Önem ölçekli:  
  (99/100)

CryptoFortress virüsünü kaldır (Gelişmiş Açıklama) - Ara 2016 güncellemesi

Jake Doevan ile - -   CryptoFortress | Fidye Yazılım Yaz

CryptoFortress Fidye virüsünü anlamak

CryptoFortress virüsü , Mart 2015’ten beri bilgisayarlara saldırıp kişisel dosyaları şifreleyen bir dosya-şifreleme yazılımıdır. Araştırmacılar bu virüsün, TorrentLocker fidye yazılımının güncellenmiş versiyonu olduğunu keşfettiler, çünkü Torrent Locker ile aynı kaynak kodu, fidye notu ve web sitelerini kullanmakta. Ayrıca listelenmemiş ağ bağlantılarını dahi blocklayabildiği için “yeni nesil” fidye yazılımı olarak geçmekte. Siber suçlular, bu virüsü bulaşıcı spam epostalar, virüslü linklerle yaymakta ve kurbanlar linke tıkladıklarında virüs sisteme sızıp hedef dosyalarını aramaya başlamakta (.unity3d, .blob, .wma, .avi, .rar, .DayZProfile, .doc, .odb, .asset, .forge, .cas, .map, .mcgame, .rgss3a, .big, .wotreplay, .xxx, .m3u, .png, .jpeg, .txt, .crt, .x3f, .ai, .eps, .pdf, .lvl, .sis, .gdb). CryptoFortress fidye yazılımı AES şifreleme algoritmasını kullanmakta ve şifrelediği dosyalara .frtrss or .ecc uzantılıarını ekleyip her bir fotoğraf, belge, ses ve video dosyalarını şifrelemekte. Şifreleme işlemi tamamlandığında, virüs şu mesajı göstermekte:

Bütün önemli dosyalarınız (ağlardaki disklerde bulunanlar, USB cihazlarda bulunanlar dahil.): fotoğraflar, videolar ve belgeler CryptoFortress virüsü ile şifrelendi. Dosyalarınızı geri almanın tek yolu ise şifre çözme yazılımı. Aksi taktirde, bütün dosyalarınız kaybolacak.

Uyarı: CryptoFortress virüsünü sisteminizden kaldırmak dosyalarınızı geri getirmeyecek.

 

The picture of CryptoFortress ransomware
CryptoFortress virüsü

 

Yine de, üçkağıtçıların sizi korkutmasına izin vermemelisiniz. Bir yandan, doğruyu söylemekteler  – CryptoFortress virüsünü kaldırmak dosyalarınızı geri getirmeyecek.  Öte yandan ise, hackerlar dosyalarınızın geri kurtarılması konusunda yalan söylemekte çünkü şifrelenmiş dosyalarınızı elde etmenin başka yolları da mevcut. Fakat, fidye mesajında hackerlar kendi sitelerine link vermekte ve kurbanlara belli bir ücreti bir an önce yatırmaları konusunda acele etmelerini söylemekte. CryptoFortress geliştiricileri 1 Bitcoin (yaklaşık $300) talep etmekte, fakat fidyeyi transfer etmeden önce, kurbanlar 500kb boyutuna kadar olan 2 dosyayı ücretsiz deşifre edebilmekte. Elbette, telaşa kapılıp fidyenin tamamını ödeyebilirsiniz. Yine de, böyle bir şey yapacak olursanız hem paranızı hem de verilerinizi kaybederseniz şaşırmayın. Bunun olmasını engellemek için, CryptoFortress virüsünü sisteminizden Reimage Reimage Cleaner veya SpyHunter 5Combo Cleaner kullanarak en kısa sürede kaldırdığınızdan emin olmalısınız. Sonra dosyalarınızı deşifre etmek için diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bu fidye virüsü Bilgisayarıma nasıl girdi?

CryptoFortress fidye yazılımı, TeslaCrypt, CryptoDefense, SynoLocker, ve diğer fidye yazılımları ile benzer şekillerde girmekte. Genelde, virüs spam epostalar, sahte güncelleme uyarıları, virüslü linkler veya benzer şekillerde yayılır. Bu arada, P2P ağları da bu virüsün yayılmasında etkili olabilir. Bilgisayarınızı bu virüsten korumak için, şiddetle saygın bir anti-casus yazılımı yükleyip güncel tutmanızı önermekteyiz. Ayrıca, Şüpheli eposta eklentileri ve linklerinden uzak durmalısınız. Bu tarz linkleri açmadan önce göndericiye bizzat sormalısınız gerekirse. Bu epostalardaki yazım veya dilbilgisi hatalarına dikkat etmelisiniz. Son olarak, önemli verilerinizi harici diskler veya USB belleklerde sakladığınıza emin olmalısınız.

CryptoFortress kaldırma önerileri

Fidye yazılımları en komplike virüslerden birisidir, bu yüzden sistemden kaldırılmalaları da kolay değildir. CryptoFortress kaldırma işlemi için profesyonel bir anti-kötücül yazılıma ihtiyacınız vardır, örneğin, Reimage Reimage Cleaner veya SpyHunter 5Combo Cleaner. Fakat, virüs bir güvenlik yazılımı yüklemenize veya güncellemenize izin vermiyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatıp “Ağ Desteği ile Güvenli Kip” modunda açıp bu yazının sonundaki adımları uygulamalısınız. Ne yazık ki, sadece CryptoFortress virüsünü sisteminizden kaldırmak dosyalarınızı geri almak için yeterli değildir. Bunun için, farklı araçlara veya data yedeklerine ihtiyacınız var. Aşağıda bazı veri yedekleme seçenekleri verilmiştir gelecekte dosyalarınızın güvenliğini garanti altına almak için değerlendirmenizi tavsiye etmekteyiz. Flash disk, harici disk, CD, DVD veya Google Drive, Dropbox, Flickr gibi online çözümleri kullanmanızı tavsiye etmekteyiz

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage Cleaner Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Reimage Cleaner kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
  Reimage Reimage Cleaner virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Free scanner allows you to check your system for damaged and corrupted files. If you need to fix them, you may need to purchase the licensed version of Reimage Reimage Cleaner.

Yazar hakkında

Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-cryptofortress-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI