Önem ölçekli:  
  (50/100)

Firefox redirect virüsünü kaldır (Kaldırma Rehberi) - Oca 2021 tarihinde güncellendi

Lucia Danes ile - -   Firefox hijack, Firefox virus | Browser hijacker Yaz

Firefox yönlendirme problemi ve yaygınlığı

Firefox redirect virus

Firefox yönlendirme virüsü en sinir bozucu PİP, tarayıcı korsanlarından birisidir. Mozilla Firefox tarayıcısını ele geçirmede kullandığı ayırt edici özelliğinden sonra bu ismi almıştır. İlginç olanı ise bu PİP sisteme yerleştikten sonra diğer tarayıcılar da etkilenmektedir.

Sonuç olarak,  Google yönlendirme virüsüIE yönlendirme virüsü veya Bing yönlendirme virüsü de sizin canını sıkmaya başlayabilir. Bu PİP'in yönlendirmelerinin neden olduğu esas fenomen ise çok çeşitli adreslere yapılan yönlendirmelerdir. Ne yazık ki,  işletim sisteminde ne kadar fazla çeşidi bulunursa, sanal tehditlerin sistemi etkileme şansı bir o kadar artar.

Mozilla Firefox'da arasıra oluşan siber saldırılara göre, geliştiricileri son eğilimlere gönde güncelleyerek açıkları kapamaya çalışmakta . Yine de, hackerların yeni hack teknikleri geliştirere firefox açıklarından faydalanması için hala almaları gereken yol bulunmaktadır.  

Yine de, tarayıcınızın, tarayıcı korsanı tarafından etkilenmişçesine garip davrandığını düşünüyorsanızIn, Firefox yönlendirme virüsünün kaldırılması için gerekli tüm bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Tarayıcı korsanları reklam yazılımları ile birlikte siber dünyadaki Potansiyel İstenmeyenProgramların büyük bölümünü oluşturmaktadırlar. İlginç şekilde, tüm uyarılara rağmen bu virüsün bulaştığı bilgisayar sayısı hala çok fazladır.

Bu PİP'ın karakteristiklerinden bahsetmişken, bu sinir bozucu kötücül yazılımın sisteminizi ele geçirdiğini farketmeyebilirsiniz bile. Yine de, Firefox yönlendirme eğiliminden fazla zaman geçmeden rahatsız olmanız oldukça olasıdır. Bu olay sonucu, exploit kitlerin doluğu bir web sayfasına yönlendirebilirsiniz.  

Bu tarz kötücül yazılımları, genelde daha agresif tehditlerle “iş birliği” yaptıkları için hafife nafiledir. Aynı şekilde, cihazınızın güvenliğini arttırın. Bu konuda işinize yarayacak pratik bir araç  ReimageIntego

Firefox yönlendirme virüsünün resmiFirefox yönlendirme virüsü, üçüncü-parti websitelerine beklenmedik yönlendirmelere yol açar ve aşırı miktarda reklam gösterimine sebebiyet verir

Ayrıca, aşırı reklam da sinir bozan diğer bir fenomdir. Ticari pop-up reklamlar, linkler, banner reklamlar ve tarayıcınızın bozan diğer içerikler. Her ne kadar çekici görünseler de, bu reklamların kötücül linkler içerip sizi virüslü adreslere yönlendirebileceğini unutmayın.

Ayrıca, kötücül yazılım tarayıcı alışkanlıklarınızı gözetleyip, sık ziyaret ettiğiniz sayfalar, ziyaret sıklığını ve daha farklı teknik bilgileri kaydedebilir. Genelde bu tarz bilgiler üçüncü partilerle paylaşılmaktadır. Firefox yönlendirme kötücül yazılımını kaldırmakta acele etmenizde fayda vardır.

Yönlendirme virüsü nasıl yayılır ve sisteme girer?

Firefox korsanının sisteminize girmesi ücretsiz veya paylaşımlı bir yazılımı yükleminizden sonra gerçekleşir. Virüslerin yayılmasında genellikle, indirme yöneticileri PDF yaratıcıları, video izleme yazılımları ve benzer yazılımlar kulanılmaktadır. Sisteminizde olabilecek ek bileşenleri tespit edebilmek için kurulum aşamasını dikkatlice kontrol edin.

Genelde, ufak harflerle yazılırlar ama , “Özel” veya “Gelişmiş” modu tercih etmelisiniz. Böylece, potansiyel hileli programları daha sisteminize girmeden engelleyebilirsiniz. Mozilla Firefox ve geliştiricilerinin bu problemle ilgisi olmadığını unutmamalısınız. Gerçekte, sisteminizde gizlenen tarayıcı korsanıdır.

Son olarak, korsanlar arasında sıklıkla uygulanan bir yöntem olan virüslü adresleri popüler adrese benzetme eğiliminin de farkında olmalısınız. Örneğin, Amazon taklitçisi olan – Amazoon.com sayfasına karşı dikkatli olmalısınız. Dahası, yüklemeden önce programın resmi yayıncısını kontrol etmelisiniz. 

Firefox yönlendirme virüsünün sistemden kaldırılması

Bu salgından tamamen kurtulmak istiyorsanız, otomatik Firefox yönlendirme yöntemini kullanmalısınız. Aşağıda size tavsiye ettiğimiz anti-casus yazılım uygulamaları tarayıcı korsanının tüm bileşenlerinin sizi rahatsız etmeden başarı ile kaldırabilmektedır.  

Bu programlar, ayrıca fidye yazılımı virüsleri ve kötücül yazılım tehditleri gibi daha ciddi tehditleri kaldırırken de faydalı olmaktadır. Elbette, Firefox yönlendirme virüsünü elle kaldırabilirsiniz, fakat ekstra emin olmak için iki yöntemi de birleştirmenizi tavsiye etmekteyiz. Son olarak, yeni uygulamaları indirirken uyanık olun.  

Firefox yönlendirmeleri ve benzeri konular için diğer kullanıcıların yorumları size hangi site ve programlardan uzak durmanız gerektiği konusunda yardımcı olur. 

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Firefox redirect Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi:

Windows sistemlerinden Firefox redirect virüsünü kaldırım

Firefox yönlendirme virüsünden etkilendiğinizi düşünüyorsanız, problem oluşmaya başlamadan önce yüklediğiniz tüm programları kontrol etmeniz gereklidir. Aralarında şüpheli programlar var ise, sisteminizden kaldırdığınızdan emin olmalısınız

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Firefox redirect ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Firefox redirect ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.
 5. Firefox redirect'i Windows kısayollarından kaldırın.
  Mozilla Firefox'ın kısayoluna sağ tıklayın ve Mozilla Firefox'i seçin. Tarayıcı ikonuna sağ tıklayın ve 'Properties''ı seçin.
 6. Shortcut tabine gidin veTarget alanına bakın. Virüs ile alakalı zararlı içeriği kaldırın. 'Shortcut' tabini seçin ve 'http://isearch.babylon.com...''yi ve diğer şüpheli içerikleri silin.

Yukarıda verilen talimatları Internet Explorer ve Google Chrome de dahil tüm tarayıcı kısa yolları ile tekrar edin. Bu kısayolların Masaüstü, Başlat Menüsü ve Görev çubuğu gibi yerlerinin hepsini kontrol edin.

Mac OS X sisteminden Firefox redirect virüsünü kaldırın

If Mozilla Firefox yönlendirmeleri sizi rahatsız ediyorsa, Mac sisteminizden şüpheli uygulamaları kaldırmalısınız. Bilgisayarınızda Firefox yönlendirme sorunu başladığı gün yüklediğiniz tüm uygulamaları kaldırdığınzdan emin olmalısınız.

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Firefox redirect ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Mozilla Firefox (FF) programından Firefox redirect virüsünü kaldırın

Firefox yönlendirme sorunları bu web tarayıcısında ortaya çıkıyorsa, tarayıcı korsanı ile karşı karşıyasınızdır demektir. Şüpheli görünen eklentileri kaldırıp ardından tarayıcınızı yeniden başladığınızdan emin olmalısınız.

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Firefox redirect ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Sağ üst köşedeki menüye tıklayın ve Options General 'i seçin.
 4. Burada zararlı linkleri silin ve istediğiniz siteleri girin ya da Restore to default 'e tıklayın.
 5. Değişiklikleri kaydetmek için OK 'e tıklayın. 'General' tabindeyken 'Home Page' kısmından tüm zararlı içeriği silin ya da 'Restore to Default' butonuna tıklayın. Ayarları kaydetmek için 'OK' seçeneğine tıklayın.
 6. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 7. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Firefox redirect kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Firefox redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Firefox redirect 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Virüs tarafından değiştirildiyse başlangıç sayfanız ve arama motorunuzu değiştirin.
  Menü simgesine tıklayın ve Settings 'i seçin.
 4. Burada On startup seçeneği altında Open a specific page or set of pages 'i arayın ve Set pages'e tıklayın. Menüye ve 'Settings' seçeneğine tıkladıktan sonra 'Set pages' seçeneğine tıklayın.
 5. Şimdi başka bir pencere görmelisiniz. Burada zararlı ara sitelerini silin ve istediğiniz siteyi başlangıç sayfanız olarak ayarlayın. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 6. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 7. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 8. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 9. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 10. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Firefox redirect kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Internet Explorer (IE) programından Firefox redirect virüsünü kaldırın

Dikkatlice  IE eklentilerini kontrol edip, zararlı olabilecekleri atlamamaya çalışın. Diğer bir yöntem ise tarayıcınızı resetler ve tarayıcı korsanının tüm bileşenlerini yok eder.

 1. Tehlikeli eklentileri kaldırın
  Internet Explorer'i açın ve tarayıcının sağ üst köşesindeki dişli ikonuna tıklayın (IE menüsü) Menü ikonuna tıklayın ve 'Manage add-ons''ı seçin.
 2. Manage Add-ons penceresini göreceksiniz. Burada Firefox redirect ve diğer şüpheli eklentileri bulun. Disable'ye tıklayarak bu girdileri devredışı bırakın. Tüm kötü içeriklere sağ tıklayın ve 'Disable''ı seçin.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Tarayıcının sağ üst köşesindeki menü ikonuna tıklayın ve Internet Options
 4. Burada zararlı linkleri kaldırın ve istediğiniz site adlarını girin. Ayarları katdetmek için Apply 'e tıklayın. Zararlı linkleri silin ve istediğiniz domain adını girin ve değişiklikleri kaydetmek için 'Apply''e tıklayın.
 5. Internet Explorer 'yi sıfırla
  Dişli ikonuna (menü) tekrar tıklayın ve Internet options 'ı seçin. Advanced sekmesine gidin.
 6. Burada Reset 'i seçin.
 7. Yeni pencereye girince Delete personal settings 'i kontrol edin ve Firefox redirect kaldırım işlemini tamamlamak için Reset'yi tekrar seçin. 'Advanced' seçeneğine gidin ve 'Reset' düğmesine tıklayın. Şimdi 'Delete personal settings' seçeneğini seçin ve 'Reset''e tekrar tıklayın.

Microsoft Edge 'den Firefox redirect virüsünü kaldır

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Firefox redirect Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Safari programından Firefox redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Firefox redirect ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Başlangıç sayfanız değiştirildiyse onu değiştirin.
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada, Preferences seçeneğini seçin ve General seçeneğine tıklayın.
 4. Homepage alanına bakın. Firefox redirect ile değiştirilmişse istenmeyen linki silin ve aramalarınız için kullanmak istediğiniz linki girin. Bunu yaparken adresin önüne "http://" yazmayı unutmayın. 'General' seçeneğindeyken zararlı URLleri silin ve istediğiniz adı girin.
 5. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 6. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Firefox redirect kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Lucia Danes
Lucia Danes - Virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Lucia Danes ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-firefox-redirect-virus.html
DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI