Wikibuy önizleme

Wikibuy değerlendirmesi: karlı bir alışveriş sağlayan güvenilir bir tarayıcı eklentisi 

Wikibuy, alışveriş yardımcısı olarak çalışan ücretsiz bir Google Chrome eklentisidir. Bu eklenti siteler arası fiyat karşılaştırmaları yaparak, indirim kuponları sunarak ve en ucuz fiyatları vererek kullanıcılarının daha karlı alışveriş yapmasını sağlıyor. Ancak eklentinin sayısız sahte satıcılar göstermesi ve olası gizlilik sorunları ve program geliştiricilerinin güvenirlik sorunları yüzünden çevrimiçi ortamlarda yoğun bir şekilde tartışılıyor. 

Ancak, Wikibuy değerlendirmesine geçmeden önce söylememiz gerekiyor ki bu yazılım yasaldır ve kullanılması güvenlidir. Tüm tarayıcı eklentileri gibi bu eklentinin de olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır ve işte biz de bunları irdeleyeceğiz. 

Screenshot of Wikibuy homepage

Wikibuy tarayıcı eklentisini indirdiğiniz anda bir simge eklenmesi konusunda bir soru çıkıyor karşınıza . Bunu gerçekleştirebilmek için ya yeni kullanıcı bilgilerinizi girmeniz ya da Facebook ya da Google hesabınızı kullanmanız gerekiyor. Ardından kullanıcılar şu avantajlardan yararlanmaya başlıyorlar:

  • Paranız cebinizde – Wikibuy eklentisi aradığınız ürünün bulunduğu bir çok satıcı sitede yer alan fiyatları karşılaştırıyor. Bu şekilde ürünü en ucuza satan siteyi bulabiliyorsunuz.
  • Wikibuy Kasası – Chrome eklentisi, ödeme formlarında girilmesi gereken bilgileri atlamanızı sağlayan ve ödeme detaylarınızı karşı taraftan gizleyen bir ödemi sistemi sayesinde alışveriş işlemlerinizi hızlandırıyor.
  • Sipariş Takibi – Kargo takip hizmeti sunuyorlar ve bu şekilde sipariş ettiğiniz ürünün kargo bilgilerini ve nerede olduğunu takip edebiliyorsunuz.
  • Para iade garantisi – eğer siparişiniz elinize geçmezse paranızı iade alıyorsunuz. Wikibuy 0 geri ödeme garantisi sunuyor.
  • Bağlılık ödülleri – alışverişlerini sıklıkla bu eklentiyi kullanarak yapan kullanıcılara özel indirimler ve fırsatlar çıkabiliyor.

Wİkibuy yasal eklentisi öyle görünüyor ki alışveriş kalitesine katkıda bulunuyor. Ancak yine de yeni bir ürün ve geliştirici şirketi henüz itibarını ve güvenirliğini kanıtlamış durumda değil. Buna rağmen uygulamanın bir milyon civarında kullanıcısı bulunuyor: ancak bazıları Wikibuy eklentisinden hiç de memnun kalmamışlar ve bu eklentiyi kaldırarak kendi araştırmalarını kendileri yapmaya karar vermişler.

Ancak Wikibuy eklentisini silme işlemlerinde zorluk çekiyorsanız hemen makalenin en alt bölümüne atlayın ve burada verilen silme rehberini takip edin.

Wikibuy aldatmacası teorisi ve diğer olumsuz değerlendirmeler

Uygulamanın bütün avantajlarına ve olumlu geri dönüşlerine rağmen aynı zamanda olumsuz görüşler de var. En çok şikayet edilen özellikleri arasında gerçekten en ucuz ürünleri göstermiyor oluşu, kullanıcının alışverişinden pay alması, uzun kargo süresi ve bilgi takip özellikleri de var.

Kullanıcıların çoğu Wikibuy eklentisinin bir tezgah olup olmadığından emin olamıyor. Bu günlerde piyasada yasal ve güvenilir gibi görünen bir sürü eklenti dolaşmakta. Ancak bunların bazıları kredi kartı bilgileri gibi kullanıcıların kişisel bilgilerini toplamak için kullanılıyorlar. Ancak bu eklenti yasaldır ve herhangi bir bilginizi çalmaz.

Kendi araştırmalarınızı yapmanız size daha çok para kazandıracaktır.

Kullanıcılar Wikibuy eklentisini her zaman en ucuz fiyatı göstermediğini söylüyorlar. Şöyle ki genellikle Amazon sitesinden daha ucuz fiyatlar buluyor, ancak eğer araştırmanızı genişletirseniz eklentinin göstermediği daha ucuz seçenekleri de bulmak mümkün. 

Ancak ne var ki viruset.no sitesinden uzmanlar, aşırı ucuz fiyatların da kuşkulu oldukları konusunda uyarılar getiriyorlar. İstediğiniz ürünü satın almadan önce mutlaka alışveriş yapacağınız site hakkında diğer kullanıcıların yorumlarını dikkate almalısınız. Sonuç olarak dolandırıcı bir sitenin kurbanı olabilirsiniz.

Eklenti üreticisi alışverişlerden komisyon alıyor olabilir

Eklenti kullanıcıları Wikibuy eklentisinin komisyon beklentileri yüzünden en ucuz fiyatları göstermiyor olduğundan şüpheleniyorlar. Kar payı almak oldukça normal bir şeydir aslında. Bu eklenti ücretsiz  ve eklenti üreticileri bir şekilde para kazanmalı.

Ancak gerçekten en uygun fiyatları kullanıcılarına sunmamak pek de adil bir davranış sayılmaz. Bu yüzden de kullanıcılar bu eklentinin güvenilir olmadığını düşünebilir. 

Daha uzun kargo süreleri

Forumlarda yorum yapan eklenti kullanıcıları Wikibuy üzerinden yaptıkları alışverişlerin kargo sürelerinin Amazon ya da eBay sitelerinden yapılan alışverişlerden daha uzun olduğunu bildiriyorlar. Kullanıcılar iki günlük normal kargo süresi yerine dört gün hatta bazen bir hafta beklediklerini söylüyorlar.

Bilgi takibi ve paylaşımı

Son olarak, insanların Wikibuy eklentisini kurmalarının önünde duran engellerden bir tanesi de bilgi takibi ve paylaşımı şüphesi. Üreticiler, kişisel ve kişisel olmayan bilgilerin takibi hakkında kullanıcılarına detaylı bir Gizlilik anlaşması sunuyor. Anlamlı reklamlar sunmak ve kargo iletimi için bu bilgilerin gerekliliği anlatılıyor.

Ancak bütün bu toplanan bilgilerin başka şirketlerle ve oluşumlarla da paylaşılıyor olma ihtimali var. Bu şekilde ilgi alanlarınıza, satın aldığınız ürünlere ve arama girdilerinize bağlı reklamlar görebilirsiniz.

The picture of Wikibuy

Google Chrome dışındaki tarayıcılarda uyumluluğun imkansız olması

Ne yazık ki Wikibuy Firefox, Safari ya da Internet Explorer versiyonları desteklenmiyor. Eğer bu tarayıcılardan bir tanesini kullanarak eklentinin resmi sitesine gidecek olursanız sizden e-posta adresiniz talep ediliyor.

Böylece herhangi bir tarayıcı eklentisi indirmeksizin internetten alışveriş yaparken özelliklerden ve avantajlardan faydalanmak mümkün. Ancak en iyi sonucu elde etmek için Google Chrome indirilmeli, eklenti yüklenmeli ve en iyi fiyatlar görülmeli.

Uyarı: Eğer diğer tarayıcı programları ile uyumlu olduğunu söyleyen eklentiler ya da uygulamalar bulursanız bunların sahte olabileceklerini unutmayın. Bilmediğiniz bir eklenti indirme sitesinden bu eklentiyi indirmeden önce üreticilerin internet sitelerini (www.wikibuy.com) ziyaret etmelisiniz.

Ancak, eğer bu eklentinin üzerine başka uygulamalar eklenmişse FortectIntego gibi güvenilir bir anti virüs programı ile sisteminizi tarayın ve Wikibuy eklentisini otomatik olarak silin.

Alışveriş yardımcı eklentisinin yüklenmesi

Image of Wikibuy installation

Wikibuy uygulaması hem Chrome resmi sayfasından hem de eklentinin resmi sitesi olan wikibuy.com sitesinden indirilebiliyor. Bu şekilde kullanıcılar hiç bir sorunla karşılaşmadan eklentiyi indirebiliyor. Eklenti sadece ziyaret ettiğiniz sitelerde değişiklikler yapabilmek için izninizi istiyor. Bu izin size alışveriş teklifleri yapabilmek ve ziyaret ettiğiniz sitelerdeki fiyatları karşılaştırabilmek için gerekiyor.

Bu arada Wikibuy eklentisini başka bir yazılımı yüklerken paket olarak da görebilirsiniz. Yazılımları hep birlikte paket halinde sunmak yasal bir pazarlama yöntemi. Bu yüzden programlarınızı yüklerken dikkatli olmalısınız ve istemediğiniz uygulamaları bilgisayarınıza yüklememek için ek uygulamalara dikkat etmelisiniz.

Bütün bunları bir arada düşünecek olursak Wikibuy eklentisinin kazara yüklenmesi bir virüs olarak değerlendirilmemeli. Daha önce de belirtildiği gibi bu güvenilir bir eklentidir ve bilgisayarınızda bir tehlike arz etmez. 

Bu arada eklenti üreticileri Wikibuy iOS sürümünü de sundu ve iTunes'a ekledi. Ancak eklentinin Chrome sürümü henüz bulunmuyor.

Bunlara ek olarak siber korsanlar bu eklentinin ismini kullanarak sahte uygulamalar üretebilir. Bu yüzden bu eklentinin sahteleri ile sadece Chrome mağazasında değil aynı zamanda Safari, Mozilla Firefox ve diğer tarayıcıların mağazalarında ya da Android işletim sistemi mağazasında da karşılaşabilirsiniz.

Genelde bu sahte eklentiler üçüncü parti uygulama mağazalarında bulunuyor. Bu yüzden bu gibi mağazalardan uzak durmalısınız çünkü bunlar tarayıcınızın kontrolünü eline geçirebilir ve tarama sorunlarına yol açabilir ve güvenliğinizi tehdit edebilir.

Wikibuy eklentisini Google Chrome tarayıcısından silmek

Eğer Wikibuy eklentisini tarayıcınızdan kaldırmak istiyorsanız şu basit adımları izlemelisiniz.

  1. Google Chrome tarayıcısını açın
  2. Ayarlar sekmesine tıklayın.
  3. Diğer Araçlar -> Uzantılar 
  4. Wikibuy eklentisini bulunuz ve sağdaki Çöp Kutusu resmine tıklayınız 
  5. Karşınıza çıkacak pencerede Sil seçeneğine tıklayın. İşte hepi bu kadar, eklenti başarılı bir şekilde silindi. 

Ancak eğer bu eklentinin sahte bir sürümünü yüklemişseniz bilgisayarınızın güvenliği tehlike altında olabilir. Bunun için FortectIntego gibi güvenli bir anti virüs programı kullanarak bu sahte Wikibuy eklentisini silmelisiniz. Bunun gibi güvenilir yazılılar sayesinde bilgisayarınızı birkaç dakika içinde temizleyebilirsiniz.  

Teklif
Yazar hakkında
Alice Woods
Alice Woods

Kullanıcılara virüs engelleme yollarını öğretmeye bayılır...

Alice Woods ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Başka Dillerde İncelemeler