Instagram virüsünü kaldır (Virüs Kaldırma Talimatları) - Tem 2019 tarihinde güncellendi

Instagram Virüsünü Kaldırma Rehberi

Instagram virüsü nedir

Instagram virüsüne dikkat edin – hesabınız hacklenmiş olabilir!

Instagram virus

Instagram virüsü bu devasa sosyal medya platformundaki kullanıcı çeşitli şekillerde tehtid eden kötücül yazılımların genel adı. Ne yazık ki, diğer tüm popüler platformlarda olduğu gibi siber suçlular tarafından hedef olmaktadır. Muhtelemen daha önce Facebook virüsü ve Skype virüsü'nü duymuşsunuzdur ; biz bu makalede instagram virüsünün farklı formlarını tanımlayıp kendinizi bu virüse hedef olmaktan nasıl koruyabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Cihazınıza virüs bulaştığını düşünüyorsanız, aşağıda bulunan instagram virüsünü kaldırma ile ilgili makalemizi okuyup en kısa sürede bu zararlı virüsü kaldırmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca cihazınızı bu makalenin altında belirtilen anti- virüs yazılımlarından birisi ile de taramanızı tavsiye etmekteyiz.

The Ugly List 2016 dolandırıcılığı

Instagram üzerindeki virüslü hesaplarla çok hızlı bir şekilde yayılan yeni bir virüstür. Virüs bulaştığı hesaplardan “Instagram Ugly List 2016,” yazan fotoğraflar paylaşmakta ve kurbanın arkadaşlarını fotoğrafa etiketleyip “LOL senin hesabın da listede,” “omg hesabın litede,” “ bu çılgınlık hepiniz listedesiniz” veya “wow ugly liste girmişsiniz.” gibi ilgi çekici mesajlar yazmakta.

Bu tarz mesajlarla resimlere etiketlenirseniz, sakın dikkate alıp tıklamayın. Tipik olarak, bu virüslü postlar bir URL de içermekte ve adresler sizi virüslü sayfalara yönlendirip oradan kullanıcı bilgilerinizi çalabilmekte. Daha sonra çalınan hesaplar virüsü yaymak için kullanılmakta. Bu tarz dikkat çekici linklere her ne kadar ilginizi çekse de tıklamamalısınz. Hesabınız hacklenirse, hemen şifrenizi değiştirin. Şifrenizi değiştiremezsenizde Instagrama bu probleminizi bildirmelisiniz.

Instagram virus

Instagram takipçileri virüsü

Bu virüs kurbanların kredi kartı bilgilerini çalan meşhur Zeus virüsü ile yakından alakalıdır. Virüs artık Instagram hesaplarını hacklemekte ve onları zombie hesaplara dönüştürüp yayınladığı fotolara etiketleyerek yayılmasını sağlamakta. Instagram feedinizde bu tarz şüpheli postlar görürseniz hemen şifrenizi değiştirmelisiniz. Ve instagram uygulamasındaki izinlerinizi kaldırmalısınız.

Instagram Profilinize kimler baktı virüsü

Instagram hesabınıza kimlerin göz attığını ortaya çıkarabileceğini idda eden sahte uygulamalardan birisi. Elbette hepimiz hesaplarımızı kimlerin ziyaret ettiğini merak ederiz, fakat… Instagram üçüncü parti uygulamalara böyle bir erişim izni vermemektedir.

Bu tarz programlarla karşılaşırsanız en basit hali ile size yalan söylüyordur. Örneğin, Instacare gibi uygulamalar – Kim benimle ilgileniyor? veya Instagram hesabıma kim göz attı? uygulamalar Turker Bayram adlı bir kişi tarafında geliştirilmiştir – Daha önce meşhur InstaAgent uygulamasını geliştirip izinsiz olarak kurbanların hesapl bilgilerini çalan ve kullanıcı izni olmadan paylaşım yapan uygulamayı geliştiren kişi.

Instagram virus

Bu virüs bilgisayarıma nasıl sızdı?

Her ne kadar Instagram kullanıcılarına karşı bu saldırılar çok sık rastlanılan fenomenler olmasa da eminiz ki en az bir kere de olsa böyle şüpheli instagram fotoğraflarında etiketlenmişsinizdir. Bu tarz rastgele fotoğraflar adınızı ekleyen hesaplar genelde belirli bir siteyi ziyaret etmenizi istemektedir bu sitelerde virüslü siteler olmaktadır.

Bu tarz fotoğraflara adınızı etkiletleyen hesapları güvenilirliğinden emin değilseniz asla tıklamamalısınız. Aklınızdan çıkmaması gereken ikinci şey ise hesaplarınızı kimin ziyaret ettiğini bildiğin iddaa eden programlar gerçekleri yansıtmamaktadır ve onlardan uzak durmalısınız.

Takipçi sayınızı arttıracağını iddaa eden uygulamalara da asla kullanıcı adı bilgilerinizi vermemelisiniz. (Genelde hesabınıza bir takım botlar eklerle Instagram da dönem dönem bu botları silmektedir yani sonuçta kullanıcı kaybetmiş olursunuz.). Daha fazla takipçi edinmek istiyorsanız paylaştığınız içeriğin kalitesine odaklanmalısınız ve size takipçi kazandıracağını iddaa eden uygulamalara kesinlikle güvenmemelisiniz.

Instagram virus

Instagram virüsünü nasıl kaldırabilirsiniz?

Mobil cihazınızda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız cihazınızı güvenilir bir anti-kötücül yazılım program ile taramalısınız. FortectIntego veya SpyHunter 5Combo Cleaner programlarını tavsiye etmekteyiz. Son olarak,Instagram virüsünü kaldırmak ve tüm bileşenlerini silmek için aşağıdaki talimatları uygulamanızı tavsiye etmekteyiz.

  1. Yapmanız gereken ilk şey hesabınızda sizin yerinize işlem yapma izni olan şüpheli uygulamaları kaldırmak ve bloklamak. Bir internet taraycısı ile hesabınıza giriş yapın. Uygulamayı kullanmayın- internet tarayıcısını kullanın.
  2. Profilinize giriş yapın, sonra Profili Düzenle'ye tıklayın. Ardından, İzinli Uygulamalar'a tıklayın.
  3. Burada hesabınıza erişim izni bulunan uygulamaları görebilirsiniz. Her programın altında İzni Kaldır butonunu bulabilirsiniz. Bu seçeneğe tıklayıp Evet diyin ve açılan ekrandan onaylama işleminizi tamamlayın.
  4. Şifrenizi değiştirin.

Hesabınıza erişemeyecek olursanız, Instagram ile direkt olarak irtibata geçmelisiniz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Olivia Morelli ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI