Sistem araçları nedir ve nasıl temizlenir

Alice Woods ile - - Güncellendi | Sistem araçları Yaz
12

Sistem araçları farklı görevleri uygulamakta kullanılan bilgisayar programlarıdır. Kişiler bu programları sistemlerine belli görevleri tamamlama, güvenlik ve performans arttırma, daha iyi bir internet gezintisi elde etme veya en basit haliyle belirtli PC hatalarını onarmak gibi amaçlarla indirirler. Bu programların büyük çoğunluğu saygın şirketlere aittir bu yüzden de kullanımı güvenli ve kolaydır. Sistem araçlarını bilgisayarınızdan kaldırma özelliği kaldırabilirsiniz.

Sistem araçları iki ayrı kategoriye ayrılabilir – meşru ve kötücül programlar.  Güvenlik uzmanları insanları kötücül sistem araçları için uyarmakta çünkü bilgisayarınızda aynı virüslere ve kötücül yazılımlara benzer şekilde haraket etmekteler. Programın resmi web sayfasında ne derse desin, yükler yüklemez beklenmedik aktiviteler göstermeye başlayabilir. Tipik olarak, sistem araçlarının şüpheli versiyonları yavaşlamalara, yanıltıcı sistem taramalarına, istenmeyen uyarı mesajlarına, bilinmeyen web sitelerine yönlendiren aniden beliren reklamlara veya benzeri aktivitelere yol açarlar. Bu tarz sistem araçları “Potansiyel olarak istenmeyen programlar” kategorisine girer ve sistemden DERHAL kaldırılmalıdır.

Şu da unutulmamalıdır ki, yanıltıcı sistem araçlarını bilgisayarınızda indirmediğiniz halde bulabilirsiniz çünkü bu tarz programlar aktif olarak diğer programlarla(genelde de meşru programlarla) paket halinde yayılmakta. Genelde ekstra bileşen olarak gelirler ve sadece kurulum aşaması çok dikkatli takip edilirse görülebilirler. Ayrıca, bu tarz şüpheli sistem araçlarının çoğu bilgisayarınızdan kaldırılamaz çünkü kendini kullanıcılardan saklamak için çok farklı yöntemler kullanırlar. Bunun için de, güvenilir bir anti-casus yazılmı kullanımı tavsiye edilmektedir.

System tools

Kaçınılması gereken kötücül sistem araçlarının tipleri:

  • Sahta Pc optimizasyon araçları. Her ne kadar bu programlar zararsız olarak değerlendirilse de, sinir bozucu sistem taramaları ve sistemde sık sık ortaya çıkan güvenlik uyarılarına yol açabilirbilirler. Tipik olarak, bilgisayarınızdan kaldırılması gereken virüslerle dolu olduğunu iddaa ederler(gereksiz kayıt girdileri, dosyaları ve içerikleri) Ayrıca, bu hataları kendi ücretli versiyonlarını satarak tamir etmeyi teklif ederler. Buradaki ana problem ise bu programlar bilgisayarınızdaki gereksiz bileşenlerin sadece bir kısmını tespit edebilmekte. Ayrıca, bu programların sistemden kaldırılması sisteminizdeki çok az bir performans farkı yaratmakta çünkü bilgisayarınızın işlevselliğinde bir gelişme görmek için binlercesini kaldırmalısınız.
  • Faydasız yazılımlar.  Bu yazılımlar aslında siseminize hiçbir tehdit oluşturmazlar. Yine de, adından da belli olduğu gibi, yanıltıcı sistem taramaları ve uyarılar göstererek size sisteminizin yavaşladığını düşündürtebilirler. Ayrıca, bu sorunu düzeltmenin tek yolunun programın ücretli versiyonunu almak olduğunu söylerler. Bu programların geliştiricileri sizden para alır almaz, çok basit bir şekilde kurbanların bilgisayarlında uyarı göstermeyi bırakırlar.
  • Şabieli arama motorları. Genel olarak, bu arama motorları arama yapmak için güvenilir olarak değerlendirilir. Yine de, sistemde indirmeden ortaya çıkmaktalar. Paketler halinde aktif olarak yayılmaktalar, böylece insanlar farkında bile olmadan kurulumunu gerçekleştirmekte. Bu programların bazı versiyonları size değiştirilmiş arama sonuçları gösterip kullanıcıları bilinmeyen web sayfalarına yönlendirebilir.

Yanıltıcı sistem araçlarının yayılma yöntemleri:

“sistem araçları” olarak, yanıltıcı programlar kategorisindedir ve sisteme indirilmemelidir. Kullandığınız dosyalarınıza veya benzeri verilere zararı olmasa da istenmeyen aktivitelere yol açabilirler. Sistem araçlarının kullandığı en popüler yayılma metodları şunlardır.:

  • Resmi siteler. Sistem aracını her zaman resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu programların üyük çoğunluğu zararsızdır bu yüzden de kendi web sitelerinden dağıtılabilirler.
  • Aniden ortaya çıkan yanıltıcı reklamlar. Aniden ortaya çıkan bütün reklamlar çok büyük bir dikkatle ele alınmalı özellikle de bilgisayarınızı ücretsiz düzeltmeyi teklif edenler. Bilgisayarınızda şüpheli sistem araçları ile karşılaşmak istemiyorsanız, sisteminizi kendi ücretsiz araçları ile taramayı teklif eden programlardan uzak durmalı ve hemen bilgisayarınızı güncellemelisiniz. Tipik olarak şüpheli reklamların yayılması için bu ve benzeri reklamlar kullanılmakta.
  • Yazılım paketleri. Paketleme yönteminin bu tarz şüpheli sistem araçlarının yayılmasında çok büyük bir rolu vardır. Kendinizi korumak için, Her ücretsiz program yükleyişinizde ücretsiz veya gelimiş yükleme metodunu seçmelisiniz.

Uzak durulması gereken şüpheli programlara örnekler:

Disk Optimizer Pro hataları düzelten, eski kayıt defteri verilerini düzeltip bilgisayarı hızlandıran bir program olduğunu iddaa etmekte. Ne yazık ki  uygulamayı satın aldıktan sonra bilgisayarınızın fonksiyonelliğinde açık bir gelişim bulamayabilirsiniz. Programın lisansı için para vermiş ve sistemlerinde hiçbir fark göremediğini idda eden çok fazla bilgisayar kullanıcısı mevcut. Aslında, Her çeşit Pc optimizasyon programından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz, en azından ücretsiz versiyonlarından. Bu en azından paranızı kaybetmeyeceğinizi garantiler. Ayrıca, sisteminize diğer bilgisayar programlarıyla paket halinde gelmiş bütün sistem optimizasyon programlarını da kaldırmalısınız

Bilgisayarınızı kötücül programlardan korumak ve istenmeyen bileşenleri kaldırmak için PC Mechanic 2015  gibi bir program kurabilirsiniz. Ne yazık ki, bu işlemi yapar yapmaz pişman olabilirsiniz çünkü bu program hiçbir işe yaramadığı kanıtlandı. Bilgisayarınızda olmaması gereken kötücül dosyaları size zar zor gösterebilir. Ayrıca, sisteminize kurulumu gerçekleşir gerçekleşmez çok fazla uyarı göstermeye başlayabilir çünkü programın ana amacı kullanıcıları korkutup lisans almalarını sağlamak. 

YAC  çok popüler bir güvenlik aracı fakat bu programa karşı çok dikkatli olmalısınız. Öncelikle,  Ana sayfanızı ve varsayılan arama motorunuzu değiştirebililir. Bunu yaptıktan sonra, web tarayıcınızda kendi lisanslı versiyonunu satmak için patlayan reklamlar göstermeye ve istenmeyen yönlendirmeler göstermeye başlayabilir. Programı satın alıp alıp almamak size kalmıştır. Yine de, güvenlik uzmanlarının büyük çoğunluğu bunun tamamiyle para kaybı olduğuna inanmakta.

Sistem araçlarını yoketmek için kullanılan kaldırma metodları:

Çoğu durumda, insanlar sistem araçlarını kaldırır çünkü ya kullanmaktan vazgeçerler ya da hard disklerinde boş alanları biter. Ama, bu tarz programlardan bilgisayarınızda istenmeyen aktiviteler görmeye başlamadan da kurtulmaya karar verebilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi, sistem araçlarının bazı bölümleri kötücül olarak değerlendirilmekte ve sistemden kaldırılması gerekmekte. Bunun için de siz iki farklı seçenek sunmaktayız:

Sistem araçlarının elle kaldırılması. Bilgisayarınızda gereksiz sistem araçları varsa, onları elle kaldırabilirsiniz. Bunun için, “Başlat” menüsünden “Denetim Masası” ve “Programlar”ı seçip “Programlar ve Özellikler”e girip, gereksiz gördüğünüz programlar “Kaldır”ı silebilirsiniz.

Kötücül sistem araçları için otomatik kaldırma yöntemi. Kötücül(veya şüpheli) bir sistem aracı ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, otomatik kaldırma seçeneğini seçmelisiniz. Reimage veya Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus  programı sizin bu istenmeyen bileşenleri ve onlarla alakalı bütün dosyaları sisteminizden kaldırdığınızın emin olmanızı sağlar.

Veritabanına en son eklenen virüsler

Incredibar kaldırma

Virusler.info.tr araştırma merkezi, Incredibar’ın silinmesini orta derecede görev olarak ve Incredibar’ı reklam amaçlı yazılım ve tarayıcı gaspçısı olarak kabul eder.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/incredibar/">Daha fazla
Browser hijacker Virüsler   Eylül 25, 2017

silme rehberi You Have A ZEUS Virus

Zeus Virüsü tarafından tehdit mi ediliyorsunuz? “You Have A ZEUS Virus”, gibi uyarılar teknolojiyle çok içli dışlı olmayan kişileri telaşa düşürebilir oysa bu sahtekarların kullandığı genel bir taktiktir. Aynı Zeus virüsü birkaç sene önce interneti kasıp kavurmuştu. Sizin de bileceğiniz gibi meşru gibi gözüken dosyaların içine gizlenip, cihazınıza sızan... < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/you-have-a-zeus-virus-teknik-destek-sahtekarligi/">Daha fazla
Kötücül yazılım Virüsler   Eylül 12, 2017

Sistem araçları veritabanı

Eylül 11, 2017

RevContent

RevContent reklamları için endişelenmeli miyim? RevContent reklamları tüm dünyada tartışmalara sebep olmuştur en azından bilgisayar forumların hemen hemen hepsinde bu konu ile alakalı en az 1 tane konu bulabilirsiniz.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/revcontent/">Daha fazla
Eylül 08, 2017

Online.io virüsü

Online.io nasıl bir uygulamadır? İnternette gezinirken, online.io virüsüne benzeyen sayısız uygılamaya rastlamanız şaşırtıcı değildir.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/online-io-virusu/">Daha fazla
Eylül 05, 2017

“Error #268D3” virüsü

Bilgisayarımdaki “Error #268D3” virüsünü nasıl tespit edebilirim? < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/error-268d3-virusu/">Daha fazla
Eylül 05, 2017

Bing Yönlendirme virüsü

Bing hakkında bilmeniz gereken önemli şeyler: Bing aslında internet aramaları için kullanılabilecek güvenilir bir arama motorudur.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/bing-yonlendirme-virusu/">Daha fazla
Eylül 04, 2017

Firefox yönlendirme virüsü

Firefox yönlendirme problemi ve yaygınlığı Firefox yönlendirme virüsü< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/firefox-redirect-virus/">Daha fazla
Eylül 01, 2017

Your computer has been locked

‘Your computer has been locked.’ uyarısı, Ukash virüsüyle yakından bağı olan, ‘fidye-yazılım’ kategorisine girebilecek sahte bir uyarıdır. < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/your-computer-has-been-locked/">Daha fazla
Eylül 01, 2017

MyAllSearch

MyAllSearch, siber suçlular tarafından reklamlardan para kazanmak için yanlış< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/myallsearch/">Daha fazla
Ağustos 30, 2017

Zepto virüsü

Zepto Virüsü Locky Fidye yazılımının yeni bir versiyonudur Zepto fidye yazılımı yeni Locky virüsü< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/zepto-virusu/">Daha fazla
Ağustos 29, 2017

Claro Search Virüsü

Claro Search Virüsü tarayıcı korsanı kategorisine ait bir virüstür Bu virüs tarayıcının ayarlarını değiştirmekte ve Isearch.claro-search.com adresi ve benzeri sitelere yönlendirme yapmaktadır.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/claro-search-virusu/">Daha fazla
Ağustos 29, 2017

DealPly

DealPly rahatsız edici davranışlarıyla kötü internet tecrübesi yaşatan, reklam destekli yazılım olarak sınıflandırılmış< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/dealply/">Daha fazla
Ağustos 28, 2017

Google yönlendirmesi

Google yönlendirme problemi ve yaygınlığı Güvenlik uzmanları son üç yıldır Google yönlendirmelerinin siber alemdeki en ciddi sorunlardan biri olduğunu söylemektedir.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/google-redirect/">Daha fazla
Ağustos 24, 2017

Facebook Child Porn virus

Facebook Child Porn virüsü sosyal ağlarda dolanan tehlikeli bir virüstür Son haberlere göre bu zararlı video onbinlerce kez paylaşılmış< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/facebook-child-porn-virus/">Daha fazla
Ağustos 24, 2017

Spora ransomware virus

Spora fidye yazılımı tüm dünyadaki bilgisayar kullanıcılarını hedef almakta Görünüşe göre Spora virüsü< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/spora-fidye-yazilimi-virusu/">Daha fazla
Ağustos 24, 2017

Chrome yönlendirme virüsü

Chrome Yönlendirme virüsü ciddi bir tehdit midir? Chrome yönlendirme virüsü tarayıcı korsanı olarak sınıflandırılır. Aynı Firefox yönlendirme virüsü, IE yönlendirme virüsü, Bing yönlendirme virüsü  ve bir çokları gibi, amacı sizi başka adreslere yönlendirmektir. Yazılımın davranışları gereği, virüs araştırmacıları kendisini potansiyel istenmeyen program olarak da sın... < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/chrome-redirect-virus/">Daha fazla
Ağustos 23, 2017

Safe Finder virüsü

Safe Finder arama motoruna dikkat! Safe Finder bir potansiyel istenmeyen programdır ve şimdiden br süredir internette dolanmaktadır.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/safe-finder-virus/">Daha fazla
Ağustos 23, 2017

Yahoo Yönlendirme Virüsü

Yahoo yönlendirme problemi ve yaygınlığı Yahoo yönlendirmeleri sizi rahatsız ediyorsa ne kadar sinir bozucu olabileceklerini göreceksiniz.< a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/yahoo-yonlendirme-virusu/">Daha fazla
Ağustos 22, 2017

"Bilgisayarınız bloke oldu" virüsü

“Bilgisayarınız bloke oldu” uyarılarına güvenebilir misiniz? < a class="more_link" href="http://virusler.info.tr/your-computer-has-been-blocked/">Daha fazla

Bilgi güncellendi: 2016-10-12

Kaynak: http://www.2-spyware.com/system-tools-removal

Diğer dillerde oku

Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin