IE redirect virüsünü kaldır (Gelişmiş Açıklama) - 2021 güncellemesi

Jake Doevan ile - - | Browser hijacker Yaz

IE redirect Virüsünü Kaldırma Rehberi

IE yönlendirme virüsü nedir

IE Yönlendirme virüsünün genel özellikleri:

IE redirect virus

IE Yönlendirme virüsü, Explorer yönlendirme virüsü, Internet Explorer yönlendirme virüsü, IE korsanı gibi isimlerle de bilinen bir virüs aslında uzmanlara göre bir tarayıcı korsanıdır.

Normade, bu kategoriye dahil olan programlar çok nadir tehlikeli olarak değerlendirilir çünkü veri, kişisel bilgi çalma veya finansal kaybe uğratma gibi yetenekleri mevcut değildir. Yine de, bu virüs Internet Explorer tarayıcınızda farklı değişlikler yaparak istenmeyen araç çubukları, tarayıcı eklentileri ve uzantıları kurulumuna sebebiyet verebilir .

Aslında, IE tarayıcınıza virüs bulaşırsa büyük ihtimalle diğer tarayıcılarınıza da sıçrayabilir. Microsoft'un yeni ve geliştirilmiş Internet Explorer versiyonu olan the Microsoft Edge tarayıcısı bu saldırılara özellikle daha fazla maruz kalmaktadır .

Bu yüzden, IE tarayıcınızda virüs varsayılan arama motorunuzu ve ana sayfanızı değiştirdiği zaman Microsoft Edge de aynı değişikliklere uğramaktadır. Bu ve benzeri aktivitelerden dolayı, güvenlk uzmanları bu bu virüsü de veritabanlarına ekleme kararı aldı. Sistemiizde istenmeyen IE yönlendirmeleri, yavaşlamalar, reklam gösterimleri ve benzeri aktiviteler gördükten sonra güncellenmiş bir anti-casus yazılımı ile taramalısınız.

Lütfen bu reklamlarn size eksik veya kayıp dosyalar uyarısı gösterebileceğini unutmayın. Bu mesajlara asla inanmamalısınız çünkü gerçekte tek yaptığı bilgisayarlara virüs bulaştırmaktır. Daha fazla virüse maruz kalmamak için vakit kaybetmeden IE Yönlendirme virüsünden kurtulmalısınız.

IE yönlendirme virüsünün resmIE yönlendirme virüsü tarayıcı ayarlarını değiştiri ve istenmeyen sitelere yönlendirmele yol açıp reklam gösterimine yol açar

Çoktan farklı bir arama motoru ve bambaşka bir anasayfa ile karşılaştıysanız, IE yönlendirme virüsü korsanının sisteminize girmiş olma ihtimali kuvvetlidir. Bu durumda, Internet Explorer kullanırken sinir bozucu yönlendirmeleri asla gözardı etmemelisiniz çünkü güvenli olmayan sayfalara yönlendirilebilirsiniz.

Genelde, virüs kullanıcıları internette gezinirken başka sayfalara yönlendirip diğer anlaşmalı sayfalarının ziyaretçi sayısını arttırmaya çalışır. Yine de, bazı uzmanlar bu virüsün bazı daha tehlikeli virüslerin yayılmasına yardımcı olabileceğinden bahsetmekte.

Sizin de görebileceğiniz gibi, IE yönlendirmelerini asla gözardı etmemelisiniz çünkü bilgisayarınıza virüs girmiş demektir. IE yönlendirme virüsünü silmek için, ReimageIntego veya SpyHunter 5Combo Cleaner programları ile full sistem taraması yapmalısınız.

Hangi yöntemlerle yayılmakta?

Chrome yönlendirme virüsü ve Firefox yönlendirme virüsü ile benzer şekilde IE yönlendirme virüsü de kötücül yazılımın bulaştığı başka dosyaların indirilmesi ile sisteme sızar. Yani, virüslü epostayı sisteminize indrirmeli veya illegal bir programı bilgisayarınıza indirmelisiniz ki bu parazit sisteminize girebilsin.

Ayrıca, diğer kötücül yazılımlar da bu yöntemle sistemlere sızabilir . Sisteminize girer girmez, DNS ayalarını değiştirip sinir bozucu yönlendirmelere yol açmaya başlar . Bu virüs başka, şüpheli sayfaların tanıtımında kullanılmaktadır ve istemeden yönlendirilmişseniz dahi derhal terketmelisiniz.

Ayrıca, IE yönlendirme virüsünü sistemden hızlıca çıkarmak gereklidir çünkü sisteminizi diğer virüslere karşı da açık hale getirmektedir.

IE Yönlendirme virüsü nasıl silinir?

IE yönlendirme virüsünü silmek ve bu virüse bağlı potasiyel istenmeyen diğer dosyaları bulmak için full sistem taraması gerçekleştirmelisiniz. Bu güvenilir biz anti-casus yazılımı ile veya aşağıda bahsedeceğimiz yönlemlerle elle de yapılabilmektedir.

Yine de, elle kaldırma metodunu kullanırken, tam olarak ne aradığınızı bilmeniz gereklidir. Bu virüs söz konusu olduğunda bu oldukça zordur çünkü virüs bileşenlerini hiç beklenmedik şekillerde gizleyebilmektedir. Bu yüzden, otomatik kaldırma yöntemini tavsiye etmekteyiz.

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

IE redirect Virüsünü Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden IE redirect virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. IE redirect ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada IE redirect ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden IE redirect virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve IE redirect ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge 'den IE redirect virüsünü kaldır

Sadece Internet Explorer değil diğer bütün tarayıcılarınızı da resetlediğnizden emin olmalısınız. Bunlara ek olarak, uzantıları iyice kontrol edip yardım objelerini de kaldırdığınızdan emin olmalısınız.

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, IE redirect Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından IE redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada IE redirect ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve IE redirect kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından IE redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada IE redirect 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve IE redirect kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından IE redirect virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve IE redirect ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. IE redirect kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu IE redirect programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI