Önem ölçekli:  
  (98/100)

HakunaMatata virüsünü kaldır (Deşifre Adımları Dahildir) - Mar 2017 tarihinde güncellendi

Jake Doevan ile - - | Fidye Yazılım Yaz

HakunaMatata virüsü: Siber tehditi saklamak oldukça komik bir isim

HakunaMatata yeni bir dosya-şifreleme yazılımıdır adını da meşhur “Aslan Kral” çizgi filminden alır. Her ne kadar bu şirin söz , “sorun yok” anlamına gelse de bu fidye yazılımı ile karşılaşmak sizin için oldukça endişelendirici bir olaydır. Başarılı bir şekilde sistemin içine sızdıktan sonra , kötücül yazılım kullanıcının dosyalarını esir alır. Bu fidye yazılımı  AES256-bit ve RSA-2048 şifreleme algoritmalarını birlikte kullanır. Geniş bir dosya ağını hedef alır ve hepsini .HakunaMatata dosya uzantısı ile şifreler. Hızlıca şifreleme işlemi tamamlandıktan sonra, kurbanlar artık dosyalarını açamaz hale gelirler. Geriye sadece virüsün geliştiricilerinin kurbanların okumasını istedikleri yako ile dosyaları kurtar.html” adlı dosya kalır.  Kurbanlar burada virüsü silse dahi dosyalarına ulaşamadıklarını öğrenirler. Fidye notuna göre, kurbanlar doğru özel anahtara sahip olmalılar ki verilerine ulaşabilsinler. Hackerlar, dosyalarını nasıl kurtarabilecekleri ile ilgili detaylar için kurbanlardan kendileri ile Bitmessage sistemi üzerinden iletişim kurmalarını istemekte. Fakat, biz bu talimatlara uymanızı istemiyoruz. Sadece vakit kaybı değil aynı zamanda para kaybetmenize de yol açabilir. Siber suçlular şifre anahtarını ücretsiz olarak vermeyeceklerdir. İnsanlar o anahtarı belli bir ücret karşılığında satın almalılar. Şunu aklınızdan çıkarmamalısınız ki ödeme yapsanız bile şifreyi alamama ihtimaliniz de bulunmakta. Hackerlar dürüst davranmayabilirler. Risk almamanızı tavsiye etmekteyiz.  Onun yerine HakunaMatata virüsünü sisteminizdek kaldırıp dosyalarını farkl yöntemlerle geri almaya çalışmalısınız.

Fidye notunda hackerlar ne kadar para istediklerini yazmamaktalar. Fidye miktarı kullanıcdan kullanıcıya değişebilmekte. Genellikle, siber suçlular 1 ile 3 Bitcoin arası bir ücret talep etmekte bu da şu anda 1000$ ile 3000$ arası bir ücrete denk gelmekte. HakunaMatata fidye yazılımı diğer tüm kripto-kötücül yazılımlarla aynı amacı taşımakta, kullanıcı ve şirketlerden mümkün olan en yüksek miktarda parayı alabilmek. Hackerlar insanların dosyalarını çok nadir yedeklerinin fakat yine de dosyalarını kaybetmekten korktuklarının farkındalar. Bunun sayesinde illeagal düzenlerini çok daha kolay deavm ettirebilmekteler çünkü insanlar fotoğraf, döküman ve diğer değerli verilerini geri alabilmek için güünç miktarlarda paraları gözden çıkarabilmekteler.  Size, dosyalarınızı dolandırıcılardan geri almak için uğraşmak yerine, kötü alışkanlıklarınızı değiştirip düzenli yedek almanızı tavsiye etmekteyi. Fakat, HakunaMatata virüsü sisteminize girdiyse, şiddetle sisteminizi  Reimage Reimage Cleaner veya güvendiğiniz başka bir kötücül yazılım silme programı ile taramanızı önermekteyiz. Sadece sisteminizi kötücül yazılımdan tamamen arındırdıktan sonra, veri kurtarma seçeneklerini tekrar değerlendirebilrisiniz.

HakunaMatata virüsü
HakunaMatata fidye notunun resmi diğer bir adıyla Recover files yako.html

Bilgisayarımı bu fidye yazılımından koruyabilir miyim?

HakunaMatata fidye virüsü diğer dosya-şifreleme virüsleri ile aynı yöntemle yayılır: kötücül spam eposta eklentileri, exploit kitler, sahte yazılımlar ve güncellemeler. Ne yazık ki, kimse bu fidye yazılımından 0 güvende değildir; yine de, ekstra güvenlik ipuçlarımızı uygulamanız şiddetle tavsiye edilir .  Spam epostaları özellikle eklentilerini açmanın çok tehlikeli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu virüsün ana yayılma yöntemi budur. Dolandırıcılar, çeşitli bilinen şirketler veya organizasyonlardanmış gibi davranabilir, bu yüzden epostaları açmadan önce eposta adresine ve kullanıcı adına çok dikkatli bakmalısınız. HakunaMatata kötücül yazılım aynı zamanda sisteminize bilgisayarınızın güvenlik zaafiyetlerinden faydalanarak da girebilir. Bu yüzden, saygın güvenlik araçlarını yüklemek ve güncel tutmak veri güveliğiniz açısından çok önemlidir. Son olarak, şüpheli yazılımlardan ve da bir anda bilinmeyen sitelerde önünüze çıkan güncellemelerden uzak durmalısınız.

HakunaMatata virüsünü Bilgisayardan nasıl kaldırabilirim?

HakunaMatata virüsü için en güvenli yol bir anti-kötücül yazılım programı kullanıp otomatik kaldırma seçeneğini tercih etmeniz. Ekibimiz bu iş için Reimage Reimage Cleaner , SpyHunter 5Combo Cleaner veya Malwarebytes yazılını tavsiye etmekte. Fakat, kötücül yazılım bu programları kurmanıza engel de olabilir.  Bu durumda, aşağıdaki talimatları izleyebilrisiniz. Çoktan öğrenmiş olduğunuz gibi HakunaMatata’yı silmeniz dosyalarınıza ulaşmanız için yeterli değil. Bu yazının sonunda, kayıp verilerinizi  kurtarabilmeniz için bazı ipuçları vereceğiz.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Reimage Cleaner Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. Supported versions OS X ile uyumludur. Supported versions
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Reimage Cleaner kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
  Reimage Reimage Cleaner virüslerin verdiği hasarı telafi etmek için tavsiye edilmektedir. Free scanner allows you to check your system for damaged and corrupted files. If you need to fix them, you may need to purchase the licensed version of Reimage Reimage Cleaner.

Yazar hakkında

Jake Doevan
Jake Doevan - Hayat, virüslerle zaman kaybetmek için çok kısa.

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Jake Doevan ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

Kaynak: https://www.2-spyware.com/remove-hakunamatata-ransomware-virus.html

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI