Google yönlendirmesini kaldır (Kaldırma Rehberi) - Ağu 2017 güncellemesi

Google Yönlendirme Virüsünü Kaldırma Rehberi

Google yönlendirmesi nedir

Google yönlendirme virüsü hala saldırılarına devam etmekte

Google Yönlendirme virüsü( arama sonuçları)

Google yönlendirme virüsü şüpheli donanımlara yönlendirme yapan kötücül yazılımları tanımlar. Bu kötücül yazılım siber dünyanın en büyük problemlerinden birisi olmuştur. Bunu bir kenara bırakacak olsak bile, Google kullanıcılarından onları gözlediği için ve arama sonuçları arasında virüslü linkleri paylaştığı için sürekli şikayet almaktadır.

Yönlendirme şikayetlerinin büyük çoğunluğu 2012 yılında benzer sayfalardan kaydedilmiştir. Yine de, tehdit hala mevcuttur ve tekrar yüzeye çıkmıştır. Windows 10, Linux ve Mac OS kullanıcıları kurban olabilmekte. Google yönlendirme virüsünün Iphone ve Android versiyonlarının da olduğunu unutmamalısınız. Virüs Chrome yönlendirme virüsü olarak da bilinmektedir.

Google sayfasının sizi Yahoo veya diğer sayfalara yönlendirdiğini farkederseniz (oldukça iyi bilinen veya size tamamen yeni sayfalar olabilir), gerekli adımları atmalı ve bu sorunu çözmelisiniz. Aynı Yahoo Yönlendirme virüsü ve Bing yönlendirme virüsü gibi tarayıcı korsanı ile potansiyel istenmeyen programı arasında bir hibrit şeklinde çalışmaktadır.

Buradaki ana sorun ise sistemden kaldırılmasıdır – virüs herhangi bir URL adresinde bulunabilir bu yüzden de elle silinmesi imkansızdır. FortectIntego ve Malwarebytes programları Google yönlendirme virüsünü kaldırma işlemini hızlandırır. Ayrıca tüm web scriptleri ve “yardımcı elementler” i de kaldırarak zaman kazanmanızı sağlarlar. Bu sorunla bir daha karşılaşmamak için bunları tamamen “silmek” de büyük öneme sahiptir.

Tarayıcı Korsanının Neden Olduğu Sorunlar

“Google yönlendirmesi tehlikeli bir virüs müdür”? Kullanıcıların sorduğu sorulardan birisi de budur. Teknik olarak aslında Petna veya Cerber kötücül yazılımı kadar komplike değildir fakat sonuçları en az onlar kadar sinir bozucudur.

Bu tarayıcı korsanınından sakınmayı konuşmadan önce, en genel semptomlarına göz atalım:

 • Comcast, Bing, Yahoo ve benzeri sitelere Google yönlendirmeleri. Zararlı veya zararsız herhangi bir siteye yönlendirilebilirsiniz. Bununla birlikte Google yönlendirme virüsü bilgisayarınıza girdiğinde kurulu olan tüm tarayıcıları etkiler. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer ve Safari'yi kullanırken bir sürü yönlendirme ile karşılaşırsınız.
 • Tarayıcı ve sistem ayarlarında değişiklikler. Genellikle bu virüs başlangıç sayfasını, varsayılan arama motorunu, yeni sekme sayfasını, yer imleri listesini ve diğer ayarları değiştirir. Bunu kullanıcının onayı olmadan yapar.
 • Kurbanın arama sonuçlarında büyük miktarda ticari içerik çıkarılması. Tarayıcı korsanları sadece sisyet ayarlarını değiştirmekle kalmaz arama sonuçlarınızı da değiştirebilir, PlusNetwork sayfasına yönlendirmede bulunduysa.
 • Kişilerin aramalarını takip etme ve arama terimlerinive benzeri bilgileri toplama. Kural olarak Google yönlendirme virüsü kişinin en çok ziyaret ettiği siteler, bu sitelere eklediği bilgiler, IP adresleri, konum, e-posta adresi ve benzeri verileri toplar.

Gördüğünüz gibi Google yönlendirmeleri göz ardı edilemez çünkü başka virüslerin sisteme girmesine sebep olabilir. Bilgisayarınızda güvenilir bir korsan yazılım programı olsa bile bilgisayarınızın güvende olup olmadığını bilemezsiniz. Peki Google yönlendirme virüsü nasıl bu kadar yaygın hale geldi? Cevap oldukça açık. Belli sitelerden para kazanmak için. Daha önce de dediğimiz gibi bu siteler zararsız olabilir ama asla emin olamazsınız.

Google Yönlendirme virüsüGoogle Yönlendirme virüsü bir çok farklı şekilde gizlenebilir. En kolayı ise sisteme güvenlik yazılımı güncellemesi ile sızmasıdır.

Google yönlendirmesi dolandırıcılığı neden çok popüler oldu?

Bu tarz dolandırıcılıkları teşvik eden ana konu genelde paradır. Bazı Google yönlendirmeleri daha büyük reklam kampanyalarına katılır. Kullanıcıları belirli bir sayfaya yönlendirerek elde edilen trafikten para kazanır..

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu sayfaları bazıları oldukça zararsız olabilir(Yahoo, Bing, Facebook, Comcast) fakat hepsi değildir.

Yönlendirme virüsü nasıl yayılır ve sisteme girer?

İlk bakışta ücretsiz bir yazılımı kurmak tehlikeli görünmese de için de neler saklandığını bilemezsiniz. İçindekileri kontrol etmeden bir yazılımı yüklememelisiniz. Bu gibi yazılımlar şüpheli içeriklerle dolu olabilir. Bu yüzden ücretsiz bir yazılım veya paylaşımı yüklerken her adımı dikkatlice kontrol etmelisiniz. Bunu yaparken de Özel ya da İleri kurulum metodlarından birini seçmelisiniz. Ayrıca istenmeyen programlar zayıf korunan sistemlere girer. Bu yüzden sisteminize korsan yazılım programı indirmelisiniz. Bununla birlikte sitelerde karşınıza çıkan şüpheli pop-uplardan ve bannerlardan uzak durmalısınız. Bilgisayarınızın Google yönlendirme virüsünden etkilendiğini düşünüyorsanız aşağıdaki rehberi kullanmalısınız.

Google Yönlendirme virüsünün Kaldırılması

Bu sorunun sonsuza kadar ortadan kaldırılması için birkaç farklı metodun bir arada kullanılması en iyi sonucu verecektir. Google yönlendirme virüsünün kaldırılma işlemine başlamak için anti-casus yazılımı programı kullanın. Yazılım bu tehdit ile özdeşleşmiş kayıt anahtarlarını silecektir Tarama işleminden sonra da elle kaldırma kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz. İstenmeyen şüpheli tarayıcı eklentilerinden nasıl kurtulabileceğiniz konusunda size yardımcı olurlar.

Tarayıcının sıfırlanması da Google yönlendirme virüsünü tamamen kaldırmanız da konusunda size yadımcı olacaktır. Hala ara sıra oluşan yönlendirmelerden şikayetçi iseniz, host dosyası içindeki proxy ayarlarını değiştirmenizde fayda vardır. Tarayıcınız için özel ayarları internette bulabilirsiniz. Şimdi aşağıdaki kılavuza devam edebilirsiniz. Safari kullanıcıları da kendi tarayıcıları için gerekli talimatları burada bulabilirler.

Her ne kadar bu virüs rastgele yayılmakta olsa da, belirli ülkelere karşı tehditleri daha da yoğunlaşmıştır, örneğin Almanya.

FortectIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Google Yönlendirme Virüsü Elle Kaldırma Rehberi

Windows işletim sisteminden kaldırma

Google yönlendirme probleminden kurtulmak için, şüpheli gözüken tüm uygulama ve programları kaldırmalısınız. Ayrıca, bilgisayarınıza izniniz dahilinde olmadan yüklenmiş programları da kaldırmalısınız.

Google yönlendirmesi programını Windows 10/8  cihazlarından silmek için lütfen şu adımları takip edin : 

 1. Windows arama kutusuna Denetim Masası yazın ve sonuçlar arasında görünce çift tıklayın ya da üzerine tıklayıp Enter (Giriş) tuşuna basın.
 2. Programlar seçeneği altında yer alan Bir program kaldır bölümüne gidi. Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. Bu listede Google yönlendirmesi ile ilgili gördüğünüz programları bulun (ya da şüpheli gördüğünüz herhangi bir programı)
 4. Bu uygulamanın üzerine gelip sağ tıklayın ve Kaldır seçeneğine tıklayın.
 5. Eğer Kullanıcı Hesap Kontrolü açılırsa Evet kutusuna tıklayın.
 6. Kaldırma işlemi bitene kadar bekleyin ve ardından Tamam kutusuna tıklayın Windows işletim sisteminden kaldırma

Eğer Windows 7/XP kullanıcısıysanız aşağıdaki adımları takip edin:

 1. Windows Başlat > Denetim Masası – sağ panelde bulunuyor (eğer Windows XP kullanıcısıysanız Program Ekle/Kaldır tuşuna tıklayın)
 2. Denetim Masası içinde Programlar > Bir Program Kaldır Windows işletim sisteminden kaldırma
 3. İstemediğiniz uygulamanın üzerine bir kere tıklayın.
 4. En üstte Kalır/Değiştir kutusuna tıklayın
 5. Onaylama sorusunda Evet kutusuna tıklayın
 6. Kaldırma işlemi tamamlandığında Tamam kutusuna bir kere tıklayın

Mac OS X sisteminden Google virüsünü kaldırın

Mac OS X işletim sisteminizi virüsten arındırmak için size yabancı gelen her şeyi bulmalısınız. Size yabancı gelen her şeyi sistemden kaldırmalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Google ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

MS Edge tarayıcısından istenmeyen uzantıları silme:

 1. Menü'yü tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç çizgi) ve Uzantılar'a tıklayın
 2. Listeden ilgili olan uzantıları seçin ve çark simgesine tıklayın.
 3. Altta bulunan Kaldır düğmesine tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Coockies ve diğer tarayıcı verilerini temizleme:

 1. Menü'ye tıklayın (tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan yan yana üç nokta) ve Gizlilik & Güvenlik seçeneğine tıklayın.
 2. Tarayıcı verilerini temizleme seçeneğinin altında, temizlemek istediğiniz şeyleri seçin.
 3. Her şeyi seçin (şifreler dışında. Ayrıca Medya lisanslarını da dahil etmek isteyebilirsiniz) ve Temizle butonuna tıklayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Yeni sekme ve ana sayfa ayarlarını yenileyin: 

 1. Menü simgesine tıklayın ve Ayarlar'ı seçin
 2. Ardından Başlangıç sekmesine gidin
 3. Eğer şüpheli bir site adı görürseniz etkisizleştirin.

Yukarıda verilen adımlar işe yaramıyorsa şu adımları takip edin:

 1. Ctrl + Shift + Esc ile Görev Yöneticisi penceresini açın.
 2. Diğer Ayrıntılar sekmesine tıklayın.
 3. Detaylar sekmesini seçin
 4. Microsoft Edge ile ilgili gördüğünüz tüm işlemlere sağ tıklayarak Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın. Böylece Microsoft Edge programı tamamen kapanmış olacak
 5. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Eğer bu çözüm de size yardımcı olmadıysa daha çok uzmanlık gerektiren yöntemlere geçmemiz gerekiyor. Bu işlemleri yapmadan önce yedekleme almayı ihmal etmeyin.

 1. Bilgisayarınızda bulunan şu adresi bulun.  C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Ctrl + A tuşlarına basarak tüm bu klasörleri seçin.
 3. Sağa tıklayarak hepsini Silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme
 4. Şimdi bilgisayarın en alt sol köşesinde bulunan Başlangıç tuşuna sağ tıklayarak Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğine tıklayın.
 5. Yeni pencere açıldığında aşağıda verilen bağlantıyı ekrana yazarak Enter (Giriş) tuşuna basın.

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı Edge için Yönlendirmeler:

MS Edge (Chromium) programından uzantıları silme:

 1. Edge uygulamasını açın ve Ayarlar > Uzantılar seçeneklerine tıklayın
 2. İstemediğiniz uzantıları Sil seçeneğine tıklayarak silin. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Cache ve Site Verilerini silme:

 1. Menüye tıklayın ve Ayarlara gidin.
 2. Gizlilik ve Servisler seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama bilgilerini sil seçeneği altında yer alan bölümde silmek istediğiniz verileri seçin.
 4. Zaman aralığı sekmesinden Tüm Zamanlar seçeneğini seçin
 5. Şimdi Temizle tuşuna basın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Chromium-tabanlı MS Edge tarayıcısını yeniden kurma:

 1. Menüye tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin.
 2. Sol tarafta Tekrar Kurma ayarlarına gidin. 
 3. Fabrika ayarlarına dön seçeneğine tıklayın.
 4. Onaylayın ve işlemleri tamamlayın. MS Edge/Chromium Edge Tekrar Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Tehlikeli eklentileri silme;

 1. Mozilla Firefox uygulamasını açın ve Menü simgesine tıklayın (Sağ üst köşede bulunan üst üste yatay çizgiler).
 2. Uzantılar'ı seçin.
 3. Burada Google yönlendirmesi ile ilgili olan uzantı ve araçları Silin. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Anasayfayı yenileme:

 1. Menü'ye erişmek için üst sağ köşedeki yatay çizgilere tıklayın.
 2. Seçenekler'i seçin.
 3. Anasayfa sekmesi altında, uygulama açıldığında direk olarak bağlanmasını istediğiniz internet sitesini girin.

Cookies ve site verilerini silme:

 1. Menü'ye ve oradan da Seçenekler'e ilerleyin.
 2. Gizlilik & Güvenlik seçeneğine gidin.
 3. Cookies dosyalarını ve site verilerini kaydettiğiniz bölüme kadar aşağı inin.
 4. Verileri Temizle seçeneğine tıklayın
 5. Cookies ve Site Verileri ile birlikte Cashed Web İçerikleri seçeneğini de seçip Temizle butonuna basın. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Mozilla Firefox Yeniden Kurma

Yukarıda önerdiğimiz adımları tamamladıktan sonra Google yönlendirmesi silinmediyse Mozilla Firefox uygulamasını yeniden kurun.

 1. Mozilla Firefox tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın.
 2. Yardım seçeneğine ilerleyin ve Troubleshooting Bilgileri seçeneğine ilerleyin.
 3. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme
 4. Give Firefox a tune up sekmesinde Firefox'u Yenile butonuna tıklayın…
 5. Açılır pencereyi gördüğünüzde, Firefox'u Yenile seçeneğine tıklayarak bu işlemi onaylayın. Bu işlemler Google yönlendirmesi sorununu ortadan kaldıracaktır. Mozilla Firefox Yeniden Yükleme

Reset Google Chrome

Google Chrome web tarayıcısını düzeltmek ve bilinmeyen sitelere oluşan yönlendirmelerden kurtulmak için ise tüm eklentileri tekrar ve tekrar kontrol etmelisiniz. Şüpheli gözüken tüm girdileri tespit edip kaldırdığınızdan emin olmalısınız. :

Zararlı uzantıları Google Chrome tarayıcısından kaldırma:

 1. Google Chrome tarayıcısını açın ve Menü'ye tıklayın (üst sağ köşede bulunan üst üste üç nokta) ve Diğer araçlar > Uzantılar yolunu takip edin.
 2. Yeni açılan ekranda tüm yüklenmiş uzantıları göreceksiniz. Yanlarındaki Kaldır düğmesini tıklayarak tüm uzantıları kaldırın. Reset Google Chrome

Chrome tarayıcısından ön bellek verilerini temizleme (Cashe):

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
 2. Gizlilik ve güvenlik menüsünün altından tarama geçmişini sil seçeneğine tıklayın.
 3. Tarama geçmişini, ön bellek verilerini, ön belleğe alınmış resimleri ve diğer site verilerini seçin.
 4. Verileri Temizle butonuna tıklayın. Reset Google Chrome

Chrome ana sayfa değiştirme işlemleri:

 1. Menü'ye tıklayın ve Ayarlar'a gidin.
 2. Başlangıç gibi şüphelendiğiniz siteleri inceleyin 
 3. Spesifik bir sayfa seç seçeneğine tıklayın ve üç noktayı seçerek Sil opsiyonunu arayın.

Google Chrome Yeniden Yükleme:

Eğer yukarıda saydığımız yöntemler eklentilerinin kaldırılmasını sağlamazsa bunları kaldırmak için Google Chrome tarayıcısını yeniden yükleyin.

 1. Menü'ye ve ardından Ayarlar'a tıklayın.
 2. Ayarlar sayfasında aşağı inin ve Gelişmiş seçeneklerini açın.
 3. Aşağı inin ve Yeniden Yükle ve Temizle sekmesine gelin.
 4. Buradan Orijinal ayarlara dönmek için yeniden yükle yazısına tıklayın.
 5. Silme işlemlerini tamamlamak için Yeniden yükleme işlemini onaylayın.. Reset Google Chrome

Safari Yeniden Yükleme

Safari tarayıcısından istemediğiniz uzantıları kaldırın:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Yeni pencerede Uzantılar seçeneğine ilerleyin.
 3. Google yönlendirmesi ile ilgili olan uzantıyı seçin ve Kaldır seçeneğine tıklayın. Safari Yeniden Yükleme

Safari uygulamasından cookies ve site verilerini kaldırma:

 1. Safari > Geçmişi Temizle…
 2. Açılan menüden Temizle'yi seçin ve tüm geçmiş seçeneğine tıklayın. 
 3. Geçmişi Temizle işlemini onaylayın. Safari Yeniden Yükleme

Yukarıdaki adımlar işe yaramazsa Safari tarayıcısını yeniden yüklemek için şu adımları izleyin:

 1. Safari > Ayarlar…
 2. Gelişmiş sekmesine ilerleyin.
 3. Menü çubuğunda geliştirme menüsünü göster seçeneğini tikleyin ve ardından Ön Belleği Temizle seçeneğine tıklayın. 
 4. Safari Yeniden Yükleme

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Google programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI