Hao123 seçeneğini kaldırın - Mar 2021 güncellemesi

Ugnius Kiguolis ile - - | Browser hijacker Yaz

Hao123'ı Kaldırma Rehberi

Hao123 nedir

Hao123 incelemesi:

Hao123
Hao123 yasadışı dağılım yollarını kullanan ve istenmeyen bir programdır. Sisteme girdiği anda virüs Hao123 sitesi ve araççubuğu için sistemde değişiklikler yapmaktadır. Bu korsan programdan etkilendiğinizin en büyük kanıtı en.hao.123, br.hao.123, tw.hao.123, ar.hao.123, sa.hao.123,are.hao.123, id.hao.123, th.hao.123, jp.hao.123 ya da vn.hao.123 ve benzeri adreslere yönlendirilmenizdir.

Ayrıca, ayarlarınızı değiştirip favori arama sitelerinizi devre dışı bırakabilir böylece her türlü aramalarınız için onu kullanmak zorunda kalırsınız. Hao123.com’u aşağıdaki sorunlara yol açabileceğinden kullanmanızı tavsiye ETMİYORUZ.

 • Güvenli olmayan sitelere yönlendirmelere yol açabilir. Bu arama site başlangıç siteniz ve varsayılan arama motorunuz olur olmaz, size istediği arama sonuçlarını gösterebilme olanağı kazanır. Bu arama sonuçları genellikle ticari reklamlarla ve sponsor sitelerine gizli yönlendirmelerle doludur.

  Buradaki en büyük sorun ise Hao123.com yönlendirmesinin sizi sponsorları olan zararlı bir siteye yönlendirip yönlendirmeyeceğini bilemiyor oluşunuz. Neden kendinizi böyle bir rise atasaınız ki?

 • Bilgisayar kullanıcılarını onaylarını almadan takip etmek. Genelde, Hao123.com bütün bileşenleri ile paket halinda yayılır. Bunların bir kısmı Tarayıcı yardımcı nesneleri, Tarayıcı eklentileri, uzantıları ve bilgisayar kullanıcılarını takip etmekte kullanılan başka uygulamalardır.

  Bu bileşenler sisteme yerleşir yerleşmez, arama terimleri, en sık ziyaret edilen sayfalar, favori sitelerine eklenen verilen gibi bilgileri takip ve toplamaya başlarlar. Bu tarz bilgiler kişisel olmayan bilgiler diye geçse de biz şiddetle saklı tutmanız gerektiğini belirtmek isteriz.

 • Tarayıcı çökmelerine ve başka sorunlara yol açmaları.Hao123.com illegal yöntemleri kullanarak yayılmıştır. Ayrıca, kişisel izninize ihtiyaç duymadan bütün bileşenlerini sisteminize kolaylıkla yerleştirebilmektedir. Hao123 aracı da bunlardan birisidir. Başta zararsız gözükse de, Internet Explorer, Google Chrome ve Mozilla Firefoz dahil yerleştiği bütün tarayıcılarınızda yavaşlamalara yol açmaktatır ve sadece sisteminizden kaldırarak kurtulabilirsiniz.

Eğer bu tarayıcı korsanını bilgisayarınızda görürseniz, vakit kaybetmeden Hao123.com virüsünü bilgisayarınızdan kaldırmalısınız. Bunun için en kolay yöntem ReimageIntego gibi , güvenilir bir anti-casus yazılımı bile sisteminizi taramaktır. Bu program kötücül ve şüpheli sınıfına giren bütün yazılımları kaldırmanıza ve gelecekte maruz kalmanıza mani olma konusunda yardımcı olur.

Hao123

Hao123 ‘ün versiyonları

Hao123Tab. Bu kullanıcının tarayıcısına Hao123.com başlangıç sayfası, yeni sekme sayfası ve varsayılan arama motoru olarak yerleştiren bir tarayıcı eklentisidir. Varlığını farkeder farkemez kaldırmanız gereken potansiyel istenmeyen programlardan birisidir. Bu tarayıcı eklentisi, kullanıcı Hao123 arama motorunu kullanmaya kalktığında, şüpheli sitelere yönlendirmelere yapmaktadır. Bu yüzden, bilgisayarınızın güvenliğine önem veriyorsanız bu eklentiyi bilgisayarınızda tutmamalısınız.

Us.Hao123.com virus. Us.Hao123.com sayfası bir arama motoru ve farklı şüpheli linklerle dolu içerik sunan şüpheli bir sayfadır. Bu sayfada, güvensiz gibi gözüken çok çeşitli linklere ve reklamlara rastlayabilirsiniz bu yüzden güvenlik uzmanlarımız uzak durmanızı tavsiye etmekte. Aslında bu site sadece Us.Hao123.com tarayıcı korsanı sisteminize sızmışsa açılabilmekte. Eğer sizin bilginiz dışında sistem bilgileriniz değiştirilmişse ve Us.Hao123.com virüsünü kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki yazıda verilen talimatları kullanabilirsiniz.

Hao123 nasil çalişir?

Hao123 yönlendirme virüsü çeşitli dağılım yollarını kullanmaktadır. Eğer bu virüsün sisteminize girmesini istemiyorsanız bilgisayarınıza casus yazılım programı kurmanız gerekmektedir. Buna ek olarak ücretsiz yazılıjm ve paylaşımlardan uzak durmalı ya da bu programların kurulumu sırasında açılan tüm içeriklere dikkatlice bakılmalıdır. Sisteme girdiği anda Hao123 bilgisayar ayarlarını değiştirmektedir.

Genellikle başlangıç sayfanızda, arama motorunuzda ya da yeni sekmelerinizde değişiklikler olmaktadır. Buna ek olarak Hao 123 araç çubuğunu da bilgisayarınızda görebilir ve interneti kullanırken sinir bozucu ilanlar ile karşılaşabilirsiniz. Eğer bu virüsten etkilendiğinizi düşünüyorsanız bilgisayarınızı casus yazılım programı ile kontrol etmelisiniz. Ayrıca aşağıda vermiş olduğumuz kaldırma adımlarını da uygulamanızı öneriyoruz.

Hao23’ü nasil kaldirabilirim?

Eğer Hao 123.com yönlendirme virüsünden etkilendiyseniz, hiç vakit kaybetmeden sistemden kaldırmalısınız. Yoksa, kendinizi ansızın şüpheli sayfalarda bulup bilgisayarınıza farklı virüsler de bulaştırabilirsiniz. Bu korsanı nasıl kaldırabilirsiniz? Öncelikle, Görev Yöneticinizdeki girdilerini bulmalısınız.

Bu kaldırma işlemine mani olmak için farklı bir isim kullanıyor olabileceğine dikkat etmelisiniz. Ayrıca, Hao123 virüsünün temizlenme işlemini tamamlamak için bütün tarayıcılarınızdaki zararlı tarayıcı eklentileri, uzantıları tek tek kaldırmalısınız.

Eğer bu işlem size çok karmaşık geliyor veya sürekli bu korsanla karşılaşmaya devam ediyorsanız, otomatik kaldırma opsiyonunu düşünmelisiniz. Bu işlem için ihtiyaç duyabileceğiniz bütün işlemleri aşağıda bulabilirsiniz

ReimageIntego programının yardımıyla virüs tehlikesinden kurtulabilirsiniz. SpyHunter 5Combo Cleaner ve Malwarebytes potansiyel istenmeyen programları ve virüsleri, onlara ait tüm dosyaları ve kayıt dosyalarını tespit etme konusunda tavsiye edilen programlardır.

Teklif
Şİmdi yapın!
İndir
Reimage Mutluluk
Garanti
İndir
Intego Mutluluk
Garanti
Microsoft Windows ile uyumludur. macOS ile uyumludur.
Başarılı olunamadığında ne yapmalı?
  Reimage Intego kullanarak virüslerin verdiği hasarı telafi etmeyi başramadıysanız, submit a question adresinden destek ekibimizle iletişime geçin ve paylaşabildiğiniz kadar çok detay paylaşın.
Reimage Intego ücretsiz bir deneme sürümüne sahiptir. Reimage Intego tam sürümünü satıl alan kullanıcılar daha detaylı taramalar yapabilir. Ücretsiz sürüm virüsleri belirlemek için tarama yaoar ve bu virüsleri nasıl sileceğinize dair rehber sunar. Tam sürüm bu dosyaları otomatik olarak kaldırır.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Reimage kullanarak tamir edemezseniz SpyHunter 5 programını deneyebilirsiniz.
Diğer yazılım
Farklı programların farklı amaçları vardır. Eğer zarar gören dosyanızı Intego kullanarak tamir edemezseniz Combo Cleaner programını deneyebilirsiniz.

Hao123'i Elle Kaldırma Rehberi

Windows sistemlerinden Hao123 virüsünü kaldırım

 1. Start Control Panel Programs and Features'e tıklayın ( Eğer Windows XP kullanıcısıysanız Add/Remove Programs'e tıklayın) 'Start -> Control Panel -> Programs and Features''e tıklayın ( Eğer 'Windows XP' kullanıcısıysanız 'Add/Remove Programs''e tıklayın)
 2. Eğer Windows 10 / Windows 8 kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. Quick Access Menu çıktığı anda Control Panel ve Uninstall a Program'ü seçin. Eğer 'Windows 10 / Windows 8' kullanıcısıysanız ekranın sol alt köşesinde sağa tıklayın. 'Quick Access Menu' çıktığı anda 'Control Panel' ve 'Uninstall a Program''ü seçin.
 3. Hao123 ve bağlantılı programları kaldırın
  Burada Hao123 ve benzeri yeni kurulmuş olan programları arayın.
 4. Bunları kaldırın ve ayarları kaydetmek için OK'e tıklayın. Şüpheli içeriklere sağ tıklayın ve 'Uninstall''ı seçin.

Mac OS X sisteminden Hao123 virüsünü kaldırın

 1. OS X kullanıyorsanız, sol üstteki OS X butonuna tıklayın ve Applications se.eneğini seçin. 'Go' seçeneğine tıklayın ve 'Applications' seçeneğini seçin
 2. Applications dosyasını görene kadar bekleyin ve Hao123 ya da benzeri şüpheli programları bulun. Bunlar hepsinin üstüne sağ tıklayın ve Move to Trash seçeneğini seçin. Tüm zararlı girdilere tıklayın ve 'Move to Trash' seçeneğini seçin

Microsoft Edge programından Hao123 virüsünü kaldırın

Microsoft Edge ayarlarını sıfırla (Yöntem 1 )

 1. Microsoft Edge uygulamasını çalıştır ve More 'e tıkla( ekranın sağ üst köşesindeki 3 nokta)
 2. Daha fazla seçenek açmak için Settings 'a tıklayın
 3. Settings ekranı ortaya çıkınca, Clear browsing data seçeneğinin altındaki Choose what to clear butonuna tıklayın Ayarlara gidin ve 'Choose what to clear' 'i seçin
 4. Burada, kaldırmak istediğiniz her şeyi seçin ve Clear'a tıklayın 'Clear' butonunu seçin
 5. Şimdi Startbutonuna(Windows logo) sağ tıklamalısınız. Burada, Task Manager'i seçiniz. Başlangıç menüsünü açın ve 'Task Manager''ı seçin seçin.
 6. Processes sekmesinde iken, Microsoft Edge 'i aratınız.
 7. Sağ tıklayıp Go to details seçeneğini seçin. Eğer göremezseniz Go to details seçeneğine gidip More details'e tıklayın ve önceki adımı tekrar ediniz. 'Microsoft Edge''e sağ tıkalyın ve 'Go to details''ı seçin Eğer 'Go to details' seçeneği ortaya çıkmazsa, 'More details''ı seçin
 8. Detailsekmesi ortaya çıktığında, içinde Microsoft Edge geçen her girdiyi bulun. Bu girdileri sonlandırmak için hepsine sağ tuşla tıklayıp End Task seçin Microsoft Edge girdilerini bulun ve 'End Task' 'ı seçin

Microsoft Edge tarayıcısını sıfırlama (Yöntem 2 )

Eğer Yöntem 1 faydalı olmazsa, gelişmiş Edge sıfırlama yöntemini kullanmalısınız.

 1. Not: bu yöntemi kullanmadan önce verilerinizi yedeklemelisiniz.
 2. Bilgisayarınzda bu klasörü bulun: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Kaydedilmiş bütüngirdileribulupfarenizin sağ tuşu ile tıklayın. Sonra Delete seçeneği Bilgisayarınızdaki Microsoft Edge klasörünü seçin, bütün girdileri sağ tuşla işaretleyip 'Delete' 'ye tıklayın
 4. Start butonuna(Windows logo) tıklayın ve Search my stuff satırına window power yazın
 5. Windows PowerShell girdisine sağ tıklayın ve Run as administrator seçin Windows PowerShell'i bulun , sağ tuşla tıklayıp 'Run as administrator' 'ı seçin
 6. Yöneticiolduktansonra : Windows Powershellpenceresi çıkaca, PS C:\WINDOWS\system32> komut satırını yapıştırıp ardından Enter'a basın:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Gerekli komutu kopyalayıp yapıştırın ve 'Enter'' a basın.

Bu adımlar tamamlandıktansonra, Hao123 Microsoft Edge tarayıcınızdan silinmiş olmalı

Mozilla Firefox (FF) programından Hao123 virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Mozilla Firefox 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Add-ons Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın ve 'Add-ons''ı seçin.
 2. Burada Hao123 ', ve diğer şüpheli eklentileri seçin. Bu girişleri silmek için Remove 'e tıklayın. 'Extensions''i seçin ve zararlı içerikleri bulun. 'Remove' seçeneğine tıklayarak her birinden kurtulun.
 3. Mozilla Firefox 'yi sıfırla
  Sol üstteki Firefox menüsüne tıklayın ve soru işaretine tıklayın. Burada Troubleshooting Information'yi seçin. Menü seçeneğine ve ardından '?' seçeneğine tıklayın ve 'Troubleshooting Information' yi seçin.
 4. Şimdi Reset Firefox düğmesi ile birlikte Reset Firefox to its default state mesajını göreceksiniz.  Bu düğmeye birkaç kez basın ve Hao123 kaldırımını tamamlayın. 'Reset Firefox' butonuna birkaç kez tıklayın.

Google Chrome programından Hao123 virüsünü kaldırın

 1. Zararlı eklentileri silin.
  Google Chrome 'i açın. Sağ üst köşedeki menü ikonuna tıklayın ve Tools Extensions'yi seçin. Menü ikonuna tıklayın. 'Tools' ve 'Extensions' seçeneklerini seçin.
 2. Burada Hao123 'i ve diğer zararlı eklentileri seçin ve silmek için çöp kutusu ikonuna tıklayın. Zararlı içerikleri bulun ve çöp kutusu ikonuna tıklayarak tek tek hepsinden kurtulun.
 3. Menü ikonuna tekrar tıklayın ve Search seçeneğinin altında Settings Manage Search engines 'i seçin. 'Settings' de iken 'Manage search engines...' seçeneğini seçin.
 4. Search Engines... 'deyken zararlı siteleri arayın. Sadece tercih ettiğiniz isimleri ve google'ı bırakmalısınız. Zararlı linkleri kaldırmak için 'X' seçeneğine tıklayın.
 5. Google Chrome 'yi sıfırla
  Google Chrome 'in sağ üst köşesindeki menü simgesine tıklayın ve Settings'yi seçin.
 6. Sayfanın sonuna inin ve Reset browser settings'e tıklayın. 'Settings''de iken 'Reset browser settings' düğmesine gelin ve tıklayın.
 7. Bu eylemi onaylamak için Reset 'e tıklayın ve Hao123 kaldırımını tamamlayın. 'Reset' butonuna tıklayın ve kaldırma işlemini tamamlayın.

Safari programından Hao123 virüsünü kaldırın

 1. Zararlı uzantıları kaldırın
  Safari tarayıcısını açın ve ekranın sol köşesindeki Safari seçeneğine tıklayın. Bunu yaptıktan sonra Preferences seçeneğini seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Preferences' seçeneğini seçin
 2. Burada Extensions seçeneğini seçin ve Hao123 ve benzeri şüpheli programları bulun. Hepsinden kurtulmak için Uninstall butonuna tıklayın. 'Extensions' seçeneğine gidin ve zararlı eklentileri kaldırın.
 3. Safari 'yi sıfırla
  Safari tarayıcınızı açın ve menüden Safari seçeneğine tıklayın. Burada Reset Safari... kısmını seçin. 'Safari' seçeneğine tıklayınn ve 'Reset Safari...' seçeneğini seçin
 4. Şimdi sıfırlama seçeneklerinin bulunduğu bir açıklama penceresi göreceksiniz. Tüm bu seçenekler genellikle işaretli olur. Ancak sıfırlamak istediklerinizi kendiniz de belirleyebilirsiniz. Hao123 kaldırma işlemini tamamlamak için Reset butonuna tıklayın. Tüm seçenekleri seçip 'Reset' butonuna tıklayın

Potansiyel olarak istenmeyen bu programı kaldırdıktan ve tüm tarayıcılarınızı tamir ettikten sonra PC'nizi iyi bir korsan yazılım programı ile kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu Hao123 programından kalan kayıt dosyalarını silmenizi ve sisteminizde var olan virüsleri saptamanızı sağlar. Bunun için kötü yazılım temizliyicilerden birini kullanın: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner ya da Malwarebytes.

Önerdiklerimiz

Devletin sizi takip etmesine izin vermeyin

Devletler kişilerin tüm bilgilerini öğrenmek ve vatandaşları gizlice takip edebilmek için türlü çareler arar. Bunu mutlaka dikkate almalı ve gizli bilgileri toplayan araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Devletin sizi takip etmesinin önüne geçebilmek için internette tamamen gizli bir şekilde dolaşmalısınız.

Bilgisayarda internete bağlandığınızda farklı bir lokasyon seçerek güvenli bir şekilde konum gizlenebiliyor. Private Internet Access VPN programını kullanarak bu casus yazılımlardan tamamen kurtulabilir ve rahat bir internet deneyimi yaşarsınız.

Bu şekilde devletin sizden alabileceği bilgileri belirleme şansına sahip olursunuz ve bazı bilgiler sadece size kalır. Her ne kadar yasal olmayan bir şey yapmasanız ya da seçtiğiniz siteler ve programların hepsi yasal olsa da VPN servisi kullanarak güvenlik seviyenizi kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Herhangi bir siber saldırıya karşı dosyalarınızı yedekleyin

Zararlı yazılımlardan kaynaklanan yazılımsal sorunlar ya da dosya şifreleme virüslerinin yol açtığı problemler bilgisayarlarda kalıcı sorunlara yol açabilir. Eğer dosyalarınızı bu sorunları yaşamadan önce yedeklerseniz bu sorunları kolaylıkla aşabilirsiniz.

Bilgisayarda oluşan her önemli değişimden sonra cihazı tekrar yedeklemek hayati bir önem taşıyabilir. Bu sayede bilgisayarınızda meydana gelebilecek türlü sorunlar karşısında aldığınız son yedek dosyaları kolaylıkla yükleyebilir ve kayıpsız bir şekilde önünüze çıkan problemi çözebilirsiniz.

Eğer dosyalarınızın son sürümler her zaman yedeklenmiş olursa yeni bir sorun karşısında hayal kırıklığı, çöküntü ya da büyük bir maddi kayıp yaşamazsınız. Bu sayede zararlı yazılımlar bir anda ortaya çıktığında hazırlıksız yakalanmamış olursunuz. Sistem yedekleme işlemleri için Data Recovery Pro programını kullanabilirsiniz.

Yazar hakkında
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Kötü Amaçlı Yazılım Kaldırmada Uzman

Eğer bu ücretisz kaldırmal yöntemi size yardımcı oldusysa lütfen bu servici sürdürebilmemiz için bize bağış yapın. En ufak miktarda bile minnettat olacağız.

Ugnius Kiguolis ile iletişme geç
Esolutions Şirketi hakkında

DİĞER DİLLERDE KALDIRMA KILAVUZLARI