Private Internet Access önizleme

Private Internet Access zararlı siteleri ve yazılımları sınırlayan ve devletin bile sizi takip etmesini engelleyen gizlilik esaslı bir VPN servisidir 

Private Internet Access VPN (diğer adıyla PIA) aynı adı taşıyan Amerika kökenli bir şirketi tarafından 2010 yılında piyasaya sürülmüş bir VPN servisidir. Bu yazılımın esas odaklandığı nokta, gizliliğin korunması, zararlı sitelerin engellenmesi, siber korsanlık ve bir uzak sunucu yardımıyla kullanıcıların IP adreslerine rahatlıkla erişen devletin takibinden korumaktır.

ABD kökenli olan bu VPN servisi şu sıralar Amerika, Çin, Avrupa, Rusya ve diğer ülkelerde en popüler VPN servislerinden biri olarak biliniyor. 48 ülkede 3303 sunucularında düzenli, sabit bir bağlantı sunuyor. Gelişmiş VPN tünelleme, katmanlı güvenlik şeması, TCP/IP arayüzünde ya da çekirdek aşamasında işlemler, düzenli hatasızlık politikası, çevrimiçi bilgilerin askeri kalitede şifreleme gibi uzman özellikleri ile güvenilir bir ün kazanmıştır.

Private Internet Access VPN, Windows, Linux, macos, iOS ve Android gibi tüm işletim sistemleri ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Bunun yanında Google Chrome, Opera ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılara da uzantı olarak eklenebiliyor. Ayrıca bu aracı her kullanıcı kendi isteklerine göre özelleştirebiliyor.

Private Internet Access aracı kullanıcıların IP adreslerini korumak için Kill Switch, DNS sızma koruması, IP sızma koruması gibi çok katmanlı ek güvenlik sistemleri içerir. Bu uygulama sayesinde reklam engelleyici uygulamalara para vermek zorunda kalmazsınız. Çünkü PIA tüm yabancı ve şüpheli bağlantıları otomatik olarak engelleyen gömülü bir sisteme sahiptir.

Private Internet Access VPN uygulaması ile birlikte sunulan tüm servisler milyonlarca insan tarafından test edilmiştir. Bunların büyük çoğunluğu servisin çok kaliteli olduğunu ve gelişmiş özellikleri ile güçlü bir koruma sağladığını kabul etmişler. Bu yazıda neden bu VPN servisini kullanmanız gerektiğini, uygulamanın olumlu yanlarını, sağladığı faydaları ve nasıl satın alacağınızı inceleyeceğiz.

İsim Private Internet Access VPN
Özellikleri

Kullanıcı ile ilgili bilgileri takip etmez

sıfır-log politikası güder

Bilgileri şifreler ve kullanıcıyı anonim tutmak için IP adresini gizler

Planlar

Üç farklı plan sunuluyor. 1 aylık, 6 aylık ve 12 aylık planlar var. Uygulamanın ücreti ve indirimleri farklı tercihlere göre 2.66€ ile 9.29€ arasında değişiyor

Protokol IKEv2/IPSec, L2TP/IPSec, OpenVPN (TCP/UDP), WireGuard
Şifreleme AES-128, AES-256
Güvenlik Özellikleri
 • DNS Sızma Engelleyicisi
 • Orijinal DNS
 • IPV6 Sızma Engelleyicisi
 • TCP Port 443 Desteği
 • VPN Kill Switch
 • WebRTC Sızma Engelleyicisi
Ek Özellikler Reklam Engelleyici, SOCKS, Ayrı Tünelleme

Private Internet Access VPN sorunsuz bir anonimliği garanti ediyor

Private Internet Access VPN hiç bir şekilde log kaydı tutmaz. Birçok VPN servisi arasında onu diğerlerinin önüne çıkaran en önemli özelliği de budur. Bu uygulamayı geliştiren yazılımcılar sıfır log politikasına her şeyden çok önem veriyorlar. Bunun anlamı; uygulama hiçbir şekilde kullanıcının ağ içerisinde ya da internette yaptıklarına dair bir log kaydı tutmaz.

Sıfır log kayıt politikası sayesinde internete bağlandığınızda kişisel bilgileriniz, indirdiğiniz içerikler ve arama motoru kayıtlarınız güvenli bir şekilde korunur. Private Internet Access kayıtları hiçbir yere kaydedilmez. Bu şekilde diğer siteler ve yazılımlar bilgileri göremez. Güvenlik Politikası sayfasında şunlar yazıyor;

 

Veri kontrolcüsü Virtual Private Network (“VPN”) ya da Proxy ayarlarında bulunan  hiçbir kaydı saklamaz ve trafik bilgilerini toplamaz 

Kuvvetli güvenlik ve şifreleme modeli

Private Internet Access ya da PIA piyasada bulunan en güvenilir VPN servislerinden biridir. Kullanıcıların IP adreslerini ve internet trafik kayıtlarını korumak için güvenilir bir şifreleme modeli kullanıyor. Bu uygulama OpenVPN, WireGuard, IKEv2, and L2TP/IPSec protokolleri dahil çeşitli protokollerle uyumlu olarak çalışabiliyor. Bu sayede kullanıcılara UDP'den TCP bağlantılarına kadar seçim hakkı sunuyor.

Fabrika ayarlarına göre PIA internete bağlanmak için OpenVPN ve AES 128-bit şifreleme algoritmalarını kullanır. Ancak kullanıcılar dilerlerse bu şifreleme modelini AES-256 (CBC ya da GCM) olarak değiştirebilirler. Veri doğrulama ve VPN anlaşma modelleri fabrika ayarlarına göre RSA-2048 ve SHA-256 olarak ayarlanmıştır. Bununla birlikte kullanıcılar bu ayarları RSA-4096 ve SHA-384 olarak değiştirebilirler ya da şifleme özelliğini devre dışı bırakabilirler.

Şifreleme sistemlerini kontrol edebilmek çok önemlidir. Çünkü daha güçlü şifreleme modelleri çok daha zayıf internet hızı anlamına gelebiliyor. Programın özellikleri sayesinde daha zayıf bir şifreleme modeli ile daha hızlı bir internet kullanımına geçmek mümkün olabiliyor.

PIA encryption model

PIA, yapılan testlerin gösterdiği üzere son dönemlerde VPN servislerine daha güçlü bir hız imkanı tanıyan ve buna rağmen en üst düzey koruma sağlamaya devam eden WireGuard VPN protokolü için yeni bir destek üzerinde çalışıyor. 

PIA tarafından sağlanan bir başka özellik de IPv4 ve IPv6 sızmaları, DNS sızmaları ve VPN Kill Switch sistemlerine karşı olan savunma özelliği (bazı özellikler PIA tarayıcı uzantısında da çalışıyor).

İnternet trafiğini ve IP adresini şifreleme özelliğinin yanında PIA bazı ek özellikler içerir. Bu özelliklerin bir çoğu kullanıcıları daha güvenilir bir deneyime yönlendirme amacındadır. Bu özellikler şunlar;

 • VPN kill switch
 • SOCKS5 proxy
 • Zararlı yazılımlar ve takip koruması
 • Ayrı-tünelleme
 • Port yönlendirme

Bu özellikler PIA ayarlar sayfasından aktive edilebiliyor. PIA uzantısını Chrome tarayıcısında kullanan insanlar lokasyon erişimi, çerezler ve internet sitesi referansları özelliklerini kitler.

Private Internet Access yükleme ve uyumluluk

Personal Internet Access for Macs

Rakiplerinin aksine Private Internet Access VPN tüm işletim sistemleri için destek sağlar. Bunlar:

 • Windows
 • Linux
 • macOS
 • iOS
 • Android

Hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlar için sürümleri bulunuyor. Ayrıca Mozilla Firefox, Opera ve Google Chrome gibi internet tarayıcıları için uzantılar içerir. Bunun yanında Amazon Fire TV Stick gibi cihazlarla da uyumluluk gösterir. Bu sayede çapraz aygıt bağlantı modellerine de uyar.

Uygulamanın yüklenmesi oldukça kolaydır. Kendinize uyacak olan planı seçin (aylık, 6 aylık ve yıllık), istenen miktarı yatırın ve indirdiğiniz yükleme dosyasını çalıştırın. Her ne kadar yükleme ara yüzü sayfası biraz karışık gibi görünse de bu görünüşe aldanmayın.

Aslında bu arayüz oldukça kullanıcı dostudur ve özelleştirme ayarları teknik bilgi gerektirmez. Görünümü aydınlık ya da karanlık olarak düzenleyin, dilinizi seçin (19 frklı dil mevcut) ve ister fabrika ayarlarını seçin isterseniz ayarları özelleştirin (Hızlı ayarları, performans raporu, bağlantı türü ve diğer ayarları gösterir).

PIA works on most of the platforms

Hız, Performans, Sınırsız İnternet Erişimi

İnsanlar VPN kullanımının internet bağlantı hızını ve indirme hızını düşürdüğünü düşünürler. Oysa profesyonel bir VPN programı genelde internet hızını düşürmez. Eğer çok güçlü korumaya ihtiyaç duymadığınız sıradan bir internet deneyimi yaşıyorsanız ayarlara girerek şifreleme gücünü azaltabilir ve daha hızlı bir internete kavuşabilirsiniz.

Personal Internet Access speed

PIA kullanan insanlar Amerika, İngiltere, Hollanda, Romanya, Almanya, Fransa, İsveç ve İsviçre kökenli internet sunucularına sınırsız bir şekilde erişebilir. Bölgesel sınırlamaları aşmak için bu uygulamaları kullanan insanlar bilgilerinin korunmasından çok Netflix, BBC, Player, Hulu, Disney+ gibi yayın servislerine ulaşmak için bu özellikleri kullanıyor.

Dünyada çok sayıda insan sınırlanmış internet kullanıyor. Örneğin Çin'de bulunan insanlar aşırı derecede sansürlenmiş bir internet kullanıyorlar. PIA bu engelleri aşma konusunda iyi bir uygulama. ISP ya da güvenlik duvarı engellerini aşma özelliklerine ek olarak PIA VPN çeşitli P2P ve ISP engellerini aşabiliyor.

Personal Internet Access opens Netflix

Cihazlar, Ücretlendirme ve Planlar

Eğer Private Internet Access VPN servisine abone olmayı düşünüyorsanız üç temel plandan birini tercih edebilirsiniz. Uygulamayı test etmek isteyen kullanıcılar 9.29€ aylık fiyatlandırma ile sisteme üye olabilir. Eğer uygulamayı beğenir ya da direk uzun süre kullanım için edinmek isterseniz 6 aylık 55.74€ karşılığında servisten yararlanabilirsiniz. Ayrıca uygulama zaman zaman indirimler uyguluyor.

Şu anda 6 aylık bir abonelik programı 34.00€ miktarında tek bir ödeme ya da aylık 5.67€ fiyatla satın alınabiliyor. En iyi fiyatı veren plan için yıllık plan incelenebilir. Aylık olarak ödeme yapmayı düşündüğünüzde toplamda 37€ değerinde olan hizmet şu anda bulunan indirim sayesinde  iki ay ücretsiz kullanım ile birlikte aylık 2.66€ olarak satılıyor.

Personal Internet Access pricing

PIA servislerinin fiyatlandırması farklılıklar gösteriyor. Ne kadar uzun süreli bir abonelik düşünürseniz o kadar daha indirimli bir fiyattan uygulamayı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte şirket bazen indirimler de planlıyor. PIA fiyatı hemen herkes için uygun bir plan sunuyor. Bunun yanında eğer b-programı beğenmezseniz ya da herhangi başka bir nedenden dolayı kullanmak istemezseniz 30 gün içerisinde geri ödemeli olarak plandan vazgeçebilirsiniz.

PIA aboneliğinin bir diğer önemli özelliği de bir üyeliği aynı anda 10 farklı cihazda kullanabiliyor olmanız. Böylece neredeyse tüm cihazlarınızı aynı anda tek bir abonelik fiyatı ile kullanabilirsiniz. Bütün bunların yanında 7/24 İngilizce canlı destek, canlı sohbet hattı (Pazartesi-Cuma), geniş bir sık sorulanlar listesi ve uygulama hakkında yazılmış çok sayıda makale bulunuyor.

Private Internet Access VPN hakkında son yorumlarımız

Private Internet Access VPN inceleme yazımızda bu uygulamanın neden kullanışlı olduğunu açıklayan temel nedenler ve insanların neden bu uygulamayı tercih ettiklerine değindik. İlk başta PIA gizliliğin korunmasını sağlıyor.  Anonim internet trafiğini garanti ediyor, kayıt ya da log saklamıyor ve kullanıcılara ait hiçbir bilgiyi yedeklemiyor.

Bunlarla birlikte artık devletin sizi takip edemeyeceğinden emin olabilirsiniz. PIA kullanarak sansürleme uygulamalarını, güvenlik duvarını, üçüncü taraf çerezleri, casus yazılımları ve zararlı uygulamaları aşabilirsiniz. Bu sayede çok daha güvenli bir internet gezintisi deneyimlersiniz.

Aslında VPN servisleri internet bağlantı hızını ve doğal olarak indirme hızını bir miktar düşürebilir. Buna rağmen günümüzde tüm uzmanlar insanların bir şekilde kendi güvenliklerini korumasını ve herhangi bir şekilde bilgisayara girebilecek olan zararlı yazılıları durdurmalarını öneriyor.

PIA aboneliğini satın almak, makul bir fiyat ile çok özellikli bir VPN servisi almak anlamına geliyor. Bir abonelik satın alarak 10 farklı cihaz için koruma sağlayabilirsiniz. Bunların işletim sistemleri de Windows, Mac, iPhone ya da Linux olabilir. Eğer hala program hakkında şüpheleriniz varsa 30 gün içerisinde para iadesi sunan deneme süresini kullanabilir ve VPN servisinin size uygun olup olmadığını test edebilirsiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Private Internet Access Mutluluk
Garanti
İndir
Private Internet Access Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. OS X ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
 Private Internet Access kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Private Internet Access ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Private Internet Access tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Yazar hakkında
Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Kötü amaçlı yazılım, virüs ve korsan yazılımlarla mücadelede uzman.

Linas Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında