz. Şifrenizi değişitirin ve mümkünse iki adımlı onaylamayı aktif hale getirin.
Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Gabriel E. Hall virusler.info.tr ile neredeyse 10 yıldır çalışan tutkulu bir kötücül yazılım araştırmacısıdır.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Diğer dillerde oku
Dosyalar