Sistem araçları nedir ve nasıl temizlenir

Alice Woods ile - - Güncellendi | Sistem araçları Yaz
12

Sistem araçları farklı görevleri uygulamakta kullanılan bilgisayar programlarıdır. Kişiler bu programları sistemlerine belli görevleri tamamlama, güvenlik ve performans arttırma, daha iyi bir internet gezintisi elde etme veya en basit haliyle belirtli PC hatalarını onarmak gibi amaçlarla indirirler. Bu programların büyük çoğunluğu saygın şirketlere aittir bu yüzden de kullanımı güvenli ve kolaydır. Sistem araçlarını bilgisayarınızdan kaldırma özelliği kaldırabilirsiniz.

Sistem araçları iki ayrı kategoriye ayrılabilir – meşru ve kötücül programlar.  Güvenlik uzmanları insanları kötücül sistem araçları için uyarmakta çünkü bilgisayarınızda aynı virüslere ve kötücül yazılımlara benzer şekilde haraket etmekteler. Programın resmi web sayfasında ne derse desin, yükler yüklemez beklenmedik aktiviteler göstermeye başlayabilir. Tipik olarak, sistem araçlarının şüpheli versiyonları yavaşlamalara, yanıltıcı sistem taramalarına, istenmeyen uyarı mesajlarına, bilinmeyen web sitelerine yönlendiren aniden beliren reklamlara veya benzeri aktivitelere yol açarlar. Bu tarz sistem araçları “Potansiyel olarak istenmeyen programlar” kategorisine girer ve sistemden DERHAL kaldırılmalıdır.

Şu da unutulmamalıdır ki, yanıltıcı sistem araçlarını bilgisayarınızda indirmediğiniz halde bulabilirsiniz çünkü bu tarz programlar aktif olarak diğer programlarla(genelde de meşru programlarla) paket halinde yayılmakta. Genelde ekstra bileşen olarak gelirler ve sadece kurulum aşaması çok dikkatli takip edilirse görülebilirler. Ayrıca, bu tarz şüpheli sistem araçlarının çoğu bilgisayarınızdan kaldırılamaz çünkü kendini kullanıcılardan saklamak için çok farklı yöntemler kullanırlar. Bunun için de, güvenilir bir anti-casus yazılmı kullanımı tavsiye edilmektedir.

System tools

Kaçınılması gereken kötücül sistem araçlarının tipleri:

  • Sahta Pc optimizasyon araçları. Her ne kadar bu programlar zararsız olarak değerlendirilse de, sinir bozucu sistem taramaları ve sistemde sık sık ortaya çıkan güvenlik uyarılarına yol açabilirbilirler. Tipik olarak, bilgisayarınızdan kaldırılması gereken virüslerle dolu olduğunu iddaa ederler(gereksiz kayıt girdileri, dosyaları ve içerikleri) Ayrıca, bu hataları kendi ücretli versiyonlarını satarak tamir etmeyi teklif ederler. Buradaki ana problem ise bu programlar bilgisayarınızdaki gereksiz bileşenlerin sadece bir kısmını tespit edebilmekte. Ayrıca, bu programların sistemden kaldırılması sisteminizdeki çok az bir performans farkı yaratmakta çünkü bilgisayarınızın işlevselliğinde bir gelişme görmek için binlercesini kaldırmalısınız.
  • Faydasız yazılımlar.  Bu yazılımlar aslında siseminize hiçbir tehdit oluşturmazlar. Yine de, adından da belli olduğu gibi, yanıltıcı sistem taramaları ve uyarılar göstererek size sisteminizin yavaşladığını düşündürtebilirler. Ayrıca, bu sorunu düzeltmenin tek yolunun programın ücretli versiyonunu almak olduğunu söylerler. Bu programların geliştiricileri sizden para alır almaz, çok basit bir şekilde kurbanların bilgisayarlında uyarı göstermeyi bırakırlar.
  • Şabieli arama motorları. Genel olarak, bu arama motorları arama yapmak için güvenilir olarak değerlendirilir. Yine de, sistemde indirmeden ortaya çıkmaktalar. Paketler halinde aktif olarak yayılmaktalar, böylece insanlar farkında bile olmadan kurulumunu gerçekleştirmekte. Bu programların bazı versiyonları size değiştirilmiş arama sonuçları gösterip kullanıcıları bilinmeyen web sayfalarına yönlendirebilir.

Yanıltıcı sistem araçlarının yayılma yöntemleri:

“sistem araçları” olarak, yanıltıcı programlar kategorisindedir ve sisteme indirilmemelidir. Kullandığınız dosyalarınıza veya benzeri verilere zararı olmasa da istenmeyen aktivitelere yol açabilirler. Sistem araçlarının kullandığı en popüler yayılma metodları şunlardır.:

  • Resmi siteler. Sistem aracını her zaman resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu programların üyük çoğunluğu zararsızdır bu yüzden de kendi web sitelerinden dağıtılabilirler.
  • Aniden ortaya çıkan yanıltıcı reklamlar. Aniden ortaya çıkan bütün reklamlar çok büyük bir dikkatle ele alınmalı özellikle de bilgisayarınızı ücretsiz düzeltmeyi teklif edenler. Bilgisayarınızda şüpheli sistem araçları ile karşılaşmak istemiyorsanız, sisteminizi kendi ücretsiz araçları ile taramayı teklif eden programlardan uzak durmalı ve hemen bilgisayarınızı güncellemelisiniz. Tipik olarak şüpheli reklamların yayılması için bu ve benzeri reklamlar kullanılmakta.
  • Yazılım paketleri. Paketleme yönteminin bu tarz şüpheli sistem araçlarının yayılmasında çok büyük bir rolu vardır. Kendinizi korumak için, Her ücretsiz program yükleyişinizde ücretsiz veya gelimiş yükleme metodunu seçmelisiniz.

Uzak durulması gereken şüpheli programlara örnekler:

Disk Optimizer Pro hataları düzelten, eski kayıt defteri verilerini düzeltip bilgisayarı hızlandıran bir program olduğunu iddaa etmekte. Ne yazık ki  uygulamayı satın aldıktan sonra bilgisayarınızın fonksiyonelliğinde açık bir gelişim bulamayabilirsiniz. Programın lisansı için para vermiş ve sistemlerinde hiçbir fark göremediğini idda eden çok fazla bilgisayar kullanıcısı mevcut. Aslında, Her çeşit Pc optimizasyon programından uzak durmanızı tavsiye ediyoruz, en azından ücretsiz versiyonlarından. Bu en azından paranızı kaybetmeyeceğinizi garantiler. Ayrıca, sisteminize diğer bilgisayar programlarıyla paket halinde gelmiş bütün sistem optimizasyon programlarını da kaldırmalısınız

Bilgisayarınızı kötücül programlardan korumak ve istenmeyen bileşenleri kaldırmak için PC Mechanic 2015  gibi bir program kurabilirsiniz. Ne yazık ki, bu işlemi yapar yapmaz pişman olabilirsiniz çünkü bu program hiçbir işe yaramadığı kanıtlandı. Bilgisayarınızda olmaması gereken kötücül dosyaları size zar zor gösterebilir. Ayrıca, sisteminize kurulumu gerçekleşir gerçekleşmez çok fazla uyarı göstermeye başlayabilir çünkü programın ana amacı kullanıcıları korkutup lisans almalarını sağlamak. 

YAC  çok popüler bir güvenlik aracı fakat bu programa karşı çok dikkatli olmalısınız. Öncelikle,  Ana sayfanızı ve varsayılan arama motorunuzu değiştirebililir. Bunu yaptıktan sonra, web tarayıcınızda kendi lisanslı versiyonunu satmak için patlayan reklamlar göstermeye ve istenmeyen yönlendirmeler göstermeye başlayabilir. Programı satın alıp alıp almamak size kalmıştır. Yine de, güvenlik uzmanlarının büyük çoğunluğu bunun tamamiyle para kaybı olduğuna inanmakta.

Sistem araçlarını yoketmek için kullanılan kaldırma metodları:

Çoğu durumda, insanlar sistem araçlarını kaldırır çünkü ya kullanmaktan vazgeçerler ya da hard disklerinde boş alanları biter. Ama, bu tarz programlardan bilgisayarınızda istenmeyen aktiviteler görmeye başlamadan da kurtulmaya karar verebilirsiniz. Daha önce bahsettiğimiz gibi, sistem araçlarının bazı bölümleri kötücül olarak değerlendirilmekte ve sistemden kaldırılması gerekmekte. Bunun için de siz iki farklı seçenek sunmaktayız:

Sistem araçlarının elle kaldırılması. Bilgisayarınızda gereksiz sistem araçları varsa, onları elle kaldırabilirsiniz. Bunun için, “Başlat” menüsünden “Denetim Masası” ve “Programlar”ı seçip “Programlar ve Özellikler”e girip, gereksiz gördüğünüz programlar “Kaldır”ı silebilirsiniz.

Kötücül sistem araçları için otomatik kaldırma yöntemi. Kötücül(veya şüpheli) bir sistem aracı ile karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız, otomatik kaldırma seçeneğini seçmelisiniz. Reimage veya Plumbytes Anti-MalwareWebroot SecureAnywhere AntiVirus  programı sizin bu istenmeyen bileşenleri ve onlarla alakalı bütün dosyaları sisteminizden kaldırdığınızın emin olmanızı sağlar.

Veritabanına en son eklenen virüsler

Sistem araçları veritabanı

Ekim 26, 2017

Fuq.Com virus

Fuq.com rahatsız edici içerikler sunar. Fuq.com virüsü ziyaretçilerine pornografik içerik sunan bir potansiyel istenmeyen uygulamadır. Web sitesinin yapısı gereği bu tarz sitelere ilginiz olmasa bile yönlendirilme riskiniz yine de çok yüksektir. Sizi birtakım patlayan reklamlarla rahatsız edebileceği gibi sinir bozucu reklam yazılımları da içermektedir. Her ne kadar... Daha fazla
Ekim 16, 2017

Chromium virüsü

Neden Chromium tarayıcı virüsünden uzak durmalısınız? Chromium virüsüne maruz kalmak oldukça kötüDaha fazla
Ekim 10, 2017

Hao123

Hao123 incelemesi: Hao123 yasadışı dağılım yollarını kullanan ve istenmeyen bir programdır.Daha fazla
Ekim 09, 2017

WhatsApp virüsü

WhatsApp virüs ve dolandırıcılıklarının çeşitliliği. WhatsApp virüsü, WhatsApp uygulaması kullanıcıları için tasarlanmışDaha fazla
Ekim 05, 2017

eBay virüsü

eBay virüsü dikkatsiz online alışveriş sevdalılarını hedef alıyor. eBay virüsü online alış veriş sevdalılarını hedef alan kötücül bir programdır. Hackerlar farklı teknikler kullanarak kurbanların farkına bile varmadan zararlı programları yüklemelerini sağlar. Çoğu zaman saldırganlar indirim arayışındaki kişileri sosyal mühendislik teknikleri ile kandırırlar. “... Daha fazla
Ekim 05, 2017

WeChat virüsü

Sibersuçlular WeChat kullanıcılarını hedef alıp para ve kişisel bilgilerini çalmaya çalışıyorlar. Daha fazla
Ekim 04, 2017

Gmail virüsü

Gmail virüsü hakkında bilinmesi gerekenler. Gmail virüsü aslında daha geniş bir ifadenin kısaltması. Birbirinden farklı Gmail Dolandırıcılıkları, şifre çalma saldırıları, ve hesaplara sızan kötücül yazılımları içermektedir. Yine de, bu serinin en popüler virüsü eposta şeklinde gelmekte ve kullanırıcıların sistemlerine sızıp hesaplarını ele geçirmekte. Aynı zamanda Go... Daha fazla
Ekim 04, 2017

Lukitus fidye yazılımı virüsü

Lukitus Locky virüsünun kötücül görevlerine devam ediyor. Locky virüsü'nün yeni bir versiyonu olan Lukitus Ağustos 2017 tarihinden beri spam epostalarla yayılmaya devam etmekte.Daha fazla
Eylül 26, 2017

IE yönlendirme virüsü

IE Yönlendirme virüsünün genel özellikleri: IE Yönlendirme virüsü, Explorer yönlendirme virüsü, Internet Explorer yönlendirme virüsü, IE korsanı gibi isimlerle de bilinen bir virüs aslında uzmanlara göre bir tarayıcı korsanıdır. Daha fazla
Eylül 25, 2017

incredibar

Virusler.info.tr araştırma merkezi, Incredibar’ın silinmesini orta derecede görev olarak ve Incredibar’ı reklam amaçlı yazılım ve tarayıcı gaspçısı olarak kabul eder.Daha fazla
Eylül 12, 2017

"You Have A ZEUS Virus" Teknik destek sahtekarlığı

Zeus Virüsü tarafından tehdit mi ediliyorsunuz? “You Have A ZEUS Virus”, gibi uyarılar teknolojiyle çok içli dışlı olmayan kişileri telaşa düşürebilir oysa bu sahtekarların kullandığı genel bir taktiktir. Aynı Zeus virüsü birkaç sene önce interneti kasıp kavurmuştu. Sizin de bileceğiniz gibi meşru gibi gözüken dosyaların içine gizlenip, cihazınıza sızan... Daha fazla
Eylül 11, 2017

RevContent

RevContent reklamları için endişelenmeli miyim? RevContent reklamları tüm dünyada tartışmalara sebep olmuştur en azından bilgisayar forumların hemen hemen hepsinde bu konu ile alakalı en az 1 tane konu bulabilirsiniz.Daha fazla
Eylül 08, 2017

Online.io virüsü

Online.io nasıl bir uygulamadır? İnternette gezinirken, online.io virüsüne benzeyen sayısız uygılamaya rastlamanız şaşırtıcı değildir.Daha fazla

Bilgi güncellendi: 2016-10-12

Kaynak: https://www.2-spyware.com/system-tools-removal

Diğer dillerde oku

Dosyalar
Bizi Facebook'ta Beğenin