Pokemon Go virüsünü kaldır (Kas 2016 tarihinde güncellendi) - Gelişmiş Açıklama

Pokemon Go Virüsünü Kaldırma Rehberi

Pokemon Go virus nedir

What should you know before downloading Pokemon Go?

Before we continue with the article, we want to emphasize that Pokemon Go virus has nothing to do with the original application which is growing ever more popular among the users worldwide. In fact, it can be any malicious program which takes advantage of the renowned name of this highly addictive augmented-reality game. In fact, Google Play has already terminated several of such applications from the online shop because of malware allegations. As long as this the app is in the top charts, new variants of fake game versions can always be expected. For instance, two suspicious programs have recently been disclosed as potentially malicious. The “Install Pokemongo” and “Guide & Cheats for Pokemon Go” apps charged considerable amounts of money to help the users collect Pokecoins, Pokeballs, and Lucky Eggs. Google Play reacted quickly, and these apps are no longer available obtain. Do not be deceived, though, because not all of the programs related to the original app are dangerous. For instance, “Poké Radar” and “Helper for Pokémon Go” are completely legitimate apps which only help the users enhance their gaming experience. Although, if you accidentally downloaded some corrupted version of the game, remove Pokemon Go virus from your device without hesitation. If you are an Android user, software like FortectIntego mobile can help you determine the legitimacy of your downloaded apps and remove them, in case some suspicions arise. In case your iOS has been targeted, try Webroot SecureAnywhere AntiVirus utilities.

What majorly increases the possibility of smartphones and tablets being infected with a fake Pokemon Go versions is that the original one is not yet released in all countries, such as Japan, China or South Korea. The impatient users might be looking for the non-existing game in the app store and that it where the creators of malicious apps have the chance of stepping in. There is no guarantee that the criminals will not use the popularity of this app to spread some more serious infections, such as Cerber virus. In fact, there are already reports of similar incidents. An iOS user from Russia had the device locked after downloading a fake Pokemon Go version and was asked to pay €40 to unlock it. It is obvious that cyber criminals are becoming more advanced in the ways they use to trick and exploit the users that is why you need to be careful about what you agree to install on your device. If you have already been infected, proceed with the Pokemon Go removal at once, without allowing the virus to take control.

How can you avoid obtaining a corrupted app?

To determine, whether the version of the game is legitimate it is always useful to take a look at the app reviews and ratings. These are great indicators of not worthy programs. If you find that the app is poorly reviewed and displays a lot of critique from the users – refrain from downloading it and opt for a safer option instead. If you have already decided on obtaining some program, do not do it in a rush and closely investigate what permissions does it require. Terminate the installation immediately in case you notice anything suspicious.

How do you remove Pokemon Go virus from the infected device?

As we have already mentioned, Pokemon Go removal can be carried out using a proper antivirus software. Make sure that you obtain a utility compatible with your device. Otherwise, you may not be able to run the system scan. If the program is not malicious, though, antivirus utilities may not register it. In such a case, you can simply remove Pokemon Go app from your device through the regular device settings. Most importantly, remember to always keep a close watch for the potentially dangerous applications.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Fortect Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Fortect Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Fortect Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Fortect Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Fortect kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Gabriel E. Hall
Gabriel E. Hall - Heyecanlı virüs araştırmacısı

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Gabriel E. Hall ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI